Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Aiwendil oneshots

#1
Acesta este prima povestire facuta de mine si postata a doua oara pe un site.Accept critici.Si...Sper sa va placa! :001_smile:

Globul de cristal

Intr-o zi de iulie,la geamul unui bloc de la parter,pe pervaz statea o pisica neagra cu ochii galbeni si dadea din coada uitandu-se in interiorul bucatariei apartamentului de unde o femeie batrana si singura ii dadea mancare si avea grija de ea.
Mieuna si sari pe gresie .Se duse repede in sufragerie unde se aseza pe canapea si se uita la batrana care tinea mainile deasupra unui glob de cristal . Acesta mormai niste cuvinte si-si misca mainile facand un semn ciudat.Trecura cateva minute si nimic nu se intampla.
-Glob nenorocit! tipa acesta cu vocea ei groasa si tranti globul de pe masa care acesta se sparse in mii de bucati. Adelina avea dreptate . Nu pot citi viitorul in glob.
Pisica pleca de acolo , se urca pe un scaun , apoi urca pe pervaz si sari pe geam afara aterizand in picioare . Merse ceva timp si intra intr-o gaura de la subsolul altui bloc.
-Hei ! Rina! spuse un motan gras si maron . Uite ! Am adus peste.
-Nu mi-e foame , spuse acesta.
-Dar e foarte gustos , spuse acesta ligandu-se pe bot . Pierderea ta. Ce mai face batrana ?
-A inceput sa o ia razna , spuse acesta trista . Vrea sa isi vada viitorul . Vrea sa afle cand o sa moara . Stii cumva unde e soricelul acela pe nume Tosy?
-Nu , raspunse el si musca din peste.
-Stii unde sta ?
-Nu , spuse acesta cu gura plina . Probabil il gasesti pe la tomberoane sau pe undeva unde e cascaval . Cred ca are un gust apetisant , dar nu se compara cu pestele.
-In regula . Am plecat sa-l caut .
Incepu sa se plimbe peste tot dupa soricelul respectiv . Il cauta prin subsoluri , pe la gunoaie , prin diferite ascunzatori pe unde s-ar putea ascunde un soricel. Vazand ca nu-l gaseste , se aseza pe iarba si se intinse la umbra unui tufis . Cand sa inchida ochii sa traga un pui de somn observa ceva gri scormonind printr-un sac de gunoi.
-Tosy ! tipa pisica.
-Iar tu ?! , spuse acesta simtind cum i se inmoaie labele.
-Vreau sa-ti spun ceva, zise ea mieroasa apropiindu-se usor .
-Stai departe ! si o lua la fuga .
-Astepta-ma ! Nu vreau sa-ti fac nici un rau !
Pisica incepu sa alerge soaricele . Stia ca acesta e speriat . Ocoli niste copaci ,ignora cainii care erau prin zona , ocoli niste oameni , sari peste un bustean si se lovi intr-o piatra la picior , dar continua sa fuga ignorand durerea.
Soricelul se uita in urma si vazu ca Rina inca il alearga . Incepu sa se panicheze ca o sa moara , sari in strada si isi prinse piciorul de o guma de mestecat uriasa.
-Ah ! spuse , disperat ca totul s-a terminat . Auzi sunet de motor si ingheta cand vazu ca o masina vine spre el . Inchise ochi si incepu sa spuna o rugaciune . Dar Rina il prinse pe Tosy si-l trase inapoi pe trotuar tocmai cand masina era sa-l strivesca .
Tosy deschise ochi si incepu sa respire usurat.
-Multumesc ,spuse nevenindu-i sa creada .
-Tocmai asta vroiam sa-ti spun . Ca o sa dea o masina peste tine.
-Sunt mort ? intreba acesta.
-Nu , dar am vazut asta in globul batranei de la parter , si zambi .
Iar din acea zi pisica Rina si soarecelul Tosy devenira foarte buni prieteni .




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)