Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Life hidden in the shadows

#1
Acest fic este dedicat unei persoane speciale: ROXA RXN

* Tip critica: orice
* Minim 5 comuri pentru continuare sau 3
* Minim 3 randuri la comentariu (VA ROG)
* Lectura placuta!


Life hidden in the shadows :

~ Spy ~



Disclaimer: Nu detin nici un personaj din anime-ul/managa-ul Naruto(inafara celor create de mine) si nu fac profit de pe urma lor.



Prolog



In urma cu zece ani, intr-un spital, o tanara femeie trecea prin dureri de nesuportat. Trecea pentru prima data in viata ei prin durerile nasterii. Dupa multe tipete si dureri ingrozitoare auzi un planset cristalin iar inima ei incepu sa bata cu putere. Dupa putin timp primi in brate fiinta cariea ii daduse nastere. O bucurie nespusa aparu pe chipul ei, slabit si obosit. Insa bucuria nu tinu mult, caci, in spital aparura niste barbati cu masti, imbracati in negru. Ei se indreptau catre salonul unde stateau tanara mamica si copilul acesteia. Cand ajunsera in dreptul usii o lovira cu putere si intrara fara remuscari sau ezitare. Luara din bratele tinerei copilul nepasandu-le de tanara distrusa si neputicioasa. Tanara tipa in urma lor sa se opreasca in timp ce siroaie de lacrimi brazdau fata ei adineori vesela. Durerea de a pierde copilul care adineori statea in brate o macina, o omora cu fiecare suflare, cu fiecare lacrima sufletul ei se spargea in bucati. O durea si nu putea face nimic. Asta o durea cel mai tare. Era neputincioasa si nimanui nu-i pasa de durerea ei sau de copilul rapit. Doctorii o priveau si nu faceau nimic. Asta se intamplase in Japonia, intr-o zi de douazeci si trei augus, doua mii doisprezece.



Capitolul I



Viata mea




Ev's P.O.V



Stau la geam si privesc cerul noptii, stelele, mii, argintii. O urma de tristete imi invadeaza sufletul. Ma mangaie si ma macina, nelasandu-mi putina liniste in viata mea jalnica. As vrea sa fiu o pasare. Ea e libera sa zboare unde o poarta inima in timp ce eu nu. Nu pot zbura unde doresc sau macar sa zbor unde m-ar purta vantul. Trebuie sa stau aici sa ma bucur de tristete si dezamagire. Sa-mi alin sufletul cu dezamagirea unei noi zile, cu durerea de a respire, de a trai. Durerea e viata mea si viata mea e durere. Dezamagirea e in sufletul meu si sufletul meu e in dezamagire. Aerul care il respir imi e otrava care ma tine in viata. As dori sa fiu un fluture. Sa traiesc o zi si dupa sa mor. O zi plina de bucurie, fericire, cuvinte care lipsesc din dictionarul vietii mele. Mintea mea departe zboara, in timp ce corpul meu nu poate pleca. Il tine cineva legat de acest loc, cineva mai puternic decat mine. Oricat m-as zbate tot nu voi putea rupe lantul care imi incatuseaza trupul, sa pot pleca spre lumi mai bune, fara rautate. In lumi in care puterea si banii sa nu domine omenirea. Acele lumi le visez, le astept, dar, ele nu vin, nu ma asteapta cu bratele deschise. Ma hranesc cu iluzii si desi stiu ca ma ranesc, tot nu ma opresc. Ma hranesc cu iluzii ce stiu ca nu vor deveni vreodata realitate. Ma ranesc, dar totusi nu ma opresc. Daca nimanui nu-i pasa de a mea soarta, mie de ce mi-ar pasa? Poate o sa mor odata si sa scap de chinul de a trai. Visele... Multi spun ca oamenii fara vise nu mai sunt oameni. Fara vise nu poti trai. Dar, oare, daca visezi, ce vei face? Te vei rani singur, cu visele care vise vor ramane pentru totdeauna.

