Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iubirea....prieten sau dusman?

#1
Bine...Pentru inceput vreau sa va aduc la cunostinta ca's incepatoare. Ok'z? Asaa...iar in al2-lea rand m-am decis si eu sa scriu acest fic pentru a primi critici severe ca sa ma pot corecta cat mai bine.
Sper sa va laca fic-ul, si mai ales subiectul..Primele capitole nu sunt cine stie ce ( inca lucrez la ele) dar pe viitor ideea o sa se dezvolte si o sa apara o intreaga rasturnare de situatie.

Bye!

Capitolul 1: Inceputul unei noi vietii


Stăteam fix atintita cu privirea asupra geamului, asteptand parca din orice clipa sa fiu stransa de gat. Simtisem brusc cum cineva imi puse mana pe umar, incercand sa-mi atraga atentia, insa am preferat s-o ignor ridicand pur si simplu mana in aer, facandui semn sa ma lase in pace.
-Adina! A cata oara trebuie sa-ti spun sa nu mai fi imbufnata? Trebuie sa avem aceeasi discutie ca de fiecare data!
Aceleasi vorbe le auzeam intr-una de cateva zile incoace, iar si iar. Chiar imi era sila de ele. Insa cine altcineva putea sa le rosteasca decat mama?
Mi-am indreptat privirile spre ea, examinand'o atent. Era o femeie cam in jur de treizeci si sase de ani cu parul blond, drept, si cu ochii de-un albastru foarte deschis, glaciar daca as putea spune. Arata bine, ce'i drept, de ce sa nu recunosc? Nu'i de mirare de ce dorea sa se mute. Pana acum doua saptamani traiam linistite la Iasi, cu o casa destul de frumoasa, aveam eu un tata iubitor si grijuliu cu mine, ea un sot mereu atent la detalii. Din pacate, in urma cu o saptamana tata avusese parte de un soc, ceea ce la facut sa adoarma pe veci. Plansesem ore intregi fara oprire in timp ce mamei parca nici nu ii pasa. Nu stiam ce era cu ea. In fond...era tatal meu, sotul ei..Era de datoria ei sa ma incurajeze, sa ma ajute intr-un fel sa trec peste asta insa ea mai mult rau imi starnea. Asadar, am plecat de la Iasi sub pretextul mamei " La Bucuresti o sa avem mai multe beneficii si ai sa intri la un liceu bun." De parca imi pasa la ce liceu intram. Tot ce stiam era ca nu o sa-l uit pe tata prea curand.
La un moment dat tresar speriata. Masina se oprise brusc, iar mama puse incet capul surorii mele, Alina, pe umarul ei, atragandu-mi din nou atentia.
-Ma asculti, Adina? Cu tine vorbesc! urca putin tonul, incruntanduse urat la mine de parca as fi aruncat u pietre dupa ea.
-Da, mama! Cum spui tu asa sa fie.
I-am intors spatele iesind repede din masina, trantind apoi tare portiera in urma mea, luand'o apoi pe Alina de mana, care dabia acum se trezise.Avea cam unsprezece ani, parul lung pana la fund, blond de aceeasi noanta ca cel al mamei, insa spre deosebire de ea, Alina avea ochii caprui de la tata. Uneori chiar ma intrebam daca o sa aiba acelasi comportament ca al mamei.
-Mergem, sau preferi sa dormi in curte in seara aceasta? intreba Alina cu usoare fite, privindu-ma ironic.
-Prefer mai degraba sa te arunc pe tine de la etaj! am marait spre ea, fulgerand'o din priviri.
Enervanta de mica, asta era stilul Alinei. Chiar stau bine si ma gandesc cateodata si-ncepe sa mi se faca mila de baiatul care o sa se casatoreasca cu ea. Sau poate, cine stie? Va ramane nemaritata pana la optzeci de ani, in timp ce eu as trece pe langa ea facandui cu mana dintr-un Ferrari galben. Ahhh...frumoase vise mai am si eu! Asa era stilul meu, tare-mi placea sa o tachinez uneori, chiar daca ea incepea "razboiul".
Ca de fiecare data, fuseseram iar intrerupte de mama care afisa un zambet putin fortat, punandu-ne cate-o mana pe umarul fiecareia.
-Haide-ti mai bine in casa, incepe sa se lase frigul.
Mi-am dat ochii peste cap punandu-mi mainile in san, indreptandu-mi la urma privirea spre casa din fata mea. Era defapt o vila cu doua etaje si o mansarda, vopsita toata intr-un rosu sangeriu, fiind imprejmuita cu un gard negru de fier, care lasa privirile curiosilor sa patrunda doar de la etaj in sus, fiind astfel parterul si gradina. Destul de frumoasa, dar ce puteam zice? Orice lucru frumos nu poate fi neaparat bun.
I-am zambit apoi unchiului meu, care fusese in tot acest timp soferul. Nu stiu de ce se oferise sa ne ajute sa ne mutam, insa nu'i dadeam prea mare importanta. Cu grija, am intrat mai apoi in sfarsit in vila. Peretii erau vopsiti intr-un crem deschis, foarte placut la prima vedere iar pe jos era pur un linoleu mai pentru prima vedere, care scartaia incontinuu sub greutatea mea.
"Trebuie facute modificari serioase." Insa nici nu-mi trecu bine ideea aceasta prin minte caci mama ma trezi imediat la realitate, punand in fata mea geamantanul meu, apoi si cel al Alinei.
-Esti draguta sa duci si bagajul surorii tale? Sti ca e mica si nu poate sa-l care. spunand aceasta mama o lua in brate pe sora-mea.
-Si poseta mea, te rog? Mersi! adauga repede Alina punandu-mi fara voie si asa zisa "poseta" a ei Barbie, roz cu diferite pietricele care mai de care mai sclipitoare, in fata mea, afisand un zambet ca de ingeras, insa cu un zambet usor diabolic arcuit pe buzele ei.
In clipa aceea chiar mi se facuse rau. Imi venea pur si simplu sa o incui afara, insa cum mama era de fata, am agatat "poseta" surora-mii de gat, insa nu m-am putut abtine sa-i zic si ei ceva pe acelasi ton cu care mi se adresa.
-Cu cea mai mare placere, surioara. Maine-poimaine urmeaza sa-ti car si capul de frica mamei ca sa nu-l pierzi!
M-am strambat la ea scotandu'i limba, insa cand mama fu pe punctul sa intervina pentru a nu stiu cata oara, eu eram deja pe scari carand bagajele, satula de alte vorbe ale sale. Repede m-am si oprit si-am lasat bagajul surora-mii in mijlocul holului de la primul etaj, apoi eu am continuat sa urc pana la cel de-al-doi-lea rupand in acest timp poseta Alinei si aruncand'o in urma mea. Uram rozul cat se putea de mult, iar ea stia acest lucru, fapt pentru care ma si pusese sa'i car "pretioasa" geanta. Plictisita cum eram, am deschis la intamplare o usa care mi se parea mai mare, si am lasat bagajele in prag. Tocmai avusesem un soc: Peretii erau vopsiti intr-un verde deschis, iar tavanul intr-un albastru pal exact cum imi placea mie.
Extenuata, m-am trantit in pat si am ramas acolo toata ziua. Pana si mama zbierase la mine de nu stiu cate ori sa vin la masa, insa nici macar nu o auzeam. Il visam pe tata, vedeam din nou intreaga mea familie reunita. Plangeam de bucurie, in timp ce tata ma strangea la pieptul lui spunandu-mi ca acum nimic nu o sa ne mai desparta...

