Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iubire descoperita in Alpi

#1
Sper ca acest fic sa va placa.
Disclainer: Nu detinem nici un personaj din manga/anime-ul Naruto si nu facem profit de pe urma personajelor sau intamplarilor lor.


1: Prima privire

Sasuke: Autocarul plin cu cei din clasa noastra se indreapta cu precautie spre Regiunea Jungfrau. Afara este una din acele ierni in care gerul de afara e bine de privit, pe geamul mare al casei, cand stai cu o ciocolata calda in mana in fata semineului unde focul arde jucaus. Geamurile autocarului sunt aburite, din cauza diferentei dintre temperatura foarte scazuta de afara si caldura si agitatia din vechicol.
Ma numesc Sasuke Uchiha, am optusprezece ani si impreuna cu colegii mei din clasa a XII ne indreptam spre Elvetia, mai exact Regiunea Jugrafrau. Dirigintele nostru ne atrage atentia, trezindu-ma din visare.
-In zece minute ajungem la baza muntelui Monte Bianco, unde avem rezervate niste camere. Deci, vreau sa aud ceva despre Regiunea Jugrafrau in care ne aflam. Sasuke ?
- Pai, este un paradis adevarat, datorita faptului, ca aici gasim la un loc, toate fortele naturale, care au format lanturile muntoase a Alpilor. Flora si fauna regiunii este extrem de diversificata, gasim numeroase specii caracteristice doar regiunii alpine si subalpine. In aceasta zona din Alpi, pe versantii nordici gasim, cele mai monumentale culmi, ca Eiger, Monch si Jungfrau. Spun plictisit si ma uit pe geam. Afara, fiind luna Decembrie, zapada trece de un metru.
Autocarul se opreste, iar noi suntem anuntati sa venim sa ne luam bagajele si sa mergem dupa chei la Kakashi, dirigu nostru. Ies din vehicol si iau din gramada de bagaje un troller negru. In parul meu negru facut tepi in spate se aseaza micute stelute arginti. In acel neant alb, ochii mei negri ca smoala se observau foarte usor. Kakashi imi da cheia de al camera treizeci si patru si imi spune sa cobor imediat jos, la receptie.

Camera este mare, cu un pat de doua persoane, langa el doua fotolii si o masuta intre ele care se afla chiar in fata usii de la balcon care este ascunsa de o perdea lunga, portocalie. In fata patului, un birou pe care se afla un televizor. Las troller-ul langa pat si cobor jos. Aici este plin si galagios. Kakashi ne ia pe toti si ne spune ca mergem la schi.

Daca te uitai in sus, era greu sa vazi varful. Totul este alb, inafara de cer care, are culoarea gri fiind acoperit de nori de zapada. Langa noi, vine un barbat inalt, bine facut, imbracat gros si cu schiuri in picioare ca si noi.
-Buna ziua, ma numesc Albert Warhol si sunt aici la dispozitia voastra. Ne bucuram sa va avem printre noi, mai ales ca, peste cateva zile e si Craciunul si se va tine o petrecere.
Ochii tuturor sunt atrasi de o persoana care se da cu o placa de snowboard neagra. Placa este manuita cu pricepere pe munte in jos, astfel ca pana ajunge la noi nu cade de loc. Se opreste in fata noastra iar Albert spune :
-Frumoasa demonstratie. Multumesc ca ti-ai intrerupt antrenamentul sa vi.
Persoana isi da casca jos, lasand parul lung si roz sa ii cada pe umeri. Isi da ochelarii jos, dezvaluindu-si ochii verzi ca si smaraldul sa isi arate frumusetea. Fata asta, arata ca o zeita maiasha pe placa de snowboard. Cele doua pietre pretioase se intalnesc cu abisul din ochii mei. Parca frumusetea sa ma vrajea.
-Sakura, cred ca ar trebui sa te intorci la antrenament altfel Andy se va supara.
-Da, ai dreptate. Mi-a facut placere sa va vad, dar eu trebuie sa plec. Ne mai vedem.
Spunanad asta, rozalia pe nume Sakura isi pune ochelarii si ii da casca lui Albert, plecand pana pe alta panta unde era un barbat care se pare ca era antrenorul sau.

Sakura : Acel baiat brunet, este foarte dragut. As putea spune ca cel mai dragut pe care l-am vazut pana acum. Acei ochi negri in care te pierzi cu usurinta, nu te lasa sa il uiti. Placa mea aluneca usor pe zapada ce acopera tot anul acest tinut. Frigul de afara care se pare ca e mai intens ca niciodata nu ma impiedica sa ma antrenez. Desi tata detine hotelul acesta, niciodata nu am fost o fata fitoasa, de bani gata. Poate insa, asta ma va ajuta sa ma apropi de acel baiat.


Sasuke : http://api.ning.com/files/hnZIuWL4XAQ*-I...puden1.jpg
Camera de Hotel : http://www.poiana-brasov.com/images/medi..._dubla.jpg
Sakura(ignoratio pe Ino): http://www.clopotel.ro/imgs/userimg/p188792.jpg

#2
[/color]Ohayo!Am lunecat pe gheata si am aterizat aici special sa vad ce ai scris tu:

Sasuke: Autocarul plin cu cei din clasa noastra[ nu am inteles a cui clasa .din moment ce zici clasa noastra inseamna ca mai trebuie sa fie vorba despre un personaj saudoua cel putindeci este din clasa mea] se indreapta cu precautie spre Regiunea Jungfrau. Afara este una din acele ierni in care gerul de afara e bine de privit, pe geamul mare al casei, cand stai[cred ca mergea mai stand cu o ciocolata calda...] cu o ciocolata calda in mana in fata semineului unde focul arde jucaus. Geamurile autocarului sunt aburite, din cauza diferentei dintre temperatura foarte scazuta de afara si caldura si agitatia din vechicol.
Ma numesc Sasuke Uchiha, am optusprezece[optsprezece] ani si impreuna cu colegii mei din clasa a XII[,] ne indreptam spre Elvetia, mai exact Regiunea Jugrafrau[puteai sa spui ne indreptam spre o regiune muntoasa din elvetia ca ai spus mai sus regiunea si nu prea suna frumos, si era Jungfrau]. Dirigintele nostru ne atrage atentia, trezindu-ma din visare.
-In zece minute ajungem la baza muntelui Monte Bianco, unde avem rezervate niste camere. Deci, vreau sa aud ceva despre Regiunea Jugrafrau[Jungfrau, ai mancat un n, mai bine spuneai direct regiunea in care ne aflam ca mi-ai spus-o de atatea ori incat o visez si noaptea] in care ne aflam. Sasuke ?
- Pai, este un paradis adevarat, datorita faptului, ca aici gasim la un loc, toate fortele naturale[fi mai explicita ca nu prea inteleg la ce te referi cu toate fortele naturale], care au format lanturile muntoase a Alpilor. Flora si fauna regiunii este extrem de diversificata, gasim numeroase specii caracteristice doar regiunii alpine si subalpine. In aceasta zona din Alpi, pe versantii nordici gasim, cele mai monumentale culmi, ca Eiger, Monch si Jungfrau. Spun plictisit si ma uit pe geam[uitandu-ma pe geam , timpurile nu prea merg cum le-ai pus]. Afara, fiind luna Decembrie, zapada trece de un metru.
Autocarul se opreste, iar noi suntem anuntati sa venim sa ne luam bagajele si sa mergem dupa chei la Kakashi, dirigu[dirigintele nostru , foloseste prescurtari pe messenger nu intr-un fic ] nostru. Ies din vehicol si iau din gramada de bagaje un troller negru. In parul meu negru facut tepi in spate se aseaza micute stelute arginti[i]. In acel neant alb, ochii mei negri ca smoala se observau foarte usor. Kakashi imi da cheia de al camera treizeci si patru si imi spune sa cobor imediat jos, la receptie.[deci pana la urma unde trebuie sa se duca in cmera lui sau la receptie]

Camera este mare, cu un pat de doua persoane, langa el doua fotolii si o masuta intre ele [care] se afla chiar in fata usii de la balcon [care] este ascunsa de o perdea lunga, portocalie. In fata patului, un birou pe [care] se afla un televizor[care, care , care ai facut repetie ]. Las troller-ul langa pat si cobor jos. Aici este plin si galagios. Kakashi ne ia pe toti si ne spune ca mergem la schi.[va ia pe sus cu macaraua sau va pune intr-un camion si va transporta?]

Daca te uitai in sus, era greu sa vazi[vezi] varful. Totul este alb, inafara de cer care, are culoarea gri fiind[find cu un singur i se scrie, ma rog se poate scrie si cu doi de i dar in aceasta situatie are un singur i] acoperit de nori de zapada. Langa noi, vine un barbat inalt, bine facut, imbracat gros si cu schiuri in picioare ca si noi.[nu prea suna bine dar asta este , la fel ca noi, paraca e mai bine , cred]
-Buna ziua, ma numesc Albert Warhol si sunt aici la dispozitia voastra.[ce face serveste mancare , curata toaleta la ce te referi?] Ne bucuram sa va avem printre noi, mai ales ca, peste cateva zile e[este suna mai frumos] si[ce cautra si aici nu are niciun rol sa nu il mai vad] Craciunul si se va tine o petrecere.
Ochii tuturor sunt atrasi de o persoana care se da cu o placa de snowboard neagra. Placa este manuita cu pricepere pe munte in jos, astfel ca pana ajunge la noi nu cade de loc. Se opreste in fata noastra iar Albert spune :
-Frumoasa demonstratie. Multumesc ca ti-ai intrerupt antrenamentul sa vi.
Persoana isi da casca jos, lasand parul lung si roz sa ii cada pe umeri. Isi da ochelarii jos[isi da jos aici ai facut o repetie puteai spune asa isi da jos casca si mai apoi ochelarii,dezvaluindu-si parul lung si roz ce ii cade pe umeri si ochii verzi ca smaraldele] , dezvaluindu-si ochii verzi ca si smaraldul sa isi arate frumusetea. Fata asta, arata ca o zeita maiasha pe placa de snowboard. Cele doua pietre pretioase se intalnesc cu abisul din ochii mei. Parca frumusetea sa ma vrajea.
-Sakura, cred ca ar trebui sa te intorci la antrenament altfel Andy se va supara.
-Da, ai dreptate. Mi-a facut placere sa va vad[mai bine spus sa va cunosc, nu ?eu cred ca da], dar eu trebuie sa plec. Ne mai vedem.
Spunanad asta, rozalia pe nume Sakura isi pune ochelarii si ii da casca lui Albert, plecand pana pe alta panta unde era un barbat care se pare ca era antrenorul sau.

Sakura : Acel baiat brunet, este foarte dragut. As putea spune ca cel mai dragut pe care l-am vazut pana acum. Acei ochi negri[abisali, merge bine aicialtfel pare incomplet] in care te pierzi cu usurinta, nu te lasa sa il uiti. Placa mea aluneca usor pe zapada ce acopera tot anul acest tinut. Frigul de afara care se pare ca e mai intens ca niciodata nu ma impiedica sa ma antrenez. Desi tata detine hotelul acesta[care hotel, precizeaza ca nu te doare mana sa scrii], niciodata nu am fost o fata fitoasa, de bani gata. Poate insa[poate si insa scumpa mea este acelasi lucru ori pui poate ori pui insa dar pe amandoua niciodata ca isi pune profa de romana mainile in cap], asta ma va ajuta sa ma apropi de acel baiat.

-ai propozitii cu care ma incurci de nu ma mai descurci
-incearca sa fi clara si la obiect dar nu uita descrierea ca vad ca prin unel locuri s-a plictisit sa mai apara
-actiunea este grabita , incearca sa descrii mai mult ca tu nu prea ai descris mai nimic
-naratiunea ...mai trebuie lucrata, mai citeste si tu ca nu strica ochii e mult mai bine decat sa stai cu ei in calculator
-dialogul...este pus parca vrei sa termin cu el cat mai repede adica gata a ajuns de 30 de secunde si in momentul urmator o goneste sti asa a sunat chestia aia cu Sakura vezi ca se supara Andy sau ceva de genul asta
-greselile de tastare ti le-am aratat in fic daca am omis ceva imi cer scuze
-titlul: ce a facut a dezgropat o comoara si in ea se afla iubirea ,te puteai exprima altfel , nu prea imi vin idei dar exista stai linistita
ma atrage ficul intr-un fel dar cand dau de el ma dezamageste mi-am pus sperante in titlu crezand ca este ceva mai bun dar m-am inselat mai ai de lucrat pe la actiunea pe care o grabesti nu foarte mult doar in portiunile care vad ca nu prea iti plac tie si nu prea ai chef de ele
-descrierea: tu descrii numai camera si statiunea, pai biata fata Sakura cred ca merita o descriere mai buna, ai pomenit de Albert si de Andy paia i-ai descris de nu ai mai putut, i-ai pomenit asa ca sa fie acolo dar nici macar nu ne-ai dat descrierea portretului lor daca era
-ideea este originala nu cred ca este plagiat , am citit o gramada mare de ficuri mai multe decat prorpia varta inmultima cu 1000 dar din cate am citit nu este plagiat

mai lucreaza la capitone sa il postezi daca trebuie verifical de 1000 de ori inainte
:zuppy05: ai greseli de exprimare ceea ce nu este deloc bine dar am o intrebare cati ani ai ? daca nu te deranjeaza ca te intreb
am comentat ficul nu persoana ta dar daca te deranjeaza ceva din ce am scris vreau sa sti ca nu am facut-o cu rautate imi poti trimite PM daca te deranjeaza

noroc in continuare gambate![posturi unite]
imi pare rau pentru greselile de tastare facute la corectare dar cred ca intelegi tu ce am vrut sa scriu[posturi unite]
a si poate si insa nu prea este acelasi lucru dar niciodata nu se pun unullanga altul in acelasi context
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#3
Ei bine *Kat* daca tot vrei sa sti, am 15 ani. Si ma tem ca aceste greseli mi se atribuie mie in general dar si programului word care leaga unele cuvinte pe care le scriu bine. EX: nu am il face nua m

Incepe petrecerea

Sasuke: Stau pe geamul camerei mele si privesc cum rozalia se antrena. Fata aluneca usor pe zapada inghetata de sub placa, cu miscari gratioase si fine. Aproximativ o ora. Atat a durat perioada de invatara e miscarilor noi. Fata isi desprinde claparii de placa, o pune pe umar si vine spre hotel. Cobor repede jos si o vad pe rozalie, intrand in camera calduroasa a receptiei. Aceasta isi da jos ochelarii si isi trece mana prin parul lung si roz. Ii da placa unuia dintre angajati si acesta urca cu ea pe scari. Fata imi face cu mana si se indreapta spre unul dintre lifturi. Urca si inainte de a se inchide usa, imi arunca un zambet de milioane de dolari. Ma asez pe una din canapelele moi de culoare crem din hol si iau un pliant. Pe el, este o poza cu rozalia. Se pare ca este ’’mascota’’ statiunii. Parul roz ii aluneca in poza pana la umeri. Ochii verzi stralucesc la blitzul aparatului iar fata e usor inclinata, asezata in mana stanga. Dedesupt, un mic text despre rozalie.
’’Sakura Haruno, asa este numele celei mai faimoase castigatoare la concursurile de snowboard. Sakura, este fica lui Naoki Haruno, detinator-ul statiunii noastre. Sakura este una dintre cele mai dragalase miliardare din lume, fata aceasta fiind fara fite sau fara timp de intalniri in oras cand e vorba de snowboard’’
Poftim ? Sakura este miliardara ? Si mai presus si fica celui care conduce hotelul ? Mama ! La mine vine un barbat inalt, chel, care poarta un costum negru si o camasa alba. Imi spune ca, azi la ora nouasprezece va avea loc un bal in cinstea craciunului si toti oamenii cazati in hotel sunt invitati. Urc in camera si iau un costum negru marca Armani pe mine, o camasa din satin alba si o cravata neagra. Ies in hol si ii vad pe cei mai buni prieteni ai mei, Naruto si Gaara, iar in spatele lor toti colegii nostri.

In sala este mare galagie. In dreapta, sunt asezate bufeturile suedeze cu diferite mancaruri alese. In stanga, canapele si fotolii aramii, pe care te odihnesti cand ai oboist de la dansat. In mijlocul salii uriase, un ring de dans iar deasupra lui, un glob stil disco. In fata, scena pe care canta Michael Jackson, mult adorata sa melodia Dangerous si langa, DJ. Sala este plina de oameni care mai decare mai eleganti.
Intr-un colt, sta rozalia privind multimea de oameni care dansa pe melodia cantaretului. Fata poarta o rochie albastra din matase. Sus, rochia se prinde dupa gat si are niste paiete galbene iar sub bust, o panglica galbena prinsa in partea dreapta intr-o fundita. In rest, pana deasupra genunchilor, materialul fin de nuanta albastra. In picioare, poarta o pereche de pantofi tip sandala galbeni. Ma indrept spre ea si ma asez langa dansa. Isi intoarce privirea spre mine si zambeste usor.
-Nu cred ca am apucat sa facem cunostinta. Sakura Haruno. Vocea sa este delicate fi fina, parca ungandu-mi cu miere timpanul.
-Sasuke Uchiha. Imi pare bine. Spun eu, dand mana cu fata.

Sakura : Ma invita la dans si accept, bucuroasa. Pe scena urca trupa De la Vegas. Toata lumea se misca pe ritmul melodiei ’’E scandalos’’. Vocea fetei incepu sa cante acompaniata de baiat.
’’ E scandalos
Tu ma privesti in ochi si ma minti frumos
Raman pe ganduri, nu te mai recunosc.
E scandalos
Eu iti spun ceva, tu intelegi pe dos
Sa-ti mai explic nu are rost.

Nu stiu cine mi te-a scos in cale
Cu privirea ta m-ai ademenit
Dar iubirea e inselatoare
M-ai dezamagit un pic cate-un pic.’’

Brunetul se misca bine langa mine, dar nici eu nu ma las mai prejos. Ei bine, probabil ca ma antrenez mult dar imi place si sa dansez. Incepem sa dansam amandoi pe muzica ce domina intreaga sala si ii invita pe oamenii din ea sa aglomereze ringul de dans.

Rochia Sakurei : http://www.anunturireclame.ro/ads_images...676403.jpg

Sper ca va placut si astept comentarii.

#4
Deci trebuie sa fiu putin rea si sa nu se supere denny sau aly pe mine.:-"
Deci draga Kat..din cate stim tu esti fosta vampire,acum banata.Sa nu crezi ca suntem prosti si nu ne dam seama.Ia nu te mai lua tu de fata,daca comentezi,comenteaza calumea,nu o lua cu mai citeste,din cate vad eu tu erai aia care facea scandal ca o criticam si ca ii gasim un milion de greseli in fic.Acest fic e mult mai bine scris decat al tau,nu am zis asta niciodata ca sa nu jignesc pe cineva,dar vad ca tu ne-ai cam jignit inainte si acum faci niste comentarii puierile.dupa parerea mea >.<

Pisica de diamant,iti dau un sfat,scrie mai bine in word pad decat in microsot,e mai bun pentru ficuri.Descrierea lasa putin cam de dorit,adica e foarte putina se seaca.Iar capitolul tau este minuscul si asezat rau in pagina.Dialogul e foarte rafisfirat si actiunea grabita.Dansul asta ar fi trebuit sa se fi intamplat in capitolul 3-4,chiar in 5.Adica nu stiu cum sa iti zic,mai pune si tu ceva la descrierea aia.Incearca sa fac cate un rand jumate cand descrii un lucru,mai mult si mai mai bine,si ai sa vezi ca ale tale capitole o sa devina cat mai mari.

anyway...scuze ca m-am enervat in prima parte,succes in continuare.:*

#5
Hello! Sincer nu prea îmi place. Ai foarte multe greşeli! Şi să nu`mi spui tot prostia cu wordu` că şi eu scriu tot în el dar corectez şi în plus greşelile de ortografie nu le face wordu`. Descrierea ta este mediocră. Nu ştii să descri sentimente. Toată descrierea ta e: "păr roz, voce fină, haină purpurie" [am dat exemple din capul meu ^^]. Naraţiunea este ok, să zicem. Grăbeşti acţiunea în unele locuri. Dialogul este sec. Have care, please. Ideea este veche, o găseşti peste tot. Totuşi, poate vei face ceva original... I hope so. Sper că următorul capitol va fi mai bun. ^^

off - topic: Acum hai să te întreb ceva. Cât de proşti crezi că suntem? :| Aici ai zis că ai 15 ani, da? În altă parte ai spus că ai 12. În poza de la "Pozele Userilor", nu eşti tu. Este o poză luată de pe net. Dacă vrei să fi văzută bine pe zup, încetează să mai minţi, ok? :]

Hugs from Nya.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#6
1. Well, Nya, daca tot vrei chiar asa de mult sa sti despre mine ceva, ei bine, am 15 ani. Probabil ca am scris ca am 12 poate... nu stiu... nu prea imi amintesc unde am zis asta da ma rog.
2. Daca tot zici ca idea e asa de folosita, da-mi si mie un site sau mai multe unde ai vazut asa ceva, ok? Ca eu una, nu am mai vazut-o.
3. Poza asta e postata pe net, de mine sau de Mihaela, pe mai multe site-uri, deci, daca nu sti despre ce e vorba, mai bine taci, ca s-ar putea sa spui numai prosti. Probabil ai vazut-o. Da, aici ai dreptate, e postata dar asta nu inseamna ca am luat-o de pe net, ok?
4. In primul rand, nu vreau sa fiu vazuta bine neaparat pe zup. Fiecare are conceptia lui despre oameni asa ca chiar daca as fi vazuta bine de uni nu as fi vazuta bine de alti. De exemplu nu vreau sa fiu vazuta bine de tine pentru ca nu imi pasa ce crezi despre mine.
5. Nu ma mai face mincinoasa ca din cate stiu eu, nu ne-am intalnit si nu ma cunosti destul de bine incat sa ma faci asa.

#7
Si aici vi se incheie discutia.Daca vreti sa va continuati cearta atunci o continuati frumusel in alta parte altfel topicul se inchide pentru ca fic-ul nu are legatura cu varsta scriitoarei sau cu poza ei,right?
BTW,daca aveti vreodata ceva de comentat cu privire la comment-ul altcuiva,nu o mai faceti aici in posturi >_> .
LOLNOPE

#8
Cu scoala asta nu m-am mai interesat de fic-uri si acum vad ca acesta a fost lasat in voia sortii...:99:
Descrierea putea sa fie mult mai detaliata si profunda
Naratiunea, sincer, a fost grabita:mean:
Dialogul putea fi mai bun...Dar
Ideea tot originala a ramas si imi pare rau ca in locul comentariilor apare cearta, dar asta nu trebuie sa te impiedice sa continui fic-ul atata timp cat el nu a fost inchis...Poti continua cu capitole mai lungi, naratiune mai potolita, dialog mai bun si descriere mai profunda pentru ca acest fic merita terminat...
Sper sa il continui si printre comentarii sa nu mai apara cearta ci numai laude la adresa fic-ului
Astept next-ul cat mai repede:love::yes:

#9
Ei bine...poate ca aceste critici au avut dreptate si ca actiunea este putin cam grabita si ca ca ar mai incapea descriere dar oameni buni...cred ca daca voi ati fii niste lupi si fetele care au scris ficul niste oameni(nu zic ca nu sunt oameni asa ca nu va supi)le-ati sfasia imediat dupa ce citici ati lasat,mie imi place si va rog nu inchideti ficul...bv sysurile mele care ati scris pov:bv:
[Imagine: images?q=tbn:ANd9GcTudpQ7ld6hFMSKvoA5Gqq...h75WkQbrCQ] Can you see me now?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Dragoste descoperita pe internet(sasusaku) Alexandra-Chan 12 9.474 11-03-2010, 02:15 PM
Ultimul răspuns: Alexandra-Chan


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)