Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

[Katekyo Hitman Reborn !] Katekyo Hitman Reborn !

#1
[Imagine: katekyohitmanrebornepis.jpg]
Well, cum nu am gasit pe nicaieri un topic despre "Hitman Reborn", fac eu gestul marinimos de a deschide unul 10.
Animeul este foarte cunoscut, sau cel putin asa am eu impresia.Peste tot unde ma duceam, ma "ciocneam" de el, si asta m-a determinat sa ma apuc si de vizionat.
Umm sa o luam cu inceputul :
Genre: Action, Comedy, Mafia, Supernatural
Episodes : 160 in momentul de fata (si este ongoing)
Actiunea se invarte in jurul unui pusti de 15 ani, numit Tsunayoshi Sawada (poreclit de prieteni "no-good Tsuna").Acesta afla prin intermediul meditatorului sau de 5 ani, Reborn (un hitman de elita, venit din Italia), ca va fi viitorul sef al uneia dintre cele mai puternice organizatii ale mafiei, "Vongola Family".Respinge inca de la inceput aceasta idee, insa ajunge in cele din urma sa constientizeze ca nu are de ales.
Metoda prin care Reborn il antrena pe Tsuna, era folosirea unor gloante numite "Dying Will Bullet" (metoda care se va "imbunatati", sa zic asa, pe parcurs).
Intre timp i se vor alatura si alte personaje, viitori membrii ai Familiei Vongola.Dusmanii vor deveni aliati, iar aliatii ii vor face uneori mai multe probleme decat cei care sunt impotriva sa.
Acum peonajele:
Tsuna
Umm...am zis cam tot ce era de zis despre el.Mai mult ar fi spoiler asa ca las doar atat.Ah da, elementul lui este cerul ( "sky")
Gokudera Hayato
El este mana dreapta a lui Tsuna, sau cel putin asa ii place sa se intituleze.Este primul care se alatura familiei, fiind gardianul furtunii ("storm").Foarte inteligent, devotat, si puternic, desi este cel care se adapteaza cel mai greu.
Yamamoto Takeshi
Un personaj foarte dragut, care ia totul ca pe o joaca.Tocmai de aceea, nu ia prea in serios luptele, lucrand mai mult din instinct decat cu mintea.Si poate tocmai de aceea, invata foarte repede, devenind un luptator foarte bun (gardianul ploii, "rain")
Sasagawa Ryouhei
Gardianul soarelui ("sun"), este cel mai energic din familie.Ii place boxul...si nu mai stu ce sa spun despre el 21
Chrome Dokuro si Rokudo Mukuro
Aici e mai comlicat.Gardienii cetii, "mist", desi nu sunt una si aceeasi persoana,traiesc unul prin intermediul celuilalt.Chrome apare mai tarziu, Mukuro fiind unul dintre primii pe care Tsuna ii are de infruntat.
Lambo si Lambo peste 10 ani
Aici este vorba despre acelasi personaj..si pot spune ca este printre cele mai enervante din tot animeul.Desi uneori este dragut ("Kimi wa dare dai? Boku wa Lambo! Boku wa dare dai? Kimi wa Lambo!" - ce dulce poate sa fie cand spune asta :X).Gardianul fulgerului.
Hibari Kyouya
Ultimul dar nu cel din urma.Umm app, are ochii albastri,dar nu am gasit alta poza in care sa fie sursprinsa atat de bine expresia lui obisnuita.
Este unul dintre cele mai superbe personaje de care am fost obsedata.Presedintele comitetului de disciplina, Hibari este temut de toti elevii, si pe buna dreptate, deoarece este extrem de bun la bataie.Replica lui favorita este : "i'll bite you to death", pe care o foloseste de fiecare data cand se pregateste sa rupa pe cineva in bataie.Este singurul care nu este interesat de alaturarea Familiei Vongola, si da impresia ca face asta doar din cauza ca i se pare distractiv.Gardianul norilor din cate imi amintesc...Ah da...chestia inaripata de pe capul lui se numeste Hibrid 8

Asta ar fi Familia Vongola.Alte personaje care fac parte indirect din familie ar fi : Reborn, Bianchi, Kyoko si Haru si I-pin.
Ok, nu sunt toate personajele, dar ar fi fost chiar imposibil sa le bag pe toate...oricum pot sa spun ca acestea sunt cele mai importante.

