Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Introspect : Parti Ceresti/Diavolesti

#1
Ok, din pacate pentru multi am revenit dupa o foarte mare perioada de absenta (cam 1 an). Asa, ca in loc sa ma fandosesc la Topicul de Bun venit, m-am gandit mai bine sa va stresez cu un topic de introspect sufletesc pentru care multi ma vor crede nebun/dement s.a.m.d.

Deci, in mare sa va prezint baza acestei (Introspectii) : Reprezinta cunoasterea *sinelui*, a sufletului si a partilor ascunse care ies la iveala si preiau in totalitate corpul in diferite situatii, probleme, shits de genul.

Va expun cateva situatii,si astept argumente solide si reale, cum ar reactiona partile voastre ascunse in respectivele.

1: Dragostea, *durata lunga* = Despartire +inselat.

2: From time to time, viata ne da palme dure si grele, ceea ce si pe mine m-a facut sa ma *trezesc* la realitate, (GTFU and open you're eyes)

3: Prieteni, falsi, profitori, tell me...ce *fata* le aratati cand sunteti in preajma lor, pe langa ei, cand ca de obicei, incearca sa profite, etc...va dati seama restul povestii.

So, have fun.

#2
Si ce ar trebui sa dezbatem mai exact aici? Daca exista perioade in care ne comportam ceresc si perioade in care ne comportam diavolesc, sau nu?
[Imagine: iK6og.jpg]

#3
Nu, trebuie să dezbateți comportamentul care iese la iveală în situațiile care eu le-am expus mai sus.Cauze, tip de exprimare, etc..

#4
Nu prea sunt de acord cu titlul acestei dezbateri pentru ca implica ideea unui comportament in functie de setul de valori religioase, ceea ce mi se pare stupid pentru ca nu toti credem in aceeasi religie, aceleasi principii in ceea ce priveste binele/raul. Eu spre exemplu sunt agnostica, calor valori ma supun?

In al doilea rand sper ca nu vrei sa te luam in serios cand amesteci engleza cu romana, ca majoritatea hipsterilor. Vrei dezbatere serioasa dupa cum ai zis, atunci puneti argumentele la punct, alea sunt simple exemple.

In al treilea rand, daca stau sa-ti iau "argumentele" la rand, incepe sa ma doara capul. Esti aproape majora, dar ma indoiesc ca stii ce inseamna sa ai prieteni care sa profite cu adevarat de tine sau care sa te injunghie in spate, pana la urma tot ce cunosti pana acum si nu are implicatii serioase, sunt copilarii.

Nu ai ajuns in probleme cu politia, nu ai dat sume mari de bani cuiva fara sa ti dea inapoi, nu ti s-au cerut favoruri care sa te solicite emotional si fizic, nu ai sacrificat nimic considerabil pentru o prietenie, poate ceva timp si niste sentimente investite acolo, de care o sa realizezi mai incolo ca nu e mare bai. Nu ai ajuns in situatii financiare deplorabile si ti-au intors prietenii spatele sau te-au parasit cand ai avut probleme existentiale mari. Astea sunt doar cateva exemple ce imi vin in cap. Sunt sigura ca exista mai multe.

1: Dragostea am crezut ca am cunoscut-o de cateva ori, si mi s-a dovedit ca m-am inselat amarnic pana am deschis ochii si am realizat ce inseamna de fapt sa iubesti pe cineva. Inselata nu am fost si am avut o scapare cand o relatie cu cineva era practic pe terminate. Nu regret, nu-mi pare rau, nici macar nu ma gandesc vreodata la asta. Regret in schimb ca nu am acordat mai multa atentie unei persoane cand a trebuit. Detest ideea de a fi inselata, daca se intampla, auguri, tai tai. De ce? Pentru ca daca ma inseli, evident nu ai nevoie de mine, nu sunt persoana pe care o doresti cel mai mult, exista probleme in relatie si ai preferat sa cauti rezolvarea in alta parte decat sa le discuti cu mine. Tocmai de aceea cand am avut scaparea am incheiat relatia cu tipul.

2: Ce ma rog, ar trebui sa scriu eu aici? Si ce palme mai exact iti da viata de iti vine sa te trezesti? Trezi suntem tot timpul, dar fiecare experimentam viata in feluri atat de diferite, unii din noi capata mai multa experienta si cunosc mai multe, iar altii se lovesc de greutati mai incolo.

3: Pana si maica'mea profita de mine, fostii mei angajatori profitau de mine si de restul colegilor mei dpdv al obligatiilor legale care nu era indeplinite, colegii mei de munca se dadeau bine pe langa mine cat am fost persoana care le dadea tipsul si apoi imi faceau probleme frecand manganul cand aveam treaba pentru ca n-aveau chef de munca si eu nu aveam timp sa ma cert cu ei. Nu am nicio reactie si nu ma agit, inca mai ies la o bere cu ei daca se intampla sa fie.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#5
E dezbatere interioara, nu are pic de religie in ea.In al 2-lea rand, cand o sa ma cunosti asa cum ma stiu majoritatea celor de aici, desi sunt putini, o sa-ti poti REZERVA dreptul de a-mi comenta mie trecutul, viitorul si prezentul.Cand ma vei pazi din spate, vei sti daca am dat sau nu sume mari de bani, daca am luat amenzi sau nu, si alte chestii.Si de asemenea, o sa ai dreptul de a te indoi de..mine, cand la fel cum ti-am specificat mai sus, ma vei cunoaste.Pana atunci, nu tin cont, nu vreau sa vad supozitii, superstitii, cinism, ironism de la ''x'' numar de persoane care n-au habar nici cum ma cheama.

