Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Kuroshitsuji

#1
Aseara am terminat de vazut acest anime si mi-a lasat o impresie froarte buna. Desi intriga nu este exceptionala, finalul a fost intr-adevar minunat.

Actiunea se petrece in Anglia, in timpul Epocii victoriene. Personajul principal este un baiat de 12 ani, Ciel Phantomhive, mostenitorul numelui acestei familii nobile dupa moartea parintilor sai. Pe parcursul intregii povesti, acesta este ajutat si protejat de majordomul sau, Sebastian Michaelis, un demon.Sebastian are niste maniere desavarsite,pe langa alte calitati, si singurul lucru care il tine langa tanarul sau stapan , este un contract semnat cu acesta4

Seria are 24 de episoade, iar atmosfera de mister persista pe parcursul intregii actiuni.
Personaje sunt destul de numeroase, insa ii pun doar pe cei doi :
Ciel Phantomhive : http://img5.imageshack.us/img5/214/kuros...arge28.jpg
Sebastian: http://img13.imageshack.us/img13/6410/sc...s71570.jpg

Mie mi-a placut extrem de mult, iar actiunea e putin ciudata..in sensul ca ingerii sunt rai, iar Sebastian, demonul, este un personaj pozitiv (si mai e si frumos 105)
Grafica este foarte buna, iar openingul l-am urmarit la fiecare episod, desi obisnuiesc sa sar peste..
Sfarsitul ii da, dupa parerea mea, tot farmecul..si nu ma refer la ultimul ep, ci la ultimele 2 sau 3.
In fine..este un anime de nota 10+ care chiar merita vazut.Voi ce credeti?
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#2
I love Sebastian!..*ahum*..cu asta trebuia sa incep...si probabil nimeni n-o sa ma condamne..21..mai are ca seiyu si pe Daisuke Ono..nu cred ca puteau sa faca o alegere mai potrivita ptr vocea lui..i se potriveste ca o manusa...

Mi se pare ca Kuroshitsuji are multe puncte bune:grafica mijto , personaje interesante, umor super tare si eu zic ca plot-ul e destul de interesant..am cam ramas cu manga unde sunt momentan cu animeul..adik la episodul 15..pentru ca astept subtitrarea de la shinsen.
ce ador in primul si in primul rand este nota de umor si mister.
Apoi ador pur si simplu personalitatea lui Sebastian ' watashi wa akuma de shitsuji desu' 24 e f amuzant
inca nu l-am terminat insa cred ca pot spune ca intr-adevar e un anime bun ce merita vizionat.
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess

#3
Ador animeul asta, adica , cu exceptia ultimelor 2 episoade a fost genial. Adica, dude, grafica a fost ...like OMG, coloana sonora s-a potrivit perfect,iar povestea o opera de arta.
Basicly, nu-s chiara atat de mare fana a lui Sebastian(nu spun ca-l urasc, doamne fereste)... I preffer Grell :X, desi initial i was pretty much dumb struck....facusem ochi mari si ma gandeam: "Um, is he a dude or a dudette?".
Manga, din nou e geniala, si sper sa tina mai mult decat animeul(si sa apara o data capitole noi!!!) si...
...pai cam atat.
^_^
[center]✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖
☆☆[Imagine: Anime_IS_Art_by_StarDragon77.gif] ☆☆
Whould you die for Haruhi?
♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥♥
[Imagine: Anime_does_not_mean_close_mind_by_k.gif]
ÛžÛžSugar!ÛžÛž
[Imagine: bcopy.png]
[[Arigatoo, Nibles!]]
☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆
Spread the æ„› !!!
[Imagine: chibi_2490.gif]
Chibi-tan!

[Imagine: 0d33969.png]
✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖✖☠✖✖
Teh Bunny
[/center]

#4
*OMG O.O Kuroshitsuji fans xDD* HeHe, cum sa nu trec pe aici ? Cam ciudat, ne ? Avand in vedere ca sunt fan al animeului....
Kuroshitsuji a fost unul din animeurile care mi-au placut la nebunie. Este adevarat, finalul a avut ceva de capul lui. Si eu obisnuiam sa sar peste opening precum Nolazy dar de aceata data l-am urmarit la fiecare episod [Sincera sa fiu, nu sunt multe animeuri la care sa nu sar peste opening].
Animeul are o grafica buna, niste personaje interesante...E ceva de capul lui Sebastian, dar imi place si Undertaker destul de mult ^____^ [Yeah, a lil` strange o..o ]
Am inceput si manga care este minunata si sper sa apara capitole noi...
Kuroshitsuji e un anime bun si merita vazut :]

[Imagine: L22_1057.gif]

Looking at the endless waving sea
The echoing thought does not come true.
If we meet, i wonder if this darkness will clear up
Continuing to sing the desire for the far land.