Parere personala:
Un anime care merita cu mult mai mult decat nota 10.Un shounen original, care te tine cu sufletul la gura si care te face sa devi dependent mai repede decat ai fi crezut ca poti fi in stare.
Partea proasta este ca animeul nu incepe din prima cu actiunea interesanta.Ci mai degraba de pe la ep 20..insa, daca ai vointa si rabdarea sa vezi pana acolo, nu vei regreta cu siguranta.Si pe parcurs or sa mai bage ei niste ep "de umplutura", dar de pe la 80, nu mai exista asa ceva.Daca stau sa ma gandesc mai bine, nici nu aveau cum sa faca altfel, tinand cont ca trebuiau sa prezinte toate personajele inainte sa intre in actiunea propriu zisa.
Un alt lucru care mi se pare interesant este ca toate personajele masculine au fost la un moment dat preferatele mele.Insa cand vine vorba de fete, inafara de Bianchi, nu le suport pe niciuna.Mi se par enervante, sacaitoare, si proaste.Daca nu ar fi fost ele ar fi fost perfect.
Ceea ce sperie pe toata lumea, este numarul mare de episoade.Dar daca treceti peste acest detaliu, va spun sigur ca nu veti simti cum trece timpul.Eu vedeam si cate 20 de ep pe zi...deh, creaza dependenta.
Umm..ceva pareri?
Legile lui Murphy:
Daca ceva functioneaza, nu-i bine sa-l repari.
*
Sexul este unul din cele 9 motive ale reincarnarii. Celelate 8 nu sunt importante.
*
Tot ce e bun: ori e imoral, ori este ilegal, ori ingrasa.

*My anime list*

#2
I love KHR!!!!!!!
Eu am citit manga initial - and still do ptr ca este ongoing- si pentru ca mi'a placut atat de mult, am zis sa vad si anime'ul pentru ca'mi doream atat de mult sa vad personajele miscandu'se, vorbind(mai ales pe Hibari :X:X:X:X ) Ahem, deci pot spune ca e singurul anime care mi'a placut in egala masura, cum mi'a placut si manga. Dau atatea detalii cat sunt si in manga, personajele sunt geniale in anime, fiecare cu personalitatea lui unica si absolut interesanta. Bine, sunt unele personaje care apar in manga, dar nu si in anime...si asta m'a intristat putin pentru ca n'au bagat un personaj care m'a facut sa rad cu spume zile intregi. Pentru asta zic, read the manga too!
Imi place in mod deosebit cum a gandit povestea, imi place cum a creat personajele, majoritatea fiind boys...mama si ce shnitzelz...rawr! Nu stii dupa care sa salivezi mai mult, intri in fangirl mode fara sa vrei. 78
In alta ordine de idei, devenise o isterie asa de mare cu KHR printre grupul meu de prieteni ca ne'am facut si noi propria noastra Vongola family...(yeah...we act like 6 years old ^_^). Ne'am luat toti vongola rings, I has ame no ringu! :X Pentru ca m'a socat destul de mult sa'mi dau seama ca am aceeasi personalitate cu Yamamoto Takeshi. Si cand spun aceeasi, spun complet, cu aceleasi izbucniri si aceeasi naivitate mai mult sau mai putin prefacuta 4 Ma apucasem intr'un timp sa invat si shigure sounen style of fighting...dar necesita sa fie cineva mereu pe langa mine sa arunce cu galetile cu apa asa ca am lasat'o balta. Acum fac asta, doar cand sunt in baie ^_^
La acest anime imi place si OST'UL, mai ales vocea fiecarui seyuu, fiecare personaj avand melodia lui. Sunt absolut superbe, mai ales melodiile lui Hibari :X:X:X Si ca veni vorba de Hibari, nu pot sa nu aloc cateva sute de pagini laudandu'l. 4
Hibari este....cel mai ultra mega absolut evident super extrem de genial fantastic supra ...si tot asa....Este prea zeu sa'l pot lauda ca un sclav asa cum se cuvine. Dap, sunt sclava lui Hibari and damn I'll do anything and I mean anything he would ask...except to stay away from him. Dap, stiu, am un sindrom nevrotic cu elemente obsesive in legatura cu el. Mi se spune tot timpul, dar nu ma pot abtine. E...perfect. Cred ca am depasit demult fangirl mode cu el, cred ca este deja obsesie la cel mai de speriat nivel. Hibari ma impresioneaza tot timpul, mereu sunt cu gura cat o gaura neagra si cu ochii cat doi meteoriti supra indopati cu steroizi atunci cand il vad. Este Hibaaaaaaaaaari meu! 8 Personalitatea lui este atat de fascinanta ca as putea scrie despre fiecare gest al lui, chiar si infim. As putea lauda felul cum merge, privirea, fiecare vorba. As putea sa aud "Kami korosu!" o eternitate si tot nu m'as plictisi.
O....k..cred ca deja aud sirena ambulantei sa ma duca intr'o calatorie pe la spitalul de nebuni, asa ca o sa ma opresc for now...las restul in my mind...muhahaha ^_^
All in all, KHR chiar este un anime care trebuie vazut. Are de toate. Rasete, zambete, mushy scenes, action scenes, nervi scenes. Nu plictiseste, nu taraie o intamplare pana te ia somnu. Nu foloseste termeni atat de complicati ca nu mai stii cum si ce si de unde. Este bine creat, in fiecare episod ramai masca pentru ca nu te asteptai si chiar nu te asteptai la ce urma. Sunt de acord cu nolazy cand spune ca merita mai mult decat 10. Dar bine, aici si depinde de gusturile fiecaruia 4


