Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Himitsu: The Revelation

#1
O noua serie produsa de Madhouse, gen: drama, mystery, psychological, science fiction. O gasiti tradusa de Animanda, s-au tradus deja 3 episoade, inca nu se stie numarul exact de episoade.

Actiunea are loc intr-un viitor apropiat, cand s-a reusit crearea unui dispozitiv cu care se pot vizualiza memoriile stocate in creierul uman. Acesta functioneaza si daca persoana respectiva a murit. De aceea, este folosit pentru investigatii in cazuri de crima.

Anime-ul pune o problema interesanta din punct de vedere moral: chiar daca este folosit cu scopul de a afla ucigasul, este oare moral sa vezi cele mai intime amintiri ale persoanei respective? Oare, persoana respectiva nu are dreptul sa-si pastreze secretele? Pentru ca nu te uiti la un film, te uiti prin ochii victimei si poti citi sentimente.

Ideea mi s-a parut interesanta si cred ca ar merita discutata, pareri pro si contra ideii folosirii dispozitivului. Mai ales ca unul dintre personaje are reactii interesante de cand lucreaza in echipa de investigatii.
[Imagine: Muza-chansWeblog.1.gif]

Muza-chan on Twitter
[Imagine: chibi_428.gif]
Chibi-ul lui Muza chan

#2
anime-ul nu e cine stie ce.....
nu imi place faptul ca este SF......si ma c-am enerveaza unele anime-uri acre se intampla in viitor....
in rest povestea este destul de scurta si cam fara sens....in schimb grafica este mai buna si face ca anime-ul sa para mai interesant.....nota mea ar fi 8
††
You define The line beetwen human and divine
In this empty place intrinsic GRACE, SO necesary...
†Aoi†
you define
[Imagine: df.jpg]
There are times, {Aoi}, I wish I had never set eyes on you,
Because every look makes me fall in love with you more,
And make it so i cannot live without you.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)