Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Integrarea in colective

#11
pai eu am fost intr-o astfel de clasa in generala, nu eram uniti deloc, aproape ca ne detestam unii pe altii
sincer, nu am facut nimic pentru ca pur si simplu nu aveai ce face, adica nu aveai nici o sansa sa-ti arati opinia si nimeni nu era interesat de vreo schimbare asa ca am preferat sa ma limitez la un grup mai restrans cu care totusi am putut schimba doua vorbe si am asteptat sa treaca anii,
la sfarsitul clasei a 8a au inceput toate fetele sa planga zicand ce rau le pare ca nu o sa mai fim impreuna, iar eu zambeam ca o dementa zicandu-le ca sunt penibile si macar sa nu se prefaca
in fine, am trecut peste...
la liceu am nimerit intr-un colectiv total nou (nu cunosteam pe nimeni) si diferit, toti eram dornici sa ne intelegem unii cu altii si spre surprinderea mea am reusit sa fiu extrem de deschisa si prietenoasa.. deci 'happy end' as zice
4

#12
Nu prea stiu ce sa zic despre mine... Au fost situatii diferite, nu sunt intotdeauna la fel de sociabila. Cand eram in generala pot spune ca, din pacate, eram chiar retrasa. Persoane din alte clase nu cunosteam aproape deloc, iar colegii... erau putini cu care chiar pot sa zic ca vorbeam, aveam o colega in care aveam incredere (si inca mai am, imi e o foarte buna prietena), cateva persoane cu care discutam destule si altii cu care nu vorbeam aproape deloc, decat daca era nevoie. 106 Nu eram deloc eu aia care sa se bage in seama, nu intram in vorba cu cei pe care nu ii stiam.
Nu stiu cum am reusit, dar atunci cand am intrat la liceu m-am schimbat foarte mult. Inainte de inceputul clasei a 9-a ma gandeam ca imi va fi greu sa ma integrez pt ca nu voi sti pe nimeni dinainte. Dar apoi, in prima zi de scoala, am recunoscut-o pe o fata din fosta mea scoala, cu care vorbeam prin a 6-a sau asa si m-am dus sa stau de vorba cu ea. Ea nu era in clasa cu mine, dar cu atat mai bine, pt ca mai tarziu am avut ocazia sa cunosc si sa ma imprietenesc cu mai multe persoane din clasa ei. Si cu cei din clasa mea m-am imprietenit destul de repede, desi sunt si persoane cu care vorbesc foarte rar, dar pur si simplu si felul lor de a fi ma impiedica sa ma apropii de ei. Oricum, am multi prieteni apropiati printre colegi si imi place sa imi fac prieteni si prin alte clase. Stau de vorba cu cat mai multi, prin intermediul celor pe care ii stiu fac cunostinta si cu altii si profit de orice ocazie de a cunoaste persoane noi. Sunt ceva de genul: daca ma lasi sa te cunosc, sunt friendly, daca nu, nu insist. 10
[Imagine: sig_reinoir.png]

#13
Am avut mereu probleme sa ma integrez, chiar o multimea. Sunt o fire tacuta (chiar prea tacuta) si cum io devin repede rosie cand fac cunostinta cu cineva nou, incerc sa nu intru in vorba cu nimeni.
Daca cineva vrea sa ma cunosca sa vina la mine si sa vorbim, daca nu io pot sa stau si singura toata viata xD
Vorbind serios, urasc cand trebuie sa imi fac prieteni. Ok, pe net e altceva, dar cand trebuie sa ma prezint persoanelor ma cam blochez si mie rusine xD

Io am schimbat 4 scoli pana acum, si nu mam integrat in nici una. Poate doar cea din prima pana in a sasea (dupa care am schimbat scoala).
Concluzia la mine e ca sunt praf in a ma integra, deci nu am prieteni si stau mai mereu singura [nu am nici o problema cu asta, chiar ma simt bine ^w^]

#14
Ca sa vezi...nu pot sa cred ce-mi vad ochisorii
Oare cum se poate ca acesti copii de pe forum sa fie antisociali? 22
Fantastic, domnule!
Bine macar ca pe aici sunteti populari si va aveti familiile si iubirile si restul.

#15
Sunt o fire foarte tacuta si greu ma integrez in societate(si nu numai ) asa ca de cand am intrat la liceu a inceput calvarul. Doua evenimente in care am fost protagonist a facut sa o rup definitiv cu colegii de clasa . La primul eveniment m-au urat ei, la al doilea i-am urat eu.
Am terminat si clasa a X-a si singuri prietenii sun cei cativa colegii cu care eram in generala si din fericire sunt in acelasi liceu cu mine. Dar din pacate minutele de recreatie se termina repede si inevitabil trebuie sa dau nasul iar si iar cu acei monstrii, numiti colegi.
Banii sunt puterea, banii sunt mandria si banii sunt totul.

