Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

I'm here.

#1
Hellaw!
Saya is here~ Am venit cu o compunere care pot spune ca mi-a iesit bine^^ M-a aplaudat toata clasa cand am citit-o [Simteam nevoia sa spun asta*] Soo... Chiar aici:


Ganditorul
Timpul trece precum apa unui rau iar pietrele raman,la fel ca amintirile,amintiri frumoase,surprize,incercari,regrete,clipe frumoase pe care viata ni le aduce.Barbatul din tablou priveste in gol, spre nesfarsit.
Nimic nu il poate opri din visare.O amintire ii strabate gandul.Poate o zi din copilarie cand se juca cu copii in fata casei parintesti.Casa de pe malul raului pare veche,atat de veche incat caramizile par a spune povesti,poate chiar romane, despre viata proprietarilor.Omul are in spate un rucsac.Poate fi un calator,un drumet al vietii care isi cauta drumul demult pierdut.Soarele palid aduce o stralucire aparte ochelarilor sai,pusi expre acolo pentru a ascunde privirea ganditoare, chiar trista.Frunzele vibreaza la fiecare atingere delicata a apei.Podul, de care este sprijinita aceasta misterioasa persoana, pare vechi, poate antic, aratand ruinele unei vechi sperante care poate fi oricand reconstruita.Cascada loveste cu putere pamantul ,aruncand mici cristale de apa pe frunzele plopilor.La mana barbatului se afla o bratara cu doua chei: o cheie a sufletului si o cheie a sperantei.Un stejar se arata mandru din spatele persoanei .Acest copac puternic si aratos il caracterizeaza pe baiat. Bocancii sai, jerpeliti si murdari,arata cat a umblat pentru asi atinge scopul: De a ajunge aproape de cascada care ii poarta amintirile.Melancolia ce il inconjoara pe barbat ,ii reflecta starea de spirit.Acea stare ce il duce in trecut ,cand copacii ce ii aduc umbra acum,erau doar niste crengute abea rasarite.
Raul ii aduce aminte de copilarie, de zilele cand mergea cu parinti la pescuit.Fiecare frunza ii poarta amintirile iar orice floare poate fi o speranta pentru ca acest peisaj mirific, este si va fi mereu reflectia vietii acestui ganditor.El profita de timpul, pe care multi oameni incearca sa il economiseasca, stand aici si privind cascada vietii. In memoria lui, doua salcii isi apleaca crengile, plangand de dorul misteriosului.


Asta a fost si sper sa va placa^^ Am facut-o in ora de romana>.<

Si aici este poza pe care am descris-o (trebuia sa fac compunere descriptiva)
Astept critici xD
Piiiiic xD
[Imagine: 302xdzc.jpg]
Voi, nepasatori de moarte, dispretuitori de viata,
Ce-ati probat cu-avantul vostru lumii pusa in mirare,
Ca din vultur vultur naste, din stejar stejar rasare!

#2
Sunt aici asa cum am pomis. Deci sa incep:

Ca aspect general ai dat.o in bara. Defapt nu ai dat.o direct, dar multora nu le place centrat, cel putin mie nu mai imi place si pe unii ii ingreuneaza acest scris centrat. Cred ca pe parcurs daca mai multi iti vor spune acest lucru o sa iti dai seama ca este si inestetic, nu numai deranjant la citire. Alta problema de estetica: cand postezi capitolul ori one.shotul lasa si tu un rand spatiu intre acel inceput informativ ( cel care spui ca este scris nu stu unde and so on ) si titlul lucrarii. Dupa, mai lasi un rand liber sii intre titlu si continut, ai spatiu cat vrei, nu platesti ca sa scrii si sa faci toul cat mai ordonat.

Titlul se poate interpreta in mai multe moduri si te face sa vrei sa aflii ce a scris autorul despre aceasta tema, deci un punct in plus de la mine.

`` Timpul trece, ( virgula ) precum apa unui rau, ( virgula ) iar pietrele raman,la fel ca si ( cuvant lipsa ) amintirile. ( aici trebuia sa pui punct ) Amintiri ( este cu litera mare, si faci o repetitie care putea fi inlocuita cu : Parti din trecut. Acum va suna ciudat si propozitia ar trebui sa sune cam asa : Parti din trecut reprezentate de surprize, clipe de neuitat, regrete, toate aceasta aduse de viata. ``

Asa, in rest mai toate propozitiile sunt incurcate dar macar se intelege ceva din ele. Repeti cuvintele intr.o veselie, exista sinonime. Ai folosit : omul, de prea multe ori, in fine, au mai fost cuvinte dar nu asa repetate ca acesta.

