Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lana Del Rey

#1
[Imagine: au70c0.jpg]

Wikipedia: Lana Del Rey este o cantareata si compozitoare americana care si-a facut debutul discografic in anul 2010, odata cu lansarea albumului Lana Del Ray A.K.A. Lizzy Grant. Provenind dintr-o familie iubitoare de muzica, Lana a cantat de la o varsta frageda la serbarile scolii si în corul bisericii.
Lana Del Rey afirma ca printre influentele sale muzicale se regasesc Britney Spears, Kurt Cobain, Bob Dylan, Leonard Cohen și Elvis Presley. Interpreta este recunoscuta pentru „timbrul emotiv, uneori lacrimogen al vocii sale. Registrele sale grave sunt ferme, iar falsetul este fermecator de lin si usor.” Avand o intindere vocala ce masoara trei octave (Do#1-Do4), Lana Del Rey se incadreaza in profilul mezzosopranelor.

Parere personala: Vocea ei ma impresioneaza intr-un mod placut. Nu am mai intalnit un timbru vocal asemanator si chiar are o voce de privighetoare, cum i s-a mai spus. Am inteles ca Lana nu a prea fost bagata in seama asa ca a inceput sa cante mai grav, iar acum, pentru o femeie, vocea ei este destul de joasa. Prima melodie pe care am auzit-o a fost Blue Jeans impreuna cu videoclipul. Versurile sunt minunate, timbrul vocal, videoclipul si chiar si tipul fotomodel mi-au captat atentia. You can be the boss este o alta melodie frumoasa. Am inteles ca a filmat un clip si in Romania, dar nu mai stiu exact care. Voi ce parere aveti de ea? ^^


#2
In primul rand nu imi place stilul ei vestimentar si machiajul pe care (chiar daca e urata) il foloseste aiurea. Cine e obisnuit cu tone de rimel, farduri si ruj desigur ca nu o sa observe mare lucru, dar tipa e cam deplasata la capitolul acesta.
Vocal, nu mi se pare cine stie ce. Nici in studio, nici live nu imi transmite mie personal nicio emotie/sentiment/etc, ca sa nu mai spun ca uneori cand canta live parca ineaca melodia. Alteori o canta insa la fel ca varianta din studio, prost.
Nu cred ca timbrul e unic, pentru niste emotie transmisa printr-o voce mai grava incercati Tanita Tikaram. Daca e nevoie am sa revin cu mai multe exemple.
Sunt mult prea multe interprete nemediatizate de care stiu cu vocea mult mai buna si interpretarea mai interesanta decat Lana ca sa o bag macar in seama.
Bunaoara incercati Gabrielle Aplin.
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#3
Am tot vazut peste tot numele asta si am crezut ca e vreo alta cantareata comerciala care a prins la public. Dar am ascultat de curiozitate "Summertime Sadness" si mi-a placut foarte mult. Mi-am descarcat apoi toate melodiile ei si nu cred ca exista vreuna care sa nu-mi placa, iar "Kinda Outta Luck" e super funny si cute 4 Nu ascult muzica de genul, dar Lana a devenit o exceptie. Imi place si ce incearca ea sa faca acolo, cu clipurile ei vintage si cu stilul ei diferit. Cred ca a stiut ca va prinde pentru ca in ultima perioada chestiile de genul sunt destul de cautate. Exagereaza putin cu machiajul, intr-adevar, dar stilul ei vestimentar mi se pare destul de okay.
Astept sa vad in continuare cum va evolua ^^

#4
A trecut si faza Lana del Rey. A fost o perioada acum vreo 2 luni cand toata lumea orbita si obseda in jurul ei, dar acum incepe sa dispara incet, incet. Cat despre mine, la inceput mi.a placut, ascultam de placere Born to die si Videogames, dar acum... Nu stiu, am ascultat.o live si e o mare dezamagire. Nu mi se pare ca are voce deloc si se chinuie saraca degeaba. Imi place ce a vrut sa faca cu stilul vintage si videoclipurile asa super sloppy, dar este cantareata, nu trendsetter. Si de atunci nu prea am mai ascultat.o. Poate sa fie super originala, dar voce nu are, asa ca pe mine nu ma impresioneaza.
Oricum, deja incepe sa dispara saracuta.
[Imagine: careless.jpg]
And I don't realy care if you think I'm strange, I ain't gonna change.