P.S: Hibaaaaaaaaari meu! :X
[center][Imagine: SOTW2-House.png][/center]
[center]~only God doesn't believe in...God~[/center]


[center][Imagine: 1241698538_scrubs-party.gif][/center]
[center]Trolebuuuuuuuuuuuzzzzzzzzz[/center]


[center]Do you know a woman who hates herself enough to date me?[/center]

[center][Imagine: chibi_2605.gif]
Pompertziu Fulangesh, chibi-ul lui YamaMina
[/center]


#3
spoiled.

Oh da. Eu sunt in curs de vizionare la acest anime dar il ador. Am vazut momentan 75 de episoade din 169 aparute [ parca atatea sunt momentan ] . De abia astept sa ajung la zi cu el, asta pentru ca ma fascineaza intr-u totul.
Trebuie sa recunosc faptul ca unele episoade sunt foarte plictisitoare si pur si simplu nu isi au rolul pe acolo. Si daca nu ar fi fost alea probabil anime-ul ar fi fost mai scurt si fara attaea ocolisuri, dar hai sa nu luam in seama defectele acestea. Eu nu prea bag asta in seama, la acest anime. Asta pentru ca imi place prea mult.

Auzisem de ceva vreme de el dar nu ma atrasese. Adica nu as fi vrut sa il vad, hells prea multe episoade. Dar mi-am facut ceva petnru un profil cu niste personaje din KHR ~ si aratau atat de bine. Nu stiam ca erau din acel anime, recunosc. Si apoi cand am auzit ca fac parte de acolo, am zis sa vizionez de dragul lor. Si pentru ca am si o amica who spoiled me a lot, si astfel am ajuns sa urmaresc. Cand am vazut openingul am zis : clar n-o sa-mi placa. Totusi, nu stiu ce m-a determinat sa continui . Chiar nu stiu. La inceput ma enerva Reborn in ultimul hal dar dupa a inceput sa imi placa enorm de el, e un personaj a-ntaia ! J'adore him . Asa, lasand asta la o parte, TAsuna baietelul speriat trebuie acum sa fie seful Mafiei si trebuie sa fie antrenat de Reborn. Frumos asa? : )) saracul, parea pur si simplu traumatizat doar la gandul asta, si totusi mi s-a parut aruncata din pom povestea. Dar asta nu inseamna ca nu imi place. Cu chiu cu vai am reusit sa trec peste episoadele plictisitoare si am descoperit frumusetea acestui anime!

