Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

LoLix vs sick paradise

#1
Poi atat eu cat si sysu meu LoLix ne aflam la primul nostru duel.... de aceea ne-am decis sa facem acest duel impreuna. Lucrarile vor fi anonime, deoarece amandoua suntem foarte competitive si vrem sa fim votate pe meritSmile.... stiu ca tema e banala, dar la asta ne pricepem noi mai bine.... adica drame^^''

Tema: Dragoste si/sau dezamagire
Perioada de postare a lucrarilor: astazi
Perioada de votare: de azi pana pe 10 aprilie

EDIT:


Dragoste si pedeapsa

Merg pe strada si las stropii reci de ploaie sa imi loveasca, cu fina lor atingere, fata mea deja impanzita de lacrimi.
Jur sa nu ma mai indragostesc niciodata. Imi spun in minte foarte dezamagita. Nu am crezut niciodata ca pot tine atata la o persoana care ma face sa sufar atat de mult .Am crezut ca este un sentiment placut sa iubesti dar azi am aflat ca m-am inselat si ca am facut o greseala enorma cand m-am indragostit. Cu o jumatate de ora in urma am primit un mesaj pe telefon "Vino repede la pod. Am o surpriza. Alex." Alex este, sau mai bine zis a fost prietenul meu. Este un baiat inalt cu parul vopsit negru si cu sivite albe, lung si lasa la voia intamplarii, cu ochii negrii si cu o fata vesnic vesela. Dupa ce am primit mesajul nu am mai stat pe ganduri,m-am pregatit repede si am plecat. Afara soarele se lupta cu amenintatorii nori care planuiau sa aduca o ploaie rece si cruda. Cu un zambet larg pe fata si cu parul meu lung lasat sa imi invadeze spatele ma indrept entuziasmata spre locul in care urma sa ne intalnim. Cam in zece minute ajung la destinatia mult dorita. Imi plimb privirea prin preajma si observ, undeva ascuns , un cuplu care se saruta cu atata pasiune. Schitez un zambet putin cam ciudat si imi intorc privirea.
-Trebuie sa pleci, nu vreau sa fii aici cand vine Aby. Il aud pe acel baiat '' soptindu-i'' fetei si raman putin socata. Aby, fata despre care vorbea, sunt chiar eu iar baiatul este Alex. Foarte nervoasa si cu pasi apasati ma indrept catre cuplul care urma sa se desparta pentru o scurta perioada de timp. Ma uit fix in ochii baiatului dupa care palma mea face un contact dureros cu fata acestuia. Baiatul incearca sa imi explice ca nu e ceea ce pare dar eu nu il bag in seama si imi continui drumul prin ploaie gandindu-ma continu la imaginea celor doi sarutandu-se. Si asa am ajuns la ceea ce s-a intamplat. Nu am crezut ca e posibil una ca asta, am crezut ca el este cel care ma va face fericita dar se pare ca in dragoste si razboi totul este permis, dar ce doare cel mai tare e ca acea fata era cea mai buna prietena a mea. Asa de trist se termina ceva asa de frumos. Las ca genunchii mei goi sa atinga asfaltul rece si plin de lacrimi ce cad din cer. Rochita mea alba lasa ca volanasele sa cada incet in apa si asa devin mai grele. Stau in mijlocul unei strazi atat de pustii si ma gandesc ca dragostea nu este un sentiment, ea este o pedeapsa pentru cei ce iubesc.




