Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Imprevizibil

#11
buna...
am citit capitolul de ier asa in graba ca aveam niste treaba si eram obosita moarta si am zis ca am sa dau comm azi.
revenim:imi place noul capitol..destul de bine realizat.putin mai multa descriere.as vrea mai mult a sentimentelor defapta,sentimentele lui Boho.tipa noua destul de suspecta oricum trea sa aiba si Boho o prietena.sper ca totul sa decurga bine..astept sa se inample lucruri destul de intresante.am mari pretenti de la tine,sa iti fie clar?ok..ma declar fan al fic-ului tau.este foarte reusit si te felicit.mai trebuie un pic de tot imbunatatit sper sa fie un fic lung si din mai multe sezoane daca vrei iti garantez ca le voi citi pe toate.
bafta incontinuare,next'ul cat mai rapid!
byebye&hug you!

#12
AoiButterfly - Izzy inca nu ramane cu fata, a vrut doar sa-si "incerce sansele". Poze cu personajele inca nu am gasit, dar cred ca e mult mai bine ca voi sa va imaginati cam cum arata ele. Cat despre fata cea noua..nu am pus-o in asa fel incat sa fie fata cea rea.. xD Si, serios..chiar ma chinui cu descrierea, dar nu am nici prea mult timp =<
LoveNight - Multumesc anticipat ! Chiar ma gandeam sa fac 2 sezoane, dar inca nu e sigur. >:DDDDD< !.

Capitolul este scris in aproximativ 2 ore, grabindu-ma din cauza temelor, deci ma astept sa am cateva greseli. Va rog sa ma scuzati, dar..am un program destul de incarcat si chiar incerc sa mai si scriu la fic cand mai apuc.. =s

Capitolul 5 - Surprinderi una dupa alta.. Incep lucrurile sa se contureze spre bine?

O ploaie crunta a inceput sa isi faca aparitia in timpul noptii. Picurii de apa loveau brutal fereastra, din ce in ce mai rapid, mai puternic, mai multi. Desi dormeam, auzeam toate aceste fenomene, tresarind la fiecare tunet si fulger. Sunetul infricosator imi dadea o stare de frig si ma simteam ca intr-un film de groaza in care voi fi victima, toate astea simtindu-le in somn. Deja se auzea cum crengile copacilor loveau fereastra, desigur si suieratul vantului incepea sa se faca simtit. M-am ridicat din pat cand am realizat cu adevarat ce furtuna e afara, indreptandu-ma spre baie. Cum ma asteptam, era cinci dimineata, soarele nu era rasarit inca, iar eu eram treaza. Mi-am facut toaleta, dupa care mi-am luat din dulap o pereche de jeansi albastri stramti, o bluza rosie si un hanorac largut, usor decoltat, dar fara fermoar, cu care m-am imbracat. Skaterii mei negrii erau deja pregatiti la usa, fiind asortati cu geaca si esarfa mea care avea model cu cranii. M-am dus in baie, dupa care m-am privit in oglinda. Ma gandeam la tot ce s-a schimbat in atat de putin timp, la indiferenta dobandita de mine in atatia ani si la posibila mea racire fata de foarte multe persoane. Erica, o persoana deschisa, foarte simpatica, si totusi nu ma simteam in largul meu sa-i spun orice. Izzy, in schimb, o persoana rece, tacuta, dar cu care stiam ca pot sa discut pe fiecare tema, fiind acolo sa ma asculte, ajute si sustina.

Nu am mai stat mult pe ganduri, am luat o perie si mi-am prins parul intr-un coc micut la spate, lasandu-mi bretonul sa-mi cada peste ochi si cateva suvite rebele care imi conturau fata, revarsandu-se peste umeri. Am plecat din baie, dupa care m-am uitat la ceas. Indica 6.10. Perfect. Mi-am luat mp4-ul din geanta, m-am imbracat cu geaca, ghiozdanul punandu-l pe umeri imediat si am iesit din camera. M-am indreptat spre sala de clasa, unde urma sa am prina ora de istorie la acest liceu. Mi-am aranjat cartile, dupa care am dat volumul mai tare in casti si am analizat incaperea in care ma aflam. O clasa monotona, ca oricare alta, cu destule banci cat pentru treizeci de copii. Vestiarele din spatele clasei de culoare verde-albastrie erau foarte bine plasate, potrivindu-se cu parchetul. Pe peretele opus geamului era asezata o harta de geografie cu treptele de relief. Plictisita, m-am uitat iar la ceas. 7.00, o adevarata imbunatatire. Trebuia sa ma astept sa apara cateva persoane. "Gandit si intamplat, asa cum zis si facut se adevereste.", mi-am spus cand am avzut prima persoana intrand in clasa, pasind cu o hotarare foarte puternica, parca nevazand ca eu sunt in clasa. Era un baiat roscat, cu ochii verzi, atat de verzi de aproape se potriveau cu o frunza in timpul verii, acea culoare cruda, sigura. Mi-am dat jos castile din urechi, vrand sa vorbesc cate ceva cu el. Nu prea am stiut ce sa spun, recunosc in schimb ca arata foarte bine. Era imbracat cu gust, avea o bluza alba si o camasa neagra, o pereche de bugi larguti, dar care ii veneau foarte bine, si o pereche de adidasi. Il priveam atenta, fara ca eu sa-mi dau seama, el cand ridica privirea parca speriindu-se de mine.

