Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Grey

#1
Grey... o manga science fiction...

Tot ce pot sa spun este ca mi-a placut.

Are o grafica decenta. Fundaluri futuriste bine realizate, ce creeaza aceeasi atmosfera dezolanta si apocaliptica din Mad Max sau Fist of the North Star si personaje desenate intr-un stil clasic dar placut. Din punctul asta de vedere se situeaza undeva la mijloc. Nu te dezamageste dar nici nu are niste ilustratii ce sa te lase cu gura cascata, salivand privind miile de detalii sau umbrele realistice si nuantele subtile.

Ideea in schimb e ceva mai buna. Iese din tipar. E drept, si povestea e putin stereotipica si s-ar gasi destule alte manga-uri sau anime-uri similare dar e indeajuns de diferita. Incat sa te tina cu sufletul la gura si sa te captiveze. Mi-a adus putin aminte de Matrix. Ma rog, putin mai mult. Prea multe nu vreau sa va divulg, vreau totusi sa va starnesc interesul astfel incat sa o cititi si voi. Ideea de baza este urmatoarea: Intr-un viitor mai mult sau mai putin indepartat, omenirea este grupata in orase ale caror locuitori se lupta intre ei pe campuri de lupta. Cei care se lupta, o fac pentru a primi puncte ce le-ar permite accederea intr-o clasa superioara si intr-un final sa atinga statutul de cetateni, ceea ce le-ar asigura o viata lipsita de griji. Exista insa un secret in spatele acestor lupte, un secret pe care nimeni nu si-ar dori sa il afle iar Grey Death va fi cel care va descoperi ce se intampla de fapt in spatele zidurilor...

In rest... cateva scene de nuditate, multe scene de violenta, lupte intre roboti, un personaj carismatic, arme si traume, ce sa mai discutam. Genul de manga care imi place mie. Usurica dar nu stupida, violenta dar nu groteasca si indeajuns de captivanta incat sa ma faca sa o citesc pana la capat. 8.5/10.

Cine vrea, o gaseste aici.




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)