Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Karigurashi no Arrietty

#1
[Imagine: 33331l.jpg]

Alt title: The Secret World of Arrietty, The Borrower Arrietty

Producers: Studio Ghibli, Walt Disney Studios

Genre: Fantasy

Rezumat: Arrietty, o micuta dar tenace fata de 14 ani, traiete impreuna cu parintii sai in crapaturile unei case cu gradina, ascunsi de propreitarul acesteia si de de menajera. Ca toti "oamenii mici", Arrietty ramane ascunsa cu exceptia expeditiilor de imprumutare de resurse de la gazdele umane. Dar cand Shou, un baiat normal de 12 ani, ramane in casa si o descopera intre cei doi evolueaza o prietenie. Insa descoperirea acestei prietenii ar putea pune in pericol familia de "oameni mici"

Sound: ca orice film, sunetul este exceptional

Video: animatia este excelenta, filmul fiind facut pentru marile ecrane. Daca vreti sa vedeti o opera de arta acesta este pentru voi

Opinie: Ca si cu Howl, subiectul nu a fost cel mai atragator pentru mine. Insa filmul este atat de bine facut incat nu am putut sa nu il vad pana la capat. Cum am zis si mai sus, daca vreti ceva de calitate superioara acesta este un film pentru voi
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#2
Uite ca merge si functia de search ca altfel vroiam sa fac eu topic acum.

Am vazut filmul acum cateva zile si am ramas destul de multumit de el. Ii lipseste ceva din esenta filmelor vechi Ghibli, dar ceea ce are este destul de interesant si de bine pus la punct.

Ce mi-as fi dorit mai mult ar fi fost un pic de tensiune, un pic de actiune mai intensa...asa filmul s-a simtit ca se scurge si se scurge, si nu iese nimic prea impresionant la iveala, nu e nimic la risc, iar prietenia dintre cei doi nu e chiar atat de dezvoltata pe cat mi-as fi dorit. Acelasi lucru si pentru civilizatia celor mici si boala sa de inima.

Dar cred ca faptul ca ma pot lega de asa lucruri vorbeste despre cat de bun e filmul in sine si cat de mult mi-as fi dorit sa fie ceva mai mult din el, sa am mai mult de digerat si absorbit.

Pentru fanii Ghibli e un film neaparat de vazut.
Pentru cine nu e fan anime, e un film foarte bune de prezentat deoarece pare sa faca un foarte bun pod intre sensibiltatile japoneze si cele vestice in ceea ce tine de personaje si povestea lor.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Yes, yes, yes, Ghibli fans should without a doubt watch this movie.

Karigurashi no Arrietty are toate caracteristicile unui film numai bun de vazut cu familia, pentru ca e accesibil tuturor. E genul de film are te face sa te simti confortabil imediat ce te asezi pe canapea, cu sau fara bolul de popcorn in brate.

Detaliile sunt primele care sar in ochi. Fiind vorba despre o familie de oameni mici (nu-mi amintesc cum se numeau) e normal ca si grafica sa fie incredibil de buna; fiecare detaliu trebuie luat in considerare pentru ca totul sa para cat mai credibil. La fel de interesant mi s-a parut faptul ca Arrietty si familia ei folosesc pe post de obiecte de uz casnic lucruri care unui om normal i-ar parea nimicuri. Sau nu, nu nimicuri... lucruri care pentru un om normal au o cu totul alta semnificatie (gen capace, carlige, ace, frunze, fire de iarba). Totul pare mare atunci cand esti mic, nu? Curtea lui Shou e o padure in ochii lui Arrietty iar casa un loc numai bun de explorat, astfel ca poate gasi ceva interesant in fiecare coltisor pe care il viziteaza.

Sunt de acord cu faptul ca nu are nimic care ar putea sa impresioneze sau sa socheze, dar cred ca e atat de placut si de usor de digerat tocmai din cauza simplitatii lui.

Isi merita locul alaturi de celelalte filme care au facut Studio Ghibli celebru. Zic.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)