#5
Nu m-am putut abtine XD
Well, sper sa nu fiu prea subiectiva, avand in vedere ca doar ieri am terminat de vizionat 4
Cred ca din primul episod am avut o atitudine de genul "no! impossible!", pentru ca avea de toate si era chiar pe gustul meu.
Tin minte ca m-am speriat odata cand mi se parea ca o iau pe directia anime politist(sau cum se numeste genul), dar m-am linistit repede.
Sfarsitul a fost mult mai bun decat ma asteptam, intradevar, deoarece credeam ca va fi ceva tragic, dar, avand in vedere situatia, unul mai bun nici nu putea sa existe.
M-a bagat in ceata felul in care erau reprezentati ingerii, dar, avand in vedere ca nu sunt o persoana religioasa, o noua interpretare a fost bine-venita.
Personalitatile personajelor au fost chiar foarte bine construite si destul de complexe, iar umorul a fost unul nou pentru mine(nu mi s-a mai intamplat sa imi vina sa rad cand vad o moarte..dar..Grell is Grell).
Now all I can say is that I can't wait for season 2(sper sa nu se razgandeasca nimeni XD)

#6
Unul dintre cele mai bune anime pe care le-am vazut... Primul lucru pe care l-am remarcat a fost grafica*very good* si personajele- the little Earl and his butler.
Plotul nu mi-a fost foarte clar la inceput, deoarece era destul de ciudat faptul ca nu parea sa urmeze ceva anume, ci fiecare episod implica un alt caz de rezolvat pentru " queens dog" . Apoi mi-am dat seama ca intamplarile se legau una de alta si ca fiecare oferea cate un indiciu asupra ideii de baza.
Mi-a placut ca a avut atat parti triste- momentele in care Ciel s-a confruntat din nou si din nou cu trecutul- cat si parti de-a dreptul hilare-exemplu ep.17... Citez: "Ahhh... Vad portile Raiului! " - that was damn funny.
In ceea ce priveste sfarsitul- mai exact ultimul episod- l-am detestat la propriu. Nu spun ca nu m-am asteptat la asa ceva, dar voiam asa mult sa-l vad pe Sebastian in forma lui de demon si sa vad momentul in care ii ia sufletul lui Ciel.
Trecand peste toate astea, un anime de nota 10* Foarte, foarte, dar foarte bun.
She is a living existence of selfishness.


#7
Rusine ca nu am vazut topic`ul asta pana acuma,tsk tsk tsk.Mi`a placut Kuroshitsuji foarte mult.L`am vazut in 2 zile,am stat cu ochii`n monitor non stop XD Ca toti si toate,il ador pe Sebastian,the perfect butler ever,ce n`as da sa`l am si eu XD Ma enerveaza sfarsitul deh,sper ca Ciel n`a murit,da` nu cred,pentru ca va fi sezonu` 2!11one!! XD OST`urile imi plac foarte mult,mai ales Lacrimoasa si I`m alive.Primu` ED e cute ^^ mereu il vedeam si p`ala XD Singurul lucru care nu mi`a placut,a fost faza cnd Sebastian l`a lasat singur pe Ciel sa se intoarca in Londra.Chiar daca la unii le vine in minte "ce rasfatat e" sau " a meritat`o" ,eu il injuram pe Sebastian de mama focului XD So Kuroshitsuji is awesome *_* si are fan service 21 Faza cu corsetu` n`o s`o uit niciodata XD
[Imagine: FES_Icon_by_ShardRenzi.jpg]

#8
Sunt eu inactiva pe forum, dar chiar nu m-am putut abtine xD. Deh, pregatiti-va pentru un post kilometric...

