Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

In love with a mermaid

#1
Edit: Nu deţin niciun personaj din animeul/mangaul Naruto, înafară de cele create de mine, şi nu profit de pe urma acestora.

In love with a mermaid...
Cap.1: Intoarcerea



Sasuke:

In sfarsit l-am omorat pe Itachi. Acum pot sa ma intorc acasa, in Konoha. Nu e ca si cum chiar as vrea sa ma intorc ca sa stau acolo mult timp. Voi sta acolo doar cat sa-mi dau seama cum sa distrug satul si locuitorii lui. Tocmai mi-a venit o idee destul de buna.
Am fost furat de ganduri si acum realizez ca aproape am ajuns "acasa". Padurea care ma inconjoara este destul de slab luminata din cauza copacilor incarcati cu frunze de toate formele si nuantele de verde. Nu la mai mult de 500 m in fata mea se vede poarta satului si cele 5 persoane care se pare ca ma asteapta. Una din ele are parul blond, lung prins in 2 cozi la spate, celalalt este un barbat cu parul gri si o masca pe jumatate din fata. Mai sunt inca 3, care cred ca au cam aceeasi varsta ca si mine. Pe 2 dintre ei ii recunosc imediat. Fata, cu parul roz ca florile de cires si ochii verzi si baiatul, care are parul ca spicele de grau si ochii ca cerul senin intr-o zi de vara. Mai este un baiat cu ei si are trasaturile asemanatoare mie doar ca paul lui este mai scurt.
In sfarsit ajung acolo si sunt intampinat de Hokage, Kakashi-sensei, Sakura, Naruto si dupa cum am inteles din ce tot bolboroseau ei pe acolo, Sai.
-Sasuke! Te-ai decis sa te intorci acasa intr-un final? "spune Kakashi zambind. Cel putin asa cred pentru ca nu prea se vede prea bine de masca."
-Da. Acum ca l-am omorat pe Itachi nu mai am niciun motiv sa nu o fac.
-Hei, fraiere, de cand nu te-am mai vazut! "spune Naruto zambind cu gura pana la urechi."
-Sasuke-kun, scuza-l pe idiotul asta! "spune Sakura si ii da un pumn in cap la Naruto, care, a daramat vreo 3 copaci in asa-zisa lui calatorie."
-Ma rog..."spun eu cu indiferenta. Nu de alta, da' nu-mi prea pasa ce zic sau fac aia doi."
-Sasuke Uchiha! Ar trebui sa te pedepsesc grav!
-Dar, Tsunade-sama...
-Nu poti face asta, baa-chan! "se baga Naruto din nou."
-DAR...Nu o voi face. Esti un ninja valoros si avem nevoie de oameni ca tine.
Si spunand asta dispare intr-un nor de fum impreuna cu Kakashi si Sai, lasandu-ma cu fostii mei coechipieri.
-Deci, Sasuke-kun, vrei sa vii sa mancam niste ramen impreuna? "ma intreaba Sakura."
-Vin si eu! "spune Naruto cu o moaca de zici ca a dat de aur."
-Bine, bine. Vin si eu ca oricum n-am ce face altceva."Defapt chiar voiam sa trec pe acolo in drum spre casa."
Toata lumea se uita cam ciudat la noi dar, na, era logic. Mai mergem cam 5 minute in care Naruto a tot recitat meniul de la Ichiraku pentru a alege ceva de pe-acolo, dupa care ajungem.
Am stat acolo pana traziu si am povestit diverse chestii si le-am zis ca ei sunt ca fratii mei. Singura cale de a ii convinge ca eu chiar am sa stau acolo pentru totdeauna.


Sakura:


Nu-mi vine sa cred ca chiar s-a intors. Este ca un vis devenit realitate. Chiar daca se poarte cu mine exact la fel de rece ca inainte, totul e perfect. Desi as vrea sa se uite la mine ca la o fata nu ca la o sora. Atunci cand a spus ca eu si Naruto suntem ca fratii pentru el era sa ma inec in timp ce mancam. Nu m-as fi asteptat sa spuna asa ceva. Cel putin nu asa repede. Deabia s-a intors si deja mi-a eliminat orice speranta de a fi cu el. Dar eu nu renunt asa usor. Las' ca vede el cine e cea mai buna fata din zona.
"Asa e, Sakura!"spune innerul meu cu gura mare. "Arata-i cine-i sefa! Muahahahahaha" Dar eu il ignor si merg in continoare spre casa.
Cred ca ma voi oprii putin pe malul fluviului care trece prin Konoha. Se numeste fluviul oceanului, pentru ca se varsa in ocean si este si destul de mare. Pe aici trec zilnic o multime de barci si vapoare pline cu marfa, pe care o transporta pe insule si alte locuri.
Desi e doar un fluviu este pana si nisip pe langa el. Ai putea sa vii aici pentru prima oara si sa crezi ca esti la mare. Acest fluviu mai aste renumit si pentru ca mai demult, oamenii credeau ca sirenele vin aici in noptile cu luna plina si daca le auzeai cantand iti vor indeplini o dorinta. Ar fi asa frumos sa aud si eu una... Ce tot aberez eu aici?! Sirenele nici macar nu exista.
Ar trebui sa ma indrept spre casa.


Naruto:

Ce bine ca in sfarsit s-a intors Sasuke! Acum ma voi putea concentra pe a deveni hokage. Tot nu-mi vine sa cred ca chiar s-a intors... Deabia astept prima noastra misiune impreuna. Nu am mai fost in nicio misiune in ultimele 2 saptamani si ma cam plictisesc. Ar trebui sa ma grabesc spre casa. Este cam tarziu..
Cred ca voi avea un vis frumos in seara asta!

