Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Jessie J.

#1
[Imagine: JessieJsongPics1cDxX94Ll4IhEpM.jpg]

Jessica Ellen Cornish (n. 27 martie 1988, Redbridge, Londra, Anglia), cunoscuta publicului larg sub numele de Jessie J, este o cantareata si textiera britanica. Ea a semnat un contract cu casa de discuri Island Records, dupa care a inregistrat primul album, numit Who You Are. A cunoscut pentru prima data faima dupa ce a scris cantece pentru cantareti americani precum Chris Brown sau Miley Cyrus. Cea mai de succes melodie la care a lucrat si ea este „Party in the U.S.A.”, care a fost foarte apreciata in numeroase tari. La 7 ianuarie 2011, Jessie J castiga Sound of 2011 (BBC), iar o luna mai tarziu primeste Critic’s Choice, in cadrul galei BRIT Awards 2011. Primul ei single, „Do It Like A Dude”, a reusit sa ajunga pe locul 2 in Marea Britanie, fiind cea mai buna clasare a melodiei. „Price Tag”, cel de-al doilea single al cantaretei, a intrat in topuri de pe primul loc in Regatul Unit, Irlanda si Noua Zeelanda, in timp ce in alte 19 tari a fost in top zece. „Price Tag” a fost lider pentru doua saptamani consecutive in Marea Britanie. Albumul ei de debut a fost lansat la data de 25 februarie 2011 si s-a clasat pe locul 2 in UK Album Chart.

