Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

I'm fat so what?? [+18]

#1
Hey!!1Sunt noua si am decis sa postez un fic si eu:''>.Cu ajutorul lui broscofobie'verde care ma indrumat spers sa va placa!Commet pls:D





I'm fat so what??(+18)




Niciodata n-am crezut ca o sa-mi impartaseasca sentimentele.Nu mie ce este drept.Dar a trebuit sa astept 3 ani sa aflu.
El???Mie?Mie??Nu as fi crezut nici in ruptul capului.Prima data am crezut ca este unul din visele ciudate ale mele,dar,
dar m-am inselat.Ma iubea,ma iubea numia p mine.
Stateam pe patultul meu si ma gandeam la ziua de maine.Gandeam.Profund cred.
Ma miram de ce nu miroase a creier ars.La ce ma gandeam.
Hm..La printul meu.La cavalerul meu.Fat-Frumos al meu.Dar dintr-o data telefonul suna.
Il cautam disperata.La ce persoana dezordonata eram nici nu ma miram.
<Telefon afurisit ce esti?Unde naiba te-am pus>Dau la o parte rochita si il gasesc inca sunand.<Cee?? idioata de Ayumy!

,,Hey cow ce faci??Am auzit ca te-ai mai ingrasat cu 500 de kilograme.Bye bye.Ps:Fat!!
Idioata.De ce imi zise asa??Pentru ca sunt grasa.Si ce?Bine ca nu sunt ca sclifositele
alea are arata precum un bat.Ma gandeam la urmatoarea cearta cu Ayumy cand o voce ,,suava'' ma trezise din complotul meu
malefic.



-Akasha!La masa!
De ce a trebuit mam asta sa-mi deranjeze complotul meu asupra lu ,,coleguta mea iubita''
Abia astept saa implinesc 18 ani s ama mut definitiv.Pe zi ce trece este tot mai nervoasa.Daca o sa am copii nu voi tipa la ei
nicioadata.Imi jur asta!
-Da mama acuma vin!!<Ahh mama asta cateodata ma enerveaza>
Mergeam daca topaiala il numeai mers.Dintr-o data ma izbesc de cineva cazand pe parchetul rece.Aaa da iubitul meu frate.
-Surioara esti bine??? zise el destul de ingrijorat
-Daaa..sunt bine nu-ti fa griji! zambesc eu larg
-O..ke!!Cred.
-Copii mai repede la masa!!!Daca nu vin dupa voi!Ati inteles?
-Repede ikuto!! Vine mama!!!Fugiii.Fugeam precum doi cpilasi la magazinul de bomboane.Mie dor de acele vremuri.Eram
fericiti,iubeam cerul si mai ales vara.Intr-un final am ajuns la ,,mananci cat vrei gratis.
Amandoi ne-am asezat la masa rotunda.Dintr-o data usa se deschise si intra tata.Sau ,,Domnul Tata'' cum ii placea sa-i spunem.
-Dragule ce s-a intamplat?De ce ai venit asa devreme acasa?? spuse mam destul de uimita uitandu-se la tata
-Akasha,Ikuto,draga mea...Am o veste rea.zise tata usor cu capul aplecat
-Ce sa intamplat tata??
-Ikuto..lasa-l sa spuna.spun eu imperios
-N..ne..ne mutam.
-Tata mai repeta o data ce ai spus?Ne mutam?Vocea mea era destul de ingrijorata
-Da..!!repetand tata inco o data
-Tata de ce??De ce trebuie sa ne mutam???Ikuto devenise impacientat la fel ca mn.
-M-au transferat.Au zis ca sunt mult prea bun pentru a sta aici.
Mama refuzase sa mai spuna ceva.Toti ne-am asezat la masa in liniste.
M-am ridicat usor de la masa dariainte vroiam sa-i adresez lui tat o intrebare.
-Tata cand ne mutam??
-Peste 2 zile! spuse tata luand o bucatica de prajitura
-Mergi si impacheteza-ti lucrurile Akasha!spuse mama care stangea vasele murdare.Si tu Ikuto!
-Dar..
-Nici un dar acumi mergeti!
-Bine!strigasem noi in cor
-Bro.. nu vreau sa ne mutam!Nu vreau.Deja aveam lacrimi in ochiChiar nu vroiam
-Sys nici eu dar tata a spus.Deci trebuie sa-l ascultam
-Ai drepate!zic eu imbratisan-du-l.Te iubesc!!
Imi iubeam foarte mult fartele si stiam ca si el are aceleasi sentimente precum ale mele
-Vezi poate faci prosti in camera! tipa fratele meu la mine in semn de si eu te iubesc
Deci Ayumy maine pregateste-te spun eu in timp ce faceam bagajul.
Visam.Eram intr-o incapere luminoasa precum clasa mea.Seamana cu ea.Eram in banca a doua.Nu stiam unde sunt
ma uitam dezorientata in jurul meu.La pervazul geamului era un baiat chipes.Ochii negrii precum abanosul si
parul de asemenea.Isi intoare privirea plictisita la mine.Cred ca eram rosie la fata.Se apropia cu pasi
marunti de mine.Inima.Inima o sa-mi cedeze imi spuneam eu in gand.Ajunse in fata banci mele
Se apleca spre mine.Buzele lui atat de seducatoare<Hai mai saruta-ma fierb de nerabdare>Spuse vocea mea interioara.Se apleaca si mai mult,si mai mult si apoi....[/align]

#2
hm... sa vedem. Am sa fiu dura dupa cum am mai spus:))
Deci:

1. Dialogul este muulte prea mult si in unele locuri chiar sec. Incearca sa-l mai dezvolti :D
2. Descrierea ai, insa foarte putina. Incearca sa dezvolti mai mult sentimnetele personajelor:D.
3. Actiunea este grabita... Acesta este un prim capitol, nu il incepi chiar asa. Macar sa fi gabat cateva faze amoroase intre Akasha si iubitul ei.
4. Te rpicepi destul de bine la narat, insa mai ai de muncit. A si cateva greseli de ortografie...
5. Estetic nu prea arata bine... adica ai putea de exemplu ca gandurile personajelor sa le scrii inclinat. Ar parea mult mai frumos :D [ am o boala pe aspect O_O]
6. Ideea mi se apre foarte interesanta:X. Mereu am vrut sa cites cun fic de genul acesta :)).

