Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

MaÅŸti fisurate [ + 16 ]

#21
Hereeeee I am..deci..desii am citit capitolul acesta mai demult vin si eu acum...ultima dar nu cea din urma cu un comentariu..deci Assusena vrea sa fie mai puternica..nu sunt de partea lui Matt..dar eu chiar cred in el..chiar daca a facut ceva care doare...si nu este usor de acceptat, si-a dat seama ca a gresit..si sper ca nu se va da batut, ca va face orice ii sta in putinta pentru a o recupera, iar assusena intr-un final il va ierta. Sper sa fie fericiti amandoi..si ea ..adica acei copilasi..cred ca ai face bine daca..ei bine iti voi spune pe mess...ceea ce vroiam sa iti spun...peentru ca daca iti place ideea este mai bine sa nu o afle nimeni...deci buzz cand intrii...Cam atat comentul meu...
Nu uita sa ma anunti

#22
Intr-un sfarsit, mi-am facut si eu timp sa comentez. Capitolul a fost cam scurt, spre deosebire de altele. A fost plin de greseli de tastare, de ortografie si de exprimare, ce sa mai toata gama*laugh*. Ai mari, mari probleme cu virgula. Pana acum aveai probleme cu diacriticele, iar acum te-ai redresat la acest capitol, dar stai prost la capitolul''virgula''. Fa ceva urgent in legatura cu asta. Naratiunea, dialogul si descrierea au fost bune, desi puteai sa mai lucrezi la ele. Situatia devine destul de interesanta. Actiunea nu a fost grabita, a fost la locul ei, iar asezarea in pagina a fost si ea buna. So, nu mai am ce spune decat succes si sa pui next.
Zbyee!!!
[Imagine: j5atg3.png]


#23
Well în sfârşit am venit cu nextu lectură plăcută.Mulţumesc pentru comentarii.