#2
Nu ai disclaimer. Te-aș ruga să vizitezi topicul de reguli al acestei secțiuni și să arunci un ochi.Dacă ai nelămuriri, mă întrebi
-

#3
Interesant inceput, totusi... sunt curios de cum il vei continua. Hai ca m-apuc si eu sa transcriu o poveste... este, totusi, un fic.
[Mesajul este prea lung. Da, ai citit bine. Prea lung!]
Edit: Dar, totusi, sai ce facea? Stiu ca el e tipul din Ambu... nu avea misiunea sa-l spioneze pe Sasuke? Cred ca ar fi singurul care ar avea un motiv... spunand ca l-a vazut trecand si a fost curios unde se duce.
Ah, si Naruto oare cam inactiv, aici... stiu ca este doar un personaj secundar, insa... Hinata este cam in aceeasi situatie cu Naruto... bine, pe langa faza cu fratii... Daca intamplarea aceasta este dupa faza cu pain, poate ar fi momentul sa-i dai o palma care sa-l trezeasca... sa-si dea seama de ce simte Sakura pentru Sasuke si de ce simte el pentru Hinata...

Ce spui de continuarea asta?

(tot Naruto)
Ar trebui sa ma grabesc spre casa. Este cam tarziu..
Cred ca voi avea un vis frumos in seara asta!
Indreptandu-ma pe casa il vad pe Shikamaru. Se misca agale, schiopatand dintr-un picior. Ranile-i sunt mai negre ca noaptea. Deabia ii zaresc fata plina de sange, sudoare si... lacrimi?
"Ce s-a intamplat?!" (il intreb eu grabit) Cu o ultima zvarcolire, acesta sopti incet si ramanand fara vlaga, cazu peste mine. Eu nu-ntelesei ce spusese. Eram prea preocupat sa-l duc la spital. Dupa ce-am ajuns, acesta fu luat de o asistenta. Statui nemiscat, in spitalul rece, cu sentimentul ca am uitat ceva. In clipa aceea sosi Sprancene stufoase, cu niste rani asemanatoare. Sfasiat de coltii unui animal fioros, acesta statea drept, cu sangele curgand in suvoaie pe gresia rece, cu o privire de ucigas, care imi strapunse inima. Un curent rece imi cuprinse tot corpul. Imi amintii ce imi spuse Shikamaru... Stateam nemiscat uitandu-ma la Lee, tremurand, cu gandul la ea si tot ce putui sa fac, a fost sa-l intreb: "Unde-i Hinata?"

As fi scris mai mult, dar nu vroiam sa crezi ca vreau sa-ti fur ficul. :D
[center][Imagine: forgive_people.jpg]
[Imagine: this-is-my-limit-83836-530-398.jpg][/center]

#4
Buna! Deci vad ca este primul tau post, poate ca esti noua sau poate ti-au fost sterse postarile dupa incidentul cu fan fic. Nu prea comentez la Naruto fics, dar mai fac si cate o exceptie.
1. Nu ai disclaimer care suna cam asa: Nu deţin niciun personaj din animeul/mangaul Naruto, înafară de cele create de mine, şi nu profit de pe urma acestora. Pe acesta trebuie sa-l pui la inceputul capitolului 1 sau 2 nu la toate capitolele.
2. Trebuie sa ai 50 de randuri, si tu nu prea ai atatea.
Despre fic acum:
- Ideea este originala si vad ca nu te bazezi intocmai pe anime si e foarte bine pentru ca nimeni nu vrea sa vada exact animeul doar scris sub alta forma.
-Mai sunt si cateva greselute de tastare.
-La inceput a fost excelenta descrierea, dupa care a inceput sa descreasca.
- Actiunea la inceput iarasi a fost okey, dupa care s-a grabit saraca in asa fel incat lu` Naruto i-au mai ramas patru randuri. Incearca sa scrii pentru toti la fel de mult dar fara sa o lalai la o idee. Sa descrii ce gandesc ar fi foarte suficient.
-Nu folosi asa mult dialog, uneori este chiar foarte banal si nu scrie cu litera mare, pentru ca se considera ca titpi la noi. Intelegem ca ai vrut sa scoti in evidenta ca tipa, dar nu e estetic, mai bine zici de exmeplu. : -Prostule. tipa ea.
-Nu pune ghilimele ca sa arati ca a zis X ceva, pur si simplu dupa ce a zis pui punct urmat de zise/spuse/grai/tipa/ragi etc. X.
-Nu folosi "kun, sau ba-chan" stiu ca sunt din limbajul lor, dar dau un aspect de amestecatura acolo, ori il scrii in romana ori tot in japoneza. Uneori ai putea adauga subtil, cand este o scena mai mieroasa de exemplu " -Nu-i asa Sakura-chan? ;;)" Pe genu asta.

Eu cam atat am avut de zis, spor in continuare si sa speram ca o sa iasa ceva foarte frumos. La revedere!

Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#5
Scuzati-ma ca al 2-lea capitol e asa de scurt si amarat, dar, l-am facut inainte sa citesc comentariile. Am incercat sa tin cont de ele (cat am putut) in al 3-lea capitol asa ca o sa le pun impreuna.



Cap. 2: O misiune prea usoara...