Hm... am spus cam toate parerile legate de acest fic. Nu stiu... oricum cred ca ai un talent ce trebuie cultivat:D.
Kiss :* si astept urmatorul capitol >:D<>:D<
Spor la scris... sper sa nu te lasi de fic :-S
[Imagine: asdsadfu.jpg]
Sank you, Valkyrja *hug*


#3
Am intrat, nu stiu cum ^_^
De obicei mi-e lene sa postez dar o voi face. O_O
Deja s-a spus, ca actiunea e grabita. Mai, dar eu nu inteleg cine o fugareste?:))
Apoi...BroscoFobie`Verde tin sa te anunt ca nu esti singura care o problema cu estetica :))
Si eu am, ma enerveaza pur si simplu daca e dezordonat. O_O
Acum, Zuzulina sa revin. Ideea imi place, vreau nextul, dar e prea grabit.
And btw: incearca sa legi fraze mai lungi. E foarte enervant sa citesc zece propozitii pe acelasi rand.
Acum , daca in vreun fel te-a deranjat posul meu da-mi un pm [desi nu cred ca avea cu ce ;))]
Spor la scris :3
Cya! :*

#4
Hey Gilrs!M-am intors cu nexu adik cap 2!Spers sa va placa!Comm duree!





Capitolul 2





-Ahh!De ce ai facut asta??spun eu furioasa pe fratele meu poznas care era cu o galeata in mana razand de fata mea!<Heyy si eu as rade daca m-as vedea!>
Fara sa vada iau repede o perna si il asaltez cu mii de lovituri nu prea puternice pentru trupul acela.El ma gadila cum degetele fine!Ma simteam fosrte bine cand eram cu el.Parca uitam de necazurile mele cu Aymuy
<Ahh iar mi-am adus aminte de ea!!!Frate unde pot scapa de fata ei de scorpie.Cei drept este extrem de frumoasa,parul acela de un rosu atat intens combinat cu ochii aceia de un verde pur putea lua ochii oricarui baiat sau barbat.Dar tot o uram!
Nu nu pentru ca era frumoasa ci pentru ca intotdeauna se lua de mine pentru ca eram grasuta cum spunea fartele meu.Dar eu ma consideram o balena in devenire.>
Dar din visare ma trezeste o perna peste fata mea.Aaa da ma ,,bateam cu'' fratele meu.
Dupa ce ne mai linistim din ,,joaca'' noastra devin serioasa.
-De ce mai trezit?spun eu aplicandu-i inca o perne peste ceafa.<Hahah dulce razbunare!!>
-A??Aaa da!Intarzi la scoala!Fugi si imbracate te ajut eu cu ghiozdanul!zise el incepend sa-mi caute caietele aruncate undeva la intamplare.
Intre timp mama cu tata discutau la masa sorbind din ,,Elixirul vietii''.
-Ayame!Tata tipase atata de atre incat mama scapa ceascuta cu cafea pe jos.
-Da Yono??Ce s-a intamplat??spuse mama strangand de pe jos cioburile.
-M-am gandit..de cand n-am mai fost intr-o excursie imreuna??Toata familia???zise tata rasfoind ziarul in cautare de ceva interesant.

Intre timp eu ma pregateam in baie,facusem atatul dorit dus.iar parul meu negru steatea lipit de mine.<Ochii mei albastrii atinteau oglinda de parca ar vrea sa o sparga in mii de bucati iar acele bucati in si mai multe bucatele.Eram urata!!
Nu aveam nimic special,decat parul negru si lung pana la solduri iar ochisorii mei,,Picaturile mele de cer'' cum ii placea mamei sa ma alinte,sae uitau plictisiti la corpul meu plin cu sunculite!Da ce gandeam era ceva bizar!Cred ca nimeni numai gandea ca mine.
Vroiam azi sa ma machez dar mi-am adus aminte ca fratelui meu nu-i placea sa ma vada,,spoita'' cu toate tampenile care ascundeau frumusetea naturala.Ce frumusete sa am eu?Poate doar sunci!>
Am renunta la machiaj si ma-m indreptat spre dulap de unde imi scot uniforma caracteristica liceului unde invat.Rochita scurta albastra, un plover asemanator cu culoarea rochitei acoperea camasa cu maneci scurte pe care era enblema Liceului ,,LeGrande''
Hai gata cu descrisu unifomei stupide ca ma doare capul deja.Sa revenim..intru in camera si il vad pe fratele meu cu micul ghiozdanel in mana.
-Esti gata?spuse el in timp ce imi dadea micutul ghiozdanel.
-Da!zic eu vesela in timp ce vroiam sa-i ofer un sarut.
-Bine!Acumi fugi!
-Oke!Te iubesc! strig eu in timp ce coboram scarile.


Ajung in bucatarie dar aud 2 voci,le apartinea parintilor mei.Ma furisez dupa un perete si ascult mica lor conversatie.<Hey hey nu-i bine sa asculti discutile altora.Stiu stiu da pare ceva interesant asa ca taci.!stiu sunt ciudata ma cert cu proprie mea persoana!>
-Da si eu m-am gandit la asta!spuse mama ce se pare ca spala vase
-N-am mai petrecut timpul impreuna mai deloc.Zise tata ganditor.Stiu!Dupa ce ne vom muta vom merge la munte!
-Dragul meu este o idee excelenta!Mama se apropie cu gandul sa-l sarute pe tata dar sa oprit auzind strigatul meu de fericire.
-Daa!!!!!!!!! O excursie!Yeyy!!Va iubesc muult multt!!!Tip eu in timp ce sar la o imbratisare cu mama si tata
-Se pare ca numai este o surpriza!spuse cei doi oameni atat de cunoscuti mie.