Ce frumos a fost episodul in care i-a tras primul glont [ Reborn lui Tsuna ] si i-a zis ' Die! ' A fost prea tare. Nu stiam cu adevarat ce urma sa se intample si eram cu sufletul la gura. CHiar ma intrebam : oare o sa moara? Si ce-o fi insemnand asta? Ceea ce a fost super. M-a facut iar sa stau lipita de ecran. Desi recunosc ca am fost putin dezamagita pentru faptul ca trebuia sa isi rupa haienele si sa ramana in lenjerie intima. I mean, wtf? Asta mi s-a parut prea de tot . Dar daca as sta sa ma gandesc, ii este pur si simplu caracteristic lui Tsuna. Asa ca, no words to add here.
Ceea ce a fost impresionant cu adevarat a fost atunci cand au inceput bataia pe bune si a folosit glontul ala... Oh, dont remember the name or such dar era atat de coooooool. Calm, foarte calm <3 si fara sa isi rupa hainele de pe el [ cel mai important ] .Plus ca manusile alea erau chiar tari ( hei, nu cand erau sub forma preistorica ) . Si Tsuna s-a dovedit a fi cu adevarat puternic, chiar daca asta se datora gloantelor alora, he had the will.

In lupta cu Xanxus iar am ramas o.O eram cu sufletul la gura. Ce-o sa se-ntample ? Adica, totul era imprevizibil. EU nu am crezut ca o sa ii ia inelul atunci, cand a incalcat regulile si a fost descalificat Xanxus i-a luat partea de inel. . . Asta m-a facut sa inteleg ca lucrurile nu-s exact asa cum par in acest anime. Si pe cine nu incanta chestia asta?
Ä‚h si era foarte interesant atunci cand Tsuna de fapt il simtea pe Rukudo Mukuro. Cand a aparut in forma lui Chrome [ people who saw za anime know what I'm talkin' 'bout ]. Si el zicea ceva de genul ca ii simte prezenta lui Chrome... Nu e ca si cum Rukudo ar fi ' posedat-o ' chiar daca ceilalti asa ziceau ca e. Si intr-un fel a avut dreptate. Si apoi am fost iar surprinsa cand el a simtit ca se ' transforma ' [ in fine nu gasesc alt termen ] in Rukudo. Foarte tare. Poate de asta nu mi se pare so despicable [ Chrome ]pt. ca are si ea un rol pe acolo [ ca majoritatea fetelor's varza ].
Ä‚h.... sa vedem. Mi-a mai placut foarte tare antrenamentul pe care i l-a dat Dino lui Hibari [ baiatu asta e obsedat de lupta, chiar asa . ] A fost foarte interesant cum l-a pregatit pentru tot ceea ce avea sa urmeze <3 . Mi-a placut.
Revenind iar la lupta cu Xanxus, mi-a placut cum l-a facut Tsuna. A fost destul de interesant. Si apoi Belphegor <3 i-am adorat rasul si modul in care a colaborat cu acel acrobaleno o.O the guardian of the mist. [ asta imi aminteste de lupta dintre gardinaul cetii a lui Xanxus si cel al lui Tsuna ~ ma rog aparitia lui Rukudo ~a fost intr-adevar foooo~ oooarte reusita treaba asta. ]

Ä‚h, ce a mai fost interesant... ca idee, faptul ca exista o bazukaaaaa, care sa te duca in viitor. Foarte tare... Totusi, privind acum episoadele astea pana la 75, cred ca totusi avea ceva stricat in ea * laughs * . Ca sa fiu sincera totusi nu e tot atat de clar. Pentru ca mai sunt lucruri pe care nu le-am inteles, dar imi este cert faptul ca Tsuna trebuie sa rezolve treaba de peste zece ani in forma lui de copil, ca daca nu e mort de-a binelea. Si nu am crezut ca acel personaj roscat [ nici nu mele nu i-l mai stiu ] chiar o sa aiba un rol in toata povestea asta. Eh, ata ete. This is the life.