O ultima privire, o prima lacrima


Se spune ca fiecare fata are un print numai al ei, care sa o duca in regatul inimilor lor. Si eu eram o fata, iar tu printul meu. Atunci eu de ce nu am putut gusta dulcea aroma a iubiri? De ce nu m- am putut ineca in parfumul fericirii? De ce? A fost ultimul lucru la care mai facut sa ma gandesc cand te- am cunost si primul lucru la acre ma gandesc cand te vad. De ce nu ma pot oglindi in ochii tai albastri si luminosi pe care ii iubesc atat de mult? Stiu ca nu insemn nimic pentru tine, probabil la fel cum nu am insemnat nici inainte. Si totusi de ce a trebuit sa- ti bati joc de mine, de inocenta mea? Eu ti- am oferit tot ce mi- ai cerut, doar ca sa- ti vad zambetul perfect cum iti rasare pe chip.
Tu probabil ai si uitat de existenta mea, desigur asta daca ai stiut vreodata de ea. Totusi eu nu o sa pierd niciodata prima imagine a chipului tau. M- am facut atat de mica si inima imi batea cu putere, de parca ar fi vrut sa o ia la fuga. Tensiunea ma facea sa o iau razna, iar sufletul meu nu mai avea loc in trupul care- mi ajunsese cat un purice. Respiratia mi s-a oprit si m ascufundam tot mai adanc in tacere, cat si in ochii lui nemaivazuti la cineva. Inima ma ruga sa- i spun ca- l plac pana in momentul in care s- a intamplat sa il pierd in zare.
Imi doresc sa nu- ti fi spus niciodata cat de mult te plac, cat de tare imi bate inima atunci cand te vad si cat de adanc ma afund in privirea ta.
Cat de oarba am putut fi, cum am putut sa cred ca ai putea fi interesat de persoana mea. Eu o fiinta atat de nesemnificativa in comparatie cu tine. Totusi am cazut in capcana vorbelor tale menite sa, sape adanc in inima mea. Si acum imi apare in minte cel mai important moment din viata unei fete. Noaptea in care totul urma sa se schimbe si totusi sa ramana la fel. Atunci te- am intrebat '' Ce anume iti place la mine?'' , te- ai oprit si mai privit cateva clipe, apoi mi- ai spus '' Inocenta ta'', si atunci a fost momentul in care am ramas fara singurul lucru care te apropia de mine. Au mai fost dupa alte ocazi in care imi furai un sarut sau o mangaiere, apoi plecai ignorandu- mi complet persoana, care tanjea dupa afectiune ta si dupa caldura trupului tau. Apoi a devenit din ce in ce mai rau. Ma ignorai complet, iar cand nu faceai asta ma umileai in cele mai urate moduri. Insa un lucru nu il pot intelege si anume gelozia nebuna pe acre o exercitai mereu cand me avedeai vorbind cu un baiat. Desi uneori cred ca nu gelozia era motivul comportamentului tau violent, nu aveai pentru ce sa fii gelos. Probabil era din cauza instinctului, la fel ca un animal care isi marcheaza teritoriul. Pentru asta am ajuns chiar sa simt o oarecare ura pentru tine sau e doar o tristete mult prea profunda si dureroasa pe care o confund cu ura. Sau e ura? Nici eu nu mai stiu. Hai mai bine sa o numim invidie, cu siguranta e mult mai potrivit acest termen.
Eram invidoasa si inca mai sunt. De ce? Iar aceasta intrebare care nu imi da pace. Simplu, pentru ca tu ieseai si te distrai cu prieteni tai in timp ce eu plangeam alaturi de ploaia de stele. Pentru ca tu ieseai cu ce fata vroiai, cand vroiai, ca si acum dealtfel, in timp ce eu inca imi astept printul.
Inca te mai vad trecand de mana cu diferite fete, care probabil sufera la fel ca mine acum, sarutandu- va si razand din orice, trecand parca intentionat prin fata casei mele. Ma priveai si incepeai sa- mi zambesti ironic, cum faci si acum. Pentru tine a fost mereu o ultima privire, desi faceai si continui sa faci asta si acum, iar pentru mine este intotdeauna o prima lacrima, doar atat...

Succes sysupupic

#2
Hello^^ Hey, sunt prima dance Pai sa vedem...Am sa comentez, pe rand, fiecare lucrare.

Prima Imi place faptul ca amintesti ce s-a intamplat in timp ce ea merge pe strada.
Ai avut destul de multe repetitii. Incearca sa folosesti sinonime, ca sa nu sune asa urat. Naratiunea mi s-a parut destul de buna, dar na, mereu ai loc si pentru imbunatatiri.
Stii ce nu-mi place? povestea pentru care sufera asta. E prea banala, ca sa zic asa. Tipic, il vede pe prietenul ei sarutandu-se cu cea mai buna prietena. E deja prea fumata.
In schimb, imi place mult finalul:
Las ca genunchii mei goi sa atinga asfaltul rece si plin de lacrimi ce cad din cer. Rochita mea alba lasa ca volanasele sa cada incet in apa si asa devin mai grele. Stau in mijlocul unei strazi atat de pustii si ma gandesc ca dragostea nu este un sentiment, ea este o pedeapsa pentru cei ce iubesc.- asta chiar mi-a placut.
Jur sa nu ma mai indragostesc niciodata - asta trebuia sa fie intre ghilimele, nu?