Ies repede pe usa si ma indrept spre ,,INFERUNUL''adica liceul meu muult prea departe.Nu stiam daca sunt atenta pe unde merg dar nu-mi pasa.Eram fericita.<Iti dai seama!! O excurie cu parintii mei!!Cea mai faina zii!>
In 20 de minute ajung in fata liceului,,LeGrande'' si intru in interiorul acestuia,cautand cu ochii clasa a-10-I.
Surpriza!!Nu era nimeni in clasa!Ahh ce bine era singura acolo!Dar momentul meu de relaxare a fost distrus de o usa izbita de perete.<Ce idiot sau idioata imi distruge mie relaxarea!!Sa vezi ce il pocnesc!>Si fara sa ma uit cine este ma duc la el pregatita sa ii ard una peste fata,dar incet imi micsorez pasi ajungand sa nu mai merg deloc,in fara mea sea afla Yoru!Cine era Yoru??Era cel mai cool timp din scoala.Aaa da si era iubitul idioatei de Aymuy.Vocea lui ma trezi din meditatie mea
-Hmm..unde-i Aymuy??intreba el. Hey pe mine ma intrba??Cu mine vorba??Da fato mai vezi pe cineva in clasa asta???Spuse cealalta Eu
-A..a..a.. Oh nu ma balbaiam.Ce proasta pot fii!<Vorbeste cu el tuu nu o sa mai ai ocazia asta!>>
-Mdaa.. stii sa vorbesti sau nu?zise Yoru uitandu-se spre fereastra
<Vocea atata de suva si dulce!Imi vine sa-l sarut!!Ce tampenii pot visa!>
-Aloo..Esti?? Nu mai auzeam ce spune!Ma gandeam doar la buzele acelea catifelate!O mana ma trezeste din visare
Era a Lui!
-Hey esti bine??spuse el intandu-se la fata mea rosie
-Aa..Da..Da sunt bine!spun eu dupa ce sunt uimita ca am putut voirbi!<Hyuu am scapat si de asta!Bravo Girl>!
-Stii unde este Aymuy???
-Nu nu stiu probabil acasa.spun eu in timp ce vroiam sa-i rezist 10 secunde privirea.Ochii lui de un rosu aprins.iar parul acela de unde verde catifelat.Ohh ce na-s da macar o data sa te sarut!
-Oke..mersi!Cred! zise el in timp ce se indrepta spre usa
-N-ai pentru ce!!Strig eu in urma lui
Intre timp colegi venisera si ei si asteptam sa incepem ora!Profesorul venise incepnad sa ne predea o lunga si plictisitoare lectie de biologie!Peste 20 minute de la inceprea orei Usa se deschise iar in fata noastra se afisa Ayumy mai frumoasa ca niciodata.parul ei lung era inlocuit de o coafura stil frantuzeasca.Aceasta se uita o seunda la el si acesta pleca imediat capul precum un caine si apopi ii dadu voie la ,,Printesa'' sa se aseje in banca alturi de iubitul ei.<Ce idioata!!Cred ca il si inseala deja!>Spun eu in gand[/font][/u] uitandu-ma cu ura la ea.Aceasta observa privirea mea ce o sfida si scoase limba smecher la mine!<Presimt ca o sa se intample ceva rau!Da stiu!>

#5
Da, nextuu` :x
Esti o fata foarte harnica ;;)
Ma bucur ca nu te-a suparat postul meu ;))
Deci, avand in vedere ca abia am venit de la scoala, e clar ca nu am chef sa critic :))
Ai scapat ;)
Dar..Tin sa-ti spun ca mi-a placut foarte mult ultima parte :))
Adica...Mi-ar placea sa se intample ceva intre Yoru si Akasha :>
Poate se va intampla sa mearga in acelasi loc de vacanta..asa din greseala.. :)
Pff, mai bine tac si astept nextuu` :x
Spor la scris! :3
Cya!:*

#6
Hello
So am citit aseara si m-am gandit sa las un com dar era deja prea tarziu si am avut cam multa treaba din cate o sa observi tu mai jos. O sa incep cu primul capitol, pe al doilea am inceput sa il citesc (si acolo am ramas ceva in genu :dizzy: ) dar ala nu il mai corectez, adica sincer nu e vina mea ca tu nu esti in stare sa recitesti ceea ce ai scris…

Let’s start:
**Niciodata n-am crezut ca o sa-mi impartaseasca sentimentele.Nu mie ce este drept.Dar a trebuit sa astept trei ani sa aflu.
El?Mie?(nu era nevoie de atatea semne si e de ajuns dupa parerea mea daca scri o singura data “Mie”) Nu as fi crezut nici in ruptul capului.Prima data am crezut ca este unul din visele ciudate ale mele,dar,
dar m-am inselat.Ma iubea,ma iubea numia p mine.(ciudata treaba… ne tot repeti cuvintele… draga mea credema pe cuvant ca intelegem si daca scri o singura data, repetitii peste repetitii si este numai pe mine nu “numia p”)
Stateam pe patultul(eventual patutul) meu si ma gandeam la ziua de maine.Gandeam.Profund cred.
Ma miram de ce nu miroase a creier ars.La ce ma gandeam. (aici mai lasat masca:)) nu lipseste cumva “?” adica eu nu inteleg ce vrei tu sa trasmiti aici… se gandea… o_O mare realizare… se gandea… oare la ce?)
Hm..La printul meu.La cavalerul meu.Fat-Frumos al meu.Dar dintr-o data telefonul suna. (Hmm… La printul meu, la cavalerul meu etc.. ceea ce ai facut tu nu sunt propozitii… daca nu stiai se numeste enumeratie si se foloseste virgula bat-o norocul nu punctul).Il cautam disperata.La ce persoana dezordonata eram nici nu ma miram.
<Telefon afurisit ce esti?Unde naiba te-am pus>Dau la o parte rochita si il gasesc inca sunand.<Cee??(un singur “e” cred ca nu iti era de ajuns nu? Bine ca la-i pus aici si in multe alte locuri lipseste:)) ) idioata de Ayumy!

,,Hey cow ce faci??Am auzit ca te-ai mai ingrasat cu 500 de kilograme.Bye bye.Ps:Fat!!
Idioata.De ce imi zise asa??Pentru ca sunt grasa.Si ce?Bine ca nu sunt ca sclifositele
alea are arata precum un bat.Ma gandeam la urmatoarea cearta cu Ayumy cand o voce ,,suava'' ma trezise din complotul meu
malefic.(dezastru)

(Nu e nevoie de atata spatiu:)) )