Ca o ultima mentiune, sunt ''major'' si nu ''majora''.

Da, alea sunt exemple pentru care eu vreau argumente.De obicei amestec engleza cu romana, pentru simplul fapt ca suna mai amuzant, nu am spus sau obligat pe cineva sa ma priveasca cu seriozitate in functie de amestecurile care le fac.

Cam atat pentru moment.

#6
Eu vorbeam la general, dar daca tu te-ai simtit, bine, problema ta. Imi rezerv ce vreau eu avand in vedere ca este o comunitate virtuala, ai cerut pareri, mi le-am exprimat. Asta e ceea ce am crezut si probabil ceea ce voi continua sa cred. Majoritatea de pe aici? Crede-ma ca eu cunosc majoritatea celor de pe aici de mai bine de 2 ani, si nu pari sa fii una din persoanele super mega cunoscute.

Anw, uitasem sa mentionez in primul post pe care l-am facut. N-am timp sa intru in restul de polemici. Ma amuza cat te-ai atacat. Si scuze, poftim, major.

Dezbateri? 2 randuri jumate. K10xbye.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#7
Eu am cerut pareri despre dezbatere, ceea ce inseamna ca trebuie sa fie legate STRICT de ea, tu jumatate din postul care l-ai facut, ti-ai exprimat o opinie despre persoana mea din Rl.So..

#8
Folosesti cuvinte prea mari.(ehh,da chiar daca au ele putine litere)
In al doi-lea rand,nu prea are sens,pentru ca de aici poti deriva in multe chestii pe total alte subiecte.
In al treilea rand vreau sa zic ca viata nu da palme,ci ni le dam singuri prin deciziile noastre.
Si hai sa iti comentez umpic exemplele
1: Asta e amuzant,e amuzant cum cineva crede ca ceva va dura toata viata sau o perioada lunga sau ceva de genul asa....in fine, daca te simti bine poti sa ma contrazici prin varsta/lipsa de experienta
2: Uitate,mai sus,ti-am zis deja
3: Si ce? "Fa orice pentru ati atinge scopurile" deviza de deviza aplicabila si sanatoasa
Si cei cu acel "have fun" la sfarsit,tinand cont ca asta trebuia sa fie o discutie semi-serioasa
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#9
Arya draga (stil hate your nick), iar sperii lumea bre? Mai lasa si altora...

On-topic now: (cred...)(am observat ca atunci cand folosesc romana in afara parantezelor folosesc engleza in paranteze si invers)(si au inceput sa imi placa parantezele)(sunt fun)

1. Relatie de trei ani jumate, plus inca vreo doi de /on and off/ inainte. Din pacate nu m-a inselat, as fi trecut mai usor peste daca s-ar fi intamplat. Banuiesc ca as fi lasat partea "rea" sa isi faca de cap cateva luni pana urma sa imi dau seama ca am nevoie in continuare de dragoste, nu de distractii fara cap.
Asa insa partea "buna" m-a convins de faptul ca oricum n-o sa gassc ce vreau nicaieri asa ca nu are rost sa-mi bat capul. Happy ending.

2. Imi pare rau sa spun asta, dar cred ca am fost cam crutat de viata pana acum. Palmele, care or fi fost ele, erau asteptate, pentru ca mereu ma astept la ce e mai rau. Asa ca pentru mine n-a fost nicio trezire. Inca.

3. In afara de maica-mea, toti oamenii pe care i cunosc au profitat la un moment dat. Si daca e vorba de prieteni, sincer nu ma astept la mare lucru pentru ca sunt obsnuit sa vreau sa ii ajut. Daca profita ei, ei bine doar vor sa ia ceea ce le dadeam oricum, deci nu-i vreo problema.
Doar ca n-am incredere in ei, asa ca stau pe langa ei cat timp imi pasa. Dupa ce nu-mi mai pasa, gasesc pe altcineva de care sa-mi pese. It's convenient. Deci doar partea "rea" apare in cazul asta.


Am scris ce trebuie? :/
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]

#10
Astaroth can i troll you later please? *puppydogeyesorandomcuteshit*

Many people, me included, don't know how to accurately depict their reactions in situations they haven't been put in before. Therefore I prefer specifying details on the given topic only about the experiences I've been through and not imagining my train of thoughts following things I've never experienced.

F**k that was deep of me :/
[Imagine: tumblr_m0b1jsILTh1qg582mo1_r1_500.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)