Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Imaginatia

#11
Citat:Si ideile tale in general sunt contrare ideilor "turmei", care daca stai sa te gandesti ar fi cam acelasi lucru.
De fapt cand esti altfel decat turma nu se cheama ca esti original? Si implicit ca ai imaginatie?

In momentul in care faci o munca grea (datul la sapa fiind exemplu) nu prea ai timp sa te plictisesti ca de aia e munca grea.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#12
Am zis ca datul cu sapa e metafora pentru munca grea. Ca am dat si eu cu sapa (pe modul normal de dat la sapa nu pe "hai sa vezi si tu cum e").
Deci dupa tine nu e bine nici ca turma nici altfel decat turma?
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#13
(21-04-2011, 01:22 PM)fleeting ray A scris:
Citat:In general se merge dupa efectul de turma, zice cineva ceva-> ceilalati repeta. Adopta idei.

Si ideile tale in general sunt contrare ideilor "turmei", care daca stai sa te gandesti ar fi cam acelasi lucru.
Ceea ce tocmai ai ciripit este un nonsens.
Un grup de persoane sustin x afirmatie.
Ion nu sustine X afirmatie, avand alta idee.
--> Ion face parte din turma? Logica ta ma ingrozeste.

Citat:Cand ai idei numai altfel decat ale turmei se cheama ca doar ti le insusesti pe cele diametral opuse, deci nu inseamna neaparat ca ai 'imaginatie' (exprimare gresita, pentru ca de fapt toata lumea are imaginatie).

Originalitate, era cuvantul potrivit. Orisicum, nu poti insusi ceva ce nu s-a spus, foloseste cuvintele mai cu grija. De asemenea, ca sa fi de parere cu ceva diametral opus, trebuie sa negi prima varianta->Ca sa negi, trebuie sa aduci argumente, sa te gandesti- e mai complicat, de aceea in general se da dreptate primului care a deschis gura si se repeta ideile. Desi din nou, e cam greu sa port o discutie cu tine, este cam irational, ceea ce tocmai ai ciripit.
Citat:
Citat:Daca dai la sapa nu iti trebuie imaginatie.

Daca dai la sapa iti trebuie imaginatie, in primul rand pentru a sti cum sa tii sapa, in al doilea rand pentru a stii unde sa sapi.
Asta nu are nicio legatura cu imaginatia, muncitorul nu descopera din nou cum se da la sapa,sau gaseste o alta cale. Doar aplica ce a fost invatat.
Citat:al treilea rand pentru a nu muri de plictiseala in timp ce sapi, pentru ca banuiesc ca cei ce sapa nu stau numai si studiaza pamantul si buruienile din fata lor, se mai gandesc si la cata productie o sa fie si la ce-o sa manance diseara si chestii de genu
`
Eu am spus de un act in sine care nu necesita imaginatie, respectiv datul cu sapa. Nu la ce se gandeste x cand dadea cu sapa sau cand e pe veceu.

Citat:
Citat:In ce masura e bine sa ai imaginatie, si cat de bine sau nu este sa te 'retragi' in ea.

E bine sa ai imaginatie in masura in care fara ea ar fi destul de greu sa rezolvi probleme, gasesti solutii, si sa gandesti in general o.O. Si sa te 'retragi' in ea cred ca toata lumea e de acord ca nu e bine. Deci, nu e nimic de dezbatut aici.

Este un topic extraordinar, dar pentru GCCD ^-^.
1.Acela a fost doar un exemplu, subiectul poate fi ceva mai vast.
2. ... Tocmai mi-ai contrazis afirmatiile, eu acum ti-le-am combatut. Ce altceva decat --> DEZBATERE, se poate numi asta? 10
Do not speak unless you can improve the silence.

#14
Citat:Daca dai la sapa iti trebuie imaginatie, in primul rand pentru a sti cum sa tii sapa, in al doilea rand pentru a stii unde sa sapi, si in al treilea rand pentru a nu muri de plictiseala in timp ce sapi, pentru ca banuiesc ca cei ce sapa nu stau numai si studiaza pamantul si buruienile din fata lor, se mai gandesc si la cata productie o sa fie si la ce-o sa manance diseara si chestii de genu`.
o sa dezbat doar la asta. Bun, imaginatie avem. Deci cand da un om cu sapa, se imagineaza in lumea poneilor si a curcubeelor, nu? Logic ca nu. Are gandire, omul care da cu sapa si se gandeste la X, la Y ce o sa faca maine, azi la anu.
Citat: Mai gandesc si la cata productie.
pai se gandesc e cuvantul de baza aici. nu isi imagineaza, sunt siguri ca va fi o productie.