-Akasha!La masa!(oare nu se va supara Akasha ca ii folosesti numele fara sa o intrebi daca poti? Adica nu ma leg de amanuntul asta ca poate ai intrebat-o…)
De ce a trebuit mam(din cate stiu eu se scrie “mama”) asta sa-mi deranjeze complotul meu asupra lu(“lui” eventual ca nu suntem femei batrane care sa vorbeasca cu "lu ala" si "lu aia".. adica aici nu se prea potriveste, corect era din punctul meu de vedere “asupra colegutei/colegei mele iubite”) ,,coleguta mea iubita''
Abia astept saa(un singur “a”) implinesc 18 ani s ama(sa ma) mut definitiv.Pe zi ce trece este tot mai nervoasa.Daca o sa am copii nu voi tipa la ei nicioadata.Imi jur asta!(lol pentru simplu fapt ca a chemat-o la masa deja tipa la ea? )
-Da mama acuma vin!!<Ahh mama asta cateodata ma enerveaza>
Mergeam daca topaiala il numeai mers.Dintr-o data ma izbesc de cineva cazand pe parchetul rece.Aaa da iubitul meu frate.
-Surioara esti bine???(deci eu nu inteleg de ce papucii mei e nevoie sa pui trei semne de intrebare? Ne crezi asa analfabeti incat sa nu intelegem ca defapt el o intreaba?) zise el destul de ingrijorat(punct)
-Daaa..sunt bine nu-ti fa griji! zambesc eu larg
-O..ke!!Cred.(asa nu am mai vazut, sincer… “o…ke”, eventual “oke… cred” dar intr-un fic nu scri ca si pe mess:10: )
-Copii mai repede la masa!!!Daca nu vin dupa voi!Ati inteles?
-Repede ikuto!!(daca ikuto e nume, cel putin eu asa presupun, eu cred ca se scrie “Ikuto”) Vine mama!!!Fugiii.(un singur “!” si “i” era mai mult decat perfect.. si cred ca trebuia sa fie “Fugi!”, nu se stie poate ma insel)Fugeam precum doi cpilasi(copilasi) la magazinul de bomboane.Mie dor de acele vremuri.Eram fericiti,iubeam cerul si mai ales vara.Intr-un final am ajuns la ,,mananci cat vrei gratis.(daca ai pus “ de ce nu pui acelasi semn si la sfarsit? Aici chiar mai dat pe spate cu comparatia asta… nu am inteles nimic^_^ dar lasa ca trecem peste acest amanunt ).
Amandoi ne-am asezat la masa rotunda.Dintr-o data usa se deschise si intra tata.Sau ,,Domnul Tata'' cum ii placea sa-i spunem.(ce tata poate fi atat de idiot incat sa-i placa sa i se spuna “Domnul Tata”? :)) )
-Dragule ce s-a intamplat?De ce ai venit asa devreme acasa?? spuse mam(mama) destul de uimita uitandu-se la tata.
-Akasha,Ikuto,draga mea...Am o veste rea.zise tata usor cu capul aplecat.
-Ce sa intamplat tata??
-Ikuto..lasa-l sa spuna.spun eu imperios
-N..ne..ne mutam. (tatal ei e chiar asa de balbait? )
-Tata mai repeta o data ce ai spus?Ne mutam?Vocea mea era destul de ingrijorata
-Da..!!repetand tata inco o data(si aici m-ai dat pe spate “inca o data” draga mea)
-Tata de ce??De ce trebuie sa ne mutam???Ikuto devenise impacientat la fel ca mn.(mine, iti reamintesc ca aici nu ii scri prietenei tale pe mess, aici tu scri un fic nu? Adica eu asta cred ca vrei sa faci, poate nu suntem de aceeasi parere… )
-M-au transferat, au zis ca sunt mult prea bun pentru a sta aici.
Mama refuzase sa mai spuna ceva.Toti ne-am asezat la masa in liniste.
M-am ridicat usor de la masa dariainte(ce? “dar inainte” nu?) vroiam sa-i adresez lui tat(tata sau tati cum preferi tu, dar in nici un caz “tat”) o intrebare.
-Tata cand ne mutam??
-Peste 2 zile! spuse tata luand o bucatica de prajitura
-Mergi si impacheteza-ti lucrurile Akasha!spuse mama care stangea(ce facea? strangea cumva?) vasele murdare.Si tu Ikuto!
-Dar..
-Nici un dar acumi(acumi? Lol tu mai nou inventezi un nou vocabular sau ce?) mergeti!
-Bine!strigasem noi in cor
-Bro.. nu vreau sa ne mutam!Nu vreau.Deja aveam lacrimi in ochiChiar(ochi. Chiar…) nu vroiam
-Sys nici eu, dar tata a spus.Deci trebuie sa-l ascultam.
-Ai drepate!zic eu imbratisan-du-l.(pff si aici ai reusit sa ma lasi masca se scrie imbratisand-ul si dreptate scumpa mea)Te iubesc!!
Imi iubeam foarte mult fartele(mda… fratele) si stiam ca si el are aceleasi sentimente precum ale mele.
-Vezi poate faci prosti in camera! tipa fratele meu la mine in semn de si eu te iubesc (asta nu am inteles-o…)
Deci Ayumy maine pregateste-te spun eu in timp ce faceam bagajul.
Visam.(o.O visa....)Eram intr-o incapere luminoasa precum clasa mea.Seamana cu ea.(eventual semana, daca tot ai inceput cu acel timp verbal...) Eram in banca a doua.Nu stiam unde sunt
ma uitam dezorientata in jurul meu.(odata stie unde e, odata nu:)) isi pierde memoria in vise?) La pervazul geamului era un baiat chipes.Ochii negrii precum abanosul(Nu imi prea place aceasta comparatie si nici macar nu ai scris corect…) si parul de asemenea.Isi intoare(eventual intoarse...) privirea plictisita la mine.(@_@ folosesti personificari? Privirea plictisita?)Cred ca eram rosie la fata.Se apropia cu pasi marunti de mine.Inima.Inima(de ce ai scris inima de doua ori? >.< un mister..) o sa-mi cedeze imi spuneam eu in gand.Ajunse in fata banci mele Se(se) apleca spre mine.Buzele lui atat de seducatoare<Hai mai saruta-ma fierb de nerabdare>Spuse vocea mea interioara.Se apleaca si mai mult,si mai mult si apoi....(misto ultima parte e cireasa de pe tort:)) buzele sale atat de seducatoare… continuarea? Lol deci eu inca ma minunez de ceea ce vad aici…)**