Deschid incet fereastra si trag aerul rece al noptii in plamani cu putere dupa care il dau incet afara. Las fereastra deschisa dupa care merg pana la patul meu si ma asez incet pe el. Privesc camera invadata de intuneric. Negrul. Culoarea care imi domina viata. Ma dezbrac incet de hainele ce le purtam dupa care caut in dulap o pijama. In cele din urma gasesc o pijama neagra. O imbrac dupa care ma bag in pat si incet, incet imi simt pleoapele mai grele pana cand cad intr-un somn adanc.


Cerul de un albastru inchis, inca presarat cu cateva mici sclipirii aurii, pierdute. Vantul adia usor, unduind dupa bunu-i plac iarba de un verde crud, presarata cu flori micute, albe si albastre. In adierea usoara pluteau mici flori alb-rozalii despinse din copaci. Primele raze ale soarelui inceracau, fara sorti de izbanda, sa intre printre desisurile padurii. O tanara fata, cu parul roz, lung pana la jumatatea spatelui, imbracata intr-o rochie alba fara bretela, lunga pana-n pamant, sta si priveste cu ochi-i verzulii o caprioara cum bea apa cristalina si rece a cascadei din padure. Tanara merge cu pasi maruti spre cascada speriind caprioara care o i-a la goana pierzandu-si urma prin deasa padure. Ajungand in fata lacului creat de cascada care curge fara-ncetare, tanara se lasa incet in genunchi si cu palmele i-a apa cristalina si o duce la gura-i micuta, cu buze subtiri si rozalii. Dupa ce isi potoleste setea se ridica si inainteaza pana intra in cascada.


Ma trezesc si privesc ceasul de pe noptierea care indica ora 05:45. Nemaiputand sa dorm ma decid sa ma ridic din pat. Ma ridic incet din pat si merg spre marea mea fereastra. Privesc cerul inca instelat si deschid geamul sa simt adierea diminetii care imi mai i-a din durere. Pun capul pe geam in timp ce-mi amintesc visul si pe acea tanara. O tanara frumoasa dar cu o durere ucigatoare care nu o lasa sa paseasca pe celalalt taram. Un taram frumos, cu pajisti pline cu flori parfumate si viu colorate, cu fluturi multicolori, pasari cu triluri mifirice, iepurasi pufosi si micuti care sa alerge prin padure, lupi care sa urla in clar de luna, ursi somnorosi care sa se duca la rau sa prinda peste, pace si linistie. Acest vis imi aduce aminte de..
[Imagine: 445775bigthumbnail.jpg]
E trist cand stii ca tot ce`a fost s`a terminat.....E trist cand stii ca tot ce`aveai..s`a spublerat! E trist cand stii ca tot ce`a fost...a devenit...O simpla AMiNtiRe, o pata de iubire...Si inca`ncerci s`o iei de`la`nceput.. dar in zadar! incerci tu iara....Negrii, ochi, abis, inchis fara de scapare! Nu incerca tu iara sa te`mpaci! cu gandul ca o sa mai fii~atat! Impaca`te cu`a tau gand si restu il omoara



#2
Buna scumpo>:D< Am dat si eu din intamplare peste ficul tau si dupa ce l-am citit mi-am zis ca trebuie neaparat sa iti las un comentariu.

Ideea mi-a placut chiar foarte mult. Nu prea am mai intalnit asa ceva si totusi inca este putin neclara si aici ma refer la faptul ca ai invaluit capitolul in mister. Descrierea a fost frumoasa, nu a lipsit si se imbina frumos cu naratiunea. Ai avut unele greseli de tastare si repetitii de exemplu "tanara" si "adineori" de la prolog. Poti sa le inlocuiesti cu sinonime ca sa eviti repetitiile.
Spor la scris si te rog sa ma anunti de continuare:bye: Pupici!:*
[Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go3_400.gif] [Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go5_400.gif]

#3
Pentru mine?:O
SUnt putin cam intarziuata de nu am aparut nui asa?
DEscrierea este buna desi puteai sa mai descrii putin. Ex momentul cand caprioara sa speriat putea fi ceva de genu
" Pasii marunti ai tinerei ii invadeaza urechile caprioarei, care speriata fuge spre desisul padurii. Fata se apropie usor sprea cascada si intinde mainile pentru ai 'cere' apa. "
E ai inteles ideea :-j Ceva in genu e la repezeala nu stau sa o gandesc si modelez acum :-" :">
Imi place foarte mult si nu pt ca e pt mine, imi place mult pentru ca capitolul a iesit chiar frumos. Prima data imi era sila sa citesc dar cand am inceput nu mam mai putut lasa.