#5
Frumoase, foarte frumoase melodiile Laney Del Rey. Mi se pare foarte implicata in ceea ce produce in materie de muzica si e o fire muncitoare, drept dovada stand videoclipurile ei - chiar daca nu le pune ea cap la cap propriu zis, 'joaca' bine in ele (unele imi si transmit ceva emotie). Am fost placut surprins sa vad ca Ride a fost transformat intr-o mini poveste de 10 minute despre viata si alte aspecte, in care a imbinat naratiunea si melodia cu un video catchy si foarte bine realizat. Ma intriga lucrurile astea, sincer sa fiu.
Din pacate nu am aflat decat de cateva saptamani de Lana, undeva pe la Revelion, insa deja am o multime de melodii de care m-am indragostit. Sunt sigur ca Summertime Sadness, Blue Jeans - I will love youu 'til the end of timeee -, Ride, Born To Die sau Video Games sunt piese cunoscute de catre majoritatea. Personal imi plac foarte mult tocmai pentru ca in unele reusesc sa ma regasesc intr-o masura sau alta. Mi se pare ca are voce, chiar daca nu cine stie ce, desi prefer sa nu intru in detalii aici, nu ma prea pricep.
Pana acum imi place de ea, insa as vrea s-o ascult si live (mai mult) ca sa-mi formez o opinie finala.

Daca nu ati ascultat-o pana acum, va sfatuiesc sa incercati, mai ales cu melodiile enumerate mai sus, sa vedeti daca va place. Cred ca merita. (Plus ca e destul de frumoasa, dupa mine :P)

#6
(14-08-2012, 01:49 AM)andraportocala A scris: A trecut si faza Lana del Rey. A fost o perioada acum vreo 2 luni cand toata lumea orbita si obseda in jurul ei, dar acum incepe sa dispara incet, incet. Cat despre mine, la inceput mi.a placut, ascultam de placere Born to die si Videogames, dar acum... Nu stiu, am ascultat.o live si e o mare dezamagire. Nu mi se pare ca are voce deloc si se chinuie saraca degeaba. Imi place ce a vrut sa faca cu stilul vintage si videoclipurile asa super sloppy, dar este cantareata, nu trendsetter. Si de atunci nu prea am mai ascultat.o. Poate sa fie super originala, dar voce nu are, asa ca pe mine nu ma impresioneaza.
Oricum, deja incepe sa dispara saracuta.


De acord cu andra.

Am descoperit-o pe Lana del Rey intr-un promo al filmului One Day, cu Anne Hathaway, in care aparea refrenul melodiei Video Games. Am cautat apoi spot-ul pe youtube si asa mi-am dat seama ca e aceeasi tipa care canta Born to die, pe care o auzisem des pe la radio in masina fara sa stiu cine e. Sunt singurele ei melodii care imi plac si le ascult ocazional (foarte rar) pe youtube doar in varianta studio. Dupa ce am vizionat performanta ei live de la Saturday Night Live mi-am dat seama ce tip de vedeta e. Nu are voce, la fel ca Rihanna si celelalte de teapa ei. O exclud aici pe Nicole Scherzinger care are o voce uimitoare, in ciuda melodiilor comerciale pe care le are.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
Pe mine sincer ma impresioneaza timbrul ei vocal. Intradevar, la inceput, nu canta prea bine live, dar se vede ca a evoluat mult de atunci. Ador o gramada de melodii ale ei... Ride, Blue Jeans, Young and Beautiful, Born to Die, Damn You, Summertime Sadness, e singura artista de la care astept cu nerabdare melodii noi.
Pe langa asta, stilul ei vestimentar imi place foarte mult... este de multe ori o combinatie de vintage si casual si sa nu mai vorbesc de parul ei care merge perfect cu tinuta (ce n-as da sa-l am si eu asa).
[Imagine: Utsuki2_zpsac650da8.png]

this one time a roman emperor
loved a man so much
he raised him up into a god

#8
@Sy why you so mean? Gabrielle Alpin is not that good either ( she has that childish style care nu o scoate deloc in evidenta. Are you pedo or what? 21 Se pune problema you like her or not. Don't be rude.
As for Lana del Rey sunt cateva melodii care imi plac. Imi place timbrul ei vocal, chiar e ceva diferit de ce ascult eu. She is not the best but her studio songs are good in my opinion. La capitolul emotie, mie sincer imi transmite mai mult decat o s-o faca Ozzy Osbourne but once again, gusturile nu ar trebui sa se discute la fel cum lumea nu ar trebui sa critice ( pentru ca pot sa bag mana in foc ca multi dintre noi nu numai ca nu avem cunostinte in muzica necesare dar nici nu o sa ajungem unde ai ajuns unii ).
" I see humans but no humanity "




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)