Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Ingerii nu zboara,fara sa aiba aripi

#1
Ingerii nu zboara,fara sa aiba aripi

Intr-un sat,ascuns de intreaga lume, intr-o casa tainica,departe de sat si de aglomeratie traia o fata.Lexi ii era numele,locuia impreuna cu bunica ei Alecsia.Ea era renumita pentru descoperirea unor noi leacuri.Acelea erau vremuri de mult pierdute,lumea a uitat-o pe ea si tot ce a facut.Numai in inima fetei ea era o eroina.Ei ii era interzis sa se duca in sat,asa era de cand a cunoscuta acum 5 ani.Era iarna,gasita intr-un cosulet din nuiele,acoperita cu o bucata de panza alaturi de un boboc alb.De atunci bunica ei ii spune boboc de iarna.
Era o zi rece de iarna,vantul batea groaznic din toate partile,temperature scadea incet cu cate un grad.In tot satul oamenii inghetau,nici focul din sobe nu le mai aducea caldura.
Insa in casuta din luminis fata impreuna cu bunica ei se incalzeau la focul sobii.,In casa din lemn se simtea mirosul de gutuie.
Dupa ce ziua geroasa a trecut,Lexi a iesit in fata casutei.Printre zapada alba si rece se strecura un boboc de floare,fata l-a ajutat sa iasa.Il privea si-l ii canta,deaoarece bunica ei ia spus ca muzica poate alina orice.Pe timp ce canta,unul dintre copii satului,Alexander se aventurase in padure,in timp ce incerca sa gaseasca drumul inapoi spre sat a auzit aceea voce fermecatoare.Oamenii sustineau ca vocea venea din partea unei ninfe,creaturi mitice ce traiesc in padure si incanta natura cu glasul lor.Adevarul este ca Lexi era o fata cu totul speciala,ii placea muzica,vocea ei era foarte melodioasa,`trezea` la viata fiecare faptura a naturii,le facea sa spere mai mult,prin cantecul ei ii vrajea pe toti.Ii face pe oameni sa spere,muzica pe care o canta le dadea oameniilor speranta si credinta.In fiecare seara in sat veneau din lume multi straini pentru a auzi mimunata voce.Insa Lexi nici nu stia ce farmec si ce mister putea sa ascunda cantecele ei.Curiozitatea baiatului de a intalni minunata faptura il fascinau tot mai mult,curiozitatea ii era sporita.Cantecul fetei se auzea tot mai clar si mai aproape,cu pasi marunti baiatul inaintea spre fata,in spatele unui tufis cuvintele nu-si gaseau rostul.Fata era frumoasa,lumina lunii se revarsa asupra ei,ochi ii scanteiau si sclipeau de bucurie,avea in jur de 16 ani,pielea cafenie,imbraca intr-o rochie simpla alba ii scotea in evidenta ochii de-un albastru limpede,un castaniu deschis,lung pana coaps ,in ochii ei se oglindea marea.Vocea parca era a unei fapturi inimaginabile.
Baiatul ramase fermecat de ea,cuprins de o magie ce vinde doar odata in viata un sentiment cu totul nou.Putin spasit si tot odata curios biatul se apropia de ea incet.La auzul unei mici crengute rupte fata trasari si se intoarsa sa vada.
-Buna.Spuse el putin spasit.
-Buna.Ii zambi fata in timp ce il privea.
Isi lua curaj si se apropie mai mult de ea.Observa ca este frumoasa intradevar,dar si vocea ei ii era nemasurabila.Se aseza langa ea,fta se ridica si se duse langa raul din apropiere.
-Eu ma numesc Akira.
-Lexi,ma numesc Lexi.
Inima biatului parca iesea din corp,o dorea mai mult desi nu stia nimic despre ea.Il cuprinse intr-o vraja,ceva mistic ii furase inima.
Fata se uita la cer,cauta ceva anume cu privirea,dar nu gasea.Din tufisi veni o batranica,avea parul alb caruntit de vreme.Ochii ei calzi�te faceau sa te simnti bine-venit oriunde.Baiatul vru sa se ridice sa o salute,dar fu inpins de fata intr-o tufa.
-Stai acolo.
Baiatul dadu din cap in semn de aprobare,dar acest gest ii lasa cateva semen de intrebare.
-Ce faci fata mea?
-Bine bunicut-o,stau la aer curat.
-Sa ai grija,se auzi ca un baiat din sat s-a ratacit.
-Bine bunico.
-Sa nu mai stai mult.
Dup ace batranica sa facut nevazuta ,baiatul iesi din tufis.
-Imi pare rau,numai trebuie sa ne intalnim.
-De ce?Intreba baiatul derutat.
-Nu se mai poate,urmeaza cararea si vei iesi in sat.
-Am sa te gasesc din nou,iti promit asta.
-Nu o sa poti.
Fata pleca,disparu ca printro magie,dar pentru baiat ea era misterul.Urmand cararea ajunse foarte repede in sat.Aceasta seara fusese plina pentru toti.Sunetul unei noptii linistite se stie dupa cum iti petreci ziua.Fata inca se gandea la baiat,dorea sa cunoasca cat mai multe despre el si acel sat.
Din aceea seara fata tot ii punea intrebarii buniciidespre oamenii ce traiau in sate,despre ei.Batrana si-a dat seama ca s-a intalni cu acel baiat,de aceea a lasat-o sa petreaca catevazile cu el.Lexi s-a dus din nou la rau,unde spera ca baiatul va veni din nou.Si asa a fost,baiatul a venit,au discutata.Un tricou alb si o pereche de pantaloni negri trei-sferturi.
Akira o asculta,ii placea totul la ea,parea sa fie fata perfecta din toate punctele de vede.Il fermeca de fiecare data cand ea zambea.S-au intalnit asa timp de trei zile,erau cele mai frumoasezile pan ace bunicuta ia prins vorbind impreuna.
