Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Intruchiparea zeitei

#1
Capitolul 1

O zi care nu se uita niciodata

Statea si privea pe geam cum soarele se chinuia sa castige lupta cu luna,dar fiind spre apus soarele pieri-se din ochii ei si tot ce putea vedea acum era doar luna cum stralucea pe bolta cereasca.
Ii placea acest fenomen,plin de mistere nedezvaluite,care dupa parerea ei este un simbol al renasterii,puritatii si naturaletii divine.
-As vrea sa se schimbe ceva,dar nu stiu ce;poate,eu?
Este luna plina,iar ceea ce nu stia ea este ca o data la 500 de ani o zeita ia forma unei stele cazatoare,iar cine isi pune o dorinta in acel moment acea zeita se va incarna in acel trup.
-Saiuky,maine este prima zi de scoala,deci culca-te pentru ca nu vreau ca maine dimineata sa fii obosita.
-Da mama,imediat.raspunse fata ascultatoare
Imediat dupa aceasta conversatie scurta,fata se pu-se in pat si adormi-se.
Pe timpul noptii,se petreceau lucruti ciudate pe care nimeni nu le puteau explica;o femeie deosebit de frumoasa ajunse-se in camera fetei si incepu-se a-i veghea somnul.
Unii ar fi zis ca este o fantoma datorita stralucirii corpului ei,dar altii ar fi zis ca este un inger coborat din cer la cat de frumoasa era.
Asa si era,aceasta femeie era zeita Iris numita si zeita cu aripi de aur,iar prin asta se putea dovedi ca a venit cu ganduri pasnice si dorindu-i doar binele fetei.
Spre dimineata,acea femeie disparu-se,iar ochii tinerei fete incepeau a se deschide,Cu grija se scula din pat si se du-se la baie pentru a-si face siesta.
Dupa ce termina se uita in oglinda pentru a vedea daca este gata,iar cu uimire zi-se:
-Credeam ca am ochii verzi nu albastri.Ciudat.
Dupa ce si-a dat seama ca a stat deja prea mult se du-se sa se imbrace.Isi alese ceva comod pentru prima zi de scoala:o fustita si o camasa.
-Sunt gata
Si aceasta fiind spusa,tanara coboara pentru a servi micul dejun.
-Buna dimineata mama,tata!
-O.buna dimineata draga!Aseaza-te la masa,te asteptam.
-Toshiro nu coboara?
-A,nu;a plecat deja.
-Hm,ar trebui sa ma grabesc,sunt in intarziere;Stii,cred ca o sa mananc cand ma intorc.
-Nici gand domnisoara,treci si mananca.Fratele tau a plecat mai devreme pentru a pleca impreuna cu prietenul sau la scoala.
Intr-o clipa un pahar de pe masa se sparse in mici bucatele de cioburi,iar cei de fata nu intelegeau cum s-a intamplat asta,nu l-a avut nimeni in mana.
Oare ce se petrecea aici?
-Cum s-a spart paharul?intreaba tatal uimit
-Habar n-am.spuse Saiuky care incepe sa tremure pentru ca inainte de spargerea paharului se simtea ciudat,parca nu era ea ci o alta persoana.
Pleca-se de acolo,incepu-se sa fuga catre scoala,inima ei incepu-se sa bata mai tare din cauza alegarii.
Ajunse-se la scoala in scurt timp,iar printr-o usoara concordanta a culorilor,ochii ei se schimbase-ra la loc in culoarea lor naturala.Oare ce se intampla cu ea?
-In sfarsit am ajuns!spuse ea printre sacadari ale respiratiei din cauza alergarii.
-Hei Saiuky-chan!o striga-se cineva pe tanara fata.
Isi intoarce capul si zareste o fata draguta la prima vedere cu ochii caprui si parul saten care o imbratiseaza pe adolescenta.
Ii raspunde imbratisarii si se duc impreuna la festivitatea de deschidere.
Oare cine era acea fata misterioasa?

http://www.polyvore.com/cgi/img-thing?.o...99->Saiuky
http://s.bebo.com/app-image/8591487258/6....jpg->mama lui Saiuky
http://s.bebo.com/app-image/6390644690/6....jpg->tata lui Saiuky
http://s.bebo.com/app-image/7964957496/5....->fratele lui Saiuky

Sper sa va placa.
[Imagine: tumblr_m214h2MXjD1r3aka4o1_500.gif]

#2
Hilau !!!

Am vazut ca esti noua si ca te-ai apucat sa scri un fic, la fel ca si mine. Pai in primul rand, bravo de-ncercare.
Din cate a vazut ochiusoru' meu ai prea mult dialog, si e cam sec, cred eu. Daca ai incerca sa adaugi ceva, poate ar fi mai bunicel.
Cu descrierea incepusei binisor...dar dintr-o data ai lasat-o moale...Asa ca te rog, ai grija ! Ai cateva greseli de punctuatie si o sa-ti dau si un ex. "-As vrea sa se schimbe ceva,dar nu stiu ce;poate,eu?"
Acel "ce;poate,eu?" nu e bine scris. Adica , eu nu prea inteleg de ce ai pus punct si virgula. Aceeasta greseala e de mai multe ori si te rog sa te corectezi . Am mai vazut ca n-ai dat spatiu unde trebuia si strici estetica ficului.
Mai ocupate si de narat. In mare narezi bine...dar mai incearca . Actiunea nu e grabita, eu nu cred asta.
Titlul e destul de bun, d'asta am si intrat sa vad.

Cam atat am avut de spus. Te rog frumos sa tii cont de sfaturile mele. Sper ca nu te-ai suparat ca am criticat. Sper sa nu te lasi de el.

Ja ne si multa inspiratie.
P.S. Te rog, treci si pe la mine! Pupici:*




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)