Acum ai 3 comuri, poti pune next-ul? ;;)
Si sa ma anunti de next
[Imagine: tumblr_liivkm1jeW1qe6oyyo1_500.gif]

#4
Oare v`am cerut prea mult? Oare sa astept inca 2 comentarii? 2 comentarii pentru numele lui Dumnezeu :99: . Dar cum sunt eu asa de draguta si de modesta o sa pun capitolul ca si asa le am deja pregatite( :d ca am avut inspiratie si cum nu aveam ce face am facut vreo 4 capitole).




Capitolul II


O prostie facuta dintr-o greseala (I)



Tsunade's P.O.V




Stau in biroul meu, un birou modest, crem cu parchet de fag. O fereastra micuta cu jaluzele maro, biroul din lemn de fag, scaunul negru, din piele si doua scaune din metal in fata biroului. Pe birou am doua teancuri de hartoage care mai au putin si cad. Shizune, asistenta mea, o fata desteapta, frumusica cu parul drept, scurt pana la umeri, ochii negri ca doua margele, imbracata intr-o rochie neagra stramta pe corp, intra la mine in birou nu inainte sa ciocaneasca sis a primeasca acordul meu. Aceasta imi spune ca sunt cautata de Rika. Ii spun sa o cheme inauntru dar dupa sa spuna ca sunt ocupata si nu pot vorbi, iar daca este ceva urgent sa vina sa-mi spuna. Aceasta se inclina respectuos dupa care iese din birou nu inainte de a-mi ura o zi buna si o pofeteste pe Rik ainauntru. Fata ma salute, eu facand la fel dupa rugand-o sa ieie un loc sis a-mi spuna despre ce este vorba. Aceasta sa conforma si se puse pe scaunul fierbinte. Eu citeam tocmai acum dosarul ei in timp ce sorbeam dintr-o cescuta micuta, un lichid maroniu care ma ajuta sa nu adorm, caci la cate nopti nedormite am, acum m-as pune sa dorm dar nu pot, se nefericirea mea. Dau din mana ii semn sa vorbeasca in timp ce mai i-au o gura din cafea, dupa care las ceasca jos si citesc cu atentie doarul.


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nume agenta: Tanaka

Prenume agenta: Rika

Date:

Nume real: HYUUGA

Prenume real: HINATA

Varsta: 20 ani

Data nasterii: 25-07-2010

Zodie: Fecioara

Misiuni: Gradul D: 3000
Gradul C: 1203
Gradul B: 500
Gradul A: 2040

Misiuni indeplinite: Gradul D: 3000
Gradul C: 1023
Gradul B: 499
Gradul A: 1940


Invatamanul urmat:
Scoala generala: Scoala Nr. 3
Liceu: Liceul ChaChang
Facultate: Facultatea de medicina din S.U.A


Experta in : - Arte martiale: Kung-Fu
Taijutsu
Judo


Limbi cunoscute: Japoneza 100%
Engleza 96%
Chineza 85%
Franceza 100%
Romana 100%
Italiana 100%

