Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Halloween

#1
Deoarece se apropie Halloween-ul m-am gandit sa vad ce parere aveti si voi despre aceasta sarbatoare.
Halloween, intitulalta si Ziua Mortilor la americani. Multora le pare o prostie, dar altora un alt motiv de a petrece. Voi? Ce credeti?
[Imagine: Hm757.png]





#2
Unul la mana se scrie Halloween si este o sarbatoare specifica americanilor fiind pe data de 31 Octombrie daca nu ma insel. La romani se tine pe 1 Noiembrie traditional, cand este sarbatorita ziua mortilor.

Mi se pare o prostie sa se tina cu petreceri la romani, pentru ca e adoptata doar chestia cu costumele, nu si restul traditiilor.

Ma rog, revin mai tarziu asupra acestei dezbateri.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
Ţin să fiu de acord cu Lia / Mittwotch etc, etc. Ideea cu costumele a fost inventată de americani pentru un plus de, nu ştiu, distracţie, amuzament, bomboane în plus etc. . Din câte s - a informat informata de mine, celţii purtau nişte costume şi măşti că aşa alungau ei spiritele. De aici ideea asta. Pe lângă asta, mai făceau şi incantaţii pentru ca spiritele "rătăcite" să nu îi necăjească restul anului, săracii.
La mine în şcoală trebuie să ne costumăm lunea asta. De unde mazărea mea să fac rost de costum. . . ca deobicei, să lucrez singură la el .
Totuşi, 1 Noiembrie seamănă cât de cât cu Halloween - ul. Exceptând costumaţiile şi "abracadabra" - urile. Eu una , mereu am tăiat bostani, nu ştiu dacă pe 31 Oct. sau 1 Nov. , dar am făcut şi îi ţineam aprinşi toată seara. Şi mai pierdeam timpul citind diferite vrăji sau poveşti legate de această sărbătoare.
[align=right]
[font=times new roman]You’re under no obligation to be the same person you were five minutes ago.

#4
Este o "sarbatoare" interesanta,desi nu mi se pare normal ca sa o sarbatorim si noi.
Nici macar nu e in calendar cu vreo cruce sau ceva.
Mi se pare potrivita de "sarbatorit" in scoli.Li se mai da un motiv in plus elevilor in special celor de clase mici sa faca ceva funny la scoala.E interesanta partea cu costumatia.
Dar cum zic unii e o "sarbatoare" pentru zombi,varcolaci,vampiri cred ca noi deja avem Sf.Andrei. La fel ca si Valentine's day,noi avem sarbatoarea noastra Dragobetele,care e specific romanesc.
[Imagine: devious.jpg] [Imagine: blank.jpg]


Time flies by, someday I’ll lift my teary gaze at your words
I didn’t see it, I took your strength and kindness for granted
Don’t tell me “It was fun” anymore
In my dreams I only see how I could do it over again


[Imagine: kamewalll.jpg]



#5
Mie imi place Halloweenul. Chiar foarte mult. Si da, poate ca e doar o sarbatoare comerciala, fiindca in octombrie/noiembrie lumea nu face cumparaturi grele. Cred ca de aceea s-a inventat toata chestia asta cu costumele, decoratiunile etc.
Halloweenul in Romania e un cacat. La scoala mea s-a organizat "Halloween Party", care a fost un esec total. S-au stricat boxele, au venit doar vreo 20 de persoane si a durat doar o jumatate de ora. Si a fost in timpul saptamanii, din pacate. Desigur, in Romania e Ziua Mortilor care e plictisitoare. Adica, ala a murit, tu ce treaba mai ai cu el?
Sincera sa fiu, as vrea ca in Romania sa se tina Halloweenul ca in America, Anglia si alte tari de genul.