- S-a intamplat ceva? m-a intrebat pe un ton rece, dar hotarat.
- Nu. Umm.. Eu sunt Isabella. Poti sa-mi spui Boho.
- Prefer Bella sau Bells. Eu sunt Ryan. Esti noua in liceul asta? a intrebat ca si cand ar fi interesat de viata mea.
- Da, abia daca gasesc salile, deci nu prea ma descurc.
- Iti pot arata eu, si-asa e foarte devreme.

Am dat afirmativ din cap, dupa care am mers cu el pe holurile liceului, aratandu-mi laboratoarele si celelalte sali importante, desigur si sala de sport. Cum hoinaream noi prin holurile pustii, am simtit o mana care imi apasa pe umar. M-am intors usor spre acea persoana si, spre mirarea mea, era Izzy. S-a uitat dubios la mine, cu aceeasi pereche de ochi negri reci, dupa care mi-a soptit la ureche ceva despre Ryan, fara ca eu sa inteleg prea bine. A ridicat din spranceana cand a observat ca nu raspundeam la ceea ce zicea el, dar, cam dibuind despre ce e vorba, am facut un semn cum ca intre mine si roscat nu e nimic. Mi-a spus sa stau un minut in locul unde eram, el intre timp ducandu-se spre Ryan. Desi el nu voia, eu am auzit tot ce au discutat ei.
- Vezi ca daca e ceva cu tine si fata asta, iar tu o faci sa sufere.. ai mancat bataie, roscatule. Stiu cum a mai fost anii trecuti si sper sa nu fie la fel si cu ea.
- E de-a ta? Deja ai distrus fata?!
- Stii bine ca urasc cand te faci ca si cand nu ai suporta sportul pe care il practicam, dar ai stat 2 ani cu noi si vrei sa te intorci.
- Oricum nu e treaba ta in ceea ce a privit rolele si, serios, ma voi intoarce ! Probabil cu papusa asta langa mine.

Izzy a venit spre bine, aratand ca un pachet de nervi. Am preferat sa plec inainte sa-mi spuna si mie vreo doua. M-am dus in clasa impreuna cu Ryan, deja auzind soneria. M-am asezat pe scaunul meu, fara sa ii spun vreun cuvant Ericai. Profesorul de istorie a intrat in clasa, un barbat cu parul saten, drept, fiind tuns intr-un mod foarte adolescentin, spre mirarea mea. Purta o camasa neagra si o pereche de pantaloni indigo, in picioare avand o pereche de adidasi Nike. A inceput sa ne povesteasca despre revolutia franceza, incepand sa imi iau notite, desi eram total paralela. Plictisitoare ora, chiar m-a pus sa si raspund la o intrebare de-a lui. Norocul meu a fost ca am stiut-o. Ora a trecut greu, foarte greu, dar pauza a fost cea mai interesanta. Ryan m-a luat de mana, ducandu-ma in spatele salii de sport, neputand fi vazuti de nimeni. Ma uitam intrebator spre el, asteptand sa vad ce vrea sa-mi spuna.
- Si..iti place aici? a intrebat el, foarte calm.
Banal...
- Adica..cum ti se pare? a continuat, dandu-si seama usor usor ca abereaza.
Prostesc...
- Voiam sa zic..ce crezi despre mine? a intrebat, cu o siguranta pe el de nedescris.
Surprinzator...
- Esti un baiat de treaba.
- Doar atat? a continuat, asteptand mai mult.
Avea tupeu baiatul...
- Nu mai ocoli. Ce vrei sa afli?
- Daca sunt pe placul tau ar fi prea mult? a zis, la fel de sigur pe el.
- Esti pe placul meu.
- Si..ce spui, ar fi ceva daca am fi impreuna? Chiar daca nu ne cunoastem, de multe ori e mai bine sa cunosti partenerul in timpul unei relatii..
Chiar ca suprinzator..




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)