Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Iubeste-ma violent dar, ucide-ma cu tandrete

#1
Disclaimer: Nu detin nici un personaj din anime-ul/manga-ul Naruto (inafara de cele create de mine) care apartin lui Masashi Kishimoto. Si nu profit de pe urma acestor personaje/intamplari.

Cap 1. Intre vis si realitate

O lacrima isi sfarsi drumul pe barbia fetei, asand in urma o dara umeda pe obrazul ei. Cazu pe petala fina si sangerie a trandafirului, prelingandu-se pana la spini, spargandu-se mai apoi la contactul cu pamantul rece.
Doua smaraldee uita la piatra din fata mormantului...mormantul sobru in care mama ei doarme pe veci in sicriul de stejar tanar.Privea cele cateva randuri scrise pe piatra. Trecutul i se derula prin fata ochilor.

FLASHBACK

Marea minge de foc lumina peste oras. Cerul era curat, fara pic de nor. Intr-o gradina cu iarba de un verde crud, se juca o fetita ce semana cu un inger. Micuta si draguta, cu o rochita roz bombon si ochii ca smaraldele, alerga fericita prin curte.
-Mama, vrei sa te joci cu mine?
-Scumpo,vreau sa iti spun ceva dar sa nu uiti.Viata este ca cerul, cerul varsa lacrimi invelite in gheata, in rautate dar, dragostea topeste gheata si ajunge in mijlocul lacrimi, la inima...la inima ce respira si traieste cu iubire. Tine minte! Orice om are o inima dar, multi sunt inveliti in gheata.

ENDFLASHBACK

Cerul varsa lacrimi peste sufletele triste din jurul mormantului.Este o zi intunecata si plina de tristete. O doamna de vreo 40 de ani, imbracata elegant cu o rochie din dantela captusita cu matase, pantofi negri de lac cu toc, un pardesiu negru peste si in mana ei alba ca neaua, tinea umbrela grea cu un model de culoare alba, imitand crengile copacilor in abisul intunecat al noptii la lumina lunii, se indrepta spre fata si ii mangaia parul de culoarea florilor de cires.
-Imi pare rau, scumpo, pentru tot ce s-a intamplat. Acum, alegerea este a ta. Vrei sa vi cu mine si cu unchiul tau in Anglia sau vrei sa ramai in Konoha?
-Raman aici. < Nu pot plrca! Am ramas singura, fara mama, fara tata, bunici, in concluzie fara familie. Nu imi pot abandona si prietenii, as ramane fara nimic. >
-Atunci noi am plecat . Condoleante, daca te ajuta cu ceva!
-Multumesc! Va multumesc pentru tot si sa aveti un drum liber si fara probleme!
Cei doi se indreptara cu pasi mici si repezi catre masina oliv din parcare. Fata ramasa singura se hotara sa plece acasa. Din cauza ploii se intuneca mai repede si cerul era deja negru.Este tarziu, strazile sunt iluminate de cativa stalpi si zgomote ciudate se aud din diferite parti. De dupa colt apar 3 baieti si o fata. Cei 4 se indreapta spre ea si Sakura stiind sigura ca acei oameni iivor face rau fugi cat putu ea pe strazile prafuite ale Konohai pana ce ajunse acasa. Intra pe usa isi dadu jos pantofii, puse pardesiul in cuier si lasa umbrela la uscat. Intra in sufragerie si supriza! Cei 4 adolescenti pe care ia vazut pe straduta intunecata erau in casa ei. Aceasta se speria si fugi pana in camera ei unde se incuia cu cheia. Dorind sa sune la politie incepu sa isi caute telefonul pana ce isi dadu seama ca ramesese in poseta. Cum atunci cand a intrat in casa si-a lasat poseta pe veranda cat a descuiat usa a uitat sa si-o mai ia. Deschise usa de la camera si uitandu-se in toate partile pentru anu fi urmarita cobora scarile pana la parter. Merse usor pana la usa de la intrare, o deschise si isi vazu poseta pe masa din capatul verandei. Alerga pana la masa dar cand sa apuce poseta cineva o prinse de abdomen si ii puse o mana la gura. O trase spre el, o ridica in brate si o duse in sufragerie unde o lega si ii puse o esarfa peste gura si ochi ca sa nu poata vedea sau tipa. Deaodata o voce feminina rasuna in toat camera:
-Sasuke, de ce te porti asa frumos cu tarfa asta?
-Taci Karin! Nu vreau sa iti aud gura acum!
Usa de la intrare se tranti, si pe ea intra un baiat bine facut cu parul negru mat si ochi asemanatori parului. Intra insufragerie si vocea lui rasuna ca niste clopotei in camera:
-Sasuke...dragul meu fratior, iara faci tampenii?
-Itachi de cate ori ti-am spus sa iti vezi de viata ta?!
-In momentul asta iesiti de aici si plecati la casele voastre pana nu va omor cu mainile mele!
Sasuke, Karin, Suigetsu si Deidara, fiind speriati de vorbele brunetului iesira din casa fara nici un comentariu. In casa Itachi o dezlega pe Sakura dar inainte sa poata spune ceva aceasta lesina.