Sporturi practicate: Inotul
Volei-ul
Echiatie
Schi

Culori preferate: mov, negru, alb, vernil, ciclma

Anotimp preferat: Iarna
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


-Deci.. spun punand coatele pe birou, mainile le unesc, rezemandu-mi capul in ele si imi schimb privirea in una serioasa, ce doresti sa-mi comunici?
-Pai, as dori, daca a-ti putea spune dupa care se opreste, eu facandu-I semn cu mana sa continuie. Ne lasati intr-o vacanta micuta, de o saptamana? Spune aceasta dintr-o rasuflare fara a clipeasca sau alceva. Eu stateam ingandurata, nestiind ce sa fac. Ma uit la tanara care ma ruga din priviri sa spun un simplu "da".
-Pai, cine sunt eu sa stau in calea fericirii tale? Spun amuzata de situatia in care am fost pusa.
-Multumesc, nu o sa regretati ca ne-ati lasat si nu o sa facem probleme. Spune aceasta cu un zambet mare pana la urechi.
-Dar, spun schimbandu-mi privirea din un ablanda si calda in una rece si plina de ura, tanara vazandu-ma, inghiti in sec si incepu sa tremure, am o conditie spun cu o voce tare: Sa va distrati! Dupa care zambesc amuzata de tanara care mai avea putin si murea pe loc. Aceasta dadu afirmativ din cap si vru sa plece dar ii spun serios sa aiba grija. Aceasta spuse serioasa sa nu imi fac griji si imi mai multumi inca o data dupa care pleca.
Eu imi reluez ce faceam pana acum inca amuzata de sperietura care a tras-o tanara. Hinata. Amuzanta tanara. Imi spun in minte cu un zambet micut pe buze.
[Imagine: 445775bigthumbnail.jpg]
E trist cand stii ca tot ce`a fost s`a terminat.....E trist cand stii ca tot ce`aveai..s`a spublerat! E trist cand stii ca tot ce`a fost...a devenit...O simpla AMiNtiRe, o pata de iubire...Si inca`ncerci s`o iei de`la`nceput.. dar in zadar! incerci tu iara....Negrii, ochi, abis, inchis fara de scapare! Nu incerca tu iara sa te`mpaci! cu gandul ca o sa mai fii~atat! Impaca`te cu`a tau gand si restu il omoara



#5


candy girl esti o dulce si ma bucur ca iti place fic-ul meu. As pune continuarea cu draga inima chiar acum dar nu o sa mai pun continuarea pana nu primesc 5 comentarii. Am pus continuarea cu doar 3 comentarii si acum regret. Vad ca acest fic nu este vizitat deloc si deabia 3 persoane imi dau comentraiu. Nu spun ca-l inchid caci am muncit prea mult la el ca sa-l inchid ci spun ca daca nu primesc 5 comentarii continuarile or sa fina poate din luna in luna din 5 in 5 luni.... Imi pare rau dar sunt dezamagita ce ce vad: aici ma refer ca nimeni nu imi viziteaza fic-ul.
Acest comentariu a fost scris de Sho-Yo *.*
[Imagine: 445775bigthumbnail.jpg]
E trist cand stii ca tot ce`a fost s`a terminat.....E trist cand stii ca tot ce`aveai..s`a spublerat! E trist cand stii ca tot ce`a fost...a devenit...O simpla AMiNtiRe, o pata de iubire...Si inca`ncerci s`o iei de`la`nceput.. dar in zadar! incerci tu iara....Negrii, ochi, abis, inchis fara de scapare! Nu incerca tu iara sa te`mpaci! cu gandul ca o sa mai fii~atat! Impaca`te cu`a tau gand si restu il omoara



#6
Hello dear>:D< Iarta-ma ca am ajuns asa de tarziu dar abia azi am reusit sa plec de la bunica si sa dau de net... finally:?:
Well ce pot sa zic? Mi-a placut mult capitolu, desi a fost cam scurt. Descrierea este, dar ami mergea putin, dialogu e ok si naratiunea e linistita. Pur si simplu m-ai pus rau de tot pe ganduri cu vacanta asta... ce se va intampla? Si mai importanta cu cine va mai merge? Asa ca eu te sfatuiesc sa nu ramani descurajata ca mai nimeni nu iti comenteaza, cine stie... poate comentariile vor venic and te astepti mai putin;)
Spor la scris si nu uita sa ma anunti! Pupici!:*
Love ya:X
^Ella^
[Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go3_400.gif] [Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go5_400.gif]

#7
Hei, cum nu aveam ce face si cum m`am gandit ca poate o sa vreti sa vedeti continuarea si cum o am pregatita.... am adus`o:



Capitolul III


O prostie facuta din greseala(II)


