Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Guess the book

#71
(28-02-2011, 02:53 PM)Horia K A scris: Tu crezi că făceam pe deşteptul ?
Nu, cred ca faceai pe interesantul .

Haruki Murakami- Kafka pe malul marii

Edit:
Viaţa însăşi e o stare de tranzit între naştere şi moarte... un peron unde te zbaţi să ocupi un loc într-un tren... eşti fericit că ai prins un loc la clasa I sau la fereastră... altul e necăjit că a rămas în picioare pe culoar... alţii nu reuşesc să se prindă nici de scări, rămân pe peron să aştepte următorul tren... Şi fiecare uită, poate, un singur lucru... că trenurile astea nu duc nicăieri... cel care a ocupat un loc la fereastră este, fără să ştie, egal cu cel care stă în picioare pe culoar şi cu cel care vine abia cu următorul tren... în cele din urmă se vor întâlni toţi undeva, într-un deşert, unde chiar sinele se transformă în nisip... în loc să se uite în jur, oamenii se îmbulzesc, se calcă în picioare, îşi dau ghionturi...

Citat evident in cazul in care ati citit cartea, la fel de evident pentru google.
Let's dance.
Do not speak unless you can improve the silence.

#72
Am dat edit dupa 2-3 saptamani, si ma indoiesc ca se intereseaza cineva de starea lui de santate (topicului)
Daca il pun o vreme pe prima pagina o sa fiti si voi mai grijuli? 10


Done.
Do not speak unless you can improve the silence.

#73
Citat:Am dat edit dupa 2-3 saptamani, si ma indoiesc ca se intereseaza cineva de starea lui de santate (topicului)
Daca il pun o vreme pe prima pagina o sa fiti si voi mai grijuli? 10


Done.
Imi pasa, simPti ca-mi pasa?
Oh, beauty is a beguiling call to death and i'm addicted to the sweet pitch of its siren.That that starts sweet ends bitter, and that which starts bitter ends sweet.That is why you and i love the drugs... now please, pass me a light.

#74
- Nu, mai exerseaza, poate in cele din urma ma faci sa simPt ceva 310
Let's mindfuck in other places.

Poems everybody, poems!

Money get back
I'm all right, Jack
Keep your hands off my stack
New car
Caviar
Four star daydream
Think I'll buy me a football team.
Do not speak unless you can improve the silence.

#75
Cântec de gheaţă şi foc? e şi bestseller şi ecranizat de aproape o lună...

#76
Hah, Dostoievski - Demonii. Joci dur?

"Ha, ha, ha! Păi după toate astea, dumneata ai fi capabil să afli desfătări şi-n durerea de dinţi! " veţi exclama, râzând.
- De ce nu? vă voi răspunde eu. Sunt şi-n durerea de dinţi anumite desfătări. Pe mine m-au durut dinţii o lună încheiată, aşa că ştiu perfect cum vine. Fireşte, în acest caz omul nu se mai înfurie pe tăcute, ci geme; dar, uite, gemetele nu-i sunt sincere, în ele e o doză de maliţie; şi chiar aici e toată şmecheria. Gemetele dau glas desfătării lui; dacă nu l-ar desfăta, n-ar mai geme. (...)
Vă rog, domnilor, să ascultaţi, când veţi avea prilejul, gemetele unui om instruit din secolul al nouăsprezecelea; gemetele lui dintr-a doua sau a treia zi a durerilor, când începe să geamă altfel decît în prima zi, adică nu numai pentru că-l dor dinţii; el nu geme ca ţopârlanii, ci ca un om şlefuit de progres, de civilizaţia europeană; ca un om "emancipat de glie şi de izvoarele poporane", cum se zice acum. Gemetele lui se sluţesc, devin înrăite şi, zile-nopţi, nu cunosc întrerupere. Şi doar ştie bine că nu-i sunt de niciun folos; şie mai bine ca oricine că se zbuciumă şi-şi face sânge rău de pomană, că-i necăjeşte de-a surda şi pe ceilalţi: ştie că auditoriul pentru care depune el atâta râvnă, inclusiv familia lui în păr, s-au îngreţoşat auzindu-l şi nu mai cred nici atâtica; fiecare-şi dă seama că ar putea şi el să geamă mai altfel, mai simplu, fără farafastâcuri şi scamatorii; că-şi face de cap numai aşa, din răutate. (...)
Nu înţelegeţi nici acum, domnilor? Nu, se vede treaba că-i necesar să atingi un înalt grad de evoluţie şi conştiinţă pentru a pricepe subtilităţile acestei voluptăţi! Râdeţi? Mă bucur. Glumele, domnilor, desigur, sunt de prost-gust, inegale, confuze, nesigure. Dar asta-i din pricină că eu însumi nu mă stimez. Parcă omul conştient se poate stima cât de cât? "

Rus de-al lui Tolstoi.
[Imagine: sig3a.jpg]



#77
Tare vă mai place, măi fraţilor, tare.

Fă-ţi mişcarea, maestre.
[Imagine: sig3a.jpg]



#78
Un Yankeu la Curtea Regelui Arthur - Mark Twain

"Gulliver nu lăsa pe nimeni să îl atingă în afară de Anemone. Cînd intra în încăperea în care era gavialul, Anemone mergea tîrîş. Crocodilii se tîrăsc pe pământ şi din pricina aceasta toate animalele şi oamenii se uită la ei de sus. Nici oamenilor nu le place să fie priviţi de sus şi probabil că şi crocodilii se împrietenesc cu cei ce se tîrăsc la aceeaşi înălţime cu ei, cel puţin aşa credea Anemone. Lui Gulliver îi plăcea muzica. În timp ce îl curăţa între dinţi cu o şurubelniţă, Anemone îi punea muzică. Cel mai mult îi plăcea crocodilului balada Uranus a lui David Bowie."
[Imagine: sig3a.jpg]



#79
*Bump*
[Imagine: sig3a.jpg]



#80
Nu am citit cartea, dar o să fac o încercare: Călătoriile lui Gulliver?



Subiecte de discuție similare...
Subiect: Autor Răspunsuri: Vizite: Ultimul răspuns
  Guess the movie Wunderbar 477 173.635 29-06-2014, 11:45 AM
Ultimul răspuns: Ozymandias


Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)