Sasuke:

Sunt trezit din somn de razele calde ale soarelui care patrund prin fereastra camerei mele. Eu stau pe patul de 2 persoane care are cate o noptiera cu o lampa pe ea pe fiecare parte. Ma ridic lenes din pat si ma uit la ceas. Era doar 9:12 dimineata, bineinteles. Ma indrept spre baie calcand pe covorul negru care se afla pe jos.
Dupa un dus relaxant, imi iau din dulapul meu, care e destul de mare, o pereche de pantaloni albi si un tricou negru. Imi iau niste arme din sertarul biroului care era situat pe peretele opus dulapului si le pun in gentuta de la spate. Acum sunt gata sa parasesc camera mea cu peretii de un albastru inchis si sa vad lumina zilei.
Nici nu ies bine din casa, ca il si aud pe Naruto cum ma striga iarasi ca descreeratul. Ii spun sa vorbeacsa mai incet ca il pot auzi si asa si il intreb ce vrea.
-Pai, ne-a chemat Tsunade-no-baa-chean pe toti patru. A spus sa ne grabim, si spunand astea o luam amandoi pe strada care duce spre turnul hokage-ului.
Pe drum vedeam fel si fel de magazine si oameni care mergeau spre diferite locuri dar nu pareau sa se grabeasca. Iar m-am luat cu gandurile si nu am observat ca eram deja la intrarea in turn. Wow! Intotdeauna a fost asa mare? Si spunand asta intram. Nu dupa mult timp ajungem in camera hokage-ului unde se aflau si Sai si Sakura.
-In sfarsit ati ajuns si voi! spune Sai ,ala, zambind ca un fraier. Cred ca are nevoie de niste cursuri de viata.
-Mda...ma rog... De ce ne-ati chemat hokage-sama?
-Pai ma gandeam ca voi patru sa mergeti intr-o misiune in Taramul Apelor. Am primit niste rapoarte care spun ca oamenii sunt speriati de niste sunete care se aud noaptea. Vreau ca voi...
-Sa vedem ce se intampla. Nu-i asa, Tsunade-sama? se baga si Sakura in discutie.
-Exact. Nu cred ca va fi prea greu avand in vedere ca s-ar putea sa nu fie ceva asa de important, dar, Taramul Apelor a platit destul de mult pentru investigatia asta, asa ca, ma astept la rezultate impecabile, spunand asta ii apare un zambet ciudat pe fata care spune ceva de genu' "bani,bani,bani" Femeia asta chiar e ciudata.
-Deci pana la urma doar despre asta era vorba, baa-chan...spune Naruto oarecum dezamagit.
Mai discutam ceva detalii si ne lasa sa plecam. In sfarsit, acum pot sa merg sa ma antrenez.
-Sasuke, ce planuri ai pentru azi? ma intreaba Naruto.
-O sa stau acasa si o sa-mi ascut sabia,am spus asta pentru ca, daca afla ca merg sa ma antrenez ar fi venit cu mine si linistea mea s-ar fi dus pe apa sambetei.
-Ok. Daca te razgandesti anunta-ma si poate o sa ne antrenam impreuna.
-Daca insisti...spun eu plictisit

Sakura:

In sfarsit s-a intors Sasuke si ea ne da o misiune sa investigam ceva atat de patetic?! Inteleg ca abea s-a intors si toate alea, dar asta e prea simplu. Ma rog... Ar trebui sa merg sa ma antrenez, dar nu am chef chiar acum asa ca ma duc pe malul fluviului.
Dupa cam 10 minute de mers, ajung. E o priveliste asa frumoasa! Soarele face apa sa straluceasca si sunetul apei care curgea era asa placut si melodia asta minunata care parca e cantata de un inger... Stai! Melodie?! Ce melodie?! Ma ridic repede si ma uit in jur dar nu mai apuc sa vad cine a cantat pentru ca nu era nimeni in preajma. Eram doar eu si natura in splendoarea ei. Cred ca mi s-a parut...sau nu...




Sasuke:

Mai sunt cam 2 ore pana se insereaza. Ma indrept spre casa si trec pe langa flufiul care trece prin zona asta si aud o melodie foarte lina care parca se completeaza cu sunetul apei. Oare cine canta? Ma uit in jur dar nu vad pe nimeni. Melodia a incetat deasemenea. Poate ca a fost doar imaginatia mea.
Peste vreo 5 minute sunt deja acasa, mancand niste ramen la conserva. Nu e la fel de bun ca cel proaspat, dar na... Ma duc in camera mea si imi iau katana si o piatra de ascutit si incep sa o ascut daca tot i-am zis lui Naruto ca ascut sabia... Dar nu apuc sa incep sa o ascut ca aud batai in usa. Ma intreb cine o fi...
Deschid usa si vad cu surprindere ca este ultima persoana pe care voiam sa o vad azi, este...

Melodia pe care au auzit-o Sakura si Sasuke: http://www.youtube.com/watch?v=NENzpgFW4...Tp3alQAMAA




Cap. 3: Si pe ea?

Sasuke:

Deschid usa si vad cu surprindere ca este ultima persoana pe care voiam sa o vad azi, este Ino. Probabil ca doar acum a aflat ca m-am intors. Si eu care speram ca ziua asta sa fie una pe deplin linistita, dar, logic , a trebuit sa o strice cineva.
-Tu ce cauti aici? o intreb pe blonda imbracata intr-o fusta mov cu o palma deasupra genunchilor si cu un fel de bustiera tot mov care ii scotea in evidenta formele destul de generoase si papuci clasici ninja, care mi-a sarit in brate imediat.
-Pai, ma gandeam ca ti-a fost dor de mine, spune ea cu un zambet pervers. Trebuie sa recunosc ca ma cam atrage, dar doar fizic.
-Ai gresit persoana, Ino. Asa ca pleaca si lasa-ma in pace.
Si spunand asta o desprind de mine si ii inchid usa in nas. Dupa ce injura de cateva ori se indeparteaza comentand despre nu stiu ce. Acum ma pot intoarce la ascutirea katanei mele frumoase si elegante. Nu ca as fi obsedat de sabia asta dar a costat destul de mult sa o fac si a si durat ceva, asa ca...