Rika's P.O.V


Stau in camera mea, o camera vopsita in lila, culoare care imi place. In ea am un pat dublu cu asternuturi albe. De o parte si de alta a patului am doua noptiere pe care stau asezate un ceas si o veioza. In fata patului am un dulap nu foarte mare. Pe jos am parchet din lemn de cires. Un covor patrat si lila sta langa pat. O masuta din sticla pe care am o vaza mai este prin camera mea si cam atat.
Stau pe pat si tin in mana un dosar maro. Capul imi e lasat in jos, ochii lila imi sunt tristi. Pe fata alba curg incet lacrimi taioase. Deschid dosarul si privesc pagina alba cu scris de mana, negru. Pe ea se intind randuri, mii, negre. Intr-o parte este prinsa, intr-o agrafa de metal, o poza. O poza cu o fata frumusica, cu ochii verzi si parul albastru. Inca imi mai amintesc ziua aceea. Ziua aceea cand am fost chemata in biroul lui Tsunade-sama. Imi amintesc cum am intrat cu sfiala pe usa maronie. Am salutat-o iar aceasta mi-a spus sa i-au loc pe un scaun, aratand spre dansul. Am mers incet spre el si m-am asezat. O liniste enervanta s-a lasat peste noi pana cand eu, cu vocea destul de tematoare am intrebat-o de ce m-a chemat. Aceasta a luat o pozitie serioasa si a scos din birou un dosar maro, prafuit. Mi l-a aruncat in nas si mi-a spus sa ma uit pe el. Eu am luat incet dosarul, am suflat usor si praful a cazut, dupa care l-am deschid. Ma uit pe foaia alba cu tus negru. Erau niste date despre cineva. In partea dreapta de sus a foii era prinsa intr-o capsa de metal o poza. O poza cu o fata. O tanara cu tenul alb, fara imperfectiuni, ochii verzulii ca iarba cruda a primaverii si parul albastru ca cerul noptii. Ev, ma uit pe al tau dosar si vad ca scrie in dreptul numelui adevarat doar cateva litere. La cat de prafuit era dosarul tau inseamna ca e vechi si nimeni nu s-a ingrijit de el. Asa s-au sters si literele adevaratului tau nume si nu cred ca stie decat Tsunade-sama numele tau adevarat dar a preferat sa-l lase asa. Esti o persoana asa de buna. Tu esti pusa in randul celor mai de jos femei si eu…eu ar trebui sa fiu in locul tau. Mereu cand greseam in misiuni iti asumai vina chiar daca eu ar fi trebuit iar cand duceam la bun capat misiuni dificile niciodata nu ieseai in fata. Mereu ma puneai pe mine in fata si tu nici macar nu ziceai ca ai facut ceva. Toti ma laudau si cand ziceam ca tu ai fost cea care a facut misiunea toti radeau deoarece tu mereu te prefaceai slaba in fata celorlalti si asa, ei, acum te cred cea mai slaba si proasata dintre toate iar pe mine cea mai buna. Esti mereu intelegatoare si buna cu toti si desi toti rad de tine isi bat joc. Mereu le-ai salvat vietile dar ma puneai pe mine sa le zic ca eu le-am salvat vietile. Esti un inger pe pamant cu chip de om care niciodata nu-si asuma laudele ci lasa pe pricajitii ca mine sa o faca. Nu merit bunatatea ta dupa ce-am facut. Nu merit nimic dupa ce ti-am facut. Sunt o proasta si asa voi ramane mereu. Lacrimi amare imi curg incetisor pe chipul meu deja  rosu de la atata plans. Dar cu lacrimile nu o sa rezolv nimic. Mai bine as muri decat sa mai traiesc alaturi de tine si sa-ti fac viata si mai grea decat o ai acum.



