Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Major

#1
Am terminat recent cel de-al 5-lea sezon din Major si pana imi fac curaj sa ma apuc si de al 6-lea (care e on-going), am spus sa fac si un topic despre acest anime pe Zup, poate mai descopar si alti fani.

Major e un anime despre trei lucruri: despre baseball, despre Goro si despre pasiunea pe care o are Goro (si nu numai) fata de baseball. Urmareste viata lui Goro, de cand acesta era un copil de doar 4 ani si pana cand ajunge sa joace in America (19 ani), toate acestea intamplandu-se de-a lungul celor 6 sezoane de care vorbeam mai devreme.

Nu va lasati speriati de faptul ca este despre baseball. Nici pe mine nu m-a atras ideea initial. De fapt, singurul motiv pentru care m-am apucat de baseball era poza draguta cu personajele care era pe animecrazy (da, stiu, suna a motiv de copil de 3 ani). Nu stiam mare lucru despre baseball, decat ce prinsesem din One Outs, si nici nu ma atragea sportul. Dar de indata ce am inceput sa aflu mai multe despre personaje si despre viata lor, nu m-am mai putut dezlipi de serie.

De fapt, cel mai mult si cel mai mult m-a atras la Major tenta de slice of lice pe care a avut-o initial, desi eu nu sunt un fan al genului. Dar modul in care imbina armonios incercarile lui Goro de a calca pe urmele tatalui sau si de a-si face prieteni, incercarile tatalui sau de a reusi in cariera sa de jucator profesionist de baseball, precum si relatia dintre educatoarea lui Goro si cei doi... toate acestea au dat un farmec aparte primelor episoade. Si odata ce m-am atasat de micutul Goro-kun, drumul pana la sezonul 5 a fost unul tare scurt. De altfel, primele episoade din serie nu sunt atat de mult sports, pe cat sunt slice of life amestecat cu putin shounen/seinen, sau cel putin asa mi s-a parut.

Din nefericire, lucrurile vor lua o turnura neplacuta, nu spun insa ce, si viata lui Goro se va schimba. Usor fortat as spune, tinand cont ca in aproape toate sezoanele Goro o ia de la zero, dar tocmai lucrul asta da farmec seriei. Si farmec are... altfel nu ar fi ajuns sa aiba atat de multe sezoane si atat de multi fani. In plus, promoveaza spiritul de echipa, competitivitatea si prietenia, dar si rivalitatea adevarata, cu respect fata de adversar.

Mai multe nu stiu ce as putea sa spun in acest moment.. Eu va recomand Major. Momentan, singurul alt fan pe care il stiu e Falcon, dar poate se vor strange mai multi dupa postul asta

#2
Un topic vechi si totusi nu a reusit sa atraga pe nimeni pana acum?
Seria Major face parte din categoria acelor anime-uri despre sport care trebuie neaparat vazute. Cu siguranta entuziasmul si pasiunea lui Goro pentru baseball te vor captiva, pe parcursul diferitelor sezoane am urmarit evolutia lui Goro si relatiile lui cu diferitele personaje care sunt introduse treptat.
Faptul ca incearca sa ajunga cel mai bun determina aparitia a numerosi adversari, astfel va exista mereu un nivel superior la care aspira.
Pentru mine a fost o inspiratie, o lectie de viata...m-a pus oarecum pe ganduri daca sunt multumit de viata mea, cand ma voi uita in spate la anii care au trecut si ma voi intreba...ce am realizat?
Recomand pentru oricine seria indiferent daca sunt fani ai sportului sau nu. Mesajul pe care il transmite aceasta serie este universal, urmareste-ti visele si nu te da niciodata batut!
[CENTER]
[/CENTER]
Citat:[CENTER]We are what we believe we are. [/CENTER]
[CENTER][/CENTER]
[CENTER][Imagine: music.gif][Imagine: viaseichigo.png][Imagine: music.gif][/CENTER]

#3




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)