A doua Dupa parerea mea este putin mai reusita. Desi, la un moment dat vorbeai cu noi, cititorii, ai schimbat brusc directia si vorbeai cu baiatu' ala. Descrierea mi s-a parut mai buna ca la prima lucrare. Nu prea am multe de zis la aceasta. Poate doar faptul ca te-ai cam lalait. Dupa parerea mea, strict parerea mea, te-ai cam lalait. Nu prea s-a intamplat nimic. A fost cam lipsita de sens.

Stiu ca o sa intru in contradictoriu cu ce am spus. Dar votul meu merge catre prima lucrare, care chiar daca a fost putin mai proasta, a avut in vedere mai bine tema propusa. Sper ca nu v-ati suparat, si va urez succes la amandoua.
[Imagine: 61516723.png]
LSHTCCOMNAIWEDA
Which translates to: Laughing so hard that coke came out my nose and I wasn't even drinking any.



Thanks Mimi x3 !


#3
hi....pai am sa comentez pe rand fiecare lucrare^^
Prima lucrare:povestea este interesanta insa am mai citit carti sau ficuri cu povesti asemanatoare...paidescriere ai avut si mi se pare ca nu mai era nevoie...naratiunea este ok...greseli de tastare nu am vazut cea ce este foarte bine...imi mai lace faptul ca ai folosit fraze dramatice si ai respectat cerintele adica tema^^

A doua lucrare:pai si acesta lucrare mi-a placut insa nu ai avut naratiune...adica tu doar ai povestit ce simpte o fata cand are genul de problema prezentata in ficul tau...pai cu descrierea ai stat chiar bine putin mai bine ca la prima lucrare...adica ai descris sentimentele foarte bine si amanuntit...am observat ca ai avut vreo 3 greseli de tastare adica in loc de "care" ai scris "acre"...in rest e ok


pai votul meu merge la lucrarea cu numarul 1 pentu ca ideea a fost mai atractiva...sper sa nu va suparati pe mine si succes la amandouapupic

bye,bye:bye:

#4
First: Salut. : ))

Prima lucrare: M-a lăsat rece vocabularul restrâns şi greşelile de tastare. Ţinând cont că e un duel pe care, poate, ai dori să-l câştigi puteai să mai arunci o privire înainte de a trimite/posta lucrarea. Nu ai scris cu diacritice, lucru care m-a dezamăgit; estetica nu-mi place oricum, iar diacriticile ţi-ar fii dat un punct în plus. Ca idee e clişeică, sincer. Un el şi o ea, care păreau că se iubesc, se despart în final din vina persoanei în care aveai cea mai mare încredere. Lucrarea ta nu a avut nimic frapant, nimic care să mă atragă într-un mod special, nimic care să mă facă să vreau s-o recitesc. Stilul tău de a scrie e destul de pueril, sincer, iar acţiunea mi-a părut grăbită. I mean... n-o mai vrea dar, la naiba, se duce după ea să-i explice, n-o lasă să plece aşa.

A doua lucrare: Cu vocabularul stai puţin, foarte puţin mai bine decât userul care a scris prima lucrare, dar şi ce-ai scris tu a scârţâit. Nici tu nu ai diacritice, iar partea cu estetica e exact ca a amicei tale, fără supărare. Pui virgulele unde nu trebuie, really, plus că era chiar evident că acolo nu trebuia virgulă. Ai greşeli de tastare, ceea ce e foarte neplăcut, iar după cratimă/linuţă (cum vrei tu. " - ") nu se pune space. Pui space între cuvinte şi după semnele de punctuaţie. Ideea a fost la fel de clişeică ca cea de mai sus, nu ai venit cu nimic spontan, nou, ieşit din comun.

Sunt sincer dezamăgită de ambele lucrări şi nu am nicio idee la care lucrare ar trebui să se ducă votul meu. În mare parte ambele aveţi probleme, dar care pot fii rezolvate cu puţină atenţie şi mult citit. o,o . A doua lucrare a fost puţin mai "slice of life" , deşi era şi prima, a doua se întâmplă, poate, mai des şi-n viaţa reală şi nu doar în scris. Nu mă refer doar la ideea "m-a înşelat !", ci la absolut tot, de la locul unde s-a petrecut acţiunea până la cuvintele pe care şi le-au spus.

Votez cu a doua lucrare.
Succes amândurora în continuare.