Cand a aparut Gokudera, OMG , cand a aparut Goku ~ I was like who's that? Si am crezut ca va fi un cine stie ce mare dusman, dar dupa m-a amuzat in ultimul hal cu the 10th.... Era foarte amuzant, si placut in acelasi timp. Apoi reactia pe care o avea Tsuna ma calca in picioare. Era cam las si asta ma deranja in ultimul hal, insa sa zicem ca am trecut peste asta. No Good Tsuna a evoluat mult pe parcursul acestor 75 de episoade si si-a mai redresat din acea lasitate. Eu inca astept sa evolueze. Ä‚h, revenind... Hibari iar m-a lasat o.O desi il stiam pe acesta, cum arata si ce personalitate avea. Dar sa il vad eu acolo in actiune, in anime. Mult prea mult pentru inima mea slaba. A fost suuuuuuuuuuuuperb . Desi nu a aparut de asa foarte multe ori, ca ALTII , mi-a placut si m-a fermecat felul lui de a fi. Plus acea replica pe care o foloseste de fiecare data : I'll bite you to death .
Trebuie sa recunoastem ca e mult prea tare, doar lui poate sa i se potriveasca.
Dino... Parea genul acela cool de personaj. Am ramas masca cand am aflat trecutul :]] m-a amuzat! Si faptul ca el lupta asa pentru familie... Asta m-a impresionat enorm . fara cei din familie era un ' nimic ' [ eh nici chiar asa ] si se sprijineau reciproc. O relatie fantastica , la fel ca si personajul. Care apropo mai este si sexy. Ca si ceilalti. De fapt, toti din acest anime sunt sexy [ bine, majoritatea sunt . ]
Un alt personaj care m-a marcat pana acum a fost Rukudo Mukuro. Superb, puternic, extraordinar ~ etc. De abia astept sa il vad acum, in continuare peste 10 ani, pentru ca am vazut poze cu el si am vazut ca arata superb. Vreau sa zic, rolul sau in anime poate sa fie chiar si cel mai nesemnficiativ . Pe mine tot m-a impresionat. Prin felul in care vorbeste si se poarta. Super! Cat despre baietii rai mi-au placut foaret tare Xanxus si Belphegor [ pana acu'. Ah, si Squalo ] .
Mi-a placut episodul in care a aparut tatal lui Tsuna. Misto om . Foarte tare, cool si asa mai departe. Desi Tsuna parea sa nu vada asta, he's stupid sometimes indeed.

Asa hai ca nu o mai lungesc cu prea multe. Ideea este ca ador acest anime si de abia astept sa vad ce se mai intampla. Fetele mi se par ca nu au un rol chiar asa de semnificativ pe aici, de fapt pe majoritatea le urasc. Cat si despre Lambo, ma enerveaza in ultimul hal. Nu suport acest personaj. Mai merge cel de peste 10 ani respectiv 20 de ani, that ones I really like. Episoadele recent vazute au fost bestiale si chiar sunt curioasa ce se va mai intampla. Are o grafica destul de buna, sau mie asa mi se pare : -? este creat destul de bine si chiar capteaza atentia. Cu exceptia acelor episoade plictisitoare si inutile, totul este ok. Astept sa vad cum evolueaza toata situatia.