#16
@North: Ahahah... go sit on a pine cone.

on: Mda... aveam si eu probleme, ma simteam marginalizat si alte cacaturi d`astea. Din fericire mi-am revenit. Momentan nu-mi pasa. "eu n-am prieteni am roboti ca Isus" lol
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#17
hmm ... Pot sa spun ca si eu am avut o astfel de problema acum 2 ani in scoala generala ... si sper sa nu mi se mai intample ... doar pentru faptul ca eram un pic mai diferita ma rog in sensul ca eram una dintre fetele care nu se lasa calcata in picioare si mereu ma aparam cum puteam mai bine asa am ajuns sa fiu privita diferit ... totusi am avut probleme legate de colectiv , cand m-am imprietenit cu o tipa care nu era prea stralucita si nah stiti voi " spune-mi cu cine te imprietenesti ca sa-ti spun cine esti..." totusi dupa ce tipa a ajuns sa fie repetenta ... si eu m-am schimbat si am mai lasat de ;a mine timp de un an ... am inceput sa socializez cu colegii sa mai iesim si uite asa am ajuns in clasa a 8-a sa-mi fac prietenii buni printre colegii ce o data ma priveau cu sila ... dar pot sa spun ca sunt norocoasa ca i-am intalnitSmile

S is for the simplety
E is for the extazy
X is just a mark to spot
'Cause that's the one you really want!



That's what i'm talking about! : :X:X:X

[Imagine: 190109.jpg]

To be passionate about yaoi is not a crime !


#18
Meh, la mine totul depinde, de colectiv. Mi-e foarte usor sa ma integrez intr-un colectiv in care toate persoanele sunt pe placul meu si cu care ma inteleg, cum de altfel mi-e extrem de greu sa ma integrez intr-un colectiv unde toti sunt diferiti de mine. Chiar anul trecut, am trecut a 11-a si la noi se fac repartizari pe clase, adica se amesteca clasele. Eu si alti vreo 6 colegi cu care fusesem in aceeasi clasa pana atunci am cazut in alta clasa, unde ceilalti 24 de elevi se cunosteau. Ei bine, dupa 1-2 saptamani 4 s-au transferat, iar eu si alt coleg ne-am transferat in semetrul 2. Ultima tipa a ramas doar pt ca era un profil bun (contablitate), eu l-am dat dracu' de profil si m-am mutat 24. Ideea era ca ceilalti cunoscandu-se, nici nu ne bagau in seama. Oricum, in noua clasa e muuult mai bine, si am multi colegi vechi.
[Imagine: baru.png]
We touch I feel a rush, we clutch it isn't much
But it's enough to make me wonder whats in store for us
It's lust, it's torturous, you must be a sorceress
'Cause you just, did the impossible, gained my trust
Don't play games it'll be dangerous if you fu*k me over
'Cause if I get burnt imma show you what it's like to hurt
'Cause I been treated like dirt before you
And love is "evol", spell it backwards I'll show you

Nobody knows me I'm cold walk down this road all alone
It's no one's fault but my own, it's the path I've chosen to go


Don't click! Dangerous!

#19
Intotdeauna am avut probleme cu integrarea. Imediat dupa ce am terminat clasa a opta am inceput sa imi fac griji cu privire la viitorul colectiv din care voi face parte, mai ales ca eram singura printre 29 de straini. De obicei pur si simplu stau in banca mea si ii las pe altii sa inceapa discutii, deabia dupa ce ma acomodez cu persoanele din jurul meu pot sa ma deschid putin, insa niciodata complet. Pot sa spun ca clasa actuala m`a ajutat foarte mult sa scap cat de cat de aceasta "problema" insa unele colege inca ma cicalesc spunandu`mi "nu mai sta asa, ca un copil prost", dar eu pur si simplu stiu ca nu voi putea sa incetez niciodata. Dupa ce ajung sa am incredere intr`o persoana si am si o stare mai buna de spirit, atunci sunt o adevarata moara sparta, si mi`e de asemenea mult mai usor sa cunosc o persoana daca am un "prieten" alaturi.
Si, sincer, eu ma ingrozesc de`a dreptul cand trec pe strada cu colegele de banca si vad cata lume cunosc, mi se pare...ciudat. Oricat de mult mi`as dori sa cunosc o persoana nu as putea niciodata sa incep o conversatie, poate doar daca am o stare de spirit cu adevarat buna, ceea ce numesc eu "betie". Dar asta se intampla rar, insa eu ma multumesc cu cata lume stiu pana acum, stiu cate am de pierdut refuzand as descopar noi prieteni, dar pur si simplu nu pot sa fiu sociabila.
[Imagine: blooddressredsnowemotiv.jpg]

#20
'ai de..
Nu e atât de greu precum pare să deschideţi gura, after all. Bine, aici e vorba şi de mentalitate - majoritatea dintre voi, fiind respinşi o dată, probabil aţi înţeles că nu sunteţi plăcuţi şi v-aţi resemnat.
Oricum, dacă stai în bancă şi nu încerci să interacţionezi cu ei nu, nu ai şanse să te integrezi.
Don't mind me, i'm just sayin'. 10
[Imagine: p4KKzIN.png]
You could be the best of me when I'm the worst for you.
golden tragedy





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)