Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Is this thread useless?
Yes.
54.55%
6 54.55%
No, I like it!
45.45%
5 45.45%
Total 11 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

Lily's anime reviews

#1
Yeah, that's my useless corner. Ce presupune asta. Ca din toata experienta mea legata de anime-uri voi incerca sa recomand canteva anime-uri care le indragesc userilor veterani sau celor care abea au intrat in lumea anime-urilor. Asta nu inseamna ca voi spune chestiigen, uita-te le [numele animeului], voi incerca sa fac o descriere amanuntita astfel incat sa va dati si voi seama de ce marita anime-ul vazut. Daca mai scap unul, doua spoilere atunci sa ma iertati.
Imprtant! Again, tot ce scriu aici e in totalitate scris de mine, nu iau descrieri sau recenzii dupa alte site-uri. Daca vreti sa "imprumutati" ceva de aici, please credit me.

Black★Rock Shooter (OVA)
Povestea din OVA-ul B★RS sa invarte in jurul a doua fete. Kuroi Mato (Black★Rock Shooter) si Takanashi Yomi (Dead Master), care in prima zi de liceu se imprietenesc. La inceput Mato o remarca, din intamplare pe Yomi, atrasa de faptul ca aceasta este inalta. Intr-un final, aceasta reuseste sa stea de vorba cu Yomi, prefacand-use ca se impiedica si aporoape cade peste ea. Dupa aceea devin foarte (chiar foarte) apropiate. Incep sa se viziteze, sa iasa impreuna etc. Asta se schimba cand Mato intra in echipa de bascet a scolii, desi era foarte scunda avea o pasiune pentru baschet. Aceasta o invita si pe Yomi sa se inschire dar aceasta prefera cu totul altceva. Yomi intra in echipa de volei a scolii, Mato in cea de baschet si incet incet fetele se distanteaza. Baschetbalista sa aproprie din ce in ce mai mult de o fata pe nume Yuu Koutari cu care este in aceiasi clasa si care este managerul echipei de baschet. Yomi se simte exclusa si dispare fara urma. Parintii ei si in special Mato o cauta disperati.
In alta dimensiune, eu'ul lui Mato, si anume Black★Roock Shooter se se lupta cu Dead Master pentru a o recapata pe Yomi si a o aduce inapoi in dimensiunea lui Mato. B★RS este ajutata si de STRength care aparant este de fapt Yuu. Dupa o lupta crancena intre Dead Master si Balck Rock Shooter, aceasta reuseste sa o ia inapoi pe Yomi si a duca acsa. In ultima scena a OVA-ului, Black★Rock Shooter sta in fata lui Mato si o intreaba daca nu vrea sa o salveze pe prietena ei. Aceasta spune ca nu vrea sa o salveze, vrea doar sa o vada din nou, sa rada cu ea din noi sa o tina de mana din nou...
Astfel, B★RS o aduce pe Yomi in dimensiunea ei si o re-intanlenste pe Mato, care isi cere scuze pentru ca a excluso atat de mult. Cred ca va imaginati sfarsitul ...

Poveste 「▶▶▶▷▷」
Povestea nu a fost cine stie ce. A fost foarte simpla. Cum am spus, doua fete care se imprietenesc si apoi alta dimensiune... Daca nu esti atent la detalii s-ar putea sa te pierzi cu adevarat.

Grafica 「▶▶▶▶▷」
Grafica e chiar buna, nu ai de ce sa te plangi. Cel mai important lucru este ca e potrivita acestui stil de anime. Clasicele uniforme scolare, si mai ales imbracamintea feteleor din cealalta dimensiune iese in evidenta.

Coloana sonora 「▶▶▶▶▷」
Mi-a placut mult coloana sonor a acstui anime. Soundtrack-urile s-au potrivit perfect cu ipostazele si in scenele de lupta am avut parte de mult hard rock care le condimenta si mai mult.

Personaje 「▶▶▶▷▷」
Aici se mai putea lucra. Personajele din a doua dimensiune, desii sunt foarte tacute iti e greu sa iti dai seama de caracterul lor. Abea pe la sfarsitul OVa-ului iti dai seama ce fel de persoane sunt. Cat despre personajele principale, nici ele nu sunt conurate chiar asa de excelent. Daca iti plac totusi celelalte aspecte, acest lucru nu te va deranja.

