Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Lady Oscar [The Rose of Versailles]

#1
Well ce pot sa zic The Rose of Versailles [Berusaiyu no Bara] este animeul meu favorit in momentul de fata, l'am vazut acum vreo 3-4 ani ,nu am vazut chiar toate episoadele dar chiar am ramas impresionata, este un anime vechi si desi este vechi are o grafica destul de buna,are 41 de episoade,actiunea se petrece in Franta in timpul revolutiei franceze,personajul principal este Oscar Fran�ois de Jarjayes care in ciuda numelui este fata,are o poveste destul de interesanta,complexa,genuri : istoric,drama,romance ...nu scriu mai mult pentru ca incep sa fac spoilere dar pentru mai multe informatii search Wikipedia~The Rose of Versailles

Cine a vazut animeul ...poate lasa aici o opinie ...cei care nu l'au vazut ,eu va recomand sa il urmariti,este un anime foarte fain ^^


#2
"Lady Oscar" ... printre primele animeuri pe care le-am vazut *daydreamin'* .
Copilaria si tineretea "atipica" a lui Oscar - fata crescuta de familie ca un baiat- m-a intrigat inca de pe atunci.Plus,ca Marie Antoinette e asa de draguta ! XD
Finalul m-a impresionat foarte tare - moartea lui Oscar si Andre.
Un anime vechi,dar destul de bun 3 .
[Imagine: suigin01wb2.jpg]

I stand alone between Heaven and Hell.

#3
Ma bucur ca mai gasesc persoane care au mai vazut Lady Oscar 4
Adevarat finalul este chiar unul foarte trist si eu mi`am dat seama destul de tarziu ca Oscar e fata pentru ca nu il vazusem chiar de la primele episoade ^^''
Ai pefecta dreptate Marie Antoinette e foarte draguta si mi`a parut intr`un fel rau pentru ea T.T
Daca stau sa ma gandesc si Andre e fooarte dragut XD


#4
Whhaaaai! Un anime superb! Imi place mult povestea plina de intrigi si mistere xD Personajele sunt perfect conturate si soundtrack-urile sunt faine Smile
Oscar e personajul meu preferat [logic xD]...de cand eram mica imi doream sa fiu in armata 21 si cand am vazut ca si ea e generalul armatei...am zis: "uaaaaaaau! ce tareeeeee" *daydreamin`*
Finalul chiar m-a atins...am plans chiar xD
Imi place muuuult! Smile Merita vazut!

#5
foarte foarte bun , mai ales la vremea respectiva 1979 ,cam cel mai vechi anime decent -dramatic si istoric cand au scos animeul grafica ft buna , dar ce contaza cel mai mult e storylineu si cum sunt dezvoltate persoanjele - ca sa aveti idee cat de EPIC este acest anime ,sa vedeti un pic filmul Rose of Versailles ,care este o porcarie ,e facut de americani cred. DIn cate stiu si manga /animeul si filmul este facut dupa o carte Trandafirul din versailles un roman francez.
--- The Rose of Versailles is one of the most influential manga ever written ---Rose of Versailles is currently 14th on the list of all-time best-selling shōjo manga, having sold a grand total of 15 million volumes worldwide----
---Rose of Versailles is famous for having the first "bed scene" in manga,[26] which has had a "profound impact" on female readers,---- si e printre primul anime de calitate gen drama , si istoric ,este cu siguranta in my top10 !
Personaje :

Oscar de Jaryes'' - este un personaj frumos din toate punctele de vedere ,finalul este tragic si mi-a parut rau pt Oscar si pentru Antoanette in anime cat si personajul istoric.Aici mai vreu sa spun ca Oscar are toate calitatile unei femei cat si a unui barbat ( cu mici exceptii) + Oscar are toate calitatile unui filozof adevarat - in sensul ca practica virtutea peste tot si este dreapta cu toata lumea chiar daca unii sunt nedrepti cu ea ca in cazul maddame de' Bovari vede nedreptatea care i se face la sfarsit si o ajuta. Tine la onoarea ei cat si a altora,nu fac spoiler vedeti voi la inceput. Are cam toate calitatile uni personaj filozof -sa nu zic sfant, cine a vazut animeul intelege de ce.

Marrie Antoanette - personaj foarte dragutz si frumos Smile mie mi-a placut mult si m-a intristat un pic pentru ce s-a intamplat in istorie ,caci parerea mea e ca nu a avut o vina atat de mare incat sa fie ghiluotinata.
Si ea ca Oscar tinea mult la onoare ,datorie si avea un simt al dreptatii.Din pacate era usor de manipulat - trasaturi care le avea si in realitate

Contesa du Bary - cred ca al treilea personaj bine conturat impreuna cu contesa de Polignac , du Bary mi se pare mai buna totusi din mai multe motive si am urmarit-o cu o placere mai mare decat
Polignac.
Contele- un nenorocit (care in ziua de azi nu reprezenta nimic)

Ca Topic:
CrED ca cel mai important si captivant din anime sunt ploturile , urzelile care se fac la curtea din Versailles ,care tin atmosfera actiunii..
Din anime poti sa intelegi ca daca actiunile pripite din orgoliu sau din furie -ca al gloatei franceze pot dauna si pot ucide oameni nevinovati.Marog nu stau sa comentez politica revolutiei franceze dar si o parte si cealalta a gresit din cauza ca nu exista intelegere , eu unul sunt sustinator al monarhiei inclusiv in Romania de azi ,cu alte cuvinte long live the king ( un sut in fund la cotroceni)
Parul personajelor si figura este foarte bine realizat in anime . Parca stralucesc
Tinuta vestimentara clasica - foarte foarte frumoasa si potrivita Smile
[Imagine: az0mngb5mdgfkyb5sq_thumb.jpg]
Eu port cu mine o eterna insomnie
Intr-o imensitate sinistra de lunga agonie.


[Imagine: chibi_7356.gif]
Daphnis, chibi-ul lui

#6
Mie una mi-a placut enorm.
Grafica si desenul sunt cam de moda veche dar poveste in sine e superba. L-am vazut pe tot si sincera sa fiu m-a tinut lipita de ecran in fiecare moment.
Pacat de sfarsit, doamne cat m-am intristat. De fapt nu stiam daca sa fiu fericita sau trista.

Personajul meu preferat è Andrè :3 am tinut intodeauna cu el xD




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)