#6
Hăhăhă, este o sărbătoare comercială. Dar asta nu înseamnă că nu îmi place. De ieri sunt la o colegă şi în seara asta mergem la Trick or Treat. : ]] Faza bună e că ea stă în Pipera şi na ăştia de pe aici sunt toţi cu Halloween`ul. : ] Decoraţiunile le`am luat de la Bamboo ( pânză de păianjen, un păianjen mare căruia i se fac ochii roşii când apeşi pe butonul de on, un Dracula destul de mare, nişte fantomiţe, nişte păianjeni mai mici şi ne lipsiţii dovleci - 3 lumânărele, unul mare cu un bec înăuntru şi o ghirlandă care am pus de`a lungul scărilor ).
Gen, e chiar frumos cum a ieşit şi na asta arată că şi românii pot face un lucru bun. Nu ştiu, poate nu e prea bine să avem sărbătoarea aceasta şi la noi atâta timp cât nu suntem în stare de nimic, dar sper să evoluăm. Cât despre petrecerile la şcoală, doar anul trecut a fost una dar nu m`am dus. Cei ce fuseseră mi`au spus că a fost epic fail.
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#7
Halloween , mda o sărbătoare comercială, la fel ca multe alte sărbători. O sărbătoare luată de la americani, care se sărbătoreşte pe 31 octombrie... Nu mi se pare cine ştie ce. Adică nu am nimic împotriva Halloween-ului , dar sunt multe persoane care sunt nebune după această sărbătoare şi cum se apropie Halloween-ul nu ştiu ce să mai facă, ca să aibe costume cul şi case decorate cât mai "înfricoşător". Mi se pare prostesc T.T Nici nu înţeleg de ce se sărbătoreşte şi la noi, când noi nu avem nici o legătură cu această sărbătoare.
Ce iaraşi e foarte stresant e freamătul ăla, care începe cu câteva zile înainte de Halloween... Adică toţi se agită, chiar şi în şcoli * în special în şcoli*iar de multe ori se agită mai mult profesorii decât elevii cu chestia asta. La mine la şcoală, au fost vineri cel puţin vreo două "petreceri" şi vedeai pe coridoare numai copilaşi de nouă- zece ani *pentru că clasele de a 4 a au dat o petrecere * costumaţi în toate animalele şi ciudăţeniile posibile O.O
Pe mine una nu mă interesează sabatoarea asta... Adică vineri, în timp ce număram voturile * fiind vinerea, când s-au făcut alegerile pentru preşedintele şcolii and stuff... * a venit la mine o fetiţă de opt-nouă ani, îmbrăcată într-o rochiţă roz şi plină de "sânge" pe faţă . Am ramas gen *Wtf!* când am văzut-o... Iar respectiva, foarte veselă, mi-a întins un dovlecel plin de bomboane şi mi-a zis: "Happy Halloween", la care eu: "Serios, Halloween ?! Am uitat de chestia asta... " Pentru mine, cel puţin, zilele astea când se aproprie Halloween-ul sunt foarte stresante...în şcoli îi auzi pe toţi vorbind de ce constume şi-au cumpărat * bani aruncaţi aiurea pe costume... *, ce dovleci au mai confecţionat, ce măşti super-ultra-mega grozave şi-au luat. Very annoying...
Nah, pe mine una nu mă impresionează prea tare, şi nici nu mă interesează Halloween-ul... De acea nu l-am sărbătorit niciodată şi nici nu am de gând să o fac XD

#8
Halloweenul e destul de frumos . . . chiar daca ideea de baza e ' imprumutata ' de la Americani . Aceasta sarbatoare mai consuma energia unora copii si le mai da motiv profesorilor sa mai ' scurteze ' oralul in acea zi . Poate aceasta sarbatoare inseamna alceva dar in Romania a fost abordata ca . . . si o joaca ? Cum inca nu am trecut de fazele copilariei mie mi se pare destul de dragut sa avem si noi o sarbatoare ca aceasta . Cred ca ceea ce ma atrage la aceasta sarbatoare este ca multi dintre copii isi fac singuri costumele , cand ii vezi cat de veseli urca pe scena si asteapta ca noi sa ii aplaudam pentru poeziile invatate sau dansurile , cred ca atunci poti spune ca . . . ne apropie . . . chiar si pentru o zi / cateva ore .
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#9
Ei bine, clasa noastra a organizat Halloween-ul anul acesta. Eu sunt de acord, chiar daca nu e o sarbatoare specifica tarii noastre. Nu am nimic impotriva, e adevarat, ne putem distra si de asemea e un motiv bun pentru a mai scapa de ore 21. Cred ca nu ar trebui sa nu imi placa doar pentru ca, imprumutam si cuvinte din limba engleza, deci, mi se pare normal sa mai "imprumutam" si sarbatori 21. Pentru mine e o ocazie de a mai scapa de stres si pentru multi altii la fel. In final, nu am nimic impotriva acestei sarbatoribye
[Imagine: ak8THBQ.png]


#10
Halloweenul, una dintre sărbătorile mele favorite care intră în top 3.
În România, Halloweenul este înțeles cu totul și cu totul prost de majoritatea adulților. Am să dau un exemplu de acum un an, când mă aflam încă aici. Decoraserăm noi clasa frumos că era Halloweenul și stătuserăm două sau trei ore după școală făcând acest lucru. Ieșise drăguț decorată cu negru, portocaliu, galben, cu pânze negre și așa mai departe. Profa defizică, când a văzut clasa a zis că nu înțelege cum noi putem să sărbătorim morții. Și așa, mulți profesori au asociat Halloweenul cu sărbătoarea morților, lucru ce nu este. De Halloween, se presupune că spiritele rele vin pe pământ și se pun bostani cu lumânări înăuntru pentru a le îndepărta. Dar cum oamenii nu știu ce înseamnă cu adevărat, nu pot să-l sărbătorească. De asemenea, Halloweenul nu este foarte sărbătorit de români. Unii nu au auzit, iar alții nu știu prea bine ce e cu el. Totuși, cred că-n timp și în această țară o să devină mult mai popular, dar cu timpul.
Mie îmi place foarte mult. Ador ideea de a te îmbrăca în diferite ființe și de a colinda pe străzi la Trick or Treat. În plus, eu ador toate ființele magice malefice și îmi plac bomboanele, un lucru pentru care Halloweenul mi se pare atât de genial. Pfff... De asemenea, îmi place săăă mă îmbrac în demon, vampir etc.
În fine, mie-mi place, chiar dacă în alte țări a fost adus pentru ca cei ce produc costumele să facă și mai mulți bani.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.






Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)