-Fata mea,mi-ai incalcat cuvantul.
-Imi pare.
Batranica o apuca de mana pe fata,acesta isi intoarse privirea catre baiat.
-Am sa vin sa te iau.Iti promit.
Fata a asteptat trei zile si trei noptii dupa baiat,in cele din urma isi pierdea speranta.Acesta sera era una intunecata,luna nu se vedea deloc pe cer,totul in bezna.
La geam baiatul arunca cu cateva pietricele,fata se scula,privind pe geamil vazu.
Cai doi se intalnira intr-o poienita,unde numai lumina licuricilorse vedea.
-Sa plecam,lasa toul sis a mergem.Spuse Akira luand-o de man ape fata.
-Nu stiu ce zic.Spue ea spasita privind in pamant.
Baiatul o lua de mana si mearsa cu ea pe carare pan ace ajunsera in sat.Ochii fetei incepura sa straluceasca,era fericita ca insfarsit cunostea lumea de dincolo de natura.
Cei doi mersera pe stradutele prafuite si frumos amenajate ca doi indragostiti,dar numai unul era.Satenii cand ii vedeau vorbeau despre ei,ii intrebau cine sunt si ce cauta aici.
Fata se ascundea in spatele baiatului,ii era teama.Nu ii cunostea,dar totusi ei erau foarte curiosii despre cei doi.Ajungand la capatul satului cei doi obosira.
-Nu inteleg.
-Ce anume?Spuse Akira privind-o pe fata.
-De ce bunica nu ma lasat niciodata savad satul.
In cele din urma luma iesi dintre norii intunecati,razele ei parca ii despartea pe cei doi cu un serafan imens,transparent unde doar sa se priveasca pot.Baiatul se intrista putin,fata il observa si ii puse man ape umar,ca printro magie acel serafan disparuse.Cand incepu sa cante,vietuitoarele din imperjur incepura sa se adune in jurul fetei..
O ascultau,cantecul ei parca le linistea,erau foarte fericite.Dupa ce termina fiecare se imprastiara peste tot,cei doi plecara mai departe.Ajungand pe un drum pustiu,mergand toata noaptea.Rasaritul soarelui era foarte frumos,baiatul nu se putu abtine si o lua de mana.Fata se intoarse catre el,privind-o in ochi o saruta usor pe buze in fata rasaritului de soare.Lexi se inrosi la fata foarte tare,o lua inainte.
Nu peste mult timp,la o rascuce state ape jos un om,parea sa fie tare flamand,dar aparentele pot fi inselatoare.
-Dati-mi si mi-e o bucatade paine.Spuse el cu o voce pitigaiata.
Fat scoase din rucsacul baiatului o bucata de paine,i-o dete.Nu apuca bines a o dea si apucata de el de maini.
-Da-mi drumul.Spuse Lexi smucindu-se.
-Ai vrea tu papuse,tu blondule.Daca faci o miscare zana asta are probleme.
Baiatul dete din cap in semn de da.Fata era foarte speriata,nu stia ce sa faca,si nici nu avea id�e ce se va intampla mai apoi.Din tufisuri venire alti barbate care il apucara de maini pe baiat,de fata se ocupa cel ce se prefacu.Acesta parea sa fielideru gastii.
-Hai sefu dane si noua papusica.Spuse unul dintre banditi prvind pervers catre fata.
-Lasati-o in pace.Spuse Akira enervate.
-Ooo�baietelul tine la fata,ce dulce.Pacat,acum este a mea.Spuse el luand-o in spinare pe fata.
-Lasa-ma jos,ajutor!Striga fata din toate puterile.
-Mai incet papuse ca te doare gurita.Spuse acesta razand ironic.
Ajungand la o casa abandonata,pe fata o dusera intr-o camera diferita fata de a baiatului.Seful bandei intra in aceasi camera cu fata.
-Papuse,daca ma crezi ai un corp foarte frumos.
Lexi inghiti in sec,inima ii era accelerate.Barbatul se apropie de ea afand un zambet ironic si in acelasi timp pervers.Fata se dete inapoi,sic and atinse peretele si simti incoltita.Barbatul ii puse man ape picior urcand violent,fata tipa,se zbate dar inzadar.
Barbatul ii baga man ape sub tricou urcand incet,pe fata fetei aparura lacrimi.Doarea sa tipe,dar parca vocea ii era luata.Usa fu trantita la perete aparand Akira infuriate foc,era plin de sange,iar ochii lui erau rosii.Vazand-o pe fata acesta se duse langa ea,o stranse in brate.
-Ea este a mea.
-Scrie numele tau pe ea?
Fata se tara in genunchi pana la usa,darn u apuca bine sa iasa ca fu luata de mani si ridicata.
-Ba�da sefu chiar nu mai sties a se conporte cu fetele.
Fata se speri si din gresala il lovi intre picioare,acesta cazu jos gemand.Enervat se ridica si o apuca de picior lovindu-se de tocul usi cu capul.
-Doare..
-Vezi apusica,daca nu esti atenta te lovesti.
Lexi nu ami putea simtea cum fiecare particica din corpul ei striga dupa ajutor,simtea nevoia sa fie ajutata.Inchide ochii si asteapta.
Dup ace se ridica nimeni nu era nicaeri,se sperie si incepe sa-l strige pe baiat.
-Akira!Akira!Akira unde esti!Akira.
Nu departe de acolo,langa un rau baiatul se odihnea.Fata alearga si-l imbratiseaza,dra ramane uimita cum a reusit sa-I batape toti de unul singur.
-Esti bine?Te-au ranit?
-Nu sunt bine acum,iti multumesc foarte mult.
-Nu o sa mai las pe nimeni sa-ti faca rau niciodata.
-Esti uimitor.

