Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Inchisoarea Mintii.

#1

#2
It got better. Cam asta e senzatia pe care am avut-o de la inceputul poeziei, cand o priveam putin nesigura, pana la final, cand ajunsese sa ma prinda. Intr-un fel, e ca si cum ai lipit impreuna doua poezii: una pana "you know I'm your friend", care e mai mult un dialog cu sinele si care ma duce cu gandul atat la o serie de incurajari ale vreunui antrenor, cat si la versurile unei melodii rap; iar cealalta pana la final, care reuseste sa cuprinda un minim de emotie si sa contureze oarecum relatia dintre cei doi in raport cu the screwed up world descrisa acolo.

Mi-a fost simpatica partea a doua, imi plac impulsurile astea de energie si sunt o mare fana a anything friendship-related, insa cred ca mai puteai lucra putin la ea, poate in ceea ce priveste modul de transmitere a mesajului. In loc sa-mi para o poezie, lucrarea ta mi-a sunat mai degraba a discurs, de mi-am imaginat instanta eului stand undeva deasupra unei multimi sau doar in fata prietenului sau si strigandu-i incurajari si proclamandu-si vesnica iubire si pretuire a prieteniei. Poate e din cauza tonului care a sunat atat de agresiv, sau din cauza multitudinii semnelor de exclamatie. Apropo de astea: desi nu se condamna asa de grav excesul de semne de exclamatie in proza, trebuie sa ai in minte faptul ca, in poezie, acestea au un efect stilistic mult mai pregnant. Si ele, si adresarea directa, si imperativul. In opinia mea, sunt chestii sensibile, de mare efect, iar folosite prea mult nu exprima decat un mare si haotic strigat lipsit de prea mare insemnatate.

De asemenea, recomand cu caldura sa renunti la apostrof in structuri precum "Blowin' up steam" sau "fightin' with my mind", pentru ca intr-adevar dau senzatia de cantec rap, thug life style. Poezia ta nu are un ritm sau o masura clar stabilite, asa ca nu e nevoie de prescurtari impuse numai pentru pastrarea acestora. A fost binevenita rima, dar din nou, pana intr-un punct, pentru ca la un moment dat mi-a dat putin senzatia de cliseu (alegerea anumitor cuvinte) si de rima fortata.

Oricuuum... Spor la scris in continuare si te mai asteptam si cu alte poezii ^^

P.S.: Habar nu am din ce anime a fost inspirata; probabil ca nu l-am vazut ._.
[Imagine: 1CGzWYg.png?1]
Thank you, Geesushi! ^-^
"these are the days that must happen to you"




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)