Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Linistea din-aintea furtunii

#1
Pai de stiut ca am inlocuit Sharingan-ul cu Ochiul Furtunii si Byakugan-ul cu Norul Tornadei ( daca o sa public carte vreodata sa nu zica lumea ca am plagiat :D )
Here it goes :

Capitolul 1
Norul Tornadei
si Ochiul Furtunii
(formula dezatrului)

-Takeshi Furtuna poarta numele celui mai celebru om din sat. A salvat satenii de mai multe ori, dar acum�..acesta nu mai e�.
Totul a inceput acum 7 ani cand Takeshi s-a indragostit de Luna din clanul Torndei, s-a casatorit cu ea apoi dupa 1 an au avut primul copil, acel baietel dragut , blond , apoi dupa 2 ani l-a nascut si pe baiatul brunetel�.autorul masacrului parintilor sai �.
Primul baiat si-a dezvoltat Ochiul Furtunii deabia acum cateva luni , dar al doilea si-a dezvoltat puterea la 3 ani, a suferit o mutatie a Ochiului Furtunii transformandu-se in Inima Taifunului�iar acum Mijumi nu-si mai poate controla puterea si-a ucis ambii parinti fara macar ca cei doi sa realizeze ce se intampla�. Imi doresc ca bietul lui frate mai mare Sa nu-l mai protejeze�
7 ani au trecut ca vantul�.
Intr-o dimineatza:
- Ryooooooooooooooooo !!! se auzi un urlet asurzitor din camaruta de alaturi.
- Da! Sunt chiar aici , iti pregatesc mancarea.
De dupa usa aparu un baiat inalt , blond cu ochii galbeni ca fulgerul , dar cu o privire blanda uitatndu-se la fratele sau mai mic , un pustan de 12 ani , brunet cu ochii verzi ca frunzele copacilor primavara. Locuiau intr-o casa pricajita de la marginea unui sat � .
-Am avut un vis ciudat, fratioare , zise , Mijumi , baietelul bruntel�
-Si ce s-a intamplat in visul tau???
-Am visat ca aveam mama si tata iar dintr-o
data au disparut si am simtit sentimentul acela de vinovatie pe care il simteam cand eram mic�De ce?? Ryo scuipa mancarea din gura la spusele fratiorului sau si se uita pentru o secunda cu ochii sai blanzi la el � nu-i raspunse nimic. Apoi aduna mizeria si se duse din nou la bucatarie. Ryo stia ce va urma�.reintoarcerea Inimii Taifunului � distrugerea totala a satuletului in care locuiau . Se trezi la realitate si deodata il apuca pe Mijumi si il trase afara , luase o carte veche si scamosata o deschise si incepu sa faca niste semne din mana , Mijumi era derutat , dupa 10 minute Ryo termina :
- Sealing power justu , curse seal!!!! Striga Ryo apoi se taie de-a lungul mainii.
Dintr-o data semne ciudate incepura sa iasa din taietura sa se incolacira in jurul lui Mijumi , iar el incepu sa strige din rasputeri , simtea cum tot corpul era invaluit intr-un cocon invizibil , ii scurgea energia, putera. Lui Ryo ii dadura lacrimile uitatduse la fratiorul sau cum se zvarcolea de durere, dar nu se opri � dupa un chin de 24 de ore Mijumi cazu la pamant cu semnele acelea arzand ca focul pe corpul sau � Ryo privi la el si adormi instantaneu, totul se intamplase asa de repede , nici macar nu apucase sa-i explice bietului lui frate ce se ptrece , se temea de reactia pe care o va avea Mijumi cand ii va dezvalui secretul�.secretul uciderii parintilor lor � .

#2
wow.. foarte faina ideea:)
imi place ca ai descriere, destul de multe faze inca in ceatza, dar presupun ca totul se va lamuri in capitolele urmatoare.. aahh da..referitor la capitole.. ori sunt prea scurte ori m-ai cam lasat cu "okii in soare" :P
dak nupui continuarea repede ... mwhahaha >:)

~~~ganbattekudasai~~~

#3
Scuzati-mi intarzierea , dar am avut multa treaba dar nu conteaza , caci acum am rezolvat so enjoi:

Capitolul 2
Invataturile fratelui
mai mic

Ryo se ridica in capul oaselor , dar fratiorul lui nu mai era , in locul unde fusese Mijumi era doar iarba�
Ryo se chinuii sa ajunga pana acolo si dadu la oparte cu greu iarba . Mijumi era inca acolo atunci Ryo intelese ca fratele sau detinea doua mari puteri , iar una era sigilata , peste cativa ani urma sa se intarca din nou Inima Taifunului , nu-i ramanea nimic de facut de cat sa-l invete pe Mijumi sa-si controleze puterea descoperindu-si-o si pe a lui �
Mijumi isi deschise un ochi� privi in jur sin u stia unde se afla, dintr-o data :
- Ryoooooooo! Unde sunt ?? Ai sa-mi dai niste explicatii!!! Ryo il auzi si fugi afara si il lua cu greu pe Mijumi in brate si il duse in casa. Il aseza pe pat si ii spuse sa nu se ridice. Se intoarse cu o cana de ceai pentru Mijumi. Apoi :
- Mijumi�stiu la ce te gandesti , e vremea sa-ti dezvalui adevarul�cu 12 ani in urma te-ai nascut mama si tata au fost foarte fericiti�
- Am avut mama si tata?? Si tu i-ai conoscut??