Probabil voi reveni cu un alt reply atunci cand voi vizualiza toata seria =)

#4
-bursts in-
VOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOI.
AM REUSIT SA AJUNG LA ZI SI CU ANIME-UL SI CU MANGA-UL HAIL MEEEE.
In alta ordine de idei, anime-ul asta e favoritul meu pffff.Vedeam peste 10 episoade pe zi si l-am terminat intr-o saptamana :'D
Ce pot spune, are de toate o_O Eu initial m-am apucat de el pentru bishies, seriously 24 Si toata lumea era like AHH,KHR,HIBARIGOKUDERABLABLA asa ca I gave it a try too.
Singurele persoane care m-au enervat au fost aia din Millefiore.THEYCANGODIEE.[well, they do die but whatever]
In plus, asta cred ca e singurul anime la care inca nu am plans, srsly. [la manga erau sa imi dea lacrimile dar m-am abtinut d'ohohoho]
Personajele favorite...hmm...pai ar fi Tsuna, logic [care arata extraordinar de bine in hyper dying will mode],Giotto [ca deh, doar seamana cu Tsuna], Gokudera [the JUUDAIMEI gets annoying at some point but I still like him extremly much <3], Yamamoto [ohfrate D: Parca nimeni nu il place.Mie mi se pare cute nestiinta lui xD Chiar daca in the future arc devine.. pfoi.M-a lasat masca :\], Dino [GOD II URASC FRIZURA DIN FUTURE ARC.HATEHATEHATE.], Hibari [His 'kami korossu' gives me chills on my spine], Mukuro [AHHMUKURO <3 kufufufu], Shoichi [eh, I really started liking his future self xD Desi am ramas WTF cand am vazut ca un personaj care aparuse intr-un episod filler va avea asa de mare importanta 22], Spanner[ SPANNAH <3 I LOVE HIM.],Colonello [ KORAAAAAAAA. And dude, ce bine arata atunci cand era mare.], Lal Mirch [ I ship Lal x Colonello, what can I say], Squalo [VOOOOOOOOOOI], Bel [ SHISHISHISHI. Nu-mi placea prea mult de el cand l-a batut pe Gokudera but :'D], Fran[ I so like it when he gets randomly stabbed], Gamma [WHY DID HE HAVE TO DIE DAMMITTTT], Uni[sau Yuni,whatever.She's so cute and...and.. *sob*], Fuuta [:'D],Basil-kun~ si ...REBORN~ [l-am pus ultimul intentionat.Seriously.]


OKBINE E O DITAMAI LISTA, I KNOW.Dar nu m-am putut abtine D:
In orice caz, sper sa mai dureze cativa ani 21 Sper sa nu se termine o data cu Future Arc :\

#5
Future arc tocmai s-a terminat in manga, eu acum astept sa vad ce planuri mai are Amano-sensei. Eu fiind cititoare de manga in principal, m-am apucat de el si din animenu am vazut decat primul episod. In schimb, ca sa stiu vocile personajelor, ascult character songs [which are blooming with yaoi fangirl fuel, btw, nu ca nu mi-ar conveni].

Actiune mi se pare prea epica sa incerc sa o descriu. Adevarat, se cam intinsese cu Future arc, dar s-a incheiat fix cand m-am saturat eu de el. 5 stars for that.

Personajele sunt monumentale, fiecare are personalitatea perfect pronuntata. E amuzant cum Tsuna trece prin tot felul de lupte si aiureli [shit happens, right, Tsuna?] ca sa devina Decimo, dar el CU SIGURANTA NU VRE ASTA sau sa aiba vreo legatura cu mafia xD Si apar si epic quotes, of course: VOOOOOOOOOOOOOOIIII [Squalo], Bite you to death[Hibari] si Kufufufufufu [Mukuro].

Varia is an awesome disfunctional family xDDD [See Lusuria].

Personajul meu preferat e Superbi Squalo *heart* Man, I can't get enough of him and his 'voi'. And the constant shitty treatment he gets from Xanxus. Alti preferati: Hibari [din cauza lui citisem la inceput mangaul, dar lucrurile s-au schimbat cand Squalo highjacked that fishing boat lol], Yamamoto, Xanxus, Fran, Dino [ you can't get more epic than him, seriously],Spanner [SUPANAH], Ganma.

