Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Hälsningar

#1
Tch, al naibii de greu cu-nceputurile astea, ca habar n-am sa zic trei cuvinte despre mine-ntr-o, hmmm... zice-se, presupusa caracterizare, da'-ncercam poate reusim sa stoarcem trei vorbe din bostanu' cu tarate sa le-asternem pe ceva var sa le vedeti si voi si, probabil, ca sigur nu pot fi, ati vedea si voi ce, cum si de unde cu respectivu' de-o facut threadu'... oricum n-avea ce face *ahem* altceva.

Da' hai, ca vorba lunga saracia omului, vorba vine de prin batranii patriei (si nu cred ca ma refer la d-alde Ceasca, mai degraba la aia de-or murit acu ceva ani, sa tot fi fost mighiuta pomenit mai-nainte copil la mama lui, naiba stie de pe-unde-o mai fi iesit... si cum mi-e si o prea mare lene sa verific, sanse sa aflu prea curand nu-s, nu ca m-ar durea prea tare, da' de tot adusei vorba...) si poate ca stiau saracii ce bodoganesc acolo asa ca tre' sa zic ce tre sa zic (dupa moda "We're here because we're here", lansata acum nu prea mult timp de domnii de la Anathema, mai... poetici, de felul lor) cum ca oi fi avand pe la vreo 20 de ani, pentru convingere se poate vizita si pagina de profil, iar cu un mic calcul s-o ajunge la fix aceeasi concluzie, da' n-opresc pe nimeni din dorinta-i necontenita (daca exista, ce-i drept) de a verifica singuri, dupa care s-ar mai putea pomeni ca numele real ar fi Radu (nu c-ar conta in mod special), ca la animeuri ma uit la fel de des ca si calu' inexistent al bunicilor (o fost o vreme cand se mai uita si ala, mai pui ca mai si traia saracu'... da' s-o dus, timp n-o mai fost, insa de ce nu se stie), da' ca manga-uri mai frecventez cat de cat constant, pare-se, iar unele nume ar fi Vinland Saga, Berserk, Pluto, Gantz, One Piece, Watashitachi no Shiawase na Jikan, FMA si poate ar mai fi (si chef parca nu).

Hmmm... sa tot mai fie muzicile, ca-n rest gol bostanu', deci am treaba cu tot felu de metale (numa' ca nu din alea de-s facute potcoavele din ele, ca tot veni vorba de raposatu' cal al bunica-mii) ci negre, moarte, grele, sumbre, progresive, avantgardiste si toata gloata de scarnavii care mai de care mai deocheate, desucheate si-amestecate spre bucuria sufletului astui om. Si daca tot spusei de genuri, ar fi un lucru sa zic si de dihaniile ce reusesc sa-mi zgaltane interiorul inspre pasare, adicatelea trupe precum: Opeth, Katatonia, Dordeduh, Agalloch, Devin Townsend, Edge Of Sanity, Vulture Industries, Negura Bunget, Arcturus, Isis, Candlemass, Tool, Meshuggah, Megadeth si toata hoarda ce poate urma...

No bun, o facui si p-asta... no, acum de-or fi intrebari, curiozitati, chestii, trestii se raspunde de-i nevoie... numa' sa fie.

#2
Bine ai venit pe Animezup, Schimodie!
Sper ca o sa iti placa aici, o sa te simti bine si o sa iti faci multi prieteni!
Zuppy te primeste cu bratele deschise!

Happy posting si have fun! Nu uita sa te distrezi!
Salut! Eu sunt Zuppy, mascota oficiala a Animezup!
Daca esti nou pe site, poti citi aceasta introducere, si sa afli mai multe despre noi.
Nu uita nici de regulament!
Sper sa ne vedem pe forum sau pe portal. Pe forum iti poti posta fic-urile sau desenele, sau poti discuta cu ceilalti utilizatori. Avem categorii multe si diverse, pe gustul fiecaruia!

Daca esti fan manga, sa stii ca poti citi manga-uri traduse in romana pe Mangazup.

Zup e cel mai tare!

#3
Salut. Deci, iti urez bun venit pe site. Sper sa te distrezi.
Am aflat ce muzica asculti, ce anime-uri iti plac (si eu sunt fan FMA) si vreau sa te intreb daca citesti manga? Ai ceva carti preferate sau un autor preferat?
Ce iti place sa faci in timpul liber pe care il ai, daca ai normal. Iti place sa scrii? Sa pictezi? Sa admiri norii? Mie da.
Pai, daca imi raspunzi la intrebari iti multumesc. Ah si inca una. Ce te inspira?
Spor la postat and Buh Bye !!!
[Imagine: ak8THBQ.png]


#4
Welcome to Zup, mate!

