Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Magazin de Desene

#1
Buna ziua membrii animezup!

Cred ca nu stiti cu ce se ocupa aceast topic. Acum o sa aflati. Am aflat de curand ca in animezup nu este un Art Shop ( magazin de desene ) Acolo unde membrii interesati de cumpararea desenelor sa vina aici sa cumpere. Nu eu imi voi arata desenele ci voi. Va voi pune la dispozitie niste Forme/Exemple prin care veti cere ca vreti sa cumparati ori ca vreti sa va inscrieti. Cei inscrisi vor astepta comenzile cumparatorilor. Sper ca v'am lamurit.

Si astfel, putem sa folosim zupii si in alte modalitati. DE a desena si de a cumpara.
! Si artistii pot cumpara desene de la alti artisti. ^^


Reguli

1. Nu va inscrieti cu desenele altor artisti de pe dA. Nu veti mai putea intra aici daca se descopera asa ceva.
2. Nu lasati cumparatorii sa astepte.
3. Nu abuzati de zupi sau etc.
4. Va rog atunci cand comandati un desen, nu comandati cu o poza HENTAI. Este strict interzis aici pe topic.
5. Cand comanda este gata, artistul trimite desenul prin PM, cumparatorului.
6. Cumparatorul trebuie sa plateasca apoi pentru desen.
7. Inainte de a trimite desenul, desenatorii vor face o copie in compu' lor, si pe acea copie for mazgali desenul, putin, pentru a nu fi plagiat.
8. Desenul putin bazgalit ( copia )il vor trimite cumparatorului.
9. Cumparatorul va trimite bani, fara sa scada suma spusa, si pe urma va primi desenul original fara mazgalituri.
10. Distrativa!
( daca aveti intrebari, intrebati-ma prin PM )

*** Puteti sa puneti ori ce stil de desene pe care il doriti. Nu conteaza ca nu ssunt proportionate, sau etc. Sa fie desene, si daca au un pret la zupi , acceptabil, se vor cumpara! Smile Va rog ca preturile voastre pentru desene sa fie peste 10 zp+ ^^

------------------------------------------------------------------------
Forme/Exemple

Pentru cei care vor sa se inscrie:

Cod:
[u]Doresc sa ma inscriu aici![/u]

[b]Nume:[/b] XXXXXXX
[b]Desenele mele:[/b] 1 2 3 4 5..
[b]Valuare: [/b]
desenul 1 sa aiba valuarea de zupi: 300zp...etc..
desenul 2
desenul 3
...
[b]Eu desenez numai: [/b]
CO= Caractere originale( facute de cel care vrea sa cumpere)
Avatare gaia,solia..etc.
Chibi generator
...
(aici veti scrie ce puteti desena)
[b]Durata:[/b](aici veti scrieti cat dureaza sa desenati un desen. cu aproximatie)
**Pentru a va inscrie, dati click dreapta pe " Select All " ( pe cod ), apoi faceti din nou click dreapta, dati pe COPY si in postul vostru dati PASTE.

Pentru cei care vor sa cumpere de la artistii inscrisi:
Cod:
[u]Doresc sa cumpar![/u]

[b]Nume:[/b] VVVVV
Doresc sa cumpar de la artistul: ( scrii numele artistului )
[b]Poza/chibi/avatar/animal/etc.:[/b] ( aici puneti o imagine din photobucket, dA, un desen facut de voi, care sa il faca artistul)
[b]Pozitia:[/b] (aici scrii ce pozitie vrei sa aiba personajul, animalul,etc. Alearga, citeste, sta, se joaca cu un balon, mingie(etc.), zambeste, este trist/trista, etc.)
[b]Cumpar:[/b] 1,2,3.. desene
[b]Voi plati:[/b] (cati zupi, trebuie sa platesti.Artistul va impune inainte ce suma trebuie platita.) + bacsis ( daca doresti sa mai pui si bacsis )
[b]Comentariu:[/b] ( aici vei comenta daca vrei, ce iti place si ce nu iti place la desenele persoanei )
**Pentru a cumpara, dati click dreapta pe " Select All " ( pe cod ), apoi faceti din nou click dreapta, dati pe COPY si in postul vostru dati PASTE.
------------------------------------------------------------------------
[u] Persoane inscrise:
[/u]
Citat:nimeni

Persoane care au dat comanda pentru desene:
Citat:nimeni
------------------------------------------------------------------------
Desene terminate:
[url=][/url]
Nimic
------------------------------------------------------------------------

FAQ
**Daca nu intelegeti cum sta treaba, am un link de Magazin de desene, de pe gaia. Este in engleza. Va uitati, si o sa vedeti.