Sakura:

Tsunade-sama a spus ca maine la prima ora sa fim la ea in birou pentru a ne spune ceva important. Oare despre ce e vorba? Voi afla maine oricum asa ca nu imi fac atatea griji despre asta. O aud pe mama cum ma striga si imi spune sa cobor pana jos sa o ajut sa puna masa. Eu ies din camera mea cu peretii de un crem deschis in care aveam un pat, un dulap destul de mare pe partea opusa patului si langa dulap un birou care, asemenea celorlalte piese de mobilier este deasemenea din lems de cires. Imi pare rau pentru ciresii care au trebuit taiati, dar, asta e.
Ajung destul de repede jos si o ajut pe mama sa puna masa. Dupa cam cinci minute apare tata si luam masa. Am avut o scurta conversatie despre misiunea care ne-a dat-o Tsunade-sama si le-am zis ca nu stiu exact cand vin acasa asa ca mi-au apus sa am grija. Dupa ce am terminat de mancat am iesit la o plimbare sa-mi "racoresc" putin mintea. M-am plimbat pe strada pana am ajuns la patecuta care ducea la fluviu si m-am indreptat incolo. Spre surprinderea mea m-am intalnit cu Hinata, care, se pare ca privea stelele. Ma sptrecor incet si o sperii destul incat sa strige un "Aaaa!" cam isteric.
-Ce m-ai speriat, Sakura! Era sa fac stop cardiac, spune aceasta respirand greu.
-Scuze, scuze. Nu am vrut sa te sperii asa tare. Dar tu ce faceai aici?
-Pai ma uitam la stele si am auzit o melodie asa frumoasa, dar cand ai venit tu s-a oprit. Zici ca ar fi cantat un inger.
-Hei! Si eu am auzit o melodie intr-o seara. Era asa de relaxanta, dar cand am vrut sa vad sine canta, s-a oprit si nu am vazut pe nimeni.
Dupa ce mai discutam putin pe tema asta, cadeam amandoua deacord sa mergem spre casa. Am avut un drum linistit pana acasa si nu a durat mai mult de 10-15 minute. Am observat ca mama si tata deja s-au pus la culcare si nu am vrut sa-i deranjez, asa ca m-am dus direct in camera. Dupa ce am facut un dus m-am schimbat in pijamale si m-am culcat.


Naruto:

In sfarsit am terminat antrenamentul. Acum ma indrept spre casa. E cam intuneric, dar stelele cunt uimitoare asa ca ma opresc putin pe o banca si ma uit putin la ele.Am vazut o stea cazatoare si mi-am dorit ca misiunea de maine sa fie mai interesanta. As vrea sa mi se indeplinasca dorinta asa de tare!
-Ar fi timpul sa merg spre casa, spun asta cu voce tare si ma ridic de pe banca, oarecum lenes.
Pe drum nu am vazut numai cateva lumini aprinse. Se pare ca e destul de tarziu. Si eu trebuie sa ma trezesc devreme maine... Cand ajung acasa sigur o sa mananc o partie de ramen ca sa ma mai inveselesc.
Lasandu-ma purtat de ganduri nu observ ca deja am ajuns. Deschid usa, ma descalt repede si ma grabesc spre dulap ca sa iau niste ramen instant. Deschid usa dulapului si...Nuuu! Nu mai e nimic in el. Ce o sa ma fac pana maine? Acum ca nu mai am ramen ma simt atat de trist, suparat si mi-e atat de somn. Ma bag in pat, nu inainte sa-mi setez ceasul sa sune si adorm visand ramen si mai mult ramen.


*A DOUA ZI, DIMINEATA*


Sasuke:

Dimineata a venit mai repede decat ma asteptam. Ma imbrac repede in hainele mele obisnuite si ies din casa, indreptandu-ma spre turnul hokage-ului. Pe drum ma intalnesc cu Sakura si Naruto. Drumul a fost destul de linistit, auzindu-se doar stomacul lui Naruto care plangea dupa niste ramen. Ma mira ca Sakura nu a comentat putin despre asta, dar e mai bine asa.
Am ajuns in fata usii care duce la camera hokage-ului. Cand intram inauntru am fost destul de surprinsi sa vedem o fata foarte frumoasa cu parul negru si cu ochii rosii.
Cam ciudat dar nu pare ca nu ar fi naturali. Are niste haine scumpe, deci ori este aici sa plateacsa o misiune ori ii cere banii lui Tsunade. Sirul gandurilor imi este intrerupt de vocea fetei care era destul de rece dar totusi foarte placuta.
-Si trebuie sa calatoresc cu astia patru pana acsa? Cred ca nici mie nu mi-ar tine piept.
-Nu va faceti griji, domnisoara Sayuri. Sunt niste ninja foarte buni si am incredere ca vor fi la nivelul asteptarilor, spune Tsunade zambind fortat. Pana la urma cine mai e si fata asta si ce vrea sa spuna prin "calatoresc cu ei"?
-Tsunade-sama, cine este ea? intreaba Sakura inainte sa apuc eu.
-Michiko Sayuri. Sunt una din fetele regelui de pe insula Hokkaido, cel mai important regat pentru toata lumea ninja.
-Cum adica? spune Naruto confuz ca de obicei.
-Indraznesti sa contesti faptul ca fara metalul pe care il exportam nu puteti face suficiente arme? spune fata din nou rece uitandu-se urat la Naruto.
-Ce? Nu! Doar ca eu nu am auzit de insula asta si...Dar nu a apucat sa termine ca Tsunade l-a intrerupt si ne-a spus ca va trebui sa o excortam pe domnisoara asta pana pe insula sau regatul sau.
-Ce?! Trebuia sa o luam si pe ea? intreaba Naruto cu o voce cam ciudata, dar Sakura ii da una si de potoleste.
Dupa ce iesim ea ne intreaba care dintre noi va sta cu ea pana ce plecam, ca sa nu fie atacata. Eu ma ofer voluntar sin cauza ca nu prea avem ce face in ziua respectiva. Din nu stiu ce motiv, defapt stiu, Sakura se infurie si se ofera si ea voluntara sa stea cu ea.
-Ma bucur ca sunteti atat de saritori dar o sa iau doar fata cu mine. Va trebui sa mergem sa cumparam ceva haine daca tot suntem aici si nu cred ca un baiat idiot, ca toti ceilalti de altfel, imi va fi de ajutor, si spunand asta se uita urat la mine, Sai si Naruto. Nruto se pregatea sa spuna ceva dar se baga Ino, care vine cu echipa ei dintr-o misiune.
-Nu cred ca frunte-lata va va putea ajuta sa va alegeti ceva, Sayuri-sama. Daca doriti pot sa va ajut eu, spune Ino uiandu-se superior la Sakura.
-Daca o sa vreau sa ma imbrac ca o c***a o sa te contactez. Pana atunci o sa stau cu persoane mai decente si mai destepte, cum ar fi ea, spune bruneta, de data asta cu o voce vesela si chiar agreabila. Sa mergem! mai adauga ea dupa aceea.
Ino aproape ca exploda de nervi si Naruto aproape exploda de ras. Noi ceilalt am chicotit putin dar ne-am calmat rapir, cand s-a intors Ino spre noi. Dupa cateva minute de taclale noi am plecat sa ne pregatim de misiune, urmand sa ne intalnim in fata portii principale. Sper sa nu fie prea grea misiunea, pentru ca azi sunt cam bleg si nu prea am chef de multa miscare.




