Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

La madam Rosmerta...

#1
Prolog- Autorul si personajul dau cateva informatii


Cladirea veche, prea putin inalta, cu ferestre fumurii, avea deasupra o firma subreda pe care scria cu litere aurii, elegante, � Ceainarie ��
Nu stiu de unde reflexul de a stramba din nas� Ironia, dimpreuna cu rautatea, erau niste cuvinte si sentimente prea putin colorate pentru a fi atragatoare� As fii putut spune ca fondul lor alb- negru, invechit, era prea deprimant� Tocmai din aceasta cauza, considerasem, consider si sper ca voi considera aceste doua mici invadatoare ale minti mele ca fiind straine de mine� In sfarsit, chiar si cu aceasta afirmatie, am concis deosebit de nenorocita ca am suferit o transformare a proprie- mi firi fara sa sesizez, de vreme ce acum chiar pufneam cu rautate pe nas�
Numele protagonistei noastre este fara inndoiala lipsit de importanta in aceasta dramatica schimbare a personalitatii - care, in paranteza fiind spus, pe dumneaei o intrista peste masura- , deci onorabilul cititor poate va scuza lipsa de buna- crestere cu care vom omite identitatea tinerei fete ; caci de fiece data ce vom fi la un pas de a- i afla si scrie intre aceste randuri, fara un exces de litere, ce e drept, onorabilul sau nume , va permite � aceasta domnisoara- unui gand mai urgent sa apuce un burete si sa stearga amintirea ultimelor idei venite in capsorul care acum gazduia un oaspete nepoftit� O migrena�
Astfel ca, pentru a nu mai obosi cititorul, nu vom mai face decat sa precizam ca pe aceasta necunoscuta in ale carui ganduri patrundem, o vom numi Zapacel, Botic, Fantomita,Iubitica, Oaspete in functie de cum ne vor dicta diferitele personaje ale acestei amuzante piese de teatru�
Am intrat� Laudabil curaj! Dar, spre nenorocul meu, nu era nimeni din jur destul de tenace pentru a observa si felicita, macar in gand, acest gest� Deci eram singurul meu admirator� Hm� Foarte bine ! Pot supravietui, nu este un mare lucru� Cu siguranta se poate trai si fara laude, caci astfel traiesc si diamantele in mina, ca niste simple pietre, asteptand sa fie descoperite� Nu ?!
Ne este ceruta parerea?! Hm� Draga noastra Zapacel Botic Fantomita Iubitica Oaspete, iubite cititor, ti se descopera poate din ce in ce mai mult� Dupa ce am analizat aceste ganduri tenace care, de altfel, prin asa- zisa lor profunzime, ii dau migrene, iata ce am stabilit: Zapacel Botic Fantomita Iubitica Oaspete este destul de frageda in gandire, astfel ca varsta ei pentru noi, cu claritate nu poate depasi 13 ani�
O batrana� Hm� Corespunde destul de bine acestui loc, as zice ca ea era ultima bucatica a unui tablou distrus, pe care eu ma obosesc, refacandu- l� Are parul prea alb, as zice� Cocul ei nu e perfect, lasa de fapt de dorit, o parte din suvitele incretite fiind scapate intr- un mod haotic de sub control ! Iar rochia� Are un nasture desfacut ! Totusi, mainile nu ii sunt zbarcite si au degete fine.. Iar reflexele albastre ale ochelarilor semiluna imi plac, nu as putea spune ca nu ! Imi plac la fel de mult ca ochii aurii care ma privesc prin ei� Oare ce ii atrage atentia asupra mea ? Parul meu prea rosu ?! Ochii prea albastri ?! Sau faptul ca sunt singurul ei client?! Oricum, putin ma importa� Tot ce vreau sa stiu e cum de reuseste sa imi para atat de dulce, cand eu am facut un legamant de ura eterna impotriva femeilor batrane cu parul prins in coc�
Greseala noastra� Am uitat sa precizam ca Zapacel Botic Fantomita Iubitica Oaspete are o bona� O bona sau o guvernanta, cum va prefera onorabilul cititor� O femeie cu o rochie neagra impecabila, cu un coc aspru si enervant de perfect� Contra acestei persecutoare, protagonista noastra a facut, asa cum ea insasi recunoaste, un legamant de ura eterna� ! Si contra ei, si contra tuturor femeilor in varsta cu coc� In mod special, Zapacel Botic Fantomita Iubitica Oaspete apasa si va apasa pe cuvantul coc�
Legamantul a fost facut prin intermediul papusii vrajitoare Ceres, care din pacate zacea acum aruncata in cufarul de stejar lacuit�
De asemenea, micuta de 13 ani are o infatisare cel mult ciudata� Este slaba, scunda, cu un par mai degraba rar decat des, de un rosu obositor� Iar ochii, un punct principal de ironica atractie, fusesera vesnic criticati ca fiind mult prea adanci si albastrii� Astfel ca nu trebuie sa va mire ca Zapacel Botic Fantomita Iubitica Oaspete se va intreba ce anume atragea privirea unui om asupra sa�
Si totusi, sa evoc legamantul acum mi se pare stupid� Aceasta femeie, in ciuda parului sau argintiu, si a cocului nesuferit, imi pare inca tanara� Pare a avea mai multa viata decat miss Pherguson, mult mai multa bunatate si mult mai putine capricii� Desigur ca si tonul ei mi se va dezvalui ca fiind bland, iar vorba inteleapta� Voi stii sa le apreciez totusi doar cand le voi auzi�
In timp ce Zapacel Botic Fantomita Iubitica Oaspete va incerca sa intre in vorba cu Ceainareasa fara clienti, noi va vom purta, onorabile cititor, pana in panzele albe ale imaginatiei, pe o pana aurie, pana cu care scriem aceste randuri� Acolo veti vedea ca o mare bucata din Taramul Imaginatiei Oamenilor ii apartine protagonistei noastre� Ea este Imparateasa a lui Egipt, vrajitoare, zeita a frumusetii, regina a Frantei, eleva stralucita si� o batrana ceainareasa! Caci da, imaginea de tablou a � Ceainariei � pare ca a influentat- o suficient de mult ca sa adauge aici si visul imbatranirii ei�
Acestea fiind spuse, ne vom ridica dar de la masa unde, pe jilturi aurite, am stat de vorba si coloborat cu onorabila protagonista, pentru a ne relua rolul de simplu autor� Astfel ca veti observa cum observatile noastre vor disparea, incetul cu incetul� Deci ca va salutam, iubite cititor, atat pe dumneavoastra, cat si pe distinsa domnisoara Zapacel Botic Fantomita Iubitica Oaspete, si va promitem ca parasirea noastra este temporara� Pana cand voi insiva va veti imagina propria voasta pana aurie care sa va inalte pe Taramul Imaginatiei Oamenilor�


Ohayo, mina, sunt si eu o incepatoare si tocmai am hotarat sa postez un mic prolog, explicativ, al unei povesti ce va urma... Desi stiu ca nu este interesant, cel putin deocamdata, sper sa va placa suficient cat sa lasati aici cateva critici... Imi cer scuze anticipat pentru greselile de tastatura, si termenii arhaici ca "importa", "fiece"... Sunt pusi cu intentia de a da cititorului un oarecare reper al timpului... ^^ Deasemenea, precizez, ca sa nu existe confuzii! Am postat acest fic aseara, pe Animax forum, sub nick- ul "Moonlight_lady", dat fiind faptul ca le schimb la fiecare forum...




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)