~~Soooo poate ca o sa par un pic cam dura insa nu te supara dar ceea ce ai scris tu aici chiar si un copil de clasa a V-a o poate scrie mai corect… adica stai ca eu nu stiu cati ani ai tu… nvm…
Pai eu una nu stiu ce sa mai zic… am ramas fara cuvinte. Am o singura intrebare, tu te-ai chinuit macar un pic sa recitesti ceea ce ai scris? Eu una nu cred… adica sunt greseli banale… de virgule si puncte nici nu m-am mai luat ca numai imi ft nervii degeaba… si in plus de ce sa ma chinui eu? Reciteste draga mea si gaseste-ti restul greselilor. Poti sta linistita, nu mai sunt multe, dar te las ca sa ai si tu ce lucra, poate asa mai inveti… Nu pot spune multe despre continut si sti de ce? Pentru ca in timp ce citeam (si credema ca am citit destul de atent) eu una nu am inteles foarte multe… Adica se muta, hai sa zicem ca asta poate sa inteleaga orice idiot, dupa aia ca isi iubeste fratele, ii un fel de fata care are probleme cu creierul(asta o zic deoarece pentru simplu fapt ca mama sa a chemat-o la masa ea spune ca urla, pardon tipa la ea si ca o sa se mute sau ceva de genu, nu imi mai amintesc:10: ) dupa aia habar nu am ce ai scris la inceput si la sfarsit(aah.. stai ca m-am prins o faci pe misterioasa nu? Ei bine cu mine ti-a reusit:)) eu te asigur ca pentru mine totul e invaluit in mister…)
Deci… daca tu nu iti schimbi felul in care scrii si nu te chinui sa recitesti macar odata eu nu ii inteleg rostul sa postezi… Adica te faci de rusine... Sau poate vrei sa ne lasi pe noi sa ne chinuim sa intelegem ce vrei tu sa ne transmiti nu? Pai sincer eu una nu ma chinui pentru atat:)) treci de la un lucru la altul si la sfarsit chiar m-am mirat ce ai scris… buzele lui bla bla bla… si dintr-o data se gandeste ca ea vrea sa-l sarute sau ceva de genu.. complicata treaba:)) nvm eu nu ma chinui sa mai descifrez, chinuiete tu si schimba acolo unde ai gresit ca e rau de tot…
Descrierea lipseste, actiunea este grabita sa ajunga la gara pentru ca pierde trenul, dialogul e… nu stiu cum sa zic da nu prea intelegi multe, mie mi se pare sec… etc mai are rost sa continui? Eu cred ca nu… Sper ca ai inteles ideea… Btw. scrie numerele cu litere pentru ca tu nu esti la ora de matimatica si in plus tu scri o poveste… Sa sti ca la partea cu gramatica stai extrem de prost...
Aaa si sa nu uit pune punctele alea nenorocite la sfarsitul propozitiilor si nu mai pune zece semne de intrebare sau de exclamare ca nu e nevoie, pe mine chiar m-au enervat sa sti. Btw. imi zici si mie de ce tot repeti unele cuvinte? ex: "Inima. Inima...." bla bla ce rost are? A si inca ceva lasa spatiu dupa ce termini o propozitie, sau cand scri un dialog si dupa aia ne "prezinti" in ce fel a zis personajul X sau Z acel lucru...
Eu nu iti zic sa te lasi de scris, nu vreau sa ma intelegi gresit, mie chiar imi place ca mai e cineva nou pe Zup care vrea sa scrie, asa am ce citi, cine stie poate ajungi si tu sa fi o scriitoare la fel de buna ca si restul(acum este rau de tot, dar cred ca toti au fost asa la inceput… adica aproape…). Dar momentan felul in care scrii lasa mult de dorit sa sti…
Poate ca te-am suparat, dar toti stiu ca eu is sincera, cand merita o persoana sa o laud o fac, dar pot fi si o scorpie, mai ales cand vad asa ceva... Sunt sigura ca poti mai mult, asa ca pune si tu mana pe o carte ceva si citeste, poate asa o sa inveti cum sa scri... Nu spun ca eu is perfecta si eu am greseli, poate chiar si aici am gresit la unele cuvinte caci m-am grabit, insa nici chiar in halul asta...
Eu una o sa citesc si al doilea capitol, daca o sa vad vreo schimbare o sa mai citesc. Poate imi fac timp si comentez si urmatorul capitol, nu se stie...
Iti urez succes in continuare, si daca te-am suparat imi cer scuze, dar sa sti ca eu nu regret ca am facut asta... Adica ce rost are sa ii zici cuiva ca totul e perfect, ca ii frumos, mirific etc.. cand defapt ii dezastru? Eu am fost sincera si o sa fiu in continuare....
Eu inteleg ca esti noua si e normal sa gresesti, dar sper ca o sa remediezi aceste greseli...
:bye:
To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.

#7
Am să fac abstracţie de la subiect şi nu am să încep să iau la rând fiecare cuvinţel pe care l-ai scris că e prea mult de spus. În primul şi în primul rând ai o tehnoredactare......... atunci când începi un fic, chiar dacă nu eşti mare scriitor, trebuie să scrii totuşi decent. Nu vorbesc că ai fi folosit un limbaj vulgar, sau aşa ceva, de fapt nici nu mă interesează căci de citit nu am citit întregul capitol, ci mai mult am selectat părţile ce m-au interesat pentru a-mi face o părere, ci mă refer la faptul că tehnoredactarea ta este foarte .......nici nu ştiu cum să-ţi spun. Tu măcar te-ai uitat pe capitol să vezi cum ai putut să scrii. Eu nu înţeleg cum puteţi unii să scrieţi asemenea chestii. Tu măcar ştii limba română. Acum iartă-mă că spun, dar tu tehnoredactare nu ştii să scrii, eu asta deduc din ce ai putut tu să spui. În afara problemelor tale gramaticale, descriere nu ai, dar să trec cu tine şi să-ţi povestesc greşelile de redactare...mai bine ai încerca să rezolvi problemele de tehnoredactare. La unele părţi nici nu pot înţelege concret ce ai spus, aici de exemplu,

Citat:Niciodata n-am crezut ca o sa-mi impartaseasca sentimentele.Nu mie ce este drept.Dar a trebuit sa astept 3 ani sa aflu.
El???Mie?Mie??Nu as fi crezut nici in ruptul capului.Prima data am crezut ca este unul din visele ciudate ale mele,dar,
dar m-am inselat.Ma iubea,ma iubea numia p mine.
Stateam pe patultul meu si ma gandeam la ziua de maine.Gandeam.Profund cred.
Ma miram de ce nu miroase a creier ars.La ce ma gandeam.
Hm..La printul meu.La cavalerul meu.Fat-Frumos al meu.Dar dintr-o data telefonul suna.
Il cautam disperata.La ce persoana dezordonata eram nici nu ma miram.
<Telefon afurisit ce esti?Unde naiba te-am pus>Dau la o parte rochita si il gasesc inca sunand.<Cee?? idioata de Ayumy!