Capitolul 4. Prea târziu


Am plecat nervos şi cu mare greutate de lângă blondă, un singur gând având în minte o pierdusem, pentru că fusesem un prost. La dracu, cu toate astea cine a spus că aveam de gând să mă resemnez aşa uşor? trebuia să fac neapărat ceva să mă împac cu ea. Apăsam nervos pe acceleraţie încercând să ajung cât mai repede la birou, se pare că tocmai acum se găsise şi tata să mă cheme de urgenţă, pentru nu ştiu ce problemă. De parcă mie mi-ar fi stat gândul la asta acum. Sigur că nu, dar el nu avea de unde să ştie? eu niciodată nu i-o prezentasem pe blondă, eram prea mândru şi al naibii de orgolios. Nu puteam să mă asemăn cu mama, de ce trebuia să moştenesc toate aceste ,,calităţi’’ după cum zicea tata şi cele mai mari defecte după părerea mea.
Nici nu am realizat că am ajuns, eram în faţa redacţiei celui mai mar ziar din ţară care culmea sau nu era condus de domnul Brown. Afacerea familie, moştenită din tată în fiu şi pe care eu voi avea onoarea de a o conduce într-o zi. De parcă mi-ar fi plăcut să dau aprobarea în legătură cu toate articolele care trebuiau publicate şi aşa mai departe, numai când mă gândesc la asta mă ia durerea de cap.
Dar, acum priorităţile să văd ce voia de la mine şi cum pot scăpa cât mai repede de toate astea.
Mergeam nervos prin clădire, fiind nevoit să răspund la toate saluturile şi întrebările stupide a angajaţilor, care cică mă respectau, vezi să nu o făceau doar pentru că aveam să conduc şi nu doreau să rămână fără slujbe.
Am salutat-o în treacăt pe secretară, fără să mai aştept ca ea să anunţe şi am dat buzna în biroului ,,domnului’’Brown însă aproape că am rămas perplex când în locul lui, am fost întâmpinat de o domnişoare destul de drăguţă, brunetă cu părul lung până în zona şoldurilor, înaltă precum un manechin, cu trăsături fine şi cu nişte ochii verzi în care te puteai pierde. Purta un costum negru destul de elegant cu o fustă neagră care venea deasupra genunchilor, o cămaşă albă descheiată la primi doi nasturi lăsând la vedere un mic decolteu, un sacou negru şi o pereche de pantofi negri destul de înalţi, probabil toate acele articole erau de firmă. De obicei nu eram atent la astfel de detalii, dar această domnişoară îmi trezise curiozitatea, nici nu se putea altfel mai ales că o găsisem stând fără nici un pic de jenă pe biroului tatălui meu.
- O fiule ai ajuns. Văd că ai întâlnit-o pe Jessyca, am auzit aceste cuvinte venind de undeva din spate, după care l-am văzut cum se duce lângă brunetă. Chiar eram nerăbdător, care era marea urgenţă, marele secret sau cum voia să îi spună? doar nu avea o relaţie cu această domnişoară cred că aş fi înnebunit. Putea să facă orice, mai puţin să o înşele pe mama.
Am stat o vreme aşteptând în tăcere să aflu care era de fapt urgenţa şi când mă pregăteam să întreb, tata începu.
- Fiule ţi-o mai aminteşti pe Jessy nu? Ştiu că eraţi prea mici atunci, dar acum cu siguranţă o să înţelegi. L-am auzit pe tata zicând, desigur că nu aveam nici cea mai vagă idee despre ce vorbea.
- Nu te mai ţin în suspans, oricum vei afla în cele din urmă. Domnişoara este Jessyca Watson, viitoarea ta soţie. Aproape că m-am înecat când am auzit ce a spus. Cum adică viitoarea mea soţie? Am zis eu că mă căsătoresc şi nu îmi mai amintesc? Oricum dacă ar fi să fie cineva mai mult ca sigur va fi Asusena.
- Eu nu mă însor cu nimeni şi zicând asta am vrut să părăsesc acel birou. Serios vorbind nu prea am fost atent la ei şi atunci când mi-au trântit asta am rămas fără cuvinte. Erau prea multe pentru o singură zi, mai întâi blonda pleca, apoi aflu că am o logodnică, iar mai târziu mi se spune că această ştire va apărea în cea mai vândut ziar de scandal din ţară.
Desigur că am avut o ceartă cu tata şi după mai multe ameninţări şi constrângeri am acceptata, pentru prima dată îl invidiam pe fratele meu care renunţase la tot şi plecase lăsând totul în urmă.
Oare ce va spune scumpa mea blondină când va afla? Măcar de ar pleca înainte să fie publicată, dar ce tot spun eu aici. Nici vorbă eu trebuia să o împiedic nu să îmi doresc să plece. Acum că totul era stabilit puteam să plec liniştit să mă îmbăt probabil, iar mâine am să văd ce o să fac, acum asta era singurul meu plan şi asta am şi făcut.
Am ajuns într-un bar unde am băut până când am rămas inconştient, Dumnezeu ştie cum am ajuns, căci când m-am trezit eram acasă şi aveam o durere de cap îngrozitoare.
- În sfârşit te-ai trezit. Ştiai că vorbeşti în somn? Şi cine e Asusena? Am auzit o voce, iar când am ridicat privirea am văzuto pe Jessyca stând rezemată de tocul uşi şi privindu-mă. Părea obosită cred că nu dormise plus că cearcănele şi hainele răvăşite o dădeau de gol.

- Ce s-a întâmplat şi ce cauţi aici? Am întrebato încercând să mă ridic.
- Păi aseară după ce te-ai îmbătat şi ai făcut scandal, ai sunat la biroul tatălui tău spunându-i că ai fost un băiat rău şi că trebuie să te pedepsească, dar am răspuns eu şi după ce am a aflat adresa am venit să te iau. Cel mai greu a fost să te aduc aici. Îmi răspunse bruneta ce părea destul de amuzată. Chiar făcusem toate astea? Nu prea îmi aminteam totul era în ceaţă.

După ce m-am mai dezmeticit, m-am dus să fac un duş şi aşa trebui să ajung la birou. Cât timp m-am îmbrăcat scumpa mea logodnică pregătise cafeaua şi mă aştepta în bucătărie. Nu aveam nimic cu ea, era frumoasă, deşteaptă, dar nu o iubeam.
M-am aşezat şi am încercat să îmi savurez cafeaua, însă când am deschis ziarul şi am văzut ştirea de pe prima pagină am scăpat ceaşca la propriu, lucru care a făcuto pe fătă să tresară.
Tata se mişcase destul de repede, logodna mea cu Jessyca era marea ştire a zilei.Acum eram sigur că Asusena nu mă va ierta în veci.

