Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Chestionar: Am dreptate?
Da, chiar ma intrebam!
25.00%
1 25.00%
Nu stiu, am dat click pentru ca titlul firului e ambiguu!
75.00%
3 75.00%
Go wiki man, nu suntem noi aia care trebuie sa iti raspunda!
0%
0 0%
Nu , nu ai dreptate deoarece(insert reason here)!
0%
0 0%
Total 4 vot(uri) 100%
* Opțiunea ta. [Arată Rezultatele]

GFX nelamurire...

#1
Ce inseamna pentru voi GFX? Simpla photoshopare a unei poze cu mai multe layere? Tare as vrea sa stiu daca GF14graphics?) ar putea sa insemne si editare 3D in Autodesk/Maya/WorldCraft sau cea ce fac eu de obicei si anume harti/props/entities in engine-ul Source!
Jos un album cu pozele unei harti facute de mine in Source SDK 2009 (care inca nu a fost lansata oficial catre public X3 desi au aparut mod-uri lansate dupa aceasta versiune specifica LFD/LFD2 cum ar fi Alien Swarm care reprezinta un avantaj major pentru acest engine si anume faptul ca aplicatia este stand-alone si nu mai necesita un engine source preinstalat pentru a rula)

OK, stiu , am dat dureri de cap, nu citi ce e in paranteza, si da
click aici click aici click aici
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#2
Deci, mi-ai atras atentia, si in caz ca ceea ce voi spune mai jos e gresit, atunci sorry, dar asta e parerea mea. ^^

"Graphics" nu inseamna (e si normal) numai o simpla photoshopare a unei poze, ci inseamna mult mai mult, dar fiindca nu toata lumea se pricepe in grafica trebuie totusi cumva sa se exprime si ei, nu crezi? Ca orice activitate ce presupune creatie, designul grafic implica subiectivitate, variatie si personalitate, asa ca fiecare si-l poate exprima cum doreste. Tu de exemplu ti-l exprimi prin 3D in Autodesk/Maya/WorldCraft sau stiu si eu ce faci. Altii de exemplu (hai ca ma dau pe mine) ma exprim prin pasiunea de a face lucrari fiindca stiu ca le folosesc, si imi place, si astfel ma exprim eu mai bine. Cu cat fac lucrarile mai bine, cu atat eu ma simt si mai bine, si tot asa. Facand greseli, invat. Cu timpul voi defeni si eu pro ca si tine, dar pana atunci mai dureaza, dar sincer nu ma pasioneaza sa fac ceea ce faci tu, asa ca eu ramana la obisnuitele designuri grafice. ^^

Ei bine, cred ca am scos pe gura niste prostii cat mine de mari, dar chiar nu m-am putut abtine si parca prevad ca voi regreta, dar asta e viata, mai trebuie sa si suferim. ^^
~My dA!
~My twitter account!
My life, my soul, my inspiration --> Korean style
[Imagine: tumblr_lspwr4bMkI1qheiqqo1_400.png]

#3
(09-08-2010, 06:49 PM)Alysu A scris: Cu timpul voi defeni si eu pro ca si tine, dar pana atunci mai dureaza, dar sincer nu ma pasioneaza sa fac ceea ce faci tu, asa ca eu ramana la obisnuitele designuri grafice. ^^


Hai ca m-ai amuzat, eu nu sunt pro, sunt un noob. Ma laud cu ce facusem acolo pentru ca imi place, dar...mai am...Si totusi, ce parere ai? X3
[Imagine: nhkmisatosatousighh3.jpg]

#4
hm .. interesanta discutie ... gfx ... gfx pentru unii inseamna doar o metoda de-a alunga plictiseala ... pentru altii placere ... pentru altii o metoda de-a face bani Smile grafica poate si si un simplu desen de mana sau chiar si body art ( tattoo ) ... tipuri de grafica sunt multe grafica 3d .... grafica 2d ... grafica schite ... acum depindie ce intelege fiecare prin grafica am incercat si eu sa-mi prind urechile in grafica 3d ... dar lipsa de programe si timpul ... nu mi-au dat voie 2 dar in fine m-am axat mai mult pe grafica 2d si ies bani frumusei as putea spune numai ca trebuie sa ai experienta necesara si un banutz pus deoparte pentru inceput ... si un sfat pentru toti amatorii de grafica de pe site-ul asta banuiesc ca majoritatea folositi photoshop-ul ... indiferent de versiune .... nu va limitati doar in a face tag-uri Smile photoshop-ul are o multime de posibilitati si poti face multe cu el nu doar sig-uri si avatare Smile asta e un fel de-ati pierde vremea .... adevarata folosinta a photoshop-ului e atunci cand produci ceva Smile si unii am vazut ca aveti talent si e pacat de talentu vostru
[Imagine: colorscs.png]
________________
Hear the colors


#5
(09-08-2010, 10:09 PM)tzahranul A scris: Hai ca m-ai amuzat, eu nu sunt pro, sunt un noob. Ma laud cu ce facusem acolo pentru ca imi place, dar...mai am...Si totusi, ce parere ai? X3

Hehe, pentru mine esti pro, fiindca eu de exemplu nu stiu face [deocamdata] din alea, deci esti pro ^^ si sa stii ca imi place, e destul de greu [banuiesc o.o] sa faci din alea, insa tine-o tot asa si poate si mai bine xD.
~My dA!
~My twitter account!
My life, my soul, my inspiration --> Korean style
[Imagine: tumblr_lspwr4bMkI1qheiqqo1_400.png]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)