Eh�sper sa va placa,nu sunt chiar asa de priceputa,dar�astept parerile voastre.
Mi-e frica �under bed-,astept criticile�


-Lexi...
[Imagine: winter1.jpg]
-Akira...
[Imagine: gba.png]

#2
I really like it:X
este foarte interesant;)), personajele sunt simpatice(Lexi, of course), dar si Akira e very sweet^__^
am gasit cateva greseli, insa las pe altcineva sa le zica(scrie:D)
descrierea e frumoasa, naratiunea de-asemenea, iar dialogul nu e sec... povestea e originala... that's what I call a Good Job ;)
spor la scris si sa pui cat mai repede continuarea:*:*

#3
serios...Chiar iti place..uh..sunt ff bucuroasa am maiciti ficuri scrise si in comparatie cu al meu eu am crezut ca acesta va fii foarte sec.Uh..continuare trebuie sa ma inspir,mai citescceva manga si apoi o postez...iti spun doar ca la urmatorul capitol vor fi batai,vampiri,si foarte multa tensiu (incerc sa reuses cu suspansul)



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Nici ingerii nu sunt ceea ce par a fi Chris`sCookie 3 3.133 25-07-2012, 05:35 PM
Ultimul răspuns: Chris.
  Cand imaginatia prinde aripi yume^^ 4 3.009 23-04-2012, 08:25 PM
Ultimul răspuns: yume^^
  Inger fara aripi Kyandi. 2 2.230 31-03-2012, 10:32 PM
Ultimul răspuns: hiimera
  Aripi insangerate BloodyInnocence 148 83.377 08-02-2012, 01:46 AM
Ultimul răspuns: Katniss
  Când ciorile zboară Mad Hatter 8 3.429 11-08-2011, 01:05 PM
Ultimul răspuns: Dragonz Eyez
  Bataie din aripi Ichigo. 2 2.305 02-06-2011, 10:24 PM
Ultimul răspuns: Hanna2300
  Zbori fără aripi ÅŸi zâmbeÅŸti plângând. Lust. 4 3.194 13-04-2011, 09:42 AM
Ultimul răspuns: Lust.
  Aripi frante Child Of Sunset 12 7.474 25-11-2010, 09:46 AM
Ultimul răspuns: Child Of Sunset
  Aripi negre bluedark 0 1.995 30-08-2010, 09:01 AM
Ultimul răspuns: bluedark
  ÃŽi vei da ingerului care nu poate zbura…aripi? Axxa.No.Way 39 26.948 20-02-2010, 09:05 PM
Ultimul răspuns: Irukandji


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)