#2
Hey..va multumesc mult pentru comentari, iar acum...Vine urmatorul capitol putin mai mare..:zuppy03: Si-apropo o sa mai dureze cam 2-3 capitole pana cand o sa se lege totul cu titlul..dehh, m-am apucat sa-ncerc sa scriu mai mult.:zuppy05:

Capitolul 2: O dimineata agitata...

Dimineata venise destul de repede, ceea ce mi-a creat un vizibil disconfort. Razele soarelui au patruns violent in camera, rostogolinduse apoi bland pe obrajii mei facandu-ma sa ma stramb. Somnoroasa cum eram, m-am intors cu fata spre usa incercand sa-mi recapat somnul. In sinea mea stiam ca trebuie sa ma trezesc devreme, insa tot stresul si toata oboseala aceea ma doborase, efectiv. Cum am prins din nou somnul mai drag, cum atunci cineva se gaseste sa aprinda casetofonul incat muzica incepuse sa rasune in intreaga casa, in special in camera mea. Patul incepu sa vibreze cu mine, iar eu incepeam in acelasi timp sa marai prin somn, incapatanata. Nu renuntam la somn prea usor, deci nu aveam sa deschid ochii.
De-odata se auzi o bufnitura, si speriata cum eram am cazut direct pe jos cu tot cu cearceaf si perna. Ce naiba se petrece oare? Mi-am pus perna-n cap iar alarma telefonului se opri. "Pana aici! Asta chiar a umplut paharul"
Am ridicat mainile in aer precum un zombi care ar fi vrut sa stranga pe cineva de gat, iar cu ochii bulbucati priveam neincetat spre usa.
-Alina!
M-am ridicat imediat in picioare, fara sa mai tin cont de cum eram imbracata: o camasa alba putin mai lunga, si o pereche de pantaloni negri, asemanatori cu bikini. Am iesit numaidecat din camera, coborand scarile in graba pana cand am ajuns la primul etaj. Cu fiecare pas al meu zgomotul rasuna din ce in ce mai tare in urechile mele. Mama chiar nu observa toata aceasta harmalaie?
Am dat buzna in camera Alinei si-am oprit casetofonul in timp ce-mi treceam mana prin par, ascunzand intr-un fel starea aceea de nervozitate pe care o aveam pe moment.
-Scuza-ma ca te deranjez, dar..Tu chiar ti-ai pierdut mintile?! Stiam ca ai inebunit odata cu varsta, insa nici chiar asa.
-In primul rand nu sunt eu nebuna aici, ci tu esti! Iar in al-doi-lea rand da-mi voie sa ma antrenez. Vreau sa fiu acceptata in echipa de majorete a scolii.
Spunand toate acestea iar deschise casetofonul, iar eu vorbeam ca nebuna la pereti. Apoi a venit randul meu sa-l opresc.
-Macar asculta-ma!
-De ce te-as asculta tocmai pe tine? Pa!
Si cu toate acele vorbe imi inchise usa in nas. Cine naiba se credea?Din acest motiv nu mi-am dorit niciodata o sora. Defapt, la ce sunt ele bune? Doar sa-i tachineze pe altii. Si eu o tachinam, dar macar eu imi asum unele resposabilitati, nu ca ea.
Incercand sa ma astampar am intrat in cabina de dus, lasand stropii fierbinti de apa sa-mi incalzeasca intregul trup in timp ce aburii nu incetau sa apara. Un miros dulceag de trandafiri se infiripase numai decat in intreaga baie, completand astfel intregul peisaj al gresiei de-un albastru spalacit si cu faianta de-un alb murdar, cu influente spre crem.