Asa arata Michiko Sayuri: http://tinypic.com/view.php?pic=2quqhci&s=5

#6
Buna! Tot nu ai pus disclaimerul. EDIT: Acum am vazut ca ai pus disclaimerul la primul capiol :">

O sa-ti corectez ceva care si mie mi s-a criticat pana nu am mai facut.
Din ficul tau: -In sfarsit ati ajuns si voi! spune Sai ,ala, zambind ca un fraier. Cred ca are nevoie de niste cursuri de viata.

Acel "Cred ca are nevoie de niste cursuri de viata", se intelege ca erau vorbele lui Sai, dar eu cred ca erau gandurile lui Sas`ke, asa ca trebuia sa dai enter si sa scrii pe urmatorul rand ;). Si acest lucru l-am mai vauzt si cand a venit Ino la Sasuke acasa.

Mai ai cateva greseli de tastare. Eu as spune sa nu mai scrii Naruto:iada iada. Sasuke: Taca taca. Ar fi mai bine sa scrii un capitol numai din perspectiva lui Sasuke si dupa sa scrii un capitol despre aceeasi idee dar din perspectiva altuia. Atunci cand ai scris *A doua zi dimineata*- nu merge, mai bine incepi sa narezi direct. Unde a zis Sayuri "ca o c___a, tu mai bine nu puneai stelute ci doar scriai la inceputul capitolului ca o sa aiba si o replica obscena.

Apar inbunatiri,dar tot trebuie slefuit ficul, asa ca spor la scris si sper ca sfaturile mele sa-ti fie de folos.Am vazut ca ai mai scurtat din dialog si e bine asta, vad ca esti o fata silitoare care asculta sfaturile altora.

Spor in continuare!
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#7
Scuzati-me ca, capitolul asta e asa de slab dar l-am scris cam tarziu.



Cap. 2: El cine e?


In sfarsit ora 11. Deschid usor usa camerei mele intunecate si ies in graba. Strazile sunt pline. Nimeni nu sta pe loc, mai ales intr-o zi cu vremea asa frumoasa ca asta. Soarele straluceste linistit, incalzind pamantul. Vantul cald, de primavara adie usor dand o senzatie de racoare.
In timp ce merg ma intalnesc cu Naruto, care ma saluta si imi spuna sa ne grabim. Dau din cap aprobator si mergem in pas alert. Nu dupa mult timp ajungem si observam ca, inafara de Sai, toata lumea era acolo. Am observat ca Sayuri s-a schimbat din hainele ei scumpe, intr-un costum mai de ninja, sa zicem. Oricum si acela parea scump. Abia acum observ ce corp perfect are. E destul de inalta, are o talie perfecta, cred, si niste forme...
Dar nu apuc sa termin sa gandesc chestia asta ca il aud pe Naruto spunandu-i cat de bine ii sta si chestii deastea.
-Stiu ca arat bine, spune aceasta la fel de rece ca mai devreme. Nu trebuie sa imi spui tu asta. Nu stiu daca stii, dar s-au inventat oglinzile, si spunand asta a chicotit putin.
-Eu incercam sa fac un compliment. Daca nu vrei sa il accepti, treaba ta, spune Naruto punandu-si mainile in san si intorcandu-se cu spatele.
-Uite-l pe Sai! spune Sakura.I-a luat cam mult, completa aceasta.
Sai s-a apropiat spre noi si ne-a spus ca nu mai poate veni pentru ca trebuie sa mearga cu echipa lui Kiba intr-o misiune.
-Foarte bine, oricum nu aveam nevoie de el, spune Sayuri, parca citindu-mi gandurile.
Si spunand asta a luat-o pe Sakura de mana si au pornit inainte. De cand s-au apropiat astea doua asa tare?