- Da�, Ryo continua povestea�. Tata mi-a explicat ca de-acum in colo tu si cu mine nu trebuie sa ne mai despartim vreodata�indifferent ce s-ar intapla cu mama si tata� despartirea noastra va aduce la sfarsitul lumii� Dupa 2 ani , noaptea aceea groaznica cand ochii tai au devenit galbeni inconjurati de negru iar doua taifunuri in miniature au trecut prin mama si tata ca prin nimic�tu i-ai omorat Mijumi� si imi pare rau� mi-as fi dorit sa-ti pot controla puterea , nici macar tu nu ai putut , aveai doar 2 ani�nici macar nu stiai ce faci , dar ai simptit sentimentul de vinovatie chiar si la varsta aceea� si de aceea am stiut ca nu ai vrut sa faci rau nimanui� Ryo cazu la picorele patului si nu mai spuse nimic� Iar Mijumi se uita cu ochii inlacrimati la fratele sau. Mijumi il lua in brate pe Ryo:
- Multumesc fratioare ca mi-ai sigilat puterea mea distrugatoare nu mai vreau sa fac rau nimanui� Ryo se uita nedumerit apoi intelese, Mijumi stia de la inceput ce se va intampla , cunsotea chiar adevarul , iar el permisese ca puterea sa sa fie sigilata�mijumi invata-se sa citeasca odata cu Ryo cand erau mai mici, dar Ryo nu credea ca o sa gaseasca vreodata jurnalul sau� sau cartea pentru seal-uri�
Ryo intelese ca a fost alegerea lui Mijumi ca puterile sale distructive sa fie sigilate� .

#4
un capitol cu adevarat interesant..
descrierea e ok dupa parerea mea, imi place actiunea..
l-ai facut pe Ryo un personaj incetosat, si imi place asta :X
sa vedem ce va urma si daca cei doi vor putea controla inima taifunului :-S

~~ganbatte~~

#5
Iauite si capitolul 3 am scris repejor aseara , e proaspat :D :

Capitolul 3
�Cei 7 ani�

A doua zi de dimineata Ryo il duse pe Mijumi in padure, la �baza� lor de odinioara pentru inceperea antrenamentului controlarii noii puteri a lui Mijumi.
In locul acesta uitat lume , un lac mic in mijlocul unei poienite linistite din mijolocul padurii de langa sat, in cei 7 ani de la moarte parintilor lor s-au intamplat multe , fericite si nefericite. A fost descoperit de cei doi cand Ryo la ascuns pe Mijumi de satenii care vroiau sa-l pedepseasca pentru ce a facut, desi era doar un copilas, au locuit aici 3 zile , timp in care au facut un juramant de protectie � locul acesta a devenit o a doua casa pentru ei. Cu 4 ani in urma o banda de hoti raniti care au jefuit orasul i-a gasit pe cei doi acolo�Ryo si-a descoperit elemetul, dar puterea lui Mijumi a fost nemiloasa cu atacatorii, au fost ucisi 3 dintre ei cu sange rece ca si parintii lor, iar unul a fost ucis de Ryo dezlantuindusi elementaul�fulgerul . Ryo si Mijumi au dus bunurile furate inapoi in oras, iar Mijumi a fost acceptat , si s-a hotarat san u fie pedepsit , dar a ramsa totusi de temut �.lumea il ocoleste cand il vede pe strada de aceea Ryo face toate trebuurile si cumparaturile in sat� .
Remuscarile lui Ryo pentru ceea ce facuse , distrugerea corpului acelui hot , au continuat multi ani de atunci observanduse si in dicutiile cu Mijumi�
Ryo plangea in fiacre noapte pentru parintii lui si pentru ceea ce facuse, iar Mijumi era ingrijorat si incerca sa stea cu el , dar Ryo il plesnea de fiecare data spunand ca nu are nevoie de mila lui , dar in adancul sufletului Ryo plangea mai tare pentru ca trebuia sa-l educe pe Mijumi , incerca sa-l faca san u mai fie ingrijorat pentru el , desi isi dorea atentia si afectiunea fratelui nu putea sa o accepte pentru ca urmau vremurile in care v-or trebuii sa lupte impreuna ca unul singur , darn u trebuiau sa fie ingrijorati unul pentru celalat �
Ceea ce il invatase tatal sau pe Ryo era ca el si Mijumi v-or trebui sa fie unul singur sis a nu se desparta niciodata pentru ca acest lucru v-a duce la dezastru , vor trebui sa nu fie ingrijorati unul pentru celalat sis a aiba incredere deplina ca celalat se va descurca in orice ar face�a fost invatat ca puterea lor e infinita cat timp sunt impreuna , dar daca sunt despartiti nu mai au nicio putere de aceea trebuie sa ramana pe veci uniti �
Mijumi il intreba pe Ryo :
- Hei fratioare tu iti cunosti adevaratele
puteri??