Trebuie mentionat ca nu imi place niciun personaj negativ din poveste, spre deosebire de alte fandoms ale mele o_o <gth, byakuran.>

#6
> spoiler de prin manga <

Anime-ul l-am inceput si abia am vazut doua episoade- don't blame me, I prefer reading the manga instead- dar sunt la zi cu manga-ul si pur si simplu iubesc seria. Imi place totul la ea, de la actiune pana la personaje- in special personajele, hehe* starts dreaming*. Cauza pentru care l-am inceput a fost o imagine in care aparea Hibari si avea pe cap pasarea aia mica si galbena- am avut constant vaga senzatie ca doar pe ea o tolereaza- imagine pe care am adorat-o si am gasit-o foarte cute.

Sincer primele 50 de capitole au fost destul de plictisitoare si nu prea au avut multa actiune- daca nu iau in seama iesirile lui Gokudera- imi place ca vrea tot timpul sa arunce pe cineva in aer si stie sa manuiasca dinamita. A, si Reborn a fost memorabil in momentele in care il pocnea pe Tsuna- poor boy. Dar dupa o lunga asteptare, in sfarsit, au ajuns la adevarata actiune... Luptele dintre Varia si 'familia' lui Tsuna au fost superbe si pur si simplu am adorat implicarea fiecarui personaj.

Squalo mi-a placut din prima clipa cu tot ' Voooooi' -ul lui si chestia cu taiatul mainii stangi pentru a putea manui mai bine sabia si a intelege mai bine un stil de lupta- am uitat cum se numeste. Totusi, lupta dintre el si Yamamoto a una dintre preferatele mele- poate si din cauza ca in ' future arc' ii trimite lui Yamamoto o caseta cu luptele pe care le-a avut si pe care a facut-o special pentru el- antrenamentele pentru a-l ajuta pe Yamamoto sa controleze cutia au fost very tough and made me laugh.

Xanxus are atitudinea aia de badass care mi-a placut din prima... Si tigrul ala pe care-l are lupta fantastic si se potriveste de minune cu stapanul sau.

Bel are un ranjet cat se poate de malitios si apreciez mult ingeniozitatea lui- plus talentul in lupta si plus chestia aia legata de fratele lui geaman... I mean, he mistook him for a cockroach... a cockroach, for God sake; in viitor s-a luptat cu fratele lui geaman- aproape luptat, era terminat daca nu intervenea Xanxus.

Ultimul din Varia care mi-a placut a fost Flan, cu palaria aia uriasa in forma de broasca pe cap si comportamentul lui putin, erm, childish; but he was cute, nevertheless.

Din arcul legat de viitor mi-au atras atentia si altii... Irie, care s-a descurcat foarte bine sub acoperire si, desi Byakuran( I need to admit, he's really hot) si-a dat seama de manevrele lui, a reusit sa se ocupe foarte bine de totul.

Spanner, imi place priceperea lui si curiozitatea si faptul ca la ajutat pe Tsuna sa termine X Burner - ul -- he was a nice guy, really.

Gamma si Yuni, care au avut o legatura foarte speciala si am fost surprinsa sa aflu ca Yuni face este un Arcobaleno- and the Sky one, mind you. Gamma a fost un adevarat luptator si s-a ridicat la nivelul asteptarilor mele.

Acum, am lasat la sfarsit personajele care mi-au placut cel si cel mai mult.
Primul este Tsuna, in Hyper Dying Will Mode- era asa de cool si sigur pe el. Imi plac mult abilitatile lui si toate chestiile pe care le-a invatat in 'viitor' - plus faptul ca are o intuitie de invidiat. Ca si personalitate, admir faptul ca-i pasa de prieteni si ca nu i-a considerat niciodata " subordonati" . Ma bucur ca in cele din urma isi accepta pozitia de Decimo si alege sa lupte cu Shimon family si sa descopere adevarul despre legatura dintre Vongola si Shimon( iubesc noul arc, este de-a dreptul superb si abia astept sa vad cum functioneaza noile inele care, btw, arata minunat).

Yamamoto este un tip foarte relaxat si chiar m-a dat pe spate la inceput cand considera toate acestea doar un joc de-a mafiotii- era asa inocent si sweet. Stie sa lupte si se descurca frumos cu sabia. The future Yamamoto is hot.. Like, really really hot and skilled- pacat ca ajunge din cauza idiotilor alora sa zaca pe un pat de spital... Nu as fi fost asa increzatoare de eram in locul lui.