Plot-ul

Nu ma prea topesc eu dupa povestile cu demoni si chiar genul „mistery” nu se lipeste de mine, dar in acest anime ni se prezinta cu totul si cu totul o alta categorie de demoni si genul mistery care chiar persista in toate episoadele ma inducea intr-o stare de pura curiozitate si nerabdare. Voiam sa stiu tot si n-aveam rabdare sa aflu toate detaliile, dar totusi ma benoclam in continuare si nu pierdeam nicio secunda ca nu cumva sa pierd un detaliu 21. Apoi, timpul si momentul in care s-a petrecut actiunea mi-a atras foarte mult atentia fiindca sunt o impatimita a vremurilor acelea. Sa revenim. Povestea lui Ciel si faptul ca el s-a maturizat prematur e o chestie care m-a induiosat din prima. Un copil de 12 ani sa ajunga sa faca pe politistul, sa fie rece si sa-i piara zambetul de pe chip mi se pare chiar dureros si in mi-a trezit un sentiment de compasiune. Sebastian era perfect si nu ma refer doar la aspect sau calitati. Nu stiu daca era din cauza contractului sau el chiar se atase de copchil [as vrea eu sa fie asta], dar... nici nu stiu ce sa mai zic. Aveau o legatura stransa, erau tot timpul impreuna, era capabil de orice pentru el incat mi-a lasat impresia ca s-a atasat atat de mult de el intrucat am crezut ca o sa uite de contract si-o sa-l lase pe copil sa traiasca fericit pana la adanci batraneti... Dar nu s-a intamplat asta 22... Ce mult as fi vrut. Si ca tot veni vorba, chiar mi-a parut rau de Ciel cand Sebastian a trebuit sa se intoarca in Londra si poate ca era rasfatat, dar chiar mi-era mila de el. Nici eu, ca majoritatea, nu mi-am dat seama ca intamplarile se legau una de alta si asa mai departe, dar cand am ajuns la faza cand Ciel spune de „jocul de sah” si ca toti sunt „piesele” jocului sau m-am trezit urland „Deci asta era! 21”. Ce mi-a mai placut... Aaa da, fiecare personaj avea povestea lui si desi erau chiar numeroase n-a iesit un ghiveci. Au fost foarte multe faze comice. Chiar nu ma asteptam la asta. Ca de ex. faza cu corsetul sau cand Sebastian o dezvirgineaza pe calugarita aia [daca era intr-adevar virgina 21]. Btw, scena aia m-a lasat cu gura cascata si cu un cucui in frunte 21.

Personajele

Foarte bine conturate, fiecare cu povestea lui si fiecare te atragea cu felul lui de a fi. Mi-au placut foarte multe personaje: Grell [ care era de-a dreptul caraghios si obsedat de Sebby 21], Madame Red, Elizabeth si Paula, cei 3 „teroristi” din casa lui Ciel + Tanaka – san, Undertaker, Soma si multe altele. Cu toate ca Sebastian e superb, sublim, magnific si hiper aratos, eu il ador pe Ciel. E adorabil 8, dulcic, iar cu ochiul ala acoperit arata ca un pirat <3. Ciel este un personaj complex, raceala de deasupra ascunde de fapt durerea sa interioara, se comporta precum un nobil, se imbraca ca atare si este respectat in randul nobilimii engleze; insa un copil tot copil ramane el fiind incapabil sa se incalte, sa se imbrace fara ajutorul lui Sebastian. Cum am zis mai devreme, au fost personaje numeroase, dar foarte bine conturate si fiecare cu povestea lui. Am ramas... paf! cand am vazut ce a fost Meirin inainte sa ajunga menajera casei. Adica cine ar fi crezut ca o tipa aiurita si neindemanatica ca si ea a fost un asasin? Eu una nu ma asteptam la asta.

Grafica & OST

Grafica a fost superba, mi-a placut foarte mult. Eu sunt foarte pretentioasa cand vine vorba de grafica unui anime, dar Kuroshitsuji a avut o grafica care chiar m-a „invitat” sa-l vizionez. Personajele foarte bine desenate, spatiile la fel... ce sa mai zic de haine, care sunt niste creatii superbe. Ost-ul a fost si el extraordinar deasemenea. Op-ul a fost exceptional si daca cineva ma interupea, il puneam din nou. Cat despre ed-uri nu am ce sa zic. Kuroshitsuji cred ca e primul aime vizionat de mine cu un ed 100% in english si cand l-am auzit prima oara am confundat-o pe Becca cu Avril Lavigne. Poate o sa fiu considerata o nebuna, dar cand am ascultat prima oara Lacrimosa si l-am vazut pe Ciel in gondola aceea mi-au dat lacrimile 21. [Btw, cat am putut sa plang in ultimul episod... nici eu nu stiu de ce, dar cred ca de ciuda 21]

Huh, ma opresc aici *pfiu!*. E un anime de nota 10 si vineri cand l-am terminat m-am apucat si de manga care e on-going. Actiunea din manga e putin mai diferita si unele personaje din anime nici nu se afla in manga si viceversa. In manga sunt si mai multe scene comice :X [cel putin asta am vazut pana acum]. Jesus, inca ma mai bantuie faza cu calugarita 24!