Dupa aproximativ unsprezece minute am iesit din baie apoi am dat repede fuga la dulapul meu cu haine. M-am asezat pe pat in timp ce deschisesem larg usile dulapului facute din lemn masiv de nuc. Toate hainele miroseau proaspat a levantica exact cum imi placeau mie dupa fiecare spalare, facandu-ma astfel sa visez chiar daca constientizam ca sunt in intarziere. precum un vartej m-am si imbracat intr-o pereche de blugi albi, scurti, si o bluza putin mai lunga, culoarea piersicii, cu doua bretele subtiri care-mi dezveleau cateodata unul din umeri. Nu preferam hainele mulate pe corp sau cele prea decoltate.
Zambareata si totusi grabita, mi-am luat locul in fata oglinzii trecandu-mi deseori peria prin par, privindu-mi incontinuu reflectia. Aveam parul brunet, lung pana la umeri si drept, i ntimp ce culoarea ochilor mei era de-un verde intens, dand senzatia ca purtam lentile de contact. Desi aveam un pormoneu intreg cu farduri, cumparate de mama bineinteles, niciodata nu le foloseam.Imi placea sa fiu naturala, si asa nu mergeam la cine stie ce gala de moda.Parul si pielea ca spuma laptelui faceau o adevarata combinatie, dandu-mi o oarecare urma de mister dar totodata si naturalista.
De-odata toata linistea aceea se duse pe apa zambetei iar muzica iar incepuse.
-Alina!
Degeaba am tipat. Sigur nu ma auzit. Nervoasa, m-am si ridicat intr'o secunda si iar am intrat in camera surora-mii, inchizandui casetofonul si punandu-l de-oparte ca sa nu-l mai atinga.
-Daca asta se numeste dans la tine..
Se intoarse cu fata spre mine, punandusi ambele maini in solduri.
-Nu trebuie sa darami casa ca sa inveti sa dansezi. Mai bine iesi in curte..
M-am lasat pe vine in fata ei, prinzand'o de umeri. Trebuia sa ma inteleg cu ea in vrun fel.
-Nu-mi spui mie ce sa fac, cotoroant'o!
-Pe cine faci cotoroanta, pitico?
-Pe cine faci pitica, cotoroanta?!!
Si-uite asa alta discutie "fiziologica" incepu intre doua surori. Noroc cu mama care ne-a chemat pe amandoua la masa. Ne-am resemnat amandoua, insa Alina nu inceta pana cand nu-mi dadu cu o perna in fata.
-Acum cine e pitica?!
Am inghitit in sec, inclestandu-mi dintii. Mai bine o ignoram, altfel nu mai ajungeam azi la liceu. Strangand puternic perna in brate, am coborat la bucatarie, si asezandu-ma in fata mamei intiznandui perna.
-Ce este asta? Doar nu vrei sa o iei dupa tine, nu? imi afisa un zambet ironic.
-Alloo! Mai sunt cumva la gradinita sa o iau dupa mine? Asta este ceea ce "scumpa" ta fiica mi-a dat. Direct in nas! incepusem sa gesticulez din maini, asezandu-ma intr-un final la masa.
-Nu exagera, Adina!
-Mama, nu exagerez! Tu nu ai auzit nimic mai acum cateva minute? Zau asa, tare bine era sa o dai la o casa de copii si sa raman eu singura la parinti..Ce idee ai?
Fata mi se lumina de-odata, insa mama isi inclina capul in semn negativ. Ahh...niciodata nu era de-acord cu mine!
-Acum grabeste-te. Sa nu intarzi!
-Deja am intarziat..Imi dau ochii peste cap apoi ies in graba din casa, incepand chiar sa alerg spre scoala. Cum trecuse o saptamana de cand liceul se deschise, era clar ca o sa fiu singura nou venita acolo.
Nici nu traversez bine scoala caci liceul deja mi se infatisa in fata ochilor, putin cam prapadit ce'i drept, insa macar avea o curte mare. Loc perfect de chiulit! Am intrat in graba, incepand apoi sa ma plimb ca nebuna pe holuri, constatand dabia acum caci toti erau in clasa mai bine de o jumatate de ora, si nici macar nu stiam clasa la care fusesem repartizata.
"Pe toti Sfiinti! Cum ajung eu acum in clasa?!"