Overall 「▶▶▶▷▷」
Un anime destul de bun. Il recomand faniilor genurilor Drama si Actiune. Desi poate fi confundat foarte usor cu un Yuri, nu este. Desi are o mica tenta de Shoujo-ai.


In continuare : Kuroshitsuji, Gosick
Astept pareri, sugestii, opinii. Daca solicitati un review anume doar spune-ti.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#2
Mie cel putin unul mi-ar placea daca ar fii mai multe persoane sa faca acest tip de topic pentru ca la sectiunea de recomandari, sa fim seriosi, media unei descrieri la un anime este de 1 rand. Sa nu mai mentionez ca unii dau doar titlurile.
Pentru topicul asta *thumbs up*. Atat doar, ca pe viitor sa aduci putin mai multe argumente ideilor tale, atat pentru, cat si contra. Daca se poate bineintels.^^
P.S: Un trailer/amv nu ar strica deloc.
La cat mai multe reviews bune!
The best quotes are written by unknown people .
BlackER

#3
Si cica, dupa mult timp am revenit. In fine, acest review poate contine (contine) spoilere, multe...

Gosick
Gosick, poveste unei fete cu ... o pipa?
Acest anime are la baza povestea dintre Victorique de Blois si Kujou Kazuya. Kujou este un tanar japonez, venit tocmai pana in Franta, unde are loc actiunea pentru a-si termina studiile la o universitate foarte renumita. Acolo o intalneste pe misterioasa Vicotrique care este inchisa in turnul bibliotecii si deobicei, nu se arata nimanui. Pe parcursul povestii apar alte personaje cum ar fi Grevil de Blois care este de fapt fratele mai mare a lui Victorique si singura persoana care poate decide daca are voie sau nu sa iasa afara. Pana sa ajungem la adevaratul storyline ne sunt prezentate cateva cazuri pe care tanara impreuna cu obiectul ei de alungat plictiseala (Kujou) le rezolva. Acest lucru mi s-a parut foarte ok din moment ce daca am fi trecut direct la povestea in sine, totul ar fi devenit plictisitor, mai ales ca povestea nu mi s-a parut cine stie ce. Adica? Adevarata poveste este de fapt relatia dintre Victorique si Kujou si cum aceasta incerca sa isi gaseasca mama. Ei, finalul este unul fericit deci nu va spun mai multe...

Poveste 「▶▶▶▶▷」
Povestea adevarata este introdusa treptat pentru a pastra aura misterioasa a animeului. Aceasta este foarte originala si bine realizata iar detaliile sunt foarte bine puse la punct. Misterele sunt si ele interesante si trebuie sa iti pui mintea la contributie daca vrei cu adevarat sa le rezolvi inaintea eroinei.

Grafica 「▶▶▶▶▶」
Pentru acest gen de anime, grafica a fost mai mult decat perfecta. Scenele au fost imbinate foarte bine si felul in care au fost desenate personajele se potrivea de minune cu infatisarea interioara.

Coloana sonora 「▶▶▶▶▷」
Openingurile mi s-au parut cam plictisitoare dar OSTul in sine si tainicele endinguri au fost minunate. Aa pastrat discret atmosfera misterioasa dar au fost si o incantare. Foarte bine alese.

Personaje 「▶▶▶▶▶」
Victorique, Kujou, talal sau, totii au fost foarte bine realizati. Personalitatile lor desii ii puneau in niste ipostaze oarecum caraghioase aceasta inveseleau animeul scotandu-ne putin din aura intunecata, ce-i drept, in majoritatea timpului cu dragalasenia lui Victorique.

Overall 「▶▶▶▶▷」
Un anime excelent pentru amatorii de povesti pline de mister si cu o aura intunecata dar carora nu le lipseste comedia si minunata poveste romantica... Il recomad!
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Breakout Anime News: Nihonomaru anime&manga Database! ellymate 0 5.232 15-09-2013, 01:34 PM
Ultimul răspuns: ellymate


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)