[/b]~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nume agenta: Yamada
Prenume agenta: Ev

Date:

Nume real: A UN
Prenume real: K A
Varsta: 18 ani
Data nasterii: 23-08-2012
Zodie: Leu
Misiuni: Gradul D: 3000
Gradul C: 1562
Gradul B: 2694
Gradul A: 1648

Misiuni indeplinite: Gradul D: 3000
Gradul C: 1562
Gradul B: 2694
Gradul A: 1648

Invatamanul urmat:
Scoala generala: Scoala Nr. 8
Liceu: Liceul Xuantu
Facultate: Facultatea de medicina din S.U.A


Experta in : - Arte martiale: Kung-Fu
Taijutsu
Judo
- Medicina
- Arme/ Arme albe

Limbi cunoscute: Japoneza 100%
Engleza 100%
Chineza 100%
Franceza 89%
Romana 99%
Italiana 29%

Sporturi practicate: Inotul
Volei-ul
Echiatie

Culori preferate: mov, roz, verde, albastru, rosu-sangeriu
Anotimp preferat: Primavara
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~[b]


De ce spun asta? Simplu. Pentru ca, daca nu as fi facut acel lucru, sa ma duc la Tsunade-sama si sa-i spun de vacanta aceea stupida, poate, acum nu am fi avut acea misiune si..si...

[Imagine: 445775bigthumbnail.jpg]
E trist cand stii ca tot ce`a fost s`a terminat.....E trist cand stii ca tot ce`aveai..s`a spublerat! E trist cand stii ca tot ce`a fost...a devenit...O simpla AMiNtiRe, o pata de iubire...Si inca`ncerci s`o iei de`la`nceput.. dar in zadar! incerci tu iara....Negrii, ochi, abis, inchis fara de scapare! Nu incerca tu iara sa te`mpaci! cu gandul ca o sa mai fii~atat! Impaca`te cu`a tau gand si restu il omoara



#8
Imi pare rau ca nu se citeste si ficul meu lam lasat asa pentru ca nu am dstule comentari si nu pot sa imi fac o idee precis de c um sa il continui si pot spune ca ficul meu nu este asa de bun ca al tau dar totusi as mai vrea comuri care nu sa imi indice ce tre sa remediez la el sa adaugsi na....te inteleg perfect
si ca toate nexturile date de tine mia placut la nebunie....
dar cred ca ar arata mai bine fara acel "Wrote" si in rest imi place mult:D si poate dai un ocol si pe la mine:X:X:X:X
Gambate! and ja ne!!!
Cine-i, oare, in lume acel om
Sa nu cada, o dată-n ratacire?!
Poti fi maracine, poti fi pom
Dar nu poti trai fara iubire....
[Imagine: speranta1.jpg]

#9
buna =(( nu m-ai anuntat :(( de ce nu ma anunti? nu vrei sa citesc?
Pai descriere este, dar ai mai repetat ce ai scris cu 2 sau 3 randuri mai sus. Si, nu cred ca avea cum sa se sterga fix numai literele de la nume, sau chiar sa se stearga :P
Actiunea decurge bine, nu este grabita.
Love daca daca viitoare nu ma anunti cand pui next, ma supar rau rau de tot. :(
Sa ma anunti :-L :bye:
[Imagine: tumblr_liivkm1jeW1qe6oyyo1_500.gif]

#10
Hello. Iarta-ma ca ajung asa de tarziu, numai ca nu am fost anuntata si abia acum m-am gandit sa dau o raita pe la ficuri si am vazut capitolul postat de tine.
Descrierea e buna si se imbina frumos cu naratiunea care decurge lin. Cum a spus si RouXiss Ax ai repetat ce ai scris. Data viitoare sa fii mai atenta. Scuze din nou ca nu am trecut mai devreme si sper ca nextu` sa vina cat de curand si sper [again] sa fiu anuntata. Gambate!:bye: Pupici!:*
[Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go3_400.gif] [Imagine: tumblr_oof58mD3Rk1w9t19go5_400.gif]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Naruto] Lost hope hidden in the dark .. Kyandi. 10 5.218 29-08-2012, 09:26 PM
Ultimul răspuns: Erina Ozaki
  Drugged With Desires l: Hidden Feelings Miky sweetie :3 55 39.628 04-01-2012, 12:21 PM
Ultimul răspuns: Savarina Ali
  Shadows and Dust [+16] Kita 30 17.593 28-11-2009, 04:44 PM
Ultimul răspuns: .Anne


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)