#3
Salut! Am trecut si eu pe aici.

In primul rand ai cam multe greseli... Si nu numai de tastatura, in general uitai cand se pune cratima sau o puneai de aiurea. "Al-doi-lea" nu se scrie cu cratima de exemplu, se scrie al doilea. Daca era scrierea in litere romane "al-II-lea" se punea cratima. "De-odata" am impresia ca se scrie intr-un cuvant, deodata(la fel este ci cu cuvantul deoparte care se scrie intr-un cuvant). Cotoroanto, scumpo, draguto nu se scriu cu cratima. In general cratima se pune pentru a sublinia rostirea impreuna a doua cuvinte prin faptul ca a cazut o litera. De exemplu "ascunzandu-se" ... "ascunzand" e verb la gerunziu, iar "se" e o forma a pronumelui, parca (ar veni ceva de genu' "ascunzand pe sine).

In al doilea rand hotaraste-te daca pui cratima sau apostrof(pentru ca le folosesti pe amandoua). Apostroful de foloseste in general pentru a arata o litera care a cazut, cum ar fi: "Domn' doctor" in loc de "domnule doctor", "don'soara" in loc de "domnisoara" si etc. Cratima se foloseste cand sunt implicate doua cuvinte separate "intr-o", "pare-mi-se", "incercandu-se" etc. Poate ca nu am reusit saq explic ca lumea. Pentru informatii suplimentare da un search pe google si gasesti regulile gramaticale, cum si cand se folosesc toate semnele. Nici eu nu stralucesc si uneori ma mai incurc, desi eram printre cei mai buni la gramatica in gimnaziu(la liceu nu se mai face gramatica, cel putin nu prea se pune accentul asa de mult)am mai uitat unele lucruri.

Incearca sa corectezi de doua-trei ori ficul inainte sa il postezi. Asa arati si tu cat de mult tii la povestile tale si la calitatea lor(macar din punct de vedere gramatical).

Asa nu prea am mai observat alte chestii in inregula. Actiunea nu mi sa parut grabita, merge destul de bine. Idea mi se pare interesanta, si cel mai probabil o sa mai trec pe aci, asa ca vreau next cu mai putine greseli.

Keep up the good work
See ya
Beware!!! IceCat it's always coming back!!!
Povestea mea>> Nu-mi poti lua si ultima suflare
[Imagine: button.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)