Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Kiddy Grade

#21
Citat:Si... cum sa te cheme Dvergr?!
24

Ä‚aa, mda, imi place combinatia dintre SF, actiune si ecchi. Care era faza cand Lumiere era mai inalta cand s-au refacut? Poate ca a spus de ce, dar ma rog, am pierdut ideea. Povestea mi-a lasat o impresie mai mult decat buna si adoram episoadele in care Eclair isi amintea de trecutul ei "intunecat". Puteau sa faca un film in care sa ii detalieze trecutul , dar nuuu, sa faca ei KG2 ca CICÄ‚ e mai bun. Alta chestie care mi-a placut au fost clonele alea mici si dragute ale lui Tweedledee.
Si legatura dintre Alv si Dverger m-a lasat masca. Plus ca partea aia siropoasa dintre ele doua aproape de sfarsitul anime-ului m-a lasat rece.
Foarte interesante si originale puterile lor. 21
Citat:Eclair si Lumiere au trait multe vieti inainte. Din cate am inteles eu Eclair are 250 de ani si Lumiere 200, deci Lumiere a aparut undeva pe drum.
Nu a aratat odata in anime cum s-au intalnit? Lumiere bocea fiindca i se stricase robotul si se uitau toti la ea si atunci a aparut Eclair si arata cum o duce in spate. Si da, trebuia mai detaliat.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#22
Aww... nu imi vine sa cred ca nu am trecut pe aci. Ce baka sunt!! >.<

In fine, KG? Este cel mai tare anime pentru mine, ideea cu GTO este super si puterile mi se par chiar originale, personal nu am mai vazut o putere la fel ca a lu' Lumiere sau un ruj ca arma la Eclair. Mi se pare ca chestia cu tinutul de mana la Cesario si Viola am mai vazut-o undeva, dar doar atat.
Personajul meu favorit feminin este Eclair deoarece imi place personalitatea ei si aspectul, sa nu uitam si puterea, iar corpul meu favorit al ei esteacesta.
Lumiere este de asemenea draguta si se completeaza cu Eclair, iar corpul meu favorit al ei este acesta. As fi vrut sa fie si sezonul 2 din KG, dar defapt este Kiddy Girl-And si el e frumos, dar nu se compara cu KG.
Slipping through the cracks of a dark eternity
With nothing but my pain and the paralyzing agony
[Imagine: 6iseio.png]

#23
Kiddy Grade este unul dintre anime'urile mele preferate.Imi amintesc ca radeam cu lacrimi la unele faze.Imi place actiunea si personajele, sunt chiar interesante.Personajul meu preferat este Eclair pentru ca da dovada de o fata puternica si atractiva.Imi place relatia dintre ea si Lumiere, parca erau surori.Anyway, e pacat ca nu este si un Kiddy Grade 2, but ce sa facem?
Time you enjoy wasting, was not wasted.

#24
Pff.. Old School .. A+..
Vai de mine, :]] ma emotionez , m-a captat mai mult decat oricare alt anime pe vremea aia.
Eram atat de indragostita de Eclair, Armblust :chuu: Pe atunci nu urmaream decat la Tv ,eram N0aba rauuu :3, nici povestea nu o intelegeam prea bine xD Soo Whaat , mai conta ? Nope. Grafica era calumea !

Kiddy Grade 4 eva' in ma' heart <3
[Imagine: toriby0effe0.jpg]


#25
Nu mi-a placut deloc acest anime. Nu e deloc pe gustul meu, nici nu pot sa spun ca l-am vazut pe tot. Dupa episodul 5 a ajuns la Dropped. Povestea prea incalcita, abea daca intelegeai ceva si personajele stupide. Totusi dintre Ecalir si Lumiere o prefer pe Lumiere, ea cel putin era mai cu capul pe umeri. Nu e unul din cele mai bune animeuri vizionate de mine si eu stau sa ma uit daca nu-mi place dar asta a nu mi-a placut absolut deloc, nu am avut rabdare.
[Imagine: 8x3VTT8.png]
© Hachiyuki - deviantArt

#26
KG a fost un anime frumos, pe mine ce ma captat foarte tare a fost nu numai povestea, dar si grafica. Mai ales felul de a desena ochii. Cat de mult ii adoram. Si acum imi aduc aminte cum incercam sa descifrez technica folosita de artist.Povestea destul de incalcita, dar superba. Personajele interesante, mie personal imi plac toate. <3

#27
Aww man, it was a handful for me back then in the days and maybe even now. Ca sa incep cu inceputul, primul detaliu observat de mine a fost grafica si e superba. Bineinteles, tinand cont de faptul ca fetele, adica Eclair si Lumiere, erau mai mult decat sexy pentru ochii mei inca neformati, imediat am crezut ca era yuri. Nu stiam ca se numeste yuri but you get the point. Lipsa activitatilor necesare mi-a spalat mintea murdara. Totusi acele doua fete si nu numai ele, totalitatea personajelor erau o fantana de ciocolata, ceva nou si diferit. Acum sa revin la actiune. Aceasta m-a bagat in ceata, sa fiu sincera si mi-a luat ceva timp sa imi dau seama ce se petrece. Unele momente au fost scary pentru ca daca pui atata suflet in personaje si ceva se intampla cu ele, normal ca nu vrei asta. Tin minte cat de ingrijorate erau una pentru cealalta. Plot-ul era greu, asta tin minte, poate putin peste nivelul meu de atunci dar era difuzat pe Animax si nu aveam de gand sa renunt la el. Ma multumeam cu ce aveam. In general, mi-a placut destul si inca imi place, chair daca nu e genul meu preferat. Good break.
[Imagine: ak8THBQ.png]