-AAAA! A fost doar un cosmar ce bine! Pentru un moment nu am realizat ca m-am orpit din visare. < Doamne! Mama mea si tatal meu sunt morti, eu am cosmariuri cum ca ma ataca uni si imi vor raul, ce poate fi mai rau de atat? > M-am indreptat cu pasi nesiguri catre scari. Le-am coborat si ajunsa la parter ma indrept catre bucatarie unde imi iau un pahar si mi-l umplu cu apa rece si racoroasa de la chiuveta. Dau paharul pe gat si cand il pun pe masa din bucatarie, telefonul fix rasuna prin toat sufrageria. Ma indrept catre el speriata de cine m-ar putea suna la 2 dimineata.Ridic receptorul.
-Sakura Haruno, la telefon. Cu cine am placerea sa vorbesc?
-Fi sigura ca data viitoare numai scapi de mine si nici fratele meu nu te va mai putea salva!
In momentul acela telefonul pica pe parchet cu un zgomot strident. Imi tremurau picioarele si nu credeam ca mai pot sta mult in picioare. In secunda urmatoare am simtit podeaua rece. Am vazut telefonul cazut langa masa din sticla. A fost ultimul lucru inainte sa lesin. < A fost un cosmar! De unde imi stie numarul de telefon? De unde ma cunoaste? Oare chiar a fost un vis urat sau asta am vrut eu sa cred? >


Imi pare rau pentru greseli daca sunt am vazut ca am cateva repetitii dar nu am avut timp sa le modific restul las in mana voastra.
Uita-te in sus...
Uita-te in jos...
Acum uita-te la mine...
Fac misto de tine!!! 10

#2
plrca -pleca
in concluzie fara familie- asta nu mi-a placut[-x
Condoleante, daca te ajuta cu ceva-cum poti sa zici asha ceva?!
iluminate mai bine merge luminate
iivor -space stii u bara aia mare
pe strazile prafuite ale Konohai- da parca ploua
Intra in sufragerie si supriza! un crocobalazaur vroia sa dea o petrecere surpriza pt ea
Cum atunci cand a intrat in casa si-a lasat poseta pe veranda cat a descuiat usa a uitat sa si-o mai ia. nu era necesar doar a utat-o pe veranda sau daca mai vrei tu cand descuia
pentru anu fi urmarita - a nu
AAAA! A fost doar un cosmar ce bine! Pentru un moment nu am realizat ca m-am orpit din visare. < Doamne! Mama mea si tatal meu sunt morti, eu am cosmariuri cum ca ma ataca uni si imi vor raul, ce poate fi mai rau de atat? > cei asta ma tu vezi cum suna
aoleooo ce de descriere auzi da nu e cam plus 18 ???dupa nume. numele imi place rau sa vedem continuarea[posturi unite]
AAAA! A fost doar un cosmar ce bine! Pentru un moment nu am realizat ca m-am orpit din visare. < Doamne! Mama mea si tatal meu sunt morti, eu am cosmariuri cum ca ma ataca uni si imi vor raul, ce poate fi mai rau de atat?orpit------oprit

#3
Ohayo:x Am trecut si yo pe la fikul tau fiindca sincer m-a atras titlul :X
Akum... continutul... cum a zis si sasuke_mada.... e cam slab... :(
Ai unele expresii pe care nu le inteleg delok.. si propozitii incurcate... sincer nu se intelege mare lucru...
Ai tendinta de-a pune sinonime si epitete acolo unde nu trebuie. gen "pe strazile prafuite ale Konohai" dar nu ploua? "?
In fine... ai grija cu descrierea si cu modul de exprimare si astept cap.2 :)
Bye Bye:*

#4
Hallo! Und, sa incep cu "fatada" ficului. Numele este OK, doar ca mai estetic ar fi fost "Iubeste-ma violent dar ucide-ma cu tandrete". Virgula nu isi are locul acolo.
Bun, acum capitolul...
Doua smaraldee uita la piatra din fata mormantului...-> cred ca ai vrut sa zici 'Doua smaralde se uitau la piatra din fata mormantului. Sti, suna mai bine fara cuvintele care ti le-am taiat.
Flashbackul-> cam grabit. Trebuia sa descrii mai mult sentimentele Sakurei. Nu mi-a placut ca puteai sa arati si expresia mamei ei, si daca era ingrijorata, misterioasa, etc.
ENDFLASHBACK->End Of Flashback
40 de ani->Patruzeci de ani
< "Nu pot plrca (Pleca)! Am ramas singura, fara mama, fara tata, bunici, in concluzie fara familie. Nu imi pot abandona si prietenii, as ramane fara nimic. >" ->Normal nu se pun '<' sau '>' pentru a arata ideileunui personaj, mai degraba ghlimelele sau scrisul inclinat
...pasi mici si repezi -> :-w Nehotarata? Ori mici(si implicit mai lenti) sau repezi(mari)?
In continuare, actiunea foarte grabita, repet, trebuia sa descrii mai mult gandirile si emotiile personajelor, adica tot ce e mai departe de ce se vede.