#9
Kuroshitsuji!!! <3 *.*

Wow unul din animeurile despre care pot sa vb non-stop=]] si care ma obsedeaza.
Primele lucruri care m-au atras la acest anime sunt zona in care se petrece actiunea,timpul si personajele iar genul acesta de mistery dupa cum a zis si Deliah chiar este pe gustul meu ^.^.
A si apropo Nolazy,te corectez cu ceva.. personajul principal este Sebastian nu Ciel(recunosc ca si eu credeam ca Ciel este pers principal deoarece totul se invarte in jurul lui ehem...).
Grafica este extraordinara,imi place foarte mullt stilul acesta iar asemanarea cu manga-ul este izbitoare(dar doar ca aspect nu si continut).Muzica este prea geniala.Nu ma asteptam la un ending in engleza21a fost o surpriza placuta iar openingul este dragut si el.
Deci acest anime m-a facut sa bocesc foarte mult [ lol] mai ales la moartea lui Ciel TT.TT pt ca este personajul meu favorit,ii ador tinutele,parul,ochii,personalitatea s.a.m.d mai pe scurt tot 21 si il mai admir pt faptul ca desi are o varsta destul de frageda este destul de matur din cauza tragediei cu familia sa.DA trebuia sa vorbesc intai de pers principal dar se pare ca am inceput cu favoritul meu=].Ok..deci ce pot spune 39 Sebastian Michaelis este foarte aratos,dedicat in ceea ce face,credincios pt a obtine ceea ce doreste ~sufletul lui Ciel~..si la el imi place tinuta si faptul ca ascunde semnul faustian cu niste manusiSmile.Imi place foarte mult ca s-au inspirat din miturile faustiene,mi s-a parut foarte interesant.Alte personaje care mi se mai par mie de remarcat sunt:Undertaker =]] informatorul nemuritor21,Finny care sincer am crezut ca e fata pana la episodul 7 daca nu ma insel cand se indragosteste de Angela,Lau ~care ma amuza la culme cu surioara sa Ranmao care deabea scoate 2-3 vorbe~,Grell deci era sa il uit(NO WAY) si acest pers este EPIC.Nu stiu daca ati vazut OVA-ul dar e foarte haios ca Ophelia.[OVA-ul consta intr-o piesa de teatru mai precis Hamlet,in care pers din Kuroshitsuji interpreteaza cate un rol]

Va recomand sa cititi manga-ul ca nu e exact la fel ca animeul.Nu s-a respectat mai deloc...doar pt primele episoade dar si alea schimbate intr-un fel de exemplu in primul episod invitatul care a pasit in casa lui Shieru21 vroia sa il traga pe sfoara.. fata de manga in care~ in afara faptului ca se intelegea bine si ii aduce un joc este si schimbat ..nu arata la fel.Bn acum nu mai intru in detalii pt ca as scrie prea mult.
iN concluzie,unul din cele mai bune animeuri pe care le-am vazut si pe care nu il voi uita vreodataSmile.
~~~~~~

"My angel,my sunSHINe <3.
"
[Imagine: 16lh2lj.gif]
"I still look at you"
[Imagine: 257estt.jpg]


#10
Anime-ul meu preferat,de care nu ma mai satur.Personajele sunt ok,imi plac toate,(exceptand ingerul,nu i-am retinut numele).Grafica e foarte buna,muzica super,nu ma mai satur de melodiile din anime.Sebastian e noua mea manie,pazea daca vreti sa vb despre el,vb pana nu mai am cuvinte.Prima data am crezut ca e anime politist,si era cat pe ce sa nu ma mai uit.Mare greseala as fi facut xD.


P.s.Ati auzit ca sezonul 2 va avea numai 13 episoade?Asa am citit pe wiki,sau pe kuroshitsuji wiki,nu stiu sigur.
[Imagine: girlsignature.png]

Kiss me, k-k-kiss me
Infect me with your love,
And fill me with your poison.
Take me, t-t-take me
Wanna be your victim,
Ready for abduction.
Boy, you're an alien,
Your touch is foreign
It's supernatural, extraterrestrial.


[Imagine: ilikemusicsignature2.png]
A painter paints pictures on canvas.
But musicians paint their pictures on silence. ~L. Stokowski





Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kuroshitsuji live action movie DeDal N. 0 2.616 10-06-2014, 03:05 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Kuroshitsuji I & II - OVA-ul favorit Zyklon 1 3.319 19-05-2014, 07:52 PM
Ultimul răspuns: DeDal N.
  Kuroshitsuji III DeDal N. 1 3.041 12-04-2014, 02:11 PM
Ultimul răspuns: Ali12
  Cum ati inceput sa urmariti Kuroshitsuji? SooMin 27 16.979 15-03-2014, 09:01 PM
Ultimul răspuns: Queen of Darkness
  Kuroshitsuji II ending SooMin 6 5.600 26-04-2011, 11:32 PM
Ultimul răspuns: Drama Queen
  Kuroshitsuji vs Kuroshitsuji2 DeDal N. 4 4.401 02-03-2011, 11:49 AM
Ultimul răspuns: Grella.


Utilizatori care citesc acest subiect:
2 Vizitator(i)