#24
Offf o voi omori pe Jessyca! Doamne a intrat si ea in peisaj exact ca musca in lapte cum ar veni!
Ma enerveaza...Si tu Matt grabeste-te si fa ceva...dar nu il lasa pe tatal tau sa iti puna lat la gat... astfel te vei casatorii cu o persoana frumoasa, dar pe care nu o iubesti, si nu cred ca vrei asta.Assusena..micuta mea copila..te rog sa nu cumva sa citesti ziarul...te rog..fac orice dulcea mea surioara.. in capitolul urmator...un sarut intre Assusena si Matt..doar unul atat..nu mai suport sa ii vad despartiti...si pe Matt cum se distruge... il doare faotul ca ea va pleca...ca nu il poate ierta....ouf! gelozia asta..acum totul ar fi fost perfect... si va ma Matt regreta si faptul ca nu i-a facut cunostinta tatalui sau cu Assusena... ma bucur ca incetul cu incetul pare ca isi da seama
de greselile sale... Acum te rog..sa le oferi macar o clipa de fericire, te rog!
Cam atat pentru astazi..mai multe data viitoare.. pentru mai multe informatii accesati capitolul urmator printr-un numar mare de comentarii...Finish
Ja ne scumpa mea surioara..sa nu uiti sa ma anunti de next!

#25
Hey ^^ Scuze de mica intarziere dar am avut olecutza de trebusoara ^^". OOo lucrurile incep sa fie din ce in ce mai interesante si frumoase. Chiar mi-a placut capitolul asta. Cat de crud poate fi taicsu. Sa il oblige sa se casatoareasca si sa mai publice asta si in ziare. Of of of! Mie mila de bietul de el. Scuze dar i-am uitat numele ^^". Asa sa revenim la fic. Descrierea a fost prezenta in cantitati mari si s-a imbinat foarte frumos cu naratiunea. In concluzie si naratiunea este ft frumoasa. Actiunea nu este grabita ceea ce este bine. Dialogul nu a fost sec si greseli de tastare/exprimare nu am vazut. Deci e bine. M-a bufnit rasul la ,,- Păi aseară după ce te-ai îmbătat şi ai făcut scandal, ai sunat la biroul tatălui tău spunându-i că ai fost un băiat rău şi că trebuie să te pedepsească, dar am răspuns eu şi după ce am a aflat adresa am venit să te iau. Cel mai greu a fost să te aduc aici. Îmi răspunse bruneta ce părea destul de amuzată. Chiar făcusem toate astea? Nu prea îmi aminteam totul era în ceaţă.". Cam atat am avut de zis. Astept nextul si nu uita sa ma anunti cand il pui. Buh bye! :*
[Imagine: EnvYQ.png]

#26
Hello sweetie:*
Huh ce intorsatura au luat lucrurile...... saracul Matt nu s-a refacut bine dupa despartirea de Asusena ca s-a trezit pe cap cu o logodnica...... bine macar ca nu s-a trezit gata insurat:))
Biata Jessyca ia fost bagata pe gat lui Matt fara sa stie...... aici e si vina lui Matt ca nu a prezentat-o niciodata pe Asusena.
Sper ca Matt sa iasa cu bine din incurcatura asta si sa se impace cu blondina...... si sa fie impreuna pana al adanci batraneti:))
Poi nu prea am ce comenta asa ca vreau nextu:*:bye:

#27
deci nu se poate, cum sa accepte asa usor, il omor, ii jupoi pielea si i-o pun pe un bat si restul il dau la crocodili:)):(sunt cam sadica acum):))
pare incapatanat si cedeaza asa usor?o iubeste pe blonda si renunta la ea?
un singur cuvant am de zis naiv (de fapt 2) si cam narod.(ca sa vorbesc cenzurat:))

am vazut cateva greseli de tastare da nu`i nimic se mai intampla, in rest totul e ok, nu am ce zice.
astept nextu, sa vedem cum vor reactiona fiecare in parte si imi place ca bagi umor in povestire(chiar il vedeam pe personaj plin de cafea:)) sau beat sunandu`l pe taicasu si zicandu`i ca a fost unn baiat rau=)):)

spor la lucru:X:*:*
Las cadavrele trecutului in spate, imi croiesc drum spre viitor,ma arunc intr-o mare inspumegata,fac o baie insangerata. Renasc cu aripi rosi si gravate cu mii de dorinte neimplinite,care sa ma duca in iadul meu,numit viata


tot ce ramane in final sunt lacrimi, durere, cioburi de sperante si multa ura, aceasta ne defineste fiinta animalica, parsiva si atat de frivola22, suntem ceea ce vorbim si facem, nu ce aspiram sa fim

#28
Sper sa se termine bine. Nu ai idee cat m-am ofticat cand am citit ultimile randuri. Nu stiu pe cine urasc mai mult: pe aia ca s-a bagat si ea ca musca-n lapte, sau pe el ca se lasa manipulat. Sper ca o sa fie o poveste de dragoste cu un final fericit. Imi place felul in care scrii pentru ca e usor de citit si nu trebuie sa stau si sa recitesc propozitia de 14 mii de ori pentru ca nu are nici o logica. Nu o sa vorbesc despre greseli sau alte chestii de genu pentru ca in legatura cu asta ti-a fost atrasa atentia mai sus.
Imi place fic-ul tau. E chiar dragut si cand am venit pe acest forum a fost primul pe care l-am citit [m-a atras +16 ala de la titlu, trebuie sa recunosc asta].
Eu astept urmatorul capitol. Bafta in continuare.
We mortals have many weaknesses; we feel too much, hurt too much or too soon we die, but we do have the chance of love.