Bibliografia vietii mele (site oficial).
„Doar eu, tocurile mele si microfonul” Jessie J – litera J vine de la ‘ce vrei tu’ – intra in incapere aratand absolut superb. Dupa ce treci de momentul in care frumoasa de aproape doi metri inaltime (‘Ma plac asa inalta’) te lasa cu gura cascata, te loveste tinuta ei care consta intr-un costum mulat, bocanci Dr Martens si cercei uriasi in forma de cerc cu un Bambi in mijloc. Freza ei, care e un bob negru ca cerneala cu un breton perfect, te face sa-ti pui intrebari aproape imediat. E inspirata oare de Louise Brooks? Uma Thurman in Pulp Fiction? Jessie J e pur si simplu fabuloasa in stilul ei ghetto-pop. Parul ei ar putea sa fie doar un element din aceasta vedeta a secolului 21, dar e un element cheie. ‘Ca sa fiu sincera, ma gandesc ca freza mea seamana putin cu Mystic Meg’, spune Jessie, care face referire la ziarul kitsch Psychic. “Oamenii vin la mine pe strada si ma intreaba daca port peruca. Eu le spun ‘Da, puteti sa va cumparati una de la Hamley’s’’. Jessie J are, de asemenea, si un umor ghetto-pop. Imposibil de plasat in lumea vedetelor pop, la 23 de ani viitoarea vedeta nascuta Jessica Cornish are atat de multa incredere incat ai spune ca are dublu. Pe punctul de a deveni o super vedeta, Jessie a obtinut totul pe cont propriu si in conditiile impuse de ea. Cantareata, compozitoare si super petrecareata, ea are capacitatea de a excela la toate capitolele. Si a trebuit sa fie asa. “Uite ce e, ’ spune ea inca de la inceput, ‘am avut un atac de cord acum trei ani. Am probleme cu inima. Am vazut moartea cu ochii, oamenii au stat la capataiul meu in spital si se gandeau ce se va intampla mai departe. Nu beau. Nu fumez. Nu pot sa ma ating de droguri. Nici macar cafeina nu pot sa suport. Trebuie sa fiu increzatoare. Pentru ca nu ma pot intoxica cu toate aceste lucruri pe care le folosesc tinerii normali pentru a fi increzatori. Cand sunt in studio cateodata ma gandesc ca nu am nevoie de terapie. Trebuie doar sa scriu o piesa tare.’ Atunci se intampla magia “. Alicia Keys pare sa fie de acord. Jessie, care este o compozitoare foarte determinata, a compus pentru Domnisoara Keys. Acreditarile sale internationale sunt impresionante pentru cineva atat de tanar. Cand a cantat in deschiderea concertului lui Cyndi Lauper la cererea expresa a cantaretei, aceasta a invitat-o pe Jessie pe scena pentru a canta impreauna Girls Just Wanna Have Fun. In acest an, Jessie a colaborat cu B.o. B pentru piesa ‘Price Tag’, care s-a bucurat de laudele lui Kylie Minogue si Paloma Faith. Dar ce anume are Jessie de e atat de atractiva pentru aceste vedete consacrate? Jessie J este pur si simplu construita altfel decat celelalte vedete pop. Ea este cu un cap peste colegii ei de breasla, la propriu si la figurat. Cand auziti un ecou al jargonului de strada al lui Lilly Allen in versurile ei, va dati seama ca este o tipa originala, crescuta in Essex si invatata cu trucurile strazii. Cand auziti un cor in genul celor din piesele lui Beyonce trebuie sa va amintiti ca nu s-a bucurat de stilul de viata al fetelor petrecarete. Cand ascultati albumul ei de debut, Who You Are, v-ati putea gandi o secunda la Pink, dar imediat ce veti verifica coperta va veti aduce aminte ca ascultati ceva original. Aceasta, doamnelor si domnilor, este Jessie J. Ea este propria ei creatie speciala. ‘Sunt cea mai normala persoana pe care o cunoasteti, ’ spune Jessie, care recunoaste ca prima ei ambitie in viata a fost sa joace intr-un musical. ‘Tatal meu e mai cool decat mine. La un moment dat punea D Train si Funkadelic in club. Nu voi minti despre asta.’ La 11 ani, Jessie a participat la auditiile pentru Whistle Down The Wind si a obtinut un rol pentru doi ani in West End. ‘Atunci a inceput totul, ’ spune Jessie. ‘Poti sa fi platit sa faci asta? Super! Toata lumea imi spunea Brad Pitt pentru ca am cazut de pe scena intr-o seara. Cred ca Andrew Lloyd Weber si-a facut griji ca il voi da in judecata pentru asta. Dupa momentul cu pricina ne-am imprietenit.’ Jessie a semnat apoi cu casa de discuri Gut, dar aceasta a dat faliment la scurt timp dupa. ‘Cineva mi-a spus la telefon ca au dat faliment. Nici macar nu stiam ce inseamna ca o firma intra in lichidare. Cum adica, au fost transformati intr-o supa?’ Fata aceasta nu se teme sa o ia de la capat. ‘Imi place agitatia. Imi plac provocarile. Vreau doar sa reusesc.’ Si-a facut bagajele si a plecat in America cu ajutorul agentului ei de-atunci de la agentia William Morris si a petrecut trei saptamani la New York si trei in L.A. pentru a incerca sa se impuna acolo. ‘Am coborat din avion in LA, am sustinut un recital la Viper Rooms si doua zile mai tarziu aveam opt oferte in fata mea. LA Reid mi-a spus ca nu-i venea sa creada ca producatorii britanici nu m-au vrut.’ Astfel de lucruri i se intamplau lui Jessie. Fara o casa de discuri, ea a fost aleasa sa cante in deschiderea concertelor lui Chris Brown din Europa dupa ce managerul acestuia a vazut-o pe YouTube. ‘Ma bucur ca a trebuit sa invat sa fac fata pe scena in felul asta, sa umplu o arena precum Wembley fara presa, recenzii, album scos sau vreo trupa care sa ma sustina. O astfel de experienta te intareste. Pe scena ma simt in elementul meu. Chiar daca sunt pe scena doar 20 de minute voi controla totul pentru ca acela e momentul meu.’ Jessie s-a folosit de era internetului ca si cum ar fi avut in dotare o pereche de role cu motoare cu jet atasate. O adevarata senzatie a internetului, ea a avut concerte cu casa inchisa si si-a facut o baza de fani online impresionanta. Un portal MySpace nou creat special pentru ea si un show online doar al ei, Dare Jessie, erau pe punctul de a fi lansate. In cadrul showului fanii puteau sa lanseze tot felul de provocari pentru ea, iar printre fanii ei faimosi s-au numarat Perez Hilton si Justin Timberlake. In ultima zi a unei sesiuni de compus muzica in Hollywood, una din piesele scrise de Jessie alaturi de Dr Luke, Party in the USA, a ajuns sa fie cantat de Miley Cyrus. ‘Ca sa fiu sincera, piesa i se potrivea mai bine ei, era prea pop pentru mine. Versiunea pe care am scris-o si pe care am cantat-o era muuult mai ironica.’ Cu un hit devenit numarul unu compus de ea si avand in vedere ca Alicia Keys voia si ea o piesa compusa de Jessie, aceasta a descoperit ca era foarte cautata acasa in Anglia. ‘Si pentru ca am avut tot felul de contracte incepand de la 16 ani, aveam albumul perfect gata, era exact cum il voiam eu.’ Piesa ‘Who You Are’ de pe albumul cu acelasi nume a fost compusa in aceeasi saptamana cu Party In The USA. In ceea ce priveste baladele impresionante si vocea iesita din comun, nu prea poti asculta o piesa mai buna. ‘O sunam pe mama si-i spuneam de tot felul de femei nebune pe care le-am intalnit in LA, care erau atat de diferite de mine. In piesa asta spun totul, fara perdea. Eram foarte deprimata in ziua respectiva. Incercam sa-mi aduc aminte cine eram inainte de a ajunge acolo si de a fi inconjurata de toate acele femei care erau imaginea perfecta a Hollywood-ului la suprafata. In ziua in care am intrat in studio pentru a compune piesa asta ma gandeam ca as vrea sa fiu in Essex si sa mananc o placinta si sa ma uit la un episod vechi din One Foot in The Grave. Versurile au venit de la sine. Era exact ceea ce voiam sa spun despre mine atunci cand ma simteam atat de pierduta.’ Single-ul ei de debut in Marea Britanie, ‘Do IT Like A Dude’, care contine un remix din ‘Labirinth’, este un fix un hit de party. ‘Nu ma incadrez intr-un tipar. Cand am facut videoclipul pentru Do It Like A Dude voiam sa fie ceea ce a iesit. L-am conceput ca o tipa ghetto. Fete care se apuca de penisurile lor imaginare? Care-i problema cu asta? Asa am vrut eu sa fie. Iar piesa e suficient de pop ca sa placa tuturor. Filmarea m-a facut sa ma simt ca si cum as fi fost in ziua casatoriei mele. A doua zi eram intr-un avion in drum spre New York pentru a lucra cu B.o. B si ma gandeam ‘oare asta chiar s-a intamplat ieri’? Restul pieselor de pe albumul Who You Are par sa formeze albumul pop pe care toata lumea trebuie sa-l aiba in 2011. Mama Knows este o versiune moderna de big band doo wop. Iar in Nobody’s Perfect, Jessie se descrie aproape in totalitate. Deschisa, sincera, cool si amuzanta. Nu a mai fost o alta vedeta pop ca Jessie J inaintea ei si probabil nici nu va mai fi alta in viitor. Jessie a spart tiparele cu muzica ei. ‘Oamenii ma intreaba cateodata cine s-a ocupat de stilul meu, cine mi-a scris piesele iar eu le spun ‘Eu ma ocup de tot!’Am personalitate. De-asta am inceput sa compun muzica in primul rand. Fiecare piesa de pe album este o poveste a vietii mele!