Filme?

Carti?

You can take those questions in any way you want, my fellow metalhead!

One more thing, favourite song/album?

My 50 cents, kthxbye.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#5
@DeDal N.: Mersi! Asa, pai... poate nu se-ntelege prea bine din amalgamul ala de cuvinte, dar de fapt, ce-i scris pe acolo sunt e despre manga-urile pe care le citesc si nu animeuri, care, practic, nu vizionez.

Carti preferate ar fi... Toamna Patriarhului, Un Veac de Singuratate si mai orice scris de Gabriel Garcia Marquez, Conversatie in Catedrala, Orasul si cainii de Mario Vargas Llosa, Sotron de Cortazar (a se observa ca-mi plac mult autorii dein boom-ul sud-american), Kafka, Dostoievski, Eliade, Preda (cu Cel Mai Iubit Dintre Pamanteni)... cam pe-acolo.

Nu am o sursa fixa de inspiratie, ca sa raspund si la asta, mai degraba construiesc totul din mers, nu obisnuiesc sa-mi fac un plan cum pot vizualiza progresul mintal... al orice lucru pe care-l fac, si de tot veni vorba de a face... nu prea cochetez cu arta (cam de orice fel) decat din postura de spectator pasionat, avand in vedere formatia-mi reala, desi cu penelul am mai vorbit, dar destul de putin. Sa ma uit la nori? Da mi se-ntampla adesea, e o obisnuinta ce-si are radacinile adanc in copilaria petrecuta la tara... iar in timpul liber, tch, pana acum ceva vreme il iroseam, de-atunci sunt intr-o usoara redresare (desi si aceasta durata de "libertate" se micsoreaza).

@Uberwald: Deci, Valentine (tot asta-mi place mai mult, din necunoscute motive precum incapatanarea, rezonanta in capatana-mi... si alte alea) de carti am scris mai sus, ar mai fi filme (desi nu-s mare cinefil): The Shawshank Redemption, Fight Club, Memento, Se7en, The Usual Suspects, Reservoir Dogs, Inception, The Curse Of The Black Pearl, The Dark Knight, American Beauty... nah, imi plac destul de mult filmele cu, despre si ce au ca subiecte oameni... mai mult sau mai putin nebuni (era zicala cu unde trage magaru), meh lista vorbeste de la sine.

Favourite Song? That's a hard one... ar fi The Gathering - Leaves cu Green Carnation - Alone, Devin Townsend - Hyperdrive! si Dordeduh - Zuh - Cu tunetul Muntilor (is 4 da' nu prea am cum sa le aleg in momentul de fata).

Favourite album? Opeth's Morningrise or The Gathering's Mandylion (it's a tough battle).

Hmmm, acum eu am o-ntrebare : si pan' la urma Night Is The New Day cum ti se pare?

#6
Hilsen, ca să rămânem pe acelaşi principu.

Nu prea am ce întrebări să-ţi pun, din moment ce deja ne-ai zis ce mă interesa.
Or ... cum ţi se pare black-ul românesc, în raport cu cel norvegian ?

Have fun, spor la căutat topicuri bune, have fun again.

#7
OMGWTFBBQsauce!

Rhan! I had the feeling it was you <3

Acum nu cred ca are rost sa-ti mai pun intrebari, oricum probabil o vor face ceilalti pana afla ce ai mancat si la micul dejun -.-".

Cat despre Night is the New Day, am fost suprinsa ca mi-au placut chiar mare parte din tracks, mi se pare ca s-a instalat un oarecare balans in combinatia dintre baza doom, synthurile usoare si melodicitatea care pare mult mai pronuntata. Are reminiscente de Opeth, desi are clar propria identitate totusi.