Nici măcar nu îmi dau seama unde s-a trezit, nici când a vorbit la telefon. de fapt e o vraişte totală. So, estetica, la care eu pun mare preţ este alandala. No ofance, dar gramatica şi estetica mă înteresază în principal.

Acum, dacă te-ai suparat, asta este. Eu mi-am spus adevarata părere. Plus că titlul nu m-a atras deloc. Semnele alea nu se pun într-un titlu şi dupa fat urma o virgulă. Lucrează şi la virgule şi....la tot.


Baftă... ! ai nevoie
-

#8
Hello...
Acum m-am trezit sa postez si eu:10: mereu ultima...
Nu o sa-ti mai insir greselile, au facut-o deja Wildrose si Lilith, dar trebuie totusi sa spun ca sunt de acord cu ele. Asta e un fic chinuit rau de tot, plin de greseli si incurcaturi, de exemplu intr-un loc spui ca Akasha(din miile de nume japoneze numai pe acesta l-ai gasit? Cred ca o sa ai probleme cu Akasha, asta daca nu ai vorbit cu ea...) isi iubeste fratele, alteori ca-l uraste, cateodata e descris ca un adolescent, alteori ca un copil mic, pana la urma cati ani are?
Titlul e cumva inspirat de la "Sunt spion. Si ce?" ? Si curioasa treaba, ficul ala a fost "desfiintat" de Wildrose pe vremea cand era Black Angel:)) Cred ca deja are o fobie pentru ficurile cu titluri de genul acesta:)).
Nu zice nimeni sa te lasi de scris, dar putina atentie n-ar strica deloc, asta daca vrei ca cineva sa inteleaga ce vrei tu sa exprimi.
Aaaa si inca ceva, cum poate o fata sa ramana fara glas cand vede un baiat cu ochii rosi si par verde? Sigur nu e de pe Marte? O fi avand el fata frumoasa, dar cu ochii rosii si parul verde seamana mai degraba cu un extraterestru. Si apropo, cum poate o culoare sa fie catifelata? Poate ai vrut sa spui ca parul era catifelat, dar pana la urma a iesit "Ochii lui de un rosu aprins.iar parul acela de unde verde catifelat" prea mult "de un" (sau "unde" dupa cum ai scris tu), nu arata bine. Mie imi place ideea ta, Akasha e complexata de greutatea ei si asa mai departe(Ooops, ai face bine sa schimbi numele, si repede daca se poate, pentru ca parca ai zice ca Akasha e grasa, si nu cred ca i-ar placea, mie de exemplu daca mi-ar folosi cineva numele intr-un fic ar fi jale...sa nu mai vorbin de Akasha care e de atata timp pe zup).
Iti urez mult noroc....si atentie, mai ales atentie:))
:bye: :*:*:*
[Imagine: damon-and-elena-mating-dance.gif]
No will to wake for this morn
To see another black rose born
Deathbed is slowly covered with snow
[Imagine: tumblr_mbpavhdSII1qc7rtu.gif]

#9
Deci uite ca eu is fata cuminte si mi-am facut timp sa corectez(in mare ce-i drept) si acest capitol. Pot incepe nu? :))


***-Ahh!De ce ai facut asta??spun eu furioasa pe fratele meu poznas care era cu o galeata in mana razand de fata mea!<Heyy si eu as rade daca m-as vedea!>
Fara sa vada iau repede o perna si il asaltez cu mii de lovituri nu prea puternice pentru trupul acela.El ma gadila cum degetele fine!(cum degetele fine… mda toata noaptea, lol deci daca vroiai sa zici ceva in genu “eu simt cum degetele lui fine imi ating” bla bla bla se potrivea da nu aici scmpa mea… nu inteleg de ce ai pus semnul exclamarii la sfarsit… enigma Otiliei:)) )Ma simteam fosrte bine(pai si normal si eu ma simt ”foarte” bine acum) cand eram cu el.Parca uitam de necazurile mele cu Aymuy
<Ahh iar mi-am adus aminte de ea!!!Frate unde pot scapa de fata ei de scorpie.Cei drept este extrem de frumoasa,parul acela de un rosu atat intens(atat intens? Vroiai sa zici ca atat de intens nu?) combinat cu ochii aceia de un verde pur putea lua ochii oricarui baiat sau barbat.Dar tot o uram!(ochii… ochii repetitii peste repetitii…)
Nu nu(lol eu cred ca un singur nu era de ajuns, sau eventual Nu, nu …) pentru ca era frumoasa ci pentru ca intotdeauna se lua de mine pentru ca eram grasuta cum spunea fartele( deci tu chiar ti-ai pus in minte sa reinventezi lexicul, nu? “fratele”) meu.Dar eu ma consideram o balena in devenire.>(aa deci ea se supara ca de ce o considera fata aia mai grasuta, dar chiar si ea are aceeasi parere:)) lol adica poate una chiar mai rea… ohh nvm trecem cu vederea)
Dar din visare ma trezeste o perna peste fata mea.Aaa da ma ,,bateam cu'' fratele meu.(ahh “bateam” nu inteleg de ce ai adaugat si cuvantul cu…)
Dupa ce ne mai linistim din ,,joaca'' noastra devin serioasa.
-De ce mai trezit?(m-ai trezit…) spun eu aplicandu-i inca o perne peste ceafa.<Hahah dulce razbunare!!>
-A??Aaa da!(Aaaaa ce mare minune… )Intarzi(intarzii) la scoala!Fugi si imbracate te ajut eu cu ghiozdanul!zise el incepend(incepand) sa-mi caute caietele aruncate undeva la intamplare.
Intre timp mama cu tata discutau la masa sorbind din ,,Elixirul vietii''.
-Ayame!Tata tipase atata de atre(atat de tare eventual…tu fata acum serios… in familia aia numa asa se comunica prin tipete?) incat mama scapa ceascuta(ce a scapat? Ceasul cumva? Draga mea tin sa te anunt ca ii cescuta..) cu cafea pe jos.
-Da Yono??Ce s-a intamplat??spuse mama strangand de pe jos cioburile.
-M-am gandit..de cand n-am mai fost intr-o excursie imreuna??(impreuna…)Toata familia???zise tata rasfoind ziarul in cautare de ceva interesant.