Vad ca ai folosit comparatia ca fiind ficgura de stil principala, ti.a reusit dar se putea si mai bine. Naratiunea debea exista, ai vrut sa te bazezi pe desciere, asa imi da mie impresia, dar nu prea ti.a reusit pentru ca lucrarea a fos scurta si nu pea a exprimat mai nimic. Dialogul este inexistent si ma bucura pentru ca nu ai sarit pe el din prima.

Cam atat, uite.ti comentariul >:D< !
[Imagine: Jun0xCa.png]

#3
Hello! :] Sunt aici precum am promis acum ceva timp. Ai crezut ca am uitat de comentariu? Nici gand, doar ca am avut ceva treaba si abia acum mi-am facut putin timp sa comentez cate ceva. So, sa incepem:
Ideea e destul de draguta, doar ca nu prea ai stiut cum sa o conturezi, adica ai incercat tu ceva ceva pe acolo, doar ca eu nu prea am inteles asa de bine ce vrei tu sa transmiti prin aceasta compunere. Nu ai avut o viziune clara asupra a ceea ce vrei sa transmiti cititorului. Data viitoare, incearca mai intai sa te gandesti mai bine asupra a ceea ce vrei sa transmiti, iar apoi pune-ti ideiile pe o foaie, o sa vezi, ca o sa fie mai usor si totul va decurge mult mai usor, mai lin. Iti dau un sfat: atunci cand scrii ceva incearca sa nu-ti ascunzi sentimentele, adica sa scrii exact ce simti tu in acele momente si daca vei face asta, mesajul va fi inteles mult mai usor de catre cititor.
Hm acum sa vorbim putin despre estetica. Cum a spus si Zuzu, ai cam dat-o in bara, puteai sa scrii normal, nu centrat. Alta observatie: cand incepeai un nou paragraf, puteai scrie si tu de la capat nu in continuare, pentru ca asta ingreuneaza oarecum cititul si de asemenea arata inestetic si avand in vedere marimea oneshot-ului , te-ai fi putut ''chinuii'' sa scrii cu diacritice deoarece face citirea mult mai usoara si textul mai usor de parcurs.
Ai avut si cateva greseli si probleme cu virgula, care nu dau bine deloc. Ar fi trebuit sa fi mult mai atenta cand ai postat, data viitoare incearca sa remediezi greselile de felul acesta.
Titlul: Aici am o parere total opusa de cea a lu' Zuzu. Mie una nu imi inspira nimic, dar absolut nimic. Mi se pare sec, banal, ales in 2 secunde, doar ca sa fie un titlu. Nu ma atrage sa citesc continutul, pot spune chiar ca e plictisitor. Data viitoare gandeste-te mult mai bine asupra mesajului transmis si abia apoi alege titlul cu mare atentie, ca sa fie in concordanta cu textul, dar sa si atraga cititorul.
Am mai observat ceva ceea ce pe mine m-a secat pe creieri: ''pusi expre acolo pentru a ascunde privirea ganditoare, chiar trista''
Ma poti lamuri si pe mine ce intelegi tu prin ''expre acolo'' ca eu una nu inteleg nimic. Ori am tampit eu, ori tu ai vrut sa scrii exact .Chiar sunt curioasa, deci te-as ruga sa-mi explici.
Un alt lucru deranjant pentru ochi a fost faptul ca dupa unele semne de punctuatie lasa-i spatiu, iar dupa altele ba. Ori lasa-i dupa toate, ori nu mai lasa-i deloc. Hotaraste-te!

Asta a fost tot comentariul. Stiu ca te va deranja, dar ai zis ca vrei critici, deci trebuia sa primesti cateva pentru a te imbunatatii. Nu ai de ce sa te superi, pentru ca nu te-am criticat pe tine, ci compunerea ta, dar totul este in avantajul tau, fiindca te ajuta sa te imbunatatesti. Stiu asta din propria experienta. Si eu am primit si inca mai primesc critici dure care nu ma supara deloc, ci ma ajuta sa ma imbunatatesc, deci chiar nu ai de ce sa te superi.
Bafta cu noul oneshot si sper sa ti cont de sfaturi!
[Imagine: j5atg3.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)