Songs:
Jessie J - Price Tag ft. B.o.B.
Jessie J - Who's Laughing Now
Jessie J - Who You Are (love it)
Jessie J - Domino
Jessie J - Nobody's Perfect

My opinion: Nici nu stiu ce sa mai zic, sau cu ce sa incep. O ador! - Asta ar fi suficient. Este o tipa super carismatica, draguta, cu o voce superba. Melodiile ei au ajuns rand pe rand hit-uri, iar asta demonstreaza faptul ca este iubita si ascultata de generatia noastra. Canta incredibil, si pe langa asta pune foarte mult suflet in ceea ce face. O admir pentru faptul ca melodiile ei transmit de fiecare data un mesaj foarte interesant. M-am indragostit de felul ei de a canta de la prima aparitie, cu piesa ei, Price Tag.

Ah, si ceva care sigur o sa va lase speechless.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#2
De Jessica nu am dat altfel decat auzind-o pe unul din posturile de muzica. Nici nu mai stiu care. In principal mi-a placut prima melodie pe care am auzit-o, adica Price Tag. Si videoclipul a fost foarte dragut si plin de imaginatie. Am cautat clipul pe youtube atunci si stiu ca erau destul de multe comentarii rautacioase la versurile sale. In momentul de fata, melodia preferata este Who's Laughing Now. Versurile si videoclipul sunt geniale, insa nu mai spun nimic de vocea ei (ilikeit). Stilul sau nu se incadreaza exact in ceea ce ascult au, insa nu o displac, chiar imi place de ea si-mi mai place si modul ei de a se imbraca. Anyways, ii sta foarte bine cu frizura aceea bob, bruneta. ^^




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)