Sti, nu am spus totul cu rautate, *ba chiar cu surasul meu tamp si copilaresc*, si daca commul meu te-a deranjat, un PM, doar.
Bye!

#5
:|
de ce se dezlantuie iadul in astfel de ficuri?
descrierile sunt de prost gust in majoritatea cazurilor. Invelesti totul intr-o lumina ciudata, extrem de colorata,desi ai vrea sa fie totul sobru!
Inteleg ca ti-ai ales ( ca majoritatea fetitelor de 10-11 ani, care nu stiu cu ce sa isi ocupe timpul ) perechea extraordinar de expirata, prafuita, rupta, bucatalita, sfasiata - am ramas fara cuvinte - Sakura-Sasuke, cu implicarea lui Karin.
Ce aveti, oameni buni, cu ei? Ce rau v-au facut de ii masacrati in descrieri patetice si in povestioare de prost gust?

In fine... sa trec la ficul tau! Nu mai precizez din nou tot ce au zis cei de mai sus, nu ar avea rost, si ar fi obositor sa tot citesti aceleasi chestii din nou.
Iti spun din start, si fara sa te menajez ( m-ai lasat masca cu intrebarile idioate de la ficul meu :| ), ca mi-ai lasat in gura un gust oribil.
Inteleg ca voiai sa creezi acea atmosfera de suferinta, de durere atroce, de intuneric, acea imagine apocaliptico-dramatica a Sakurei, dar ai exagerat in ultimul hal.
Descrierile de acest gen trebuiesc imbinate cu putina actiune ( te-ai plans ca nu am suficienta descriere, desi tu nu o stapanesti aproape deloc ).
La tine in fic, cand e intuneric, cand e lumina, cand e praf pe strazi, cand ploua! Hotarastete! Inteleg ca ai o imagine in cap cu ei doi, cu Sakura care alearga spre casa, cu sasuke care o intampina, indiferent la inceput, dar aseazati decorul! Nu imbina cand o imagine cand alta!
Vrei sa lasi sa ploua: lasa sa ploua!
Vrei sa fie soare: lasa soarele ala blestemat pe cer, sa straluceasca in legea lui!

Minge de foc? se zdrobeau de pamant? Ii suna ca niste clopotei? ce e cu masacrul asta? ai distrus limba romana! Ai facut-o praf si pulbere!
Ai creat imaginea lui Itachi, da? L-ai facut mare, puternic, fioros, asa cum si este in anumite momente, da? Si cum de poti spune ca " vocea lui suna ca niste clopotei in camera" ? L-ai castrat? Cum de poti mutila imaginea lui?

Stai ca nu am terminat!
Ai descris acea matusa a Sakurei nu? Nu trebuie sa ne spui in fiecare detaliu, cu minutiozitate, cu ce e imbracata respectiva, culoarea papucilor, marca gentii, modelul chilotilor :-W
Vrei sa descrii un personaj? Citeste mai multe carti, sau daca vrei sa dai vina pe cineva, mai multe ficuri! Nu masacra imaginea din prima!
Ai vrut sa creezi o prima imagine cu Sakura plangand la mormantul maicasii, cu un trandafir in mana. De ce ai luat, ca prim cadru, o lacrima??? de ce nu ai aratat-o intreaga, sa ii urmaresti lacrimile sclipind pe trandafir de la o departare considerabila, sa le arati ca pe mici diamante care reflecta lumina soarelui?
Ai bagat un amalgam de cuvinte acolo, ai facut o ciorba de prost gust, si iaca fic! :-W

vrei ca povestea ta sa fie dulce? Amara? Acrisoara? Alege-o frate de la inceput si tinete de ea! Daca vrei sa o schimbi, schimb-o pe parcursul mai multor capitole, nu dupa primele doua imagini inghesuite, sufocate, maltratate saracele, ca vai de ele!

Ai grija ce faci in viitor, dar te anunt ca ar fi mai bine sa iti revizuiesti stilul inainte sa te apuci din nou de scris !

Daca te-a deranjat ceva la commentul meu, ei bine, sa stii ca am spus doar purul adevar, pentru ca asta mi-ai cerut !
La revedere si mai multa grija !
[Imagine: chibi_907.gif]
, chibi-ul lui candy_cane

"Furiile Iadului sunt mai blande decat femeia badjocorita" - SK-'Apocalipsul'
[Imagine: sc95oz.jpg][Imagine: 100.png]



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  [Yaoi] Uraste ca iarna, iubeste ca vara. hiimera 42 20.486 29-03-2013, 05:52 PM
Ultimul răspuns: FuNnY bUnNy
  More violent than death FuckEverything 7 3.169 15-12-2011, 11:07 PM
Ultimul răspuns: Daria v2
  Vrei sa fii iubit, iubeste! Trioxide chocolate.۩ 11 5.498 05-07-2011, 02:08 PM
Ultimul răspuns: Ellys
  Zambetul tău poate ucide Kyung.Oppa 2 2.779 19-11-2010, 12:29 AM
Ultimul răspuns: Kyung.Oppa
  Cand prietenia poate ucide.... loveless4ever 1 3.626 21-11-2007, 12:09 AM
Ultimul răspuns: dark_anime


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)