Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jurnalul Secret al Laurei Palmer

#1
Nu cred ca multi dintre voi au citit cartea . E de pe vremea lu' Ceausescu. Am descoperit-o cand eram la tara. Bantuiam prin biblioteca mamei mele si am gasit-o. E foarte buna....Dar la sfrasit raman cu cateva semne de intrebare . Cartea, apropo , este scrisa dupa un serial .
Cartea incepe cand ea primeste un jurnal la a 12-a aniversare, in anul 1984 si continuua cu primul ei sarut, prima ei relatie, abuzurile sexuale(mda....stiu, cam ciudata cartea) , cand descopera cocaina si devine obsedata si obsesia ei cu moartea. Ea avea un presentiment ca va muri ...Laura este terorizata, abuzata si ucisa de BOB. Identitatea acestuia este descoperita "in paginile rupte " din jurnal. adica eu n'am aflat cine e asta. Dar....din cate mi-a spus mama , identitatea lui BOB este descoperita in filmul "Twin Peaks: Fire Walk with Me" pe care, desigur eu nu l-am vazut. Dar BOB este, defapt tatal Laurei. Asta am aflat de la mama si de pe net.

In concluzie, cartea merita citita. Chiar daca imi trec fiori reci pe spate 43
So...cine a citit-o...Sau cine o sa faca asta...Astept pareri !
Nu crede ca speranta moare ultima ! Nu'i adevarat , e doar o poveste, un basm cu sfarsit tragic, daca tu crezi ca viata e mereu roz! Da ochii cu realitatea, nu te mai minti singur ! ||I know you lov me, xoxo 4


#2
Eu am citit-o ! Cu ceva timp in urma si mi-a placut destul de mult. Nu m-am lasat pana nu am terminat-o , adica in 3 zile. BOB tatal Laurei :O? Wow. . . , nu ma gandeam la asa ceva , putea fi oricine , dar nu m-am gandit la posibilitatea de a fi chiar tatal ei . Mi-a placut cum a inceput cartea , fetita mica si inocenta la 12 ani , iar apoi creste si se prosteste ca sa spun asa. A fost dependenta de cocaina ( am citit o pagina in care scria cati au abuzat de ea sau ea s-a lasat de buna voie - erau peste 40 :]] ) .
Este destul de ciudata cartea si mi-a dat un fior de spaima la inceput ( plus ca eram mai mica cand am citit-o 9 ) .
Cam atat am avut de spus >.<" , in alta ordine de idei , mi-a placut :] !
[center][Imagine: 2isxfr.jpg][/center]
Mulţumesc, Abbeh. Ly <3.

[center][Imagine: lh4lc.gif][/center]

#3
Hm..Am citit`o , mi se pare...Dar m`a lasat cam rece ! Nu descriere care sa ma imprisioneze, nu sentimente puternice, nu..nimic 22 Fara suparare, dar cartea e pur si simplu..ciudata . Acesta Laura, eu una cred ca sufera de ceva, nu stiu Smile . Ciudata fata cu ganduri oarecum cam...inaintate pentru varsta ei T.T Dar fiecare cu parerea lui, no comment ! 22

Cee Ya !
Tot ce vad e decadere:
Arta = o boala; Dragostea = o iluzie
Religia = un substitut la moda pentru credinta

Căci toţi ucidem ce ni-i drag
Şi-ntindem morţii prada,
Unii ucid cu desmierdări,
Mulţi cu priviri de-otravă,
Cei laşi ucid cu sărutări
Iar cei viteji cu spada.


[Imagine: Girl123.jpg]


#4
Am imprumutat cartea de la o colega - destul de recent - cu gandul ca este o carte buna, pacat ca mi-a lasat un gust amar.
Ideea cartii este intr-adevar dubioasa, mai ales ca Laura este la o varsta frageda si are ganduri destul de picante, lucru care mi-a parut destul de ciudat. Isi punea o multime de intrebari, isi reprosa singura anumite lucruri, cum ca prietena ei cea mai buna nu se aseamana deloc cu ea, dar c-ar vrea sa se asemene mai mult.
De asemenea m-a socat partea in care ea descria cu lux de amanunte seara aceea din padure; cand parintii ei si a amicei ei erau plecati, iar ele s-au dus in plimbare, i-au intalnit pe cei trei canadieni si apoi tot ce a urmat in padure.
Nu as fi crezut ca BOB este tatal ei, nu stiu de ce dar pur si simplu nu as fi crezut.

Nu pot spune ca mi-a displacut cartea, dar clar nu as reciti-o. [:

#5
nu stiu de carte dar filmul este exceptional facut , mai ales serialu prima serie, de la a2-a serie ii dispare din mister care face toata treaba.Era difuzat pe tvr1 dupa revolutie )
Aici se vede ca misterul este mai bun decat genul horror sau altceva din acceasi categorie,lasa mai mult suspans si este mai bizar ,ceea ce il face mai interesant. Personaje complexe,Laura Palmer si cealalta fata, tatal Laurei Palmer si agentul. Mai ales ca toti au ceva de ascuns cine a vazut serialu pana la final intelege mai mult.Toti au inafara de agentul FBI , care asta e si ideea cartii si a filmului ca el este singurul personaj care este virtuos,este bun adica deosebeste raul de bine si face bine..ideea este ca el venind din afara se duce intr-un orasel de munte ,micutz unde lucrurile nu ar trebui sa fie atat de complicate si atat de multe intrigi ,dar sunt pentru ca intr-un sat,comuna oamenii au mai multe secrete decat intr-un oras si le pastreaza intre ei.Cine a vazut serialul stie la ce ma refer.Este exceptional serialul , nu ca ceva ezoteric,misterios, ci ca o drama filozofica ,o drama psihologica

Muzica de intro Twin Peaks este o capodopera :yes:
[Imagine: az0mngb5mdgfkyb5sq_thumb.jpg]
Eu port cu mine o eterna insomnie
Intr-o imensitate sinistra de lunga agonie.


[Imagine: chibi_7356.gif]
Daphnis, chibi-ul lui




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)