Intre timp eu ma pregateam in baie,facusem atatul dorit dus.(dupa parerea mea suna mai bine facusem mult doritul dus..)iar parul meu negru steatea lipit de mine.(lipit de ea?) <Ochii mei albastrii atinteau oglinda de parca ar vrea sa o sparga in mii de bucati iar acele bucati in si mai multe bucatele.Eram urata!!
Nu aveam nimic special,decat parul negru si lung pana la solduri iar ochisorii mei,,Picaturile mele de cer'' cum ii placea mamei sa ma alinte,sae(se) uitau plictisiti la corpul meu plin cu sunculite!Da ce gandeam era ceva bizar!Cred ca nimeni numai gandea ca mine.
Vroiam azi sa ma machez(machiez) dar mi-am adus aminte ca fratelui meu nu-i placea sa ma vada,,spoita'' cu toate tampenile care ascundeau frumusetea naturala.Ce frumusete sa am eu?Poate doar sunci!>
Am renunta la machiaj si ma-m(m-am) indreptat spre dulap de unde imi(de ce nu ai continuat cu mi-am scos daca ai inceput cu m-am?) scot uniforma caracteristica liceului unde invat.Rochita scurta albastra, un plover(pulover) asemanator cu culoarea rochitei acoperea camasa cu maneci scurte pe care era enblema Liceului ,,LeGrande''
Hai gata cu descrisu(descrisul, dupa cum ti-am mai zis nu suntem babe…) unifomei(uniformei...) stupide ca ma doare capul deja.Sa revenim..intru in camera si il vad pe fratele meu cu micul ghiozdanel(oo da cu micul ghiozdanel… stiai ca tu ai folosit un sufix diminutival? Ce rost mai are sa scrii si cuvantul mis?) in mana.
-Esti gata?spuse el in timp ce imi dadea micutul ghiozdanel.
-Da!zic eu vesela in timp ce vroiam sa-i ofer un sarut.(haah m-am speriat il si saruta? A fost foarte greu sa ne zici ca a vrut sa-l sarute pe obraz nu? A fost un sarut frantuzesc asa-i? lol de acum si eu cand ma intalnesc cu vreo cunostinta de a mea il sarut, ca vad ca mai nou asa e la moda… cum se zice neam ca neam de ne-am cam…:)) )
-Bine!Acumi fugi!
-Oke!Te iubesc! strig eu in timp ce coboram scarile.


Ajung in bucatarie dar aud 2(doua, ce poate fi asa de greu sa scri cu litere firar sa fie de treaba..) voci,le apartinea(apartineau) parintilor mei.Ma furisez dupa un perete si ascult mica lor conversatie.<Hey hey nu-i bine sa asculti discutile altora.Stiu stiu da pare ceva interesant asa ca taci.!stiu sunt ciudata ma cert cu proprie mea persoana!>(hei hei stiai ca nu are rost sa tot repeti cuvintele?)
-Da si eu m-am gandit la asta!spuse mama ce se pare ca spala vase
-N-am mai petrecut timpul impreuna mai deloc.Zise tata ganditor.Stiu!Dupa ce ne vom muta vom merge la munte!
-Dragul meu este o idee excelenta!Mama se apropie cu gandul sa-l sarute pe tata dar sa oprit auzind strigatul meu de fericire.
-Daa!!!!!!!!! O excursie!Yeyy!!Va iubesc muult multt!!!(deci semnele astea deja ma enerveaza rau de tot, de ce papucii mei nu iti ajunge daca pui un singur semn de exclamare sau de intrebare?)Tip eu in timp ce sar la o imbratisare cu mama si tata(mda aici fiecare persoana tipa…)
-Se pare ca numai este o surpriza!spuse(ai de capul si de zilele mele… au zis sau au spus..pfff) cei doi oameni atat de cunoscuti mie.

