Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Beauty pop

#1
Beauty pop este o manga de care am dat întâmplător, săptămâna trecută. Mă uitam pe un site unde puteai citi manga online, şi am dat de ea; I found it interesting, because of the girl who was on the cover, so yeah, I started reading it. Aveam un chef nebun de citit manga, that is, şi oricum nu mă aşteptam la cine-ştie-ce, dar am fost surprinsă, a fost o manga foarte plăcută, lovely, adorable, entertaining and funny and and and... Yes, beautiful.

Plotul ar fi destul de simplu, o fată care - deşi este foarte talentată ca şi coafeză ( lol what a word we have in Romanian ), mai bine spun " hairstylist". So, este vorba despre o fată care, deşi este foarte talentată ca şi hairstylist, nu este interesată să se folosească de acest " dar " al său pentru a deveni faimoasă. Deşi, ar putea-o face cu o mare uşurinţă, este - mă repet - foarte talentată. Însă, Kiri Koshiba, nu este interesată să devină faimoasă şi să facă bani, nor to be the number one stylist - în comparaţie cu trei băieţi foarte populari din " Scissor Project" ( un fel de club înfiinţat într-un liceu pentru hairstyling, make up and all that stuff ). Ei, în comparaţie cu Kiri, sunt foarte hotărâţi să devină faimoşi şi bogaţi, să îşi deschidă un salon SP and ... well, să cucerească lumea cu stilul lor. Aceştia fac diverse " spectacole" la şcoala lor, dând tratamente unor fete din şcoală ( hair, nails and make up ).
Deşi Kiri nu are nici o intenţie de a se apropia de SP, fiind în primul an şi fiind o persoană leneşă şi indiferentă, ajunge să se împrietenească şi chiar să facă parte din SP. Cum îmi place mie să spun, fie că vrea sau nu, ajunge în lumina reflectoarelor.

Ei bine, postul o să fie spoiled, probably.

Părerea mea

Am adorat pur şi simplu manga asta. Kiri is so cute, I guess. Îmi place caracterul ei, atât de indiferent şi totodată puternic şi având, desigur, slăbiciunile ei şi pretending like she doesn't care! Cel mai mult, desigur, mi-a plăcut modul în care tundea. God she was so gorgeous, în timp ce tundea / aranja cuiva părul, she would be the person / character I would admire the most. Mi-a plăcut mult asemănarea dintre ea şi tatăl ei, amândoi erau la fel, I could swear şi familia lor era atât de tare * laughs * faptul că atunci când era mică, 10 years or something? a tăiat-o pe maică-sa în timp ce o tundea, un simplu accident cu nu prea mari damages, lol, a marcat-o atât de tare, she could not help herself. Cum de atunci nu mai voia să devină a beautician and all that stuff, mi s-a părut foarte profund şi mi-a plăcut la nebunie. She had a dream but she wouldn't chase it. Because she so loved others around her and she so cared about others. Even though it doesn't seemed like it.

Clar, Kiri este personajul meu preferat din acest manga şi nici măcar nu este băiat! De fapt, nu sunt cine ştie ce hotties în manga asta ( mie mi-a plăcut Kei, the one who looked like a kid, lol he was adorable x: ). Dar personalitatea ei m-a cucerit, şi cum arăta şi cum se comporta şi mai ales cum tundea, I guess. Pur şi simplu manga asta m-a fascinat şi personajul acesta chiar emana frumuseţe.

Cât despre Naru Naru, we had kind of funny dar, desigur, nu ajungea la nivelul lui Kiri. M-a amuzat profund ultima parte a mangaului, I mean like the last chapter - after 10 years. Nu mă aşteptam să se facă aşa ceva adică, peste 10 ani, married with children and cutting hair. That was adorable! I loved it. Şi el nici măcar nu se schimbase, still air headed and I AM NUMBER ONE and stuff like that. So, he was fun. Mi-a mai plăcut la acel ultim capitol partea cu Julie, that little actress girl who met Kiri in some extra chapter, nu mă aşteptam să apară şi ea acolo şi să se pună atâta preţ pe vorbele pe care le spusese când era just a little brat " kiri, când o să fiu mare şi mai faimoasă de atât, tu o să devii hairstylistul meu personal" şi s-a dus pur şi simplu în Japonia, la micul salon pe care îl deţinea Kiri, moştenire din tată în fiică, I guess, să îi aranjeze părul. Ditamai vedeta de Hollywood,that is. tocmai asta mi-a plăcut aici, faptul că adorabila de Kiri şi-a păstrat personalitatea.

Oh şi în momentul acela prin ultimele capitole când SP a concurat cu Phoenix la concursul acela şi... well, Kiri avea febră şi braţul drept, If I remember correctly al lui Narumi era injured, well şi Kiri bolnavă, Naru Naru bolnav, au făcul double wizard cut, nu credeam că Naru e capabil, still! Dar mi-a plăcut la nebunie şi în momentul ăla... manga nu putea deveni mai frumoasă, I swear!

Talking about favorite mooments from the manga, that is, aş putea aprecia faptul că mi-au plăcut toate micile scene, oricât de fun stupid au fost. Nici măcar eu nu ştiu de ce mi-a plăcut atât de mult manga aceasta, I mean, e doar o comedy shoujo, but it has so much beauty! M-a cucerit instant şi pur şi simplu sunt încă îndrăgostită de personaje şi de manga şi de story şi de grafică. It's just my type, I guess.

Oh, I love this manga.

So, what about you? Aţi citit? Ce credeţi despre Beauty pop?

#2
Tocmai am terminat de citit Beauty Pop si dupa parerea mea se putea face mult mai multe si sa contina more love dar mi-a placut si sincer I enjoyed reading it.
I didnt waste my time <Most important>.
Beauty Pop e o manga rar intalnita prin faptul ca the mangaka made the girl look strong and cool. Pentru mine, asta conteaza mult rofl.
[Imagine: i6VLNpR.png]

#3
Am citit Beauty Pop mai demult,stiu ca nu am lasat-o din mana pentru ca mi-a placut foarte mult .O manga amuzanta unde personajul feminin e unul strong si pwnege 21
[Imagine: haruhisuzumiya7.jpg]

Power of haruhism just knocked Kyon down :bv:

[Imagine: chibi_41.gif]
melli-chan, chibi-ul lui goddess




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)