Acum este ora 7. Am mers destul de mult, asa ca ne-am decis sa ne oprim in satul de la poalele dealului pe care ne aflam. Satul era plin de oameni si magazine. Cred ca puteai gasi tot ce-ti doresti. Naruto a plecat sa-si ia ceva de mancare, in timp ce noi cautam un hotel.
Pe drum am vazut ca un baiat cam de vrea 15 ani se certa cu un batran. Am intrebat pe cineva ce se intampla si am descoperit ca baiatul ii imprumutase batranului niste bani, cam multi, ca sa isi poata pune magazinul pe picioare. Insa, bartranul nu mai avea suficient ca sa ii dea banii inapoi.
Dupa ce am aflat le-am spus si fetelor. Spre surprinderea mea Sayuri s-a indreptat spre baiat si l-a luat de o ureche urland:
-Ce ti-am spus eu tie despre imprumuturi? Si nici nu m-ai bagat in seama. Asteapta numai sa ajung acasa! In momentul asta mergem sa...
Dar nu a apucat sa termine ca baiatul a spus si el ceva.
-E de bijuteri...
-Dupa ce arunc o privire inauntru, spune Sayuri parca trecandu-i toata furia.
Nici nu stiu cine-i baiatul, dar are ochii aproape portocalii, si parul de un negru descis, aproape gri. Se indreapta spre usa si o deschide pentru a o lasa pe fata sa intre inintea lui.
Sakura, curioasa din fire intra dupa ea si o intreaba cine e baiatul.
-A, Sakura! Am uitat sa-ti spun. El e fratele meu, Hiroto. E cu un an mai mic decat mine si se pricepe sa faca faceri, insa tot idiot este.
-Hei! Nu sunt idiot! Si nu cred ca nu-ti convine sa ai peste 300 de magazine cu bijuterii.
300! Inteleg ca sunt bogati, dar nisi chiar asa. Cred ca tot ce e pretios prin lume e detinut de ei.
-Bine, poate ai si tu dreptate cateodata. Apropo, tu nu mergi spre casa?
-Ba da. De ce?
-Pai, hai cu mine! Am luat cu mine niste ninja din Konoha sa ma conduca pana acasa, asa ca poti sa vi si tu.
Acesta este inantat de idee si ne spune ca are un hotel in zona si ne spuna ca putem sta la el in noaptea asta si dimineata plecam. Syuri il intreaba daca are un izvor termal, ca ea nu vine daca nu. Dar spre norocul nostru a spus ca are si ca ar trebui sa ne grabim.
-Eu ma duc sa-l caut pe Naruto, spun eu.
Ceilalti imi dau adresa hotelului si imi spun sa nu stau prea mult, pentru ca atunci cand se insereaza, strazile sunt periculoase.
Dau aprobator din cap si ma grabesc sa il gasesc pe idiotul ala. Ma duc in fiecare loc unde se serveste mancare si, intr-un final il gasesc intr-un magazin unde se servea ramen. Din moment ce l-am gasit comad si eu o portie si ii povestesc ce s-a intamplat cat a fost absent.
Face ochii cat cepele cand aude de hotelul cu izvor termal si toate cele. Eu ii dau una peste cap si ii spun sa manance mai repede, iar dupa nici cateva minute terminam de mancat si ne grabim inapoi. Mi-a luat destul de mult sa gasesc hotelul ala pentru ca era intuneric si nu prea stiam locul. Dupa cam o jumatate de ora de cautari am gasit hotelul si m-am indreptat intracolo. Cand sa intru il aud pe Naruto exclamand un mare "WOW!", dupa care intram amandoi si vedem ca peste tot ere plin de menajere si o intrebam pe una din ele unde sunt ceilalti, iar aceasta ne spuna ca au plecat la izvorul termal.
Din cauza ca Naruto nu mai tacea, a trebuit sa ma duc cu el la izvor. Am inaintat spre camerele noastre din marele hotel care era in stil japonez, cu usi glisante, peretii erau vopsiti intr-o culoare de albastru foarte deschis si podelele erau acoperite cu o mocheta de aceeasi culoare. Pe dinafara e vopsit cu rosu si negru. Camerele sunt foarte simple. Sunt paturi de cate doua persoane cu cate o noptiera pe fiecare parte si un dulap destul de mare. Fiecare camera avea baia proprie, care avea jacuzzi, un wc si o chiuveta cu o oglinda deasupra si, bneinteles, cabina de dus.
Cand am iesit din camera, l-am vazut pe...



Sayuri: http://www.google.ro/imgres?q=anime+ninj...29,r:7,s:0


Hiroto: http://www.google.ro/imgres?q=anime+ninj...r:13,s:117

DiZ edit: Reguli fan fiction 8. Nu e permisa utilizare de smiley-uri sau michimausi de orice fel pe aceasta sectiune. Aceasta regula se extinde si pentru folosirea de imagini cu personajele gasite pe internet, exceptia facand momentul in care este realizat un fanart special pentru ficul in cauza. Sa nu fim totusi profitori de talentul altora.

#8
Sal`tare.

Vad ca mi-ai ascultat sfatul in privinta capitolelor.Greseli de gramatica sunt si vroiam sa le corectez daca dadeam qoute, dar daca nu merge te voi lasa pe tine sa le cauti.Diaogul uneori este sec si iar sunt replici de genul: "-Prostule!
-Imbecilule!"