Imaginatia e folositoare pentru oameni. Eu una cand dau cu sapa si o ajut pe bunica mea, nu imi imaginez mai nimic, pentru ca sunt atenta, sa nu gresesc si sa calc vre-o leguma, ceva. Ori ale adoua varianta, mai vorbesc cu cineva. Deci nu imi imaginez o conversatie, port una.

on: imaginatie dupa parerea mea, este atunci cand pictezi, scrii, iti imaginezi un film, cand visam cu ochii deschisi. 4 XD


stii totusi ce apreciez eu la tine? Cum iti sustii punctul de vedere. Este de apreciat. Nu te supara pe mine. Iti respect opinia si sper ca si tu mi-o respecti pe a mea.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#15
Citat:stii totusi ce apreciez eu la tine? Ca iti sustii punctul de vedere. Este de apreciat. Nu te supara pe mine. Iti respect opinia si sper ca si tu mi-o respecti pe a mea.
Asa e mai corect.

Prin folosirea imaginatiei cand dai la sapa cred ca ea se referea la faptul ca fara imaginatie ar fi mai greu. Nu sunt neaparat de acord cu asta, dar vad ca toata lumea s-a gandit ca imaginatia e vitala pentru datul la sapa.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#16
Citat:Nu sunt neaparat de acord cu asta, dar vad ca toata lumea s-a gandit ca imaginatia e vitala pentru datul la sapa.


eu una nu cred ca e vitala imaginatia cand dai cu sapa. Cand ai atata de munca si vezi tot pamantul de aici pana acolo, cred ca nici nu iti mai arde sa iti imaginezi ceva.
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#17
(22-04-2011, 11:56 AM)Orange A scris: ------
eu una nu cred ca e vitala imaginatia cand dai cu sapa. Cand ai atata de munca si vezi tot pamantul de aici pana acolo, cred ca nici nu iti mai arde sa iti imaginezi ceva.

Pai e vitala cand dai cu sapa, ca sa nu te mai gandesti la cat de mult ai21 te mai gandesti la ceva frumos, alea, alea 21. In fine, n-am incercat.
Da, imaginatia e ceva vital, si daca sti sa o folosesti, banuiesc ca poate fi inlocuitor pentru droguri Smile[ca tot se zice ca iti dau o stare placuta si te gandesti la ceva placut]. Acum depinde, ca poate unii pricep ca daca ai imaginatie esti nebun. Nu, nu esti.
Cea mai reuşită semnătură.

#18
Un subiect atat de divers abordat intr-o maniera asa de unilaterala. Imaginatia ca sistem de evadare din realitate. Ok e si asta un mod de a privi lucrurile.

Dar imaginatia implica mult mai mult decat crearea in cap a lumii in care sa te retragi din fata realitatii crude. Ca un drog...

Imaginatia implica in fapt reasezarea lucrurilor pe care le stii deja in alte pozitii pentru a produce chestii noi. Inventatorii au imaginatie. Daca omul n-ar fi avut imaginatie nu ar fi invatat nimic. Iar noi acum n-am fi avut internet si nu am fi putut sa spunem si sa repetam obsesiv intr-o maniera total gresita:
Citat:Remembre: Ce nu te omoara, te face mai puternic.
Fiindca ceea ce nu te omoara te poate arunca in bratele disperarii sau te poate marca atat de profund incat nu ai sa mai fii niciodata cel de dinainte - si nu mereu in sens bun. Sigur ca o infrangere poate sa te motiveze in anumite conditii; dar uneori daca aia e atat de socanta te poate sustrage de pe drumul unei vieti cat de cat reusite si te arunca intr-o prapastie din care este complicat sa mai iesi! Cu sau fara imaginatie.

Daca e vitala imaginatia? Normal. Altfel, orice chestie pe care o facem s-ar lovi de granitele plictiselii. Si monotoniei. Imaginatia implica si crearea unor planuri sau strategii. Cum ar fi daca as avea aia. Si asta ma motiveaza sa-mi vad in continuare de treaba fiindca o sa obtin aia. Dand cu sapa sau nu...
[Imagine: F3GHuiy.png]
You Know Nothing
I'm such a LESBIAN! LOL
#seeuspacecowboys #seeuspacecowgirls #2071




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)