Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Kaiji

#1
Kaiji
[Imagine: s1uwjd.jpg]

Kaiji e un anime de 26 de episoade, bazat pe Tobaku Mokushiroku Kaiji, cea mai faimoasa opera a mangaka-ului Nobuyuki Fukumoto, autorul si al manga-ului Akagi, care a fost la randul sau transformat intr-un anime.
Ca si Akagi, Kaiji a fost animat tot de catre studioul Madhouse. De altfel, echipa care a lucrat la Akagi a lucrat si la Kaiji, iar seiyuu-ul (actorul care da vocea) personajului principal este acelasi. Cele doua anime-uri impartasesc si tema gambling-ului, a pariurilor, dar de aceasta data nu se mai rezuma pur si simplu la mahjong, ci la o gama mult mai larga si mai variata de jocuri inedite si originale de noroc.

Ito Kaiji, personajul principal al anime-ului, este un tanar care isi iroseste viata cu pariuri marunte, bautura si tigari, lenevind in apartamentul sau si refuzand sa ia viata in serios. Dar aparenta liniste a traiului sau mizer este intrerupta odata cu vizita unui barbat pe nume Endo, venit sa colecteze o datorie. Acum ceva vreme, Kaiji garantase pentru un amic un imprumut si cum acesta a disparut, a fost lasat in situatia in care avea de platit o suma enorma.
I se pun la dispozitie doua variante: ori se va chinui timp de 10 ani sa isi plateasca imensa datorie, ori se va imbarca la bordul navei "Espoir" ("Speranta" in franceza), timp de o singura noapte. Daca reuseste fie unul dintre castigatorii jocului de acolo, are ocazia nu numai de a-si plati datoria, dar de a si castiga cateva milioane de yeni.
Intr-un final, Kaiji se lasa convins si descopera ca lucrurile nu erau chiar atat de usoare pe cat se astepta.

Ce e interesant la acest anime e faptul ca de-a lungul seriei Kaiji trece prin tot felul de situatii si e pus sa parieze in diferite moduri. Nu e un anime despre un joc anume, ci despre arta pariatului in sine. Mai mult decat atat, totul e foarte psihologic. Nimic nu e lasat la mana sortii, totul e gandit si judecat, se intind capcane si se manipuleaza, totul pentru bani, iar oamenii se dedau la tradari si fapte atat de josnice incat renunta practic la conditia lor umana.

Ce nu e la fel de interesant e ca, spre deosebire de Akagi, care era un veritabil geniu malefic, Kaiji e un tanar destul de obisnuit, chiar daca e dotat cu un puternic simt de supravietuire si o capacitate analitica usor peste medie. Cu toate acestea, nu ajunge sa aiba aceeasi carisma pe care o au personaje precum Akagi, Tokuchi Touya din One Outs sau Light din Death Note. Asta nu inseamna insa ca nu are farmecul sau si ca nu ajungi sa te atasezi de el.
Poate cea mai importanta trasatura a lui Kaiji este ca reuseste sa ramana cat de cat "om", in acea lume de bestii crude.

[Imagine: 987scj.jpg]

Grafica seamana mult cu cea din Akagi, doar vorbim de operele aceluiasi Mangaka. Fiind insa produs in 2007, se poate observa totusi o diferenta ce inclina balanta in favoarea lui Kaiji. De altfel, de anime cu grafica varza produs de Madhouse nu am auzit inca.

Daca tot nu v-am convins sa il urmariti, ganditi-va si la faptul ca anime-ul va primi si un al doilea sezon, fapt confirmat de cei de la Madhouse, si ca un live-action a fost produs deja.

Eu l-am descarcat de aici: http://cyber12.com/page-kaiji.html

Va astept la acest thread pentru discutii!

#2
um... uh... wow!

fu tare10 , desi trebuie sa recunosc ca sunt cam americanizat si chiar am fost surprins de ce s-a intamplat in ultimul episod. I guess good(ma rog, eroul principal) doesn't always win 4.

oricum, e un anime pe care il recomand, desi multi nu il vor intelege pentru ce este 10

#3
Cel mai bun anime pe care l-am vazut! ...am vazut putine.
Nu mi-am pierdut timpul cu ele decat daca meritau. Primul sezon l-am mancat pe paine, am vazut ca au mai aparut sezoane si, daca nu ma insel, si film dupa.
La cat mi-a fu*ut creierul cu jocurile psihologice si mecanismele logice de a manevra jocurile, am crezut ca nu o sa il pot duce la capat. Si cand l-am vazut eu, era si in engleza.
Am vazut si Agaki, dar nu pe tot. Engleza mea era de caca si l-am abandonat.
"But I will wear my heart upon my sleeve
For daws to peck at: I am not what I am."




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)