Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Incalzirea globala

#1
Luni venisem de la scoala cu niste nervisori dezvoltati si dupa ce m-am schimbat si am halit ceva m-am bagat in pat sa ma odihnesc. Numai ca nu puteam sa adorm. Asa ca am deschis TV-ul si am dat pe National geographic. Si acolo era un documentar cu incalzirea globala. Pe mine sincer m-am impresionat. Asta pentru ca eu urasc masinile si as sta numai afara de ar fi frumos. Si ma tot uitam si m-am intrebat: oare noi nu putem opri asta? de ce sa ne omoram singuri. Am trait mai mult de 2000 de ani fara masini si fara uzine si nu am murit, ne-a fost chiar mult mai bine.
Voi ce credeti. Daca am renunta la toate prostiile astea nu ar fi mai bine?
[Imagine: sig3a.jpg]



#2
Problema nu e sa rebnuntam la masini de tot ci sa dezvoltam intr-o maniera nepoluanta:

De ex ca mijloace de transport sa ramana doar cele electrice: tramaie, autobuze, trenuri electrice, si mijloacele de transport de ocazie sau divertisment sau cum sa le zicem nu stiu (telecabine, telegondole, telescaune, furnicular)

Ca mijloace de transport (autovehicule personale) scutere electrice si masini eectrice. Ele exista s-au inventat insa nu sunt prea cunoscute deoarece nimeni nu se implica in campanii de promovare ale lor. Si nici nu sunt scumpe. intre 5000 si 10000 RON

Despre fabrici pai ar trebui sa isi inlocuiasca aparatura de la 0 cu o aparatura performanta si cat mai putin poluanta.

#3
Dar vezi tu, cred ca unu-doi dintr-un milion au masini deastea. asa ca... si totusi. Frigiderele alea ca frigiderele da unde mai pui ca masinile apar de 10000 de ori mai repede ca ciupercile dupa ploaie. Si energia electrica, si uzinele. Sa fim seriosi. nu cred ca frigiderele alea polueaza intr-un an mai mult decat masinile astea in 10.
[Imagine: sig3a.jpg]






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)