Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hotii de comori

#1
Primul meu fic, fiti blanzi cu mine.

[center]Hotii de comori
Cap.1. Prieten sau dusman[/center]

Sophie:

Soarele stralucea din ce in ce mai tare deasupra micutei insule pe care ne aflam, eu, o fata draguta de 17 ani, destul de inalta cu parul scurt si brunet, impreuna cu prieteni mei Mickael, in varsta de 18 ani si micutul Jimmy, de 11 ani, care chiar nu inteleg de ce se tine mereu dupa noi, dar asta este echipa noastra din trei membi. Noi planuim sa parasim aceasta insula strecurandune pe un vapor pentru a ajunge pe Continent, totul era planuit perfect pana cand a aparut al patru-lea membru.
-Veni sa cumparati bijuterii la preturi ieftine! Veniti!... Se auzea vocea unei fete ca vindea bijuterii la o taraba de pe marginea drumului, acesta fiind unul din lucrurile des intalnite prin aceste zone, iar eu cum sunt atrasa de tot ce straluceste ma-am lasat atrasa de acele bijuterii.
-Waaa! Sunt asa de stralucitoare! Iar privirea mia fost atrasa in mod special de o bratara cu diamante, este ciudat ca o fata asa de tanara vinde obiecte atat de scumpe, nu cred ca este mai mare de cat mine chi-ar din potriva este putin mai mica de inaltime, dar acei doi domni de dupa colt par ca sunt "badigarzii" acesteia, ma gandeam eu uitanduma putin prin jur. O cumpar pe aceasta. Spun aratand cu degetul spre bratara respectiva.
-Nu avem bani pentru bijuterii! Imi stricase Michael cheful.
-Nu iti fa griji, costa doar zece monede de argint.
-Doar atat? Nu pot rata o astfel de ocazie! Vandut! In urmatoarea secunda aparuse o baba imbracata elegant care incepu sa tipe ca disperata.
-Uitatio acolo, ea este vrajitoarea serpilor care mi-a vandur bijuterii din sticla! Prindetio! Atunci parca luasem foc de furie, nimeni nu imi vinde mie falsuri, o omor pe fata asta, dar cand mi-am intors privirea la taraba fata plecase deja, baba venea din partea dreapta deci ea a fugit in stanga, o vazusem, asa ca incep sa alerg dupa ea. In urma mea erau acele gorile care stateau dupa colt deci ei sunt ai fetei sau ai babei? La naiba! Am pierduto, acum ca stau sa ma gandesc mai bine cred ca eu m-am pierdut, stiam eu ca nu trebuia sa plec din orasul de Vest cu astia doi.

Cu ceva timp in urma:
Michael: Hai Sophie stiu ca vrei sa vii cu noi, pe continent este plin de ruine si morminte pline de comori care asteapta sa fie jefuite, nu e tentant?
Sophie: Bine m-ati convins.
Jimmy: Uraaa!

Prezent:
Blestemata sa fie dorinta mea pentru bogatii! Acum cum ii mai gasesc eu pe idioti aia, cine stie in ce belea vor mai intra daca nu sunt eu langa ei, ce naiba? acum imi fac griji pentru aia doi, stau aici singura si deja incep sa imi pierd mintile. Stiu, voi merge in port la urma urmei vom pleca cu acelasi vapor sigur ii voi gasi acolo, acum mai am o singura problema, habar nu am cum sa ajung in port! Singurul lucru pe care il mai puteam face era sa merg inainte. Fac cativa pasi dupa care drumul incepe sa se crape brusc, iar eu ajung...
-Ce naiba, sunt in canal!!? Ma calmasem dupa ce vazusem ca in fata mea isi face aparitia o silueta. Hei, tu esti falsificatoarea de bijuterii, da-mi bani inapoi!!
-Care bani? nu ai apucat sa platesti!
-A da... oricum stii cum sa ajung in port?
-De ce te-as ajuta? Incepe sa ma calce pe nervi.
-Iti dau cinci monede de argint.
-Bine, dar de ce vrei sa ajungi in port?
-Ei bine vreau sa ma intalnesc cu prieteni mei tantalai si sa plecam pe Continent.
-Pe Continent zici... te duc acolo pe gratis daca ma luati cu voi, am si bilete pentru a ajunge la bordul vaporului. Ramasesem surprinsa, oare de ce ar vrea sa vina cu noi?
-De unde ai alea?!
-Le-am furat. O da, uitasem ca e o falsificatoare. Ei bine, eu am doar de castigat din povestea asta asa ca totul a mers comform planului. Am ajuns in port unde ne-am intalnit si cu ceilalti doi, ei au fost foarte incantati sa afle ca amvem o croaziera pe mare gratuita, dar cred ca ar fi bine sa stau cu ochii pe fata asta Lomy Shares cunoscuta ca vrajitoarea serpilor.





#2
helloooo

Interesant fic... nua m ce spune. Titlul ficului imi place, nu este sec, dar ... titlul primului capitol nu, "Prieten sau dusman " este cam folosit, mergea: " Bijuteri cu directi spre prietenie" , " Vrajitoarea serpilor " , "P.S. : Unde e e portul ? " . mai sunt multe, unele chiar mai bune, dar cel folosit de tine este cam... "luat" . Descrierea este buna, dar cand s-a pierdut puteai sa spui mai bine sentimentele. Dialogul nu este sec, mi-a placut. Naratiunea este buna, nu ai facut intercalatii intre cea subiectiva si cea obiectiva. Primul capitol este frumoas, m-a tras cu adevarat. Bafta la scris !!!!!!!!

:bye:

#3
Hey There !
Am ajuns si pe aici . iubirica merci mult ca mi-ai spus >:D< . acum sa vedem ce-ai tu pe aici . poi multe greseli de tastare/ortografie . ai folosit cam mult dialogul . ceea ce nu este bine . trebuie sa ai multa descriere . foarte multa . actiunea mi s-a parut putin grabita . si ai spus ca acele "gorile" sunt bodyguardsi vrajitoarei sau ai acelei babe . deci nici tu nu stiai . ceea ce ne-a facut pe noi (cititorii) sa inram in ceata . aici ai avut o greseala mare . mai departe ce sa mai zic ? . am spus cam tot si intr-o concluzie mai lucraza . urmatorul capitol il vreau fara pic de greseala . cu multa descriere , dialogul mai putin prezent si actiunea . sper sa nu piarda trenul .
Ti pup . Lov`Ya !
[Imagine: 82s.png]
When you look into my eyes, tell me what you see,
Do you feel my love for you, makes you HAPPY, sets you free?





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)