I(intrebare): Nu inteleg. Imi puteti explica cum vine?
R(raspuns): DEsigur. Aici este un site in engleze. Ai sa intelegi: http://www.gaiaonline.com/forum/mini-sho....11932493/ ( daca nu stii engleza, imi dai un PM si iti explic )

I: Dar de ce nu ne putem face noi singuri magazine?
R: Deoarece nu avem o sectiune speiala la Fan Art pentru asa ceva. Cand o sa existe, o sa puteti (cred).
Alte intrebari vor fi incluse dupa ce vor exista.
------------------------------------------------------------------------
Link de orientare:

link de orientare: http://www.gaiaonline.com/forum/mini-sho....11932493/

In acest link, veti putea privi cum stau lucrurile intr-un magazin de desene. Veti vedea cum artistul isi semneaza prima data desenele, pentru a nu fi plagiate, iar pe urma, cand primeste banii si apoi trimite originalul. ^^ Smile

------------------------------------------------------------------------

Cum trimiteti desenele:

Folositi: Photobucket, ori dA. ( daca mai stiti si altele, no problem 3 )

Cum faceti copii la desene:

Step 1:

Faceti click dreapta..
http://i1041.photobucket.com/albums/b415...copie1.png

Step 2:

http://i1041.photobucket.com/albums/b415...copie1.png

Step 3:

Intrati in Paint si mazgaliti copia. 4 Apoi trimiteti copia cumparatorului. ( va rog nu vazgaliti cum am mazgalit eu. Mazgaliti doar foarte putin, scrieti sample 3
http://i1041.photobucket.com/albums/b415...copie3.png

!!! Aceasta este o masura de siguranta, pentru a nu va fi furate desenele. !!!
Prima oara cand doriti sa trimiteti desenul, va rog sa imi dati un PM cu desenul original, sa vad daca a fost copiat sau nu. SAu daca a respectat cerintele! Smile

Va multumesc si va astept cu drag!

VA rog sa va inscrieti, daca doriti!
[Imagine: 49785]

#2
Doresc sa ma inscriu aici!

Nume: Shiva
Desenele mele: 1 2 3
Valuare:
- desene in genul 1 [adica portret in creioane colorate]: 400zp
- desene in genul 2 [busturi care pot fi colorate sau nu]: 600zp
- desene in genul 3 [chibis colorati]: 500zp
...
Eu desenez numai:
-ce nu este hentai, furry sau meccha xD

Durata: portrete : o zi sau doua; busturi si chibis 3 zile

lmao what am I doing.

#3
Bun venit aici Shiva! Smile
Ai desene minunate! <3 O sa te adaug la persoanele inscrise si cred ca si eu voi cumpara de la tine, deoarece sunt minunate desenele! Smile

Poti accepta sa cumper de la tine? 5

Doresc sa cumpar!

Nume: Cyn
Doresc sa cumpar de la artistul: Shiva hug
Poza: http://www.zerochan.net/182981 sper sa nu fie greu xD
Pozitia: cum crezi tu ca este mai bine. nu sunt pretentioasa.
Cumpar: 1 desen ^^
Voi plati: 600zp+bacsis= 1000zp, pentru un desen bust, daca se poate, colorat! ^^
Comentariu: Ai desene minuante, si de aceea doresc sa cumpar! Smile
[Imagine: 49785]

#4
@Cyn: oh man yay. Il fac doar in creion si culorile le adaug in photoshop, k? Nu am timp de ceva mai detaliat T^T

#5
Cyn, ai o idee foarte buna cu acest magazin de desene. Sper sa se inscrie multi oameni pe aici si iti urez succes la acest topic 3 Voi trece des pe aici, sa vad daca mai sunt actualitati. Mult succes Smile

xD Chiar as dori sa cumpar de la shiva, dar cred ca este ocupata... 4

#6
Btw, nu verificasem pana acum ce ai scris la 'cum faceti copii la desene', dar am facut-o acum. I don't get it o_o Ce pnm e aia? Nu asa se face.

Deschizi in Photoshop, pui text peste si salvezi cu alt nume. Wth is that thing you tried to do with a shorcut? e_e Stergeeeeeee ca sa nu sterg eu.

#7
da, shiva, sigur, nu conteaza daca nu are efecte sau mai stiu eu ce.
si despre ce este vorba?
[Imagine: 49785]

#8
o_o
Citeste ce am scris mai inainte.
Daca faci shortcut la imagine si deschizi shortcutul in paint, tot imaginea originala o mazgalesti. Common sense, man.

Nu poti gasi alt mod in care sa pui watermark? e_e

#9
varianta cea mai simpla e sa salvezi doua copii... una mare, clara, fara watermark, si una de dimensiuni onorabile, cu watermark in asa fel incat sa se si vada ceva din desen... ceva de genul: http://javaleen.deviantart.com/gallery/#/d2c53ll

Ar fi fain daca fiecare artist ar putea expune desenele vandute ... like examples or stuff... in variante evident mai mici si cu watermark, varianta fara watermark fiind doar pt cumparatori. ^^
[Imagine: KONgirlssleeping-small.jpg]
[Imagine: chibi_137.gif]
Ka, chibi-ul lui JavaLeen

Favorite quote: "Don't tell me he wants to conquer the world? Can't he come up with something more original?" - Lina Inverse (Slayers)




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)