Gokudera a fost tare inca din prima clipa, cu toata dinamita and stuff- nickname-ul m-a facut sa rad: Smokin' Bomb Hayato - he is, indeed, smokin' . A fost pianist, ceea ce insemana ca se are cu muzica- iubesc muzica- si este de-a dreptul adorabil cand se afla pe langa Tsuna sau cand are acea 'reactie alergica' la Bianchi.

Hibari... Ehhh, cel mai bine il am in minte ca fiind tipul obsedat de replica: Bite you to death si de scoala. Tin minte scena in care Yamamoto era grav ranit si ca sa-si arate ingrijorarea, Hibari ii da o replica foarte 'incurajatoare' : " You would mess up the discipline if you died on school grounds. If you want to die, go outside to do it. " - Smooth, Hibari, smooth... Imi place si Hibari din viitor and his coolness. A, era sa uit de 'magnifica' relatie dintre el si Dino- frumos, frumos.

Mukuro, desi a bad guy, a fost unul dintre personajele mele preferate. Cred ca imi place totul la el, incepand de la looks si pana la putere- I love the Six Paths of Rebirth si faptul ca se pricepe la iluzii( ii ador ochii).

Dintre Arcobaleno, am si eu cativa preferati- trei mai exact- Reborn, Colonnello si Lal Mirch. Desi sunt adorabili asa micuti, ii prefer, cu siguranta, in varianta adulta( in special Reborn- God he's sexy, now I know why Bianchi is all over him- si Colonnello). Toti au abilitati incredibile, chiar daca stau ca pe ace fiindca vreau asa mult sa vad cat de puternic este Reborn><

Cu privire la noul arc, the Inheritance Story , spun doar ca este captivant si ma face sa fiu din ce in ce mai nerabdatoare.
[ O, nici n-am scris asa mult ]
She is a living existence of selfishness.


#7
Nu am vazut nici un episod din anime (cu exceptia unei secvente pe youtube din episodul cand Gokudera foloseste prima data sistema C.A.I.) imsa am citit manga-ul pana la ultimul capitol aparul (si mor de nerabdare pana apare urmatorul). Actiunea e aceeasi, deci nu fac nici o gresala, nu? >.>
E cel mai bun shounen pe carel-am citit pana in momentul de fata (se afla pe locul 1 in topul meu) cu o idee foarte originala si apreciez asta, desi pana la capitolul cand il intalneste pe Mukuro e dor comedie curata, nimic mai mult, abia apoi incepe partea interesanta.
Personajul meu preferat este Gokudera pentru povestea sa tragica (saracul a fost torturat de sora sa mai mare Bianchi cand era copil) si pentru ca e un idiot de prima clasa. Haru si Kyoko sunt doua fete foarte dragute dar cam enervante, ma bucur ca Tsuna lea spus in cele din urma cum sta treaba cu mafia si cu pozitia sa initiala...Next: Yamamoto, sincer pana nu de mult nu puteam sa imi dau seama daca tipul asta chiar crede ca totul e doar un joc mafiaRPG sau spune asta doar pentru a futea ramane calm si in situatii de criza. Lawn Head <- tipul asta e un idiot mai mare ca Gokudea, dar isi iubeste surioara mai mica si pentru asta il respect oarecum. Hibari <- the king of the school, inca un tip care m-a bagat in ceata, chiar iubeste scoala mai mult decat pe prieteni sai, sau e doar o scuza?...Mukuro <- pineapple head, lol. De restul personajelor nu mai mentionez pentru ca mie lene, dar le ador pe toate cu exceptia lui Lambo si a catorva tipi rai.
Nu am pomenit nimic de Tsuna, arcobaleno, Shimon Famiglia etc. etc. Mai sunt atatea de spus dar chiar nu am chef acum, poate o sa ma intorc candva sa dau un edit...[slabe sanse]
I hope the road you'ar beginning to paint little by little ... will become full of beautiful COLORS





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)