Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Inainte de toate.

#1
Despre RPG in general.


In primul rand, pentru a participa la un RPG trebuie sa te asiguri ca ai citit si inteles urmatoarele lucruri: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=29148 si http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=29146. Mai apoi, trebuie sa citesti cu atentie ideea principala pe care se bazeaza RPG-ul in cauza: http://animezup.com/forum/showthread.php?tid=29245 si sa te asiguri ca ai inteles-o cum trebuie. Urmatorul pas ar fi sa-ti completezi o fisa pentru propriul tau personaj http://animezup.com/forum/forumdisplay.php?fid=207, iar acum, esti doar la un pas distanta de a trece la actiune. Cu toate astea, tin sa fac anumite precizari, si anume:

- RPG-ul este un joc colectiv, care se bazeaza pe principiul „cooperare". Rugamintea mea este ca acest lucru sa se intample intre toti participantii, insa, sa nu uitati sa lasati loc si „neprevazutului". Respectati ideile si conceptiile celorlalti. Nu ignorati un user, ci incercati sa il includeti in actiunea voastra, sau sa luati parte la a lui.
- Niciodata, dar niciodata nu va exista post fara ooc in care sa fie precizat numele persoane/i/lor care urmeaza sa scrie. Acest lucru este absolut necesar, la fel de necesar precum si respectarea ordinii de postare. Nu aveti dreptul sa scrieti ceva daca nu sunteti mentionati in ooc-ul postului anterior. (atentie: in cadrul ooc-urilor NU se dau indicatii despre ce ar trebui sa faca urmatorul user. Cum spuneam mai sus, lasati loc neprevazutului. Astfel lucrurile devin mai interesante.
- Actiunea poate fi privata sau libera, iar aceasta trebuie precizata la inceputul fiecarui thread. Acelasi lucru se intampla si atunci cand vine vorba de o limita de varsta impusa.

Despre Poveste si actiune.


Dupa cum bine stiti, in RPG-ul nostru actiunea are loc in contemporan, asadar trebuie sa va comportati ca atare. In povestea noastra nu au ce cauta incantatiile, magia, armele magice sau mai stiu eu ce alte trasnai. Nu uitati ca existenta voastra tine de frangerea inimilor unor oameni, iar pentru asta nu este nevoie de prea multe. Cea mai mare calitate a voastra este frumusetea inimaginabila, asa ca folositi-o cu tact.
- Pe pamant puteti dobandi doar cateva puteri, fie ca sunteti inger/demon in forma de om, si anume: aripile, viteza si forta fizica, forta de manipulare a unui om (gandirea, nu actiunile acestuia). In functie de fiecare, mai puteti avea cate o putere speciala. Nu veniti cu idei gen teleportare, fulgere aruncate din priviri sau arme care pot ucide instantaneu. Acestea va dau un avantaj mult prea mare, iar asta devine iritant. Invatati sa va folositi puterile fizice.
- Actiunea se desfasoara pe locatii. Acestea trebuie sa aiba legatura intre ele, si nu puteti fi in doua locuri deodata, doar daca sunt timpuri diferite. Locatiile sunt deschise de catre autorul RPG-ului sau de catre un alt user care, desigur, ii cere permisiunea autorului (mie). Locurile alese sunt in general pe pamant, nu aveti acces catre alte dimensiuni sau locatii total necunoscute.
- Nu confundati niciodata „a sugera" cu „a impune". Un personaj trebuie sa se incadreze in anumite tipare, insa, actioneaza dupa propria sa vointa. Nu ii este permis unui user sa-i spuna altuia cum sa procedeze, altfel, acesta nu s-ar mai numi RPG. Se pot sugera doar anumite idei, iar asta in privat.
- Exista situatii in care actiunea este privata, intre doua sau mai multe persoane. Nu aveti nimic mai mult de facut decat sa urmariti firul actiunii si sa aveti putina rabdare, pana cand va va venii randul sa postati.

Despre personaje


Ei bine, aici nu prea am precizari de facut. Sa va alegeti un personal este destul de simplu, mai ales ca aveti de ales intre urmatoarele 3 clase:
- ingerii - care sunt reprezentantii binelui. Caracteristica lor principala este sensibilitatea (atentie: a nu se confunda cu „naivitatea"). Ingerii sunt cei dezgustati de existenta si scopul lor pe pamant.
- demonii - sau reprezentantii raului. Desi nu sunt demoni cu norma intreaga, ca sa spun asa, nefiind demni sa traiasca in iad, acestia totusi isi pastreaza felul lor de existenta si gandire. Sunt vicleni si au scopuri meschine. Sunt rai si le place sa se joace cu sufletele oamenilor. Exista si cazuri in care acestia se indragostesc si uita de adevarata lor existenta.
- oamenii - am uitat oare sa precizez ca puteti avea si personaje omenesti? Ei bine, cred ca suna incitant ca un om sa cucereasca un inger/demon sau, chiar din contra sa iubeasca unul atat de mult incat sa se aleaga cu o inima franta. Ce credeti?

Alte precizari:
- PowerPlay-ul este strict interzis. (atentie: pot fi abateri de la regula atunci cand userilor le este permis acest lucru de catre ceilalti. De asemenea, vor exista personaje gata realizate carora aveti voie sa le faceti PowerPlay. Acestea vor aparea putin mai tarziu).
- Nu va realizati personaje imposibile cat si invincibile. Nu exista rase nobile sau oameni de rand, nici servitori ai reginei. Toti sunteti de acelasi nivel, singurul lucru care difera este rangul vostru in societatea oamenilor.
- Amintiti-va ca sunteti tineri, asa ca purtati-va ca atare. Ganditi exact asa cum gandeste un adolescent, actionati precum unul.

* Pentru orice alte intrebari/nelamuriri pm-ul meu este deschis, la fel si profilul unde puteti lasa un mesaj. Asteptam cat mai multi doritori sa participe. Succes!

[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)