#28
Another A+ anime, unul din preferatele mele la vremea aceea. Imi amintesc si acum ca ajunsesem sa ma indragostesc putin de Eclair, chiar si acum o consider cel mai frumos si sexy personaj feminin din toate seriile vizionate pana in acest moment, mi se pare perfectiunea intruchipata din acest punct de vedere. Si nu vorbesc aici numai de fizic, ci si de personalitatea ei destul de complexa, deoarece cu toate ca in majoritatea momentelor era copilaroasa si aiurita, cand situatia o cerea ajungea sa devina extrem de hotarata si serioasa. Noroc cu Lumiere care o completa extraordinar de bine, fiind jumatatea lucida si rationala din acest duo si mai reusea sa ii mai tempereze comportamentul vulcanic. Soundrack-ul a fost foarte bun, ending-ul fiind una din preferatele mele piese, iar grafica destul de avansata pentru perioada in care a aparut anime-ul. Povestea de asemenea e awesome, un pic cam prea mindfuck, deoarece intr-adevar poate fi destul de confuza, insa daca ai rabdare cu ea ajungi totusi sa o intelegi mai ales la a doua vizionare.

Ii acord nota 8, asta pentru ca in ciuda tuturor plusurilor de mai sus genul mecha nu se numara printre preferatele mele, ba din contra, chiar il gasesc destul de antipatic, dar pentru cei care nu au nimic impotriva acestui gen, poate fi de un 10 fara nicio problema.
[Imagine: tumblr_static_tumblr_static_dilvsoojho0sgwoc0s4s.png]

"What's wrong isn't me, what's wrong is the world!"

#29
Kiddy Grade face parte din seria aceea de animeuri pe care le vizionam in vacante la bunica, de multe ori discontinuu si totusi tot prindeam cumva esenta si vedeam si revedeam la episoade pana exista continuitate. E pe lista animeurilor de revazut, ce-i drept, dar nu stiu zau cand voi ajunge la el cu atatea altele.

Imi amintesc ca m-au frapat elementele de mecha la perioada aceea. Nu eram pasionata nici atunci, nu sunt nici acum de acel gen de animeuri si totusi ma fascinau navele lor si felul in care era imaginata toata tehnologia aceea. Amesteca puterile celor doua (si ale celorlalti) si intreaga poveste complicata a trecutului lor si ai un anime de-a dreptul captivant cu care merita sa iti petreci cateva ore din viata. Nu imi amintesc acum prea bine detaliile trecutului lor si nu stiu daca l-am inteles vreodata complet din cauza felului haotic in care urmaream episoadele, dar eu copil ametit si iubitor de outfituri traznite ma entuziasmam mereu cand le descopeream noi alter-egouri cu noi infatisari. Intr-un final stiu ca era vorba de ceva tradare la mijloc, tradare din cauza careia Eclair avea mereu flashback-uri chinuitoare, dar pana la urma s-a dovedit ca trecutul e ultimul lucru in legatura cu care ar trebui sa-si faca griji, din cauza lui Alv.

Personajul meu preferat a fost si va ramane Eclair, desi nu-mi pot explica ce m-a atras la ea din prima. Mi-a placut caracterul ei, pentru ca era atat de deschisa si entuziasta, sincera si directa, extrovertita pana-n panzele albe, dar si puterea ei, imbinarea armonica intre o forta iesita din comun si o eleganta caracteristica (prin rujul acela smexy as hell). Putea parea prostuta sau naiva uneori, dar nu am considerat-o niciodata asa cu adevarat si poate ca asta mi-a permis sa ma identific intr-o anumita masura cu ea. Plus ca, pe langa Suigintou, e cosplayul meu preferat pana acum, hehe. Mi-a placut si de Lumiere, cu firea ei tacuta si usurinta cu care spargea orice baza de date sau cu placerea ei pentru un pahar de vin bun. Dar poate fix firea ei intriganta si misterioasa a facut-o sa nu-mi fie asa de draga ca si partenera ei.

Either way, sunt curioasa sa il revad, sincer, cred ca mai mult pentru backstory-ul din care mai am amintiri doar vagi, pentru ca sunt sigura ca l-as pricepe mai bine acum. Poate ca nu e un anime considerat asa bun de multi, dar pentru mine e unul foarte drag, pe care il apreciez nu numai din nostalgie, ci si pentru diversitate, originalitate, personaje si, desigur, costume (now that was creativity right there). Plus ca tocmai am aflat de un posibil sequel. Asdfghjkl now I must really rewatch iiit.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Kiddy Grade 2 Nyappy 10 12.414 22-09-2011, 08:34 PM
Ultimul răspuns: Akiko


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)