'The forsaker' imi aduce cumva aminte de ultimile doua albume, prin drumming-ul puternic si riff-urile ritmice urmate de pasaje de clean si vocea lui Jonas, in stilul smooth cu care ne-a obisnuit. De la 'The longest year' incep sa se vada mai evident schimbarile si progresia albumului catre ceva nou. In 'Idle Blood' se vad mult mai clar, chitara acustica, influentele folk si linia melodica care pare similara unei balade destul de gloomy. Iar performantele lui Renkse par sa fie cele mai bune de pana acum.
In sablonul traditional sunt incorporate elemente de folk, electronica, progressive, metal si rock clasic, sunt asimilate in ceea ce eu consider cel mai bine realizat album de pana acum. In schimb, nu pot spune ca s-a instalat in mintea mea cum au facut unele melodii din albumele de dinainte.
Totusi nu pot sa zic ca nu sunt nopti cand ascult o mare parte din album si realizez ca daca 'Liberation', 'Nephilim', 'Onward into battle' si 'Departer' pot fi in armonie pe acelasi album, inseamna ca ceva e bine.

It chills me down to an ethereal place.

Neways, asteptai asta de mult 21.

Ah welcome diud hug
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#8
@Alya: Mersi de urari! Pai, sa vedem:
1. Nu sunt un om care sa urasca in mod constant, de fapt imi trece foarte repede daca se intampla sa ma enerveze ceva, deci depinde de moment... as spune totusi ca imi detest lenea (cum e prezenta constant prin preajma mea)
2. 29 Decembrie => Capricorn
3. Habar n-am, watermelon?
4. I'm on my way to an academic life... it seems

@Negura: Tack för hälsning mig! Suedeza - norvegiana - suedeza, merge treaba... Dar, ca sa raspund la intrebare: nu pot sa spun ca am ascultat prea mult black romanesc, doar post 2009 Negura Bunget (adica Din Brad), Dordeduh (deci tot Negura Bunget), pre 2009 Negura Bunget si Kistvaen (ce are o latura interesanta cum ca ar combina si ceva doom prin muzicile lor)... dar formatiile astea spun ca black-ul din Romania e bun, desigur face parte din perioada noua a blacku-ului ce include diverse experimente (iar black-ul e excelent pentru a se putea face astfel de lucruri), desigur Wiccan Rede si perioada de inceput a Negura (cum Wiccan a devenit Negura) seamana cu a doua perioada din cele 3 (deocamdata, dupa credintele mele) perioade de existenta ale acestui gen, dar se si incadra in acea perioada de timp... Acum sa compar ce-i la noi cu ce-i in Norvegia, tara de origine a genului e putin cam tras de par, desi trupele astea merita pomenite ca excelente (Negura (si tot ce tine de ea) facand parte din elita mondiala) sunt prea putine, iar in moldova o sa gasesti multe formatii de folk metal (deci mai mult inspre death), ceea ce duce la o slaba cunostinta asupra underground-ului romanesc de black... si totusi nu cred ca mai e vreo trupa ce se poate intrece cu Hupogrammos/Sol Faur ori Negru in compozitii, cel putin la noi (Kistvaen au fost o surpriza placuta, dar mai au... de-abia au rasarit).

@Uberwald: In sfarsit! Ma rodea curiozitatea de ceva vreme, sa tot fie un an si ceva :)), intr-adevar diferit albumul, contine elemente nu la fel de catchy ca perioada de mijloc a carierei lor, dar briliante fara-ndoiala. Departer e cantecul de suflet de pe album, vocea lui Renkse e mirifica, dar Krister Linder face ca totul sa intre-ntr-o alta dimensiune, iar albumul se-ncheie... ma lasa fara cuvinte. In fine, mai spre mijlocul albumului, trebuie sa fii atent ca sa apreciezi cantecele la adevarata lor valoare, altfel o sa cazi in plasa asa numitei plictiseli - lucru care mi s-o-ntamplat la primele ascultari... hehe, dar ma opresc ca iar fac un ditai postul si sperii copiii mici si inocenti :).

#9
Bine ai venit pe Animezup.
Sper sa te distrezi si sa iti faci cat mai multi prieteni.

BTW. Ce parere ai de MGMT (trupa)?

Scrii ficuri?

That's all.

#10
@ultimate wulf: Mersi! Pai nu i-am ascultat, dar vad ca ar fi psychedelic rock si-nca de buna calitate... netul cu portia nu-mi permite sa-i verific acum... dar de-o sa-mi para grozavi o sa stiu cui sa multumesc.

Cat despre ficuri, am scris mai sus ca am mai pus mana pe pix o tara, dar rezultatul nu pot spune ca ar avea sens sa fie numit "fic", mai degraba debitatie... o scriere dintr-o bucata. In fine, nu stiu daca o sa postez bucatile alea de text pe aici... poate da, poate nu, vedem.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)