- Nu, dar le cunosc pe ale tale si trebuie sa
inveti sa le controlezi altfel�vom pieri cu totii�si zambi incurajator spre fratiorul sau care se uita in gol pentru o secunda apoi se intoarse spre fratele sau cu privire plina de incredere si ii zambi larg:
- Atunci ce mai asteptam ????

#6
*aplauze* Mi-a placut! Chiar foarte mult :D
M-a deranjat putin greselile de ortografie (ai scris undeva 'v-or trebui' in loc de 'vor trebui' ,dar probabil a fost scris repede ^^ Si actiunea este un pic cam rapida ,astfel facand capitolele si mai mici .

Dar bravo! imi place povestea! I will [stalk] watch you 8D

#7
Capitolul 4
Medicina si Flacari

Timpul trecea, iar cei doi continuau sa se antreneze neincetat, lovind cu putere copacii pana ii darmau. Mijumi se uita ingrijorat la Ryo intrebandu-se de ce nu-si foloseste mana stanga ( cea bandajata , mana la care se taiase destul de adanc pentru a reusi seal-ul lui Mijumi), totusi Ryo il asugurase pe Mijumi ca nu are nimic si ca se vindeca repede�Continuara anteenamentele inca 5 ore dupa care Ryo se opri ascunzandu-si mana la spate. Mijumi se uita ciudat :
-Ai patit ceva?
-Nu�..au�.nu am nimic, acel �au� il alarma pe fratele
sau.
-Ryo, arata-mi mana! , Ryo ii arata bratul insangerat si
Inconjurat de o substanta glabena.
-De cat timp e asa?, intreba Mijumi
-De o saptamana�.nu am vrut sa-ti spun ca sa nu te
sperii, am crezut ca va trece , dar s-a agravat�
-Vino! Trebuie sa ajungem de urgenta in sat!
-Nu!, spuse Ryo alarmat. Daca te vede cineva �Nu
sunt in stare sa te apar. Mijumi reusi sa-l aduca pe Ryo pana la casa lor de la marginea satului , il puse intr-un pat si stiind ca putea face sa creasca anumite plante , cauta prin cartile lasate de parintii lor. Trebuia sa gaseasca ceva cat de repede posibil altfel va trebuii sa-i reteze mana frtaelui sau, trebuia cel putin sa-i reintoarca favoare , Ryo l-a salvat pe el si intreg satul sacrificandu-si mana , chiar viata. In sfarsit gasi o carte de mdeicina �pleca in padure in cautarea mai multor plante , dar cea mai importanta era �Stracia`s Spirit� . Pentru inceput trebuia sa gaseasca anumite plante desinfectante pentru a stabiliza infectia timp de cel putin o luna pentru a putea prepara ceaiul de �Stracia`s Spirit�.
Gasi repede plantele desinfectante , dar cea extrem de necesara era de negasit �trebuia sa o gaseasca , trebuia sa-si salveze fratele� Atunci o vazu o samanta albastra ca cerul ce statea in cuibul unei pasari�cuibul era surprinzator de mare., dar nu-i dadu atentie marimii. Se cocota in copac pana la cuib si lua samanta , in momentul atingerii ei , un croncanit asurzitor se auzi deasupra lui �Fu ingrozit ce ceea ce vazu . O pasare Phoenix se napusti asupra lui intr-un val de flacari , se arunca din copac aterizand pe o frunza mare , care nu-si amintea sa fi fost acolo cand venise , si o zbughi la fuga spre iesirea din padure. Aparent Phoenixul ii pierduse urma , dar cand se parea ca nimic nu se mai putea intampla , pasarea de foc se arata in fata lui Mijumi aruncand flacari inspre el � instinctiv Mijumi se lasa la pamant ghemuindu-se atunci ceva se intampla, observa cu uimire cum parul ii crestea din ce in ce mai tepos inconjurand-ul in intregime, protenjandu-l de flacari, cand Pohenixul se propie de el , tepii din parul lui se imparstiara singuri in aer ciuruind pasarea din toate directiile. Pasarea se stinse si lasa un ou de aur in cenusa sa.
Mijumi, uit de frumusetea oului si de propriele sale puteri , insfaca oul si fugi spre casa.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)