Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Help?!

#1
Am deschis threadul aici, pentru ca n-am stiut unde in alta parte, si am nevoie neaaparata de ajutorul cuiva care se pricepe cat de cat la asta - oricum tine de sectiune. Ok, sa incep: De curand am achizitionat un aparat foto - Canon PowerShot SX120 IS, 10 mp, lentila 6.0-60.0mm 1:2.8-4.3 (mda, nici macar eu nu stiu ce inseamna cifrele astea, in fine), de care sunt cat de cat multumita si care se comporta destul de dragut. Nu au trecut decat cateva zile de cand l-am luat, asa ca nu prea cunosc tot ce stie sa faca. Ceea ce ma intereseaza este urmatoarea chestie: probabil cei care au mai avut in aparat foto in mana stiu ce inseamna stilul 'bokeh' (pentru ce care nu stiu, ma refer la stilul fotografiilor cu fundal in ceata, care focalizeaza subiectul); ei bine, eu vreau sa stiu ce setari sa fac aparatului, asa incat contrastul sa fie vizibil (dintre fundalul in ceata si subiect). Am incercat pe 'Macro' si nu merge, cel mai probabil scoate intreaga poza in ceata. Merge pe 'Focalizare manuala', dar nu exista ceva automat, care sa regleze el? E destul de ciudat sa stai pe moment sa-l reglezi.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#2
Macro e functia care o cauti. Daca folosesti auto-focusul, e destul de ciudat sa nimeresti exact cum vrei tu.
In schimb...ia sa vedem. E o camera compacta da are functiile generale specifice unui Canon.
In primul rand la macro ideea e sa fii cat mai aproape de subiectul tau. Functioneaza cel mai bine de la cativa centimetri (cum nu cred ca ai functia supermacro, nu intru in aia). Deci aia n-are sa faca fotografii departate asa cum iti doresti tu. Dar la niste flori, insecte, fructe si alte chestii poti experimenta cu autofocusul pana obtii ceea ce-ti doresti.

Acum, ce poti folosi de la camera ta este functia Av. Cum functioneaza e relativ simplu: cu cat F-ul la tine e mai mare, cu atat DOF-ul e mai mare. Nu stiu cum sa-ti explic pe moment ce si cum acolo, dar in mare cam asta e ideea (eu am Nikon pe moment deci nu am in minte fix cum era la Canon).

Sper ca te ajuta. Bafta.

[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Am incercat pe 'Macro', dar daca incerc sa fac o poza, gen.. sa fac poza unui intreg trandafir, nu merge. In cel mai rau caz, iese toata poza in ceata. Acum eu citisem undeva ca F-ul trebuie sa fie cat mai MIC, ca sa se observe contrastul. Nu prea stiu cum sa ma exprim, ce si cum.. pentru ca este primul aparat de genul, pe care-l detin. O alta intrebare acum ar fii care-i treaba cu functia asta 'Av'. Ce face, mai exact? Si deci, sa inteleg ca daca vreau sa fac o poza tip portret, n-o so pot face bokeh, cu acest aparat?

Imi cer scuze pentru faptul ca inteleg mai greu.. am spus, nu am mai avut un aparat de genul acesta.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#4
Ma rog, n-am fost atent cand am scris si a iesit invers.
Ai aici o descriere mai corecta a functiei de Aperture Priority (AV).
Bafta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#5
Ok, am inteles, dar pe Macro tot nu merge. Cred ca n-am decat sa raman la functia manuala.
[Imagine: dh4h3a.png]

~.~
„Nu poti cunoaste cu adevarat decat ceea ce renunti a stapani.”

#6
Diverse camere ofera diverse rezultate cand faci macro cu ele. Unele au sa aiba un DoF mai bun, altele mai slab. Lucreaza cu camera mai mult, vezi limitarile, vezi ce iese si cum. Eu am avut un Powershot S3 IS, cu functie de SuperMacro pe care o foloseam cand se putea. Chiar si cu aia am obtin rezultate bunicele doar cu functia de Macro.
Asadar, pune-te pe experimente si vezi ce anume functioneaza si ce nu. Dar sa stii ca nu-i rau deloc ca te inveti cu Manual. Ai sa obtii rezultate mult mai bune asa in viitor.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)