#29
Hi iubire
În sfârşit am reuşit şi eu să mai trec pe aici, ţi-am spus deja pe mess motivele, dar nu puteam să nu trec şi să citesc fără să las un replay. Anyway sunt de acord cu ceilalţi, adică ar trebui să fii mai atentă la greşeli şi poate să mai pui ceva descriere, dialogul nu este sec, iar acţiunea nu mi se pare grăbită. Nu ştiu cum o să decurgă lucrurile ( sau mă rog am auzit eu ceva), dar nu vreau să stric totul şi să zic, asa că tac. Bruneta chiar dacă nu ştiu ce o să facă în continuare, nu mi se pare antipatică ci mai degrabă îmi este indiferentă iar pe Matt nu ştiu de ce, dar nu îl urăsc nu întreba. Cam atât aştept nextu sper să ajung bye, bye.

#30
Pentru ca vreau sa te recompensez ( nu conteaza de ce ) iti las un comentariu :> :

un singur gând având în minte o pierdusem . Nu are logica aceasta propozitie. Nu trebuia sa golosesti verbul la gerunziu. Il foloseai la imperfect si foloseai virgula si iesea ceva mai bine. Uite : un singur gand aveam in minte, o pierdusem, .

La dracu, cu toate . Aici nu trebuia virgula. incearca tu sa spui aceasta propozitie si sa nu sune dislocata din copac.

de ce trebuia să moştenesc toate aceste ,,calităţi’’ după cum zicea tata şi cele mai mari defecte după părerea mea. Stii ca nu are nicio logica, nu? Suna foarte urat. Uite cum ar fi fost mai : Tata mereu imi zicea ca mostenesc niste calitati dar, dupa parerea mea sunt mai mult defecte.

acum priorităţile să văd . Stii ca mananci cuvintele esentiale de legatura, nu? Trebuia: Prioritatile erau sa vad .

stupide a angajaţilor . Unde este pronumele posesiv? Unde oare? Adica este dar nu este corect. Era : Ale angajatilor.

vezi să nu o făceau doar pentru că aveam să conduc şi nu doreau să rămână fără slujbe. Stii ca iar nu are nicio logica si concordanta aceasta propozitie? Trebuia asa: Vezi sa nu. O faceau doar pentru ca aveam sa condduc firma. Saracii, nu vroiau sa ramana fara slujba. . Si este Slujba . De ce? Pentru ca angajatii este la plural si de aceea esti tentata sa pui si celalalt cuvant tot la plural dar, este gresit. Este gresit pentru ca un angajat are o singura slujba, nu? Si mai multi angajati au tot o singura slujba. Sper ca ai inteles ( la cum m.am exprimat :)) ).

Asa, mai incolo nu am mai fost asa atenta pentru ca erau mai aceleasi greseli. Ai mari probleme cu virgulele, le pui aiurea. Mananci litere si cuvinte. Fara acele cuvinte propozitia nu are sens, ti.am dat mai sus exemple. Am vazut ca ai incercat sa desparti fragmentul dar, nu ti.a iesit. Si nici estetic nu este. Trebuia si pe primul ( acela mare de tot ) sa il imparti. De aceea nu este aerisit cum trebuie si m.am incurcat de trei ori. In mare parte ideea este frumoasa si stii sa o abordezi dar mai gandeste.te cand scrii ceva/spui ceva pentru ca [,] cand am citit: Sigur erau de firma, am ramas perplexa. Nu ma asteptam la aceasta chestie cam deplasata dupa parerea mea. Descrierea cam lipseste, adica a obiectelor a celorlalte lucruri si a personajelor este ok dar, la sentimente cam Zero . Mai pune. Naratiunea este ok, nu am ce comenta. Mai imbogateste.o si asa vei avea un capitol si mai lung. Actiunea mi se pare putin cam grabita. In fine, data viitoare sper sa fie ceva mai bine =.=.

P.S. : Te iubesc si daca te superi pe mine te mananc cu fulgi cu tot :-L !
[Imagine: Jun0xCa.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)