#5
ok, gata scumpa. am ajuns si eu aici. intr-un final Let's see:
Voi incerca sa vorbesc, acu, la modul general. E o idee destul de intalnita, dar vad ca a-ti incercat sa o faceti originala si interesanta. Mi-e chiar mi-a atras atentia. Greselile sunt evitate si exista descriere in ambele. Bun acu sa voresc pentru fiecare in parte:

Prima lucrare "Dragoste si pedeapsa": titlu e chiar dragut si imi place. Ai ilustrat o dezamagire in iubire, desi puteai sa accentuezi mai bine momentul in care Aby a vazut acea scena si poate mai mult palme:yes: asa.. Ai pus ceva mister acolo si mi-a placut. aici se mai putea pune descriere cu caruta, a fost, dar mai era loc.
A doua lucrare "O ultima privire, o prima lacrima": titlu e la fel de bun. Aici a fost incarcat cu descriere, a fost imbinata frumos naratiunea cu descrierea, desi descrierea e cea care a predominat terenu, ceea ce imi place. A fost accentuata suferinta, dragostea. S-a facut o legatura intre cele doua, cum ca fara suferinta nu e dragoste si invers. Faza cu printul, da e iar ok. E luata din basme...Ca vine un print pe un cal alb si salveaza printesa, se indragostesc si se casatoresc. Ma bucur ca faza asta a fost prezente aici.

Mi-au placut ambele lucrari. Sunt minunate ambele, iar acu am misiunea dificila sa aleg una. Acum inteleg cum se simte juriul de la "romanii au talent"21, asa..pai eu consider ca (tobele)....
a doua lucrare merita aurul4 Cum am mai spus ambele sunt reusite, daca ar fi fost si prima incarcata cu descriere erau la egalitate, dar asa..
Oricum felicitari. hug
[Imagine: h8v.gif]
 

#6
Hey!

Prima lucrare: Pe mine m-a lăsat rece. A avut foarte multe greşeli de tastare şi puţine figuri de stil, care consider că erau necesare. Vocabularul care este folosit nu conţine cuvinte care să mă facă într-un anumit fel să recitesc din nou lucrarea. Nu ai scris cu diacritice. Părerea mea că ar fi arătat complet altfel şi aşa cum a spus Abbeh., ţi-ar fi adus un punct în plus. Acţiunea mi se pare destul de grăbită, mi-ar fi plăcut să descri un pic mai mult ( ai mai fi putut să ne dai nişte detalii pe acolo ). Este o lucrare frumoasă, dar ai mai fi avut mult de lucru la ea ( părerea mea ).

A doua lucrare: Se pare că nici această lucrare nu este scrisă cu diacritice. Vocabularul care l-ai folosit este mult mai întins, să-l numesc aşa, deşi sunt foarte multe cuvinte care le puteai folosi şi ar fi dat un alt aspect textului. Această lucrare este mult mai realistă, dar şi comună în acelaşi timp. În momentul în care am citit titlul lucrări m-am gândit la complet altceva, dar într-un fel o partea este asemănătoare cu ceea ce am gândit eu şi poate asta mă face să cred că este într-un fel mai specială.

În concluzie, tema cu "Dragostea/Dezamăgirea" este foarte întâlnită. Pot spune că nu sunt foarte mulţumită nici de prima, dar nici de a doua lucrare. Eu una mă aşteptam la altceva din partea voastră.
Votul meu merge la a doua lucrarea
Succes în continuare!
[Imagine: 2rcpz12.jpg]

Cincizeci de minute ne despart privirile. Mă doare să te văd mereu atât de distant faţă de mine. Cu ea eşti simplu tu, cu mine de ce nu ai fi? Mă laşi să sper că într-o zi vei putea să-mi vorbeşti aşa cum şi eu încerc să îţi arăt că ţin la tine, dar eşti atât de orb încât nu vezi dincolo de această ceaţă densă pe care ai creat-o de unul singur. Flacăra ce trăieşte-n mine devine din ce-n ce mai puternică cu fiecare privire, cu fiecare literă pe care mi-o rosteşti, dar îmi este frică. Frică ca într-o bună zi această scânteie să se stingă în mometul în care te voi vedea de mână cu ea. Îţi cer un singur lucru, te implor nu mă lăsa în urmă. Nu mă lăsa să fiu doar o umbră a trecutului...

#7
Se pare ca a venit timpul sa inchei duelulSmile
Sa vedem:

Dragoste si pedeapsa a obtinut 2 puncte
O ultima privire, o prima lacrima a abtinut 3 puncte

Imi pare rau sysu, insa se pare ca am castigatSmile.... dar cine stie.... poate vrei o revansa21

#8
Duelul s-a incheiat. Topic inchis.
Felicitari participantilor.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)