Ies repede pe usa si ma indrept spre ,,INFERUNUL”(lol… deci eu stiam ca exista infern sau iad sau cum vrei tu sa il numesti, dar nu inferunul:)) )adica liceul meu muult(daaaaaaa uuuiiiiteeeee tiiieeee iiitttiii plllaaaceee daaaccaa scccrriiuu asaaaa???? mult simplu) prea departe.Nu stiam daca sunt atenta pe unde merg dar nu-mi pasa.Eram fericita.<Iti dai seama!! O excurie cu parintii mei!!Cea mai faina zii!>(defapt dupa cunostintele mele e zi nu zii, o simpla zi ca si oricare are douazeci si patru de ore stiai?)
In 20 (douazeci)de minute ajung in fata liceului,,LeGrande'' si intru in interiorul acestuia,cautand cu ochii clasa a-10-I.(da cu ce papucii mei ar mai putut cauta? Cu piciorul? Eventual cu privirea... )
Surpriza!!Nu era nimeni in clasa!Ahh ce bine era singura acolo!(ahh ce surpriza mare, dar de ce tot pui “!” dupa fiecare propozitie?)Dar momentul meu de relaxare a fost distrus de o usa izbita de perete.<Ce idiot sau idioata imi distruge mie relaxarea!!Sa vezi ce il pocnesc!>Si fara sa ma uit cine este ma duc la el pregatita sa ii ard una peste fata,dar incet imi micsorez pasi ajungand sa nu mai merg deloc,in fara mea sea(se afla) afla Yoru!Cine era Yoru??Era cel mai cool timp din scoala.Aaa da si era iubitul idioatei de Aymuy.Vocea lui ma trezi din meditatie mea(aha deci ea iesiri din alea ciudate si se bate cu oricine, dar acum saraca nu a mai continuat pentru ca cel mai super guy din scoala e in fata ei:)) )
-Hmm..unde-i Aymuy??intreba el. Hey pe mine ma intrba??Cu mine vorba(vorbea)??Da fato mai vezi pe cineva in clasa asta???Spuse cealalta Eu
-A..a..a.. Oh nu ma balbaiam.Ce proasta pot fii!<Vorbeste cu el tuu(tuuu fata scrie un singur u…) nu o sa mai ai ocazia asta!>>
-Mdaa.. stii sa vorbesti sau nu?zise Yoru uitandu-se spre fereastra
<Vocea atata de suva si dulce!Imi vine sa-l sarut!!Ce tampenii pot visa!>(ohh deci ei ii vine asa spontan sa sarute pe oricine si pe tipul ala, din visul acela pe care eu nu l-am inteles a vrut sa-l sarute nu?...)
-Aloo..Esti??(vorbeste cumva la telefon? Un singur o) Nu mai auzeam ce spune!Ma gandeam doar la buzele acelea catifelate!O mana ma trezeste din visare
Era a Lui!(asta chiar ca ii obsedata, mai ales de buzele acelea catifelate…)
-Hey esti bine??spuse el intandu-se(uitandu-se) la fata mea rosie
-Aa..Da..Da sunt bine!spun eu dupa ce sunt uimita ca am putut voirbi(vorbi)!<Hyuu am scapat si de asta!Bravo Girl>!(mda mare realizare a scos trei cuvinte…)
-Stii unde este Aymuy?
-Nu nu stiu probabil acasa.spun eu in timp ce vroiam sa-i rezist 10 secunde privirea.(aici iar mai dat pe spate, cum sa ii reziste privirea?)Ochii lui de un rosu aprins.iar parul acela de unde verde catifelat.(asta le intrece pe toate prostiile pe care le-am citit eu pana acum… sunt perfect de acord cu Kripterya, daca tu iubesti asa de mult extraterestii si esti pasionata de OZN-uri poate ai vrut sa adaugi si un astfel de personaj in povestea ta… Dupa parerea mea trebuia sa adaugi si o reprezentanta a sexului frumos, nu de alta da sa nu se plictiseasca bietul baietel…)Ohh ce na-s(n-as) da macar o data sa te sarut!(chiar e obsedata…)
-Oke..mersi!Cred!(deci firar sa fie semnul ala nenorocit iti place chiar asa de tare? Adica ce puii mei el ii urla cand ii zice cred, eu una nu cred ca is la zece km distanta unul de celalalt, foloseste punctul ala nenorocit… pfff) zise el in timp ce se indrepta spre usa
-N-ai pentru ce!!Strig eu in urma lui
Intre timp colegi venisera si ei si asteptam sa incepem ora!Profesorul venise incepnad(mda… incepand) sa ne predea o lunga si plictisitoare lectie de biologie!Peste 20(douazeci de) minute de la inceprea(inceperea) orei Usa(usa) se deschise iar in fata noastra se afisa Ayumy mai frumoasa ca niciodata.parul ei lung era inlocuit de o coafura stil frantuzeasca.(pffffaii de zilele ei… deci tu cand iti schimbi look-ul iti inlocuiesti parul? A da si pentru cultura ta generala dupa punct se incepe cu litera mare sau majuscula, cum vrea inimioara ta…)Aceasta se uita o seunda la el si acesta(deci in primul rand se scrie secunda, in al doilea rand ai repetat cuvantul “acesta”) pleca imediat capul precum un caine si apopi ii dadu voie la ,,Printesa''(printesei) sa se aseje(aseze) in banca alturi de iubitul ei.<Ce idioata!!Cred ca il si inseala deja!>Spun eu in gand[/font][/u](fara chestiile astea… mai nou e medium si stie ca il inseala sau nu?) uitandu-ma cu ura la ea.Aceasta observa privirea mea ce o sfida si scoase limba smecher la mine!<Presimt ca o sa se intample ceva rau!Da stiu!>***

~~Daaaa si eu presimt ca o sa se inample ceva rau…… rau de tot.Sa incepem…
Eu una chiar ma mir, adica am ramas foarte impresionata si sti de ce? Nu inteleg cum poate cineva sa aiba atata curaj sa scrie asa ceva… adica ce poate sa fie asa de greu sa mai citesti inca odata ce ai scris si sa iti corectezi greselile…? E dezastru, intr-un fel e si comica situatia asta, adica pe mine de multe ori m-a pufnit rasul cand am vazut ce perle scoti tu:)) Uite ce e… Eu is fata buna(in limita posibilului..) si iti dau un sfat… Deci daca tu chiar vrei si ti-ai pus in minte sa scri un fic, poveste nvm cum vrei tu sa o numesti, atunci punete pe citit… sincer eu nu stiu cati ani ai tu si pe ce clasa esti, poate inca nu iti este dezvoltat vocabularul pe deplin(nu ca al meu ar fi, mereu e loc de mai mult..) dar totusi ceea ce ai facut tu nu se poate numi poveste, imi zici un lucru, nu trec zece secunde si personajul deja face altceva… nvm intelegi tu la ce ma refer.
Incearca sa te bazezi pe o singura idee, eu stiu ca ai o imaginatie bogata si ca doresti sa scrii o poveste frumoasa care sa fie placuta de cititori, asta doreste toata lumea, dar daca nu te straduiesti un pic nu o sa reusesti sa faci ceea ce ti-ai pus in gand…
Am vazut ca prietena mea Kripterya ti-a zis ca din cauza mea s-a lasat o fata de scris, dar sa sti ca eu nu asta imi doresc, poate ca am fost un pic dura(poate pe alocuri ironica..) dar m-am enervat cand am vazut ca nu exista o propozitie care sa fie scrisa corect, bine hai sa zicem ca poate exagerez si eu un pic, dar totusi ai greseli prea multe pentru un singur capitol… Intentia mea nu este sa te fac sa te lasi de fic, dar incearca sa te straduiesti mai mult. Eu te rog frumos sa pui continuarea, sti de ce? Ca sa imi inchizi mie gura si sa nu pot face altceva decat sa te laud. Incearca sa rescrii capitolele ca sa intelegem si noi ceva, caci eu chiar nu pot deduce multe din ceea ce am citit…
Iti urez succes si nu uita eu vreau o continuare! Uimeste-ma si demonstreaza-mi ca sti si tu sa scri corect si fa in asa fel incat sa intelegem ce vrei tu sa ne transmiti. Sa sti ca nu toti suntem perfecti de la inceput, eu o dau in bara mereu, dar daca ne straduim reusim…

Sper ca nu te-am suparat(foarte tare) imi cer scuze daca pe alocuri am vorbit mai urat. Soo I am waiting for the next chapter… Hurry up!:*:*
:bye:
To live is the rarest thing in the world. Most people exist, that is all.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)