Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hikikomori

#11
(22-01-2012, 06:39 PM)Zwai A scris: Ca intotdeauna unii nu pot sa doarma de grija altora.
Pot sa zic ca si eu fac parte din acest grup si ma simt perfect in pielea mea.
Atata timp cat internetul poate sa imi ofere absolut tot, nu inteleg de ce trebuie sa mai ies si pe afara.
Daca vreau sa vorbesc cu cineva am n prieteni pe mess, daca am pofta de ras sunt n site-uri specializate pentru asa ceva, daca vreau sa plang ma uit pe youtube la site-ul dedicat mortilor, pot sa zic ca acolo gasesti cele mai faine melodii. Daca vreau sa vad un film bun sau un serial bun tot netul mi-l poate oferi.
Destul trebuie sa ies zilnic, ca sa ma duc la scoala si sa vad mutrele nesuferite ale multora.
Mai bune sunt glumele zise de cineva decat cele de pe net22.+Imagineazati cate pagini trebuie sa cauti pentru un comic sau o gulma buna.
Nu zice nimeni ca internetul nu e bun,dar nici in masura in care ai pus tu lucrurile.Internetul iti ofera tot?Si poate acum ai mai auzit asta de la mama ta "internetul iti ofera mancare"??Ei bine nu.
Esti scarbit de ceilanti?Ok si?Poate nu esti placut sau esti luat de prost,astai motiv sa nu mai iesi din casa?Pentru uni da,pentru alti nu nu cred ca sunt in masura sa te critic dar....oricm,prieteni aia buni dupa mes nu's sin lumea reala ca asta na-m inteleso??
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#12
Zwai, nu cred că înțelegi ce spui de fapt. Hikikomori nu se duc la școală, sunt izolați de lume la propriu. Și eu am trecut prin faza de copil care stă mult în fața calculatorului, dar e cu totul diferită. Uite aici un clip pe youtube să vezi ce este de fapt un Hikikomori. Sunt cazuri în care ei nu se spală. ( citisem unul dintre comentarii ) http://www.youtube.com/watch?v=50Y7R5zP0wc Sper că vei viziona și să-ți dai seama ce înseamnă curentul ăsta realmente.
-




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)