Nu mai scrie unele cuvinte ca pe messenger, si prin asta ma refer la acele Wow-uri, ar trebui s ale scrii simplu Uau si cu litere mici pentru ca se intelge ca personajul tipa la noi prin aceL WOW. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.
Descrierea incearca sa nu o mai faci forta, spre exemplu "Am intrat in baie si erau alea puse asa: la nord-vest un scaun si o penseta, la vest un dulap.", mai bine ne lasi sa ne dam seama ce se afla in incapere prin actiune pe care le desfasoara,cam asa: " M-am decis sa fac o baie lunga si relaxanta. Mi-am ales ditnr-un dulapior micut de pe perete, niste saruri si mi-am prins parul intr- coada de cal in fata oglinzii.[din perspectiva unei fete]".
Sfarsitul nu-l lasa in plop, puteai spune "Speram sa nu-l intalnesc pe X[ pe cine vede el]" sau "Aveam un sentiment ce ceva avea sa se intample, si chiar asa a fost, cand am iesit, din camera spre a ma indrepta spre iazul termal, l-am vazut pe X." - e bine sa-i spui numele, pentru ca ne vei lasa si mai mult in suspans, daca este un dusman al lui Sasuke, vom fi intrigati sa citim si urmatorul capitol pentru a afla ce se intampla.

Sper ca sfaturile mele iti sunt folositoare. Succes in continuare.
La revedere!
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:

#9
Am adus, in sfarsit, nextul. Stiu ca am inceput sa scriu iarasi Sasuke:blabla...si tot asa, doar ca nu stiam cum sa introduc cat mai bine faptul ca noul personaj o enerveaza se Sayuri. Sau cel putin nu m-a dus capul la momentul respectiv. :D
Si nu am apucat sa corectez capitolul(nu prea mai am timp acum ca a-nceput scoala)


Cap. 5: Inca unul?

Sasuke:

Cand am iesit din camera, l-am vazut pe Hiroto care, ducea de mana un baietel cam de vreo trei ani. Avea parul de un portocaliu aprins si niste ochi verzi ca iarba. Curios, l-am intrebat cine este baiatul, iar el mi-a raspuns ca nu stie.
-Tot ce stiu despre el e ca trebuie sa-l duc la sora-mea. Zice ca o sa ii spuna numai ei, spune Hiroto. Si, Sasuke, vrei sa mergem toti patru la izvoarele termale? S-ar putea sa ne intalnim cu fetele si ne vom si distra...
-Daca insisti...Oricum nu am nimic mai bun de facut, asa ca, hai sa mergem!
Si spunand asta eu, Naruto, Hiroto si baietelul pornim spre izvoarele termale. Nu dupa mult timp de mers ne intalnim cu fetele care, se pare ca se indreptau spre camerele lor. Nu apuc sa mai gandesc nimic, pentru ca o aud pe Sayuri strigandu-l pe frate-so.
-A! Sayu, aici erai! Te-am cautat peste tot. Baietelul asta s-a ratacit si nu vrea sa vorbeasca cu mine. Poate ai tu mai mult noroc.
Aceasta se indreapta spre noi impreuna cu Sakura care ne saluta. Sayuri se uita putin la baiat iar dupa aceea ii da o palma fratelui sau.
-Hei! Ce-a fost asta? Ce-am focut de data asta?
-Pai, e vorba de ce nu ai facut, fratioare. Nu-mi vine sa cred ca te-a pacalit. Iar! spune Sayuri cam nervoasa in timp ce se apropie de baiat si ii da un sarut pe obraz.
Baiatul roseste instantaneu si un nor de fum ne inconjoara, aratandu-i adevarata forma. Era un baiat ca de vreo 17 ani, bine facut cu parul si ochii ca si ai baiatului. Nu dupa mult timp il aud cum striga:
-Sayu-chan! Nu-i asa ca ti-a fost dor de mine? Nu-i asa? Mi-ai promis ca o sa-mi aduci ceva cand te intorci acasa, asa ca, din moment ce eram prea curios ca sa mai astept pana vi, am decis sa vin sa ne intalnim pe drum.
In timp ce ei stateau la taclale mie imi trecea prin cap o singura intrebare:Inca unul?
-In primul rand, esti un idiot. In al doile rand nu am promis niciodata asa ceva. Si in ultimul, dar nu cel din urma rand, de cate ori ti-am spus ca nu vreau sa ies cu tine?! Mai lasa-ma odata in pace! spune Sayuri dandu-i o palma.
Nu ca m-as baga, dar o merita. Si eu i-as fi dat o palma, sau poate chiar mai multe. Dar iar sunt surprins de baiatul asta care, a tras-o pe Sayuri de mana ajungand astfel intr-o pozitie in care i-ar fi foarte usor sa o sarute.
-Deci vrei sa jucam dur, nu? ii aud vocea baiatului, de aceasta data mult mai serioasa, care ma facea sa vreau sa-i dau un pumn si sa o iau pe ea de acolo dar...
Nici nu mai apuc sa clipesc ca il vad pe Hiroto dandu-i un pumn, astfel eliberand-o pe sora lui, si spunandu-i sa plece sa se culce pentru ca este tarziu si ca va avea el grija de asta. Sayuri ii spune Sakurei ca, camera ei este fata-n fata cu a ei, si tocmai atunci mi-am dat seama ca au stau fix in camera de langa ea. Soarta...


Sayuri:

Nu-mi vine sa cred ca idiotul ala de Hideki a indraznit sa ma atinga! Poate am mers putin prea departe de data asta...Dar a meritat-o! Cred...Ar trebui sa incetez sa ma gandesc la chestii de genul si sa ma bucur de calatoria de care am parte. Dar, nu are rost. Nu pot sa dorm. Mai bine as canta ceva. Oricum cel care sta langa mine e Sasuke, deci cred ca doarme deja. Am auzit ca e un ninja foarte bun si ca l-a omorat pe Orochimaru.
Oricumdaca o sa ma auda, o sa ii spun ca scultm un CD sau ceva de genul.


Sasuke:


Ce e sunetul asta? Tocmai cand aproape adormisem... Hei cantecul asta seamana cu cel pe care l-am auzit cand eram in Konoha.

*FlashBack*
Ma indrept spre casa si trec pe langa fluviul care trece prin zona asta si aud o melodie foarte lina care parca se completeaza cu sunetul apei. Oare cine canta? Ma uit in jur dar nu vad pe nimeni. Melodia a incetat deasemenea.
*End FlashBack*

As putea jura ca e aceeasi voce. Vine din camera lui Sayuri. Ciudat. Oare ea canta? Nu prea pot sa-mi dau seama chiar daca peretele asta pate foarte subtire. Ar trebui sa ies pe balcon ca sa aud mai bine. Usa balconolui este glisanta, din sticla. Balconul este destul de mare si se deshide la doua camere. Norocul meu este ca stau in camera alaturata si pot sa vad cine canata. Se pare ca am avut dreptate. Micuta printesa canta. Ce nesimtit as fi daca as deranja-o in vre-un fel. Si gandind asta ma duc langa usa de la balconul meu si o trag cat pot de repede, aceasta facand un zgomot destul de urat. Nici nu apuc sa fac ceva ca ma trezesc cu un kunai la gat. Se pare ca fata asta a facut ceva antrenamente.
-A... Tu erai. Credeam ca idiotului de Hideki i-am mai venit vreo idee.
-Apropo, de ce se tot tine dupa tine? intreb eu incercand sa incep o conversatie.
-Pai, cand eram mai mici era sa cad dintr-un copac,iar el fiind mai mare m-a prins. De atunci tot zice ca mi-a salvat viata si ca ii sunt datoare. Trebuie sa recunosc, e destul de dragut, dar e prea enervant.
-Sti, de obicei pana acum m-ai fi insultat cel putin de vreo trei ori. E un record. Ar trebui sa sarbatorim! spun eu, incercand sa inveselesc putin atmosfera care a devenit destul de posomorata de cand am inceput sa vorbim.
-Da, ai dreptate. Stii, cateodata esti detreaba, dar cateodata imi vine sa-ti rup gatul. Desi prefer mai degraba prima varianta, spune asta aproape soptit dupa care, spre surprinderea mea, imi da un sarut pe obraz si pleaca repede in camera ei, lasandu-ma cu gura cascata.
Urasc sa fiu eu cel care ramane asa. Dar nu ramana asa pentru mult timp pentru ca o aud pe bruneta spunandu-mi ca este frig si ca ar trebui sa intru in camera mea. Eu o ascalt si ma bag in pat. Acum probabil ca nu o sa mai pot sa adorm. Hei! E melodia aceea, din nou. Acum simt cum ma ia somnul...




Soarele rasare. iar razele lui imi deranjeaza piele, gadiland-o intr-un fel placut. Ma ridic lenes in fund si imi dau seama ca mi-e foame. Ma imbrac si cand sa ies pe usa o tranteste Naruto, intarand in camera mea ca un nebun. Il intreb ce vrea, iar el imi spune sa merg cu el sa mancam ramen. Dar nu apuc sa-i dau un raspuns ca usa de la balconul meu se deschide si Sayuri ii spune, sau mai degraba urla la sracul Naruto sa-si ia gandul de la ramen, cel putin atata timp cat exista mancare in hotelul asta.
-Dar... Eu nu pot manca altceva! Nu e normal pentru organismul meu! striga Naruto si mai tare.
Si asa a inceput o searta de toata frumusetea, tocmai la mine in camera. Si cum era normal, in cateva minute au ajuns si Sakura si ceilalti doi baieti. Spre surprinderea mea, Sayuri l-a luat de mana pe baitul pe care, din cate am inteles il cheama Hideki, si au plecat in gradina hotelului, culmea, sarind de pe balcon.
Cam in cateva minute cei doi au inceput sa se lupte.
-Hei, Hiroto! Ce fac cei doi? intreaba Sakura.
-Asta-i modul surorii mele de a-si descarca nervii. Asta si inca cateva activitati artistice, dar asta este modul principal. Nici nu prea se enerveaza des, dar cand o face, nu vrei sa fi in preajma ei. Odata era sa ma omoare doar pentru ca i-am spus ca ar trebui sa isi mai ia o haina pe ea pentru ca era fric si s-a dezlantuit iadul...
Asta da fata interesanta. Deabia astept sa vad cum lupta...

#10
Buna! Am citit capitolul, dar nu am avut timp sa las un comentariu, o sa las maine :)

EDIT: He ^^, cum am promis, am venit sa-ti las parerea mea scrisa aici.
Nu stiu de ce dar acest capitol mi s-a parut mai slabut ca celalalt, poate pentru ca iar ai revenit la povestirea din mai multe perspective si numai in acest capitol ai schimbat persoana de trei ori, uneori doar ca sa scrii vreo doua replici sau un gand. Iar in unele locuri dialogul este cam sec si in acest capitol, nu stiu de ce mi se pare cam majoritar.
Ah, actiunea este si ea cam grabita, in fine, daca a aparut fostul prieten a lui Sayuri, asta pe mine nu m-ar impiedica sa ma distrez cu Sakura si Naruto[ daca as fi Sasuke], la baile termale.
Astept sa vad cum evoluezi. :)

La revedere!


EDIT Daria: nu se mai acceptă „dau edit mâine, acum mă doare capul/etc.”. Lynn a zis asta mai demult.
Samy fu` a`ci!

~Marele meu fratior mai mic: Stefuu~ :smart:
`Mica mea surioara mai mare: Wanna` :bv:
*Sora mea geamana: Me_Amy* :love:




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)