Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Goth

#1
[Imagine: 12316l.jpg]

Genuri: Drama, Horror, Psychological, Seinen.
Volum(e): 1.
Capitol(e): 5.

Citat:A rather morbid, sombre manga about two high school students, Kamiyama Itsuki and Morino Yoru, who have a peculiar interest in deaths and especially in murders that are committed near to them. Due to their strong fascination with murder and highly-developed analytical skills (along with some luck), they manage to solve the murders that have even eluded the authorities. However, acting on their own sense of justice and in self-interest, the murderers are often able to escape with the murders that they have committed. Often, it is Kamiyama that solves the cases even to the most subtle of details, but he is only interested in one thing, and that is the method by which Yoru should be killed.

Manga am citit-o in urma cu un an, daca nu ma insel. Acum cateva zile cand ma uitam ce mai e pe Zup, am gasit pe MangaZup ca seria este de asemenea in curs de traducere. So, m-am gandit sa fac un topic pentru cei ce o citesc/ au citit-o.
Mie mi-a placut manga, a fost destul de buna pentru perioada aceea in care ma cam plictiseam si nu aveam ce sa citesc. A trebuit sa citesc de 2 ori ultimul captiol ca sa realizez ce s-a intamplat cu adevarat. Dar, a fost o manga destul de bunicica. Povestea a fost in regula, personajele destul de bine conturate si arta destul de buna. So, i-as da un 7-8.

Psycho XD

#2
Vag imi amintesc despre ce este vorba *goes check* ohh, bingo! Art style-ul, asta era.
Indeed, manga are un art style oarecum ciudat; avand in vedere genurile la care se gaseste, ma asteptam la ceva mult mai messy however this manga has a clean art style. Singurul defect pe care il are este lungimea atat de scurta incat abia cuprinde povestea; due to this problem you can't see great development either. Personajele nu se contureaza iar povestea e oarecum grabita. For a short manga with only 5 chapters... let's say it was acceptable but nothing brilliant.
" I see humans but no humanity "

#3
Oh, bravo Ichi pentru ca ai deschis acest topic!
Primul capitol l-am tradus chiar eu, si ma mai miram de ce imi pare cunoscut numele.
Imi place grafica, iar povestea e acceptabila. Ideile din primul capitol sunt putin nebunesti, ceea ce face si mai placut savurarea ei.
O sa revin cand o sa mai citesc din ea.
/edit Restul capitolelor au fost in regula.
"Forgive you? Why? It's not like I'm mad or anything. You were the one who got angry; just like you said, I was being too nosy. I've always been like that, not knowing my boundaries. I'm the type who'll water a plant til it drowns."
- Yokozawa Takafumi no Baai, vol. 2

#4
Nu am citit foarte multe manga-uri apartinand acestui gen asa ca nu prea am cine stie ce termen de comparatie, dar, pe langa Goth, am citit unele din lucrarile lui Junji Ito, care mi-au intrecut cu mult asteptarile.

Dar sa revin la Goth. Nu-i o manga exceptionala, dar e in regula. Probabil daca ar fi avut mai mult de 5 capitole si daca s-ar mai fi dezvoltat putin povestile din fiecare capitol atunci da, ar fi devenit chiar foarte buna. Ideea care mi s-a parut absurda a fost cea de a lasa criminalii liberi. Da, in cazul individului care ingropa oamenii de vii situatia e putin diferita, pentru ca, desi urma sa se predea intr-o luna, pana atunci era obligat sa-l asculte pe individul din cosciug spunandu-i prietenei lui moarte cat de mult o iubeste si cum vor fi impreuna pentru totdeauna. Asta e tortura. *grin* Daