Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Renastere

#1
Prolog .

Ok, asta e ciudat . Stau aici de mai mult de 2, poate 3 ore ? Nu stiu nimic in afara de faptul ca hainele astea jegoase incep sa putrezeasca pe mine . Unde ma aflu ? Unde sunt ?? Bezna totala nu imi indica nimic folositor . Aud un picurat slab , care ma tortureaza . Buzele mele uscate viseaza, isi doresc apa curata , care curge din munti...
Oh, gata cu prostiile . Incerc sa ma misc, dar vanataile dureroase de pe maini protesteaza . Imi inabus un tipat . Continui miscarea anevoioasa, spre...spre nimic . Habar nu am in ce directie merg, ce vreau . Stiu doar ca trebuie sa o fac. Tavanul nu pare a avea limite . Incerc sa ma ridic in picioare, dar o noua durere apare, de data asta dinspre coaste . Imi acopar zona cu mana si simt lichid. Instictiv, duc mana la gura si simt un gust cald, metalic .
Sange . M-am ars !
Capul meu se loveste de o teava, iar aceasta protesteaza aprig . Se balangane ciudat, apoi explodeaza . Un lichid unsuros mi se prelinge pe fata, in jos spre gura . Incerc sa indepartez cu mana , insa curand imi dau seama ca nu mi'o pot misca. Picioarele imi sunt intepenite , precum si restul corpului . Narile mi se infunda, iar ingrozitoare senzatie de sufocare ma cuprinde, absorbindu-ma . Cad la pamant, cu tampla pulsandu-mi puternic . Acolo imi era Sfarsitul, il vedeam cum se apropie, il simteam . Nimic nu ma mai putea scapa din acest infern ingrozitor . Avem sa raman acolo, abandonata, fara ca macar sa stiu unde ma aflu, cine sunt...eram sortita mortii fara mila, iar asta nu putea fi schimbat .

Capitolul 1 .


Domnisoara Clark preda de minune algebra , desi AJ se straduia din rasputeri sa rada de ea . In fond, nimeni nu putea fi atent la ecuatiile complicate scrise pe tabla de minunatul elev Ace . Premiantul clasei, cu trei medalii la proba de gimnastica si o diploma de locul 1 la olimpiada de fizica de anul trecut , Acoose Martin era cel mai plictisitor copil din scoala . Nimeni nu il suporta, insa eu nu avem nimic personal cu el . Dadea niste meditatii geniale copiilor codasi la mate din clasa , prin care ma numaram si eu .
Treisprezece perechi de ochi se holbau la cadranul ceasului agatat deasupra tablei prafuite , fiecare rugandu-se sa nu fie scos la tabla pana la sfarsitul orei . Stiam ca domnisoarei Clark ii placea sa profite de nepasarea noastra si sa ne scada considerabil mediile, cu cateva de minute pana la minunata vacanta de Craciun .
- Stacey Alstair , ai dori sa ne lamuresti in legatura cu problema numarul trei ?
Grozav . Viata mea avea sa ia sfarsit o data cu minunata nota de patru pe care o voi primi . M-am ridicat din banca si am pasit emotionata pe culoarul plin de recipiente Dr. Pepper turtite . M-am impiedicat de ghiozdanul lui Channon , si am cazut gramada la podea .
- Oh, ai grija pe unde mergi ! Esti o patetica !
La ce comentariu te poti astepta din partea majoretei sefe ? Maiestatea Sa nu ingaduia sa-ti atingi tenisii de formidabila ei geanta H&M .
M-am ridicat rusinata si mi-am continuat drumul catre tabla . Suprinsa, cand am primit culegerea profei, am realizat ca exact acel exercitiu il facusem si cu Ace acum trei zile, la meditatii. Am tras adanc aer in piept si m-am calmat . Puteam sa o fac .
Am apucat creta in mana, dar in urmatorul moment am realizat ca alarma a sunat , anuntand sosirea vacantei de Craciun .
POFTIM ? Eram si eu scoasa la un exercitiu pe care il stiam si il ratam ?? Viata mea era categoric oribila . Profesoara s-a strambat la mine si a ridicat din umeri , gen " data viitoare ", si-a strans lucrurile si a plecat, cu catalogul la brat, trantind vesela usa dupa ea .
Dean a venit la mine si m-a batut usor pe brat, compatimindu'ma . Era prietenul meu dintr-a doua si, in urma cu cateva luni, avusesem o aventura amoroasa secreta .
- Mergem ?
Mi-am aruncat geanta pe umar si l-am urmat . Afara ningea aprig si stiam ca trebuia sa ma pregatesc pentru frigul ce ma astepta . Dean mi-a oferit fularul si caciula lui, insa l-am refuzat . Crissa ar fi fost foarte furioasa pe mine, si credeti-ma, nimeni nu si'ar dori sa se puna cu Regina Zgriptoroaica . Ii placea sa se razbune si mereu reusea . Intre noi exista o dusmanie de cativa ani . Nu intentionam sa ma dau la iubitul ei .
- Oh, Dean, trebuie sa plec . Am un proiect cu un prieten...imi pare rau , am mintit eu , stiind ca Dean va realiza instantaneu .
Nu imi placea sa-l mint , dar nu trebuia sa afle adevarata mea natura .
Am plecat fara sa astept un raspuns si, o data ce am iesit din curtea scolii, am ocolit cateva blocuri, asigurandu-ma ca nu eram urmarita . Strada Lincoln era neobisnuit de libera, asa ca m-am strecurat cu usurinta in SUV-ul albastru marin unde Trace ma astepta batand darabana pe volan .
- Cum a fost scoala pe ziua de azi, scumpo ?
Am ridicat degetul mare in sus si am zambit , asteptand ca masina sa demareze pe soseaua inzapezita .
Autostrada Sunset era destul de aglomerata, asa ca ne-a luat ceva sa o parcurgem , mai ales datorita zapezii murdare ingramadite printre masini . Imi era sila de toata atmosfera asta de sarbatori cu vai, cadouri, vai, zapada, vai...
Masina a gemut la frana brusca a lui Trace, atunci cand a parcat la marginea orasului . Am coborat si am pasit pe pamantul inghetat, zapada scartaind sub tenisii mei .
- Ok, sa incepem . Concentreaza-te . Inchide ochii .
Am intins mainile in fata si m-am concentrat . Am simtit furnicaturi in palme, dar le-am ignorat . Dupa doua minute , Trace m-a atins pe umar . Am tresarit, deschizand ochii . In fata noastra, pamantul fremata agitat . O mana scheletica s-a ridicat, dand pamantul la o parte .
- Stop, am soptit .
- E bine, acum scoate-l .
- Poftim ?? Nu, nu am sa o fac ! La ce te gandesti ? E prea periculos, eu...
- Sunt aici . Te pot ajuta .
Am inchis ochii si am simtit cum tamplele imi zvacnesc . De data asta, chiar daca era a o mia oara cand o faceam , am simtit frica . Nu-mi cunosteam limitele puterilor . Am continuat sa fac ce Indrumatorul meu ma sfatuia, si curand picaturi de sudoare au inceput sa-mi curga pe obraji . Desi afara erau putin peste -10 grade Celsius, geaca incepea sa ma sufoce . Cand am deschis ochii, o faptura schilodita statea in fata mea .
- Continua, eu ...
- Nu, Trace, NU! E destul . Coboara inapoi in...in...culcusul tau, si nu te mai intoarce !
De obicei, in filmele SF cu zombi mergatori, acela ar fi sarit pe mine si m-ar fi devorat de vie, dar acesta a facut exact cum am spus . Era sub controlul meu . S-a prabusit in groapa, ramanand o gramada de oase fara viata . Am fugit in masina , am intrat si am inceput sa plang . Uneori o blestemam pe mama . Ma facuse asa cum eram eu acum, apoi fusese omorata...
Nu avea rost sa ma gandesc acum la asta . Voi ramane pentru totdeauna o necromanta si nimic nu va schimba asta .


Sper sa va placa ficul meu . ^^

#2
Aceasta este prima avertizare.

Te rog sa treci pe la Reguli generale Fan Fiction si de asemenea pe la Ghidul incepatorului si sa te conformezi. Nu este mult de citit, si trebuie aplicate de fiecare data cand mai postezi ceva, indiferent daca este oneshot sau poveste in sine.


Multumesc.
[Imagine: tumblr_m95uonbiuU1re9dfoo1_500.gif]

#3
Interesant Prolog, desi ai avut ceva greseli de exprimare dar presupun ca asa ceva sa mai intampla, oricum mai ai de lucrat daca vrei sa iese ceva bun.
In rest, zic ca mi.a placut. Nu mi s.a parut extraordianr dar nici oribil, oscilez intre fainut si dragut. Si aici actiunea a fost cam grabita dar cel putin am patruns cu usurinta in ideea textului. In conccluzie imi place, dar mai lucra putin la explrimare.
Pika-Pika-Pikachu !!! ???
[Imagine: 4459488_66.jpg&sa=X&ei=mJaQT6SvEYiSswa-z...81n70LWRfw]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Renastere vampirica Monoxid 1 2.070 20-08-2010, 02:19 PM
Ultimul răspuns: Lucifer


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)