Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lectii de limba japoneza

#21
Zuppy04


hmmm...pai donohito nu inseamna persoana aceea?....

uite

mai este o propozitie...nu mai stiu la ce lectie...anahito wa dare desu ka? = cine este persoana aceea?...aici apare "dare"...


dar poate ai dreptate....o sa ma mai uit10...multumesc mult:X

#22
'Dono' este forma de interogativ din seria "kono | sono | ano" care sunt adjective pronominale demonstrative.
Spre exemplu, "kono inu"=acest caine, iar prin urmare "dono inu"=care caine.

In japoneza exista 2 limbaje aproape diferite: cel neutru, care se foloseste in viata de zi cu zi, si cel politicos, care se foloseste in situatii formale.
Astfel, in limbajul neutru, "Cine este persoana aceasta?"="Kono hito wa dare desu ka", in timp ce in limbajul politicos este "Kono kata wa donata desu ka"
Asadar, hito=kata=persoana si dare=donata=cine, pe cand dono=care, deci 'dare' nu e echivalent cu 'dono' xD

Prin urmare, "Suzuki-san wa dono hito desu ka"="Care persoana este domnul Suzuki?"/"Care dintre persoane este domnul Suzuki?"

Haha sper ca am reusit sa lamuresc problema, nu's prea buna la explicatii |D Eu fac japoneza in particular si asa am invatat ca merge treaba cu pronumele si astea...x3

So I hope I helped<3

Btw, am si eu cartea din care postezi, Didi =D Lectiile sunt structurate frumos si reusesti sa inveti repede lucruri practice, congrats for having the patience to write it all down here, I'm sure the lessons are very useful to a lot of users ^^
Otsukaresama! Ganbatte ne~ :bv:
[center]雅-MIYAVI- is my SUPERHERO♥
[Imagine: 95386.png]

•How high can you fly with broken wings..?•

[Imagine: hurt-11.jpg]
[Imagine: medium_94587.png][/center]

#23
Continua lectiile,fiindca faci o treaba foarte buna.Am inceput sa studiez limba aceasta de ceva timp si nu pare atat de grea Momentan.Oricum,well done.Apropo ... ai mers cumva in Japonia?Toate chestiile acelea legate de vocabular si gramatica le stii? (fara suparare,dar intrebam si eu asa,din curiozitate)
In fine ... legat de lectii ... stii sa explici destul de bine(incepi cu lucruri simple si le complici pe parcurs).Este foarte bine ca dai exemple,inteleg mult mai usor.
Sa mai postezi !!!Super lectiile ! Pe mine ma ajuta mult ! Bye!!! :bye:
[Imagine: ItachiSig.jpg]






#24
Imi place ! Lectiile tale sunt foarte utile! Chiar imi e usor sa invat japoneza asa! Sper sa mai postazi si altele. Pana atunci sa te straduiesti! Ja ne1Zuppy02
[center][Imagine: Naruto.Wallpaper.213636.jpg][/center]
[center] I'll could reach up and hold you star for everytime[/center]
[center] You made me smile...[/center]

#25
Mai e cineva pe aici??,I want more!!!!!!
Ghh...nu stiu daca sunt chiar asa motivat incat sa cumpar cartea..
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#26
Dupa cum spun toti, acest topic este mega-util. Felicitari. :]
Abia astept sa vad cand postezi urmatoarea lectie si tot asa. [ daca nu e deranj, ma poti anunta la urmatoarea lectie? Eu sigur ma voi uita in continuare sa vad daca ai postat ] .
Arigato ^^.
pupic
[Imagine: sasu_naru_by_kiduutz-d5035to.jpg]
Ne? (:



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Sa invatam japoneza impreuna! ^.^ Lorelei 41 54.439 25-06-2011, 04:09 PM
Ultimul răspuns: Mykoto
  Care este numele vostru in japoneza? KarinaD 13 7.023 17-11-2010, 01:14 PM
Ultimul răspuns: Yondaime
  Episoadele si filmele Naruto in limba romana Flaw 2 5.867 29-10-2010, 12:51 AM
Ultimul răspuns: Flaw
  Cum va cheama in Japoneza? Magica Bloom 110 50.341 06-02-2010, 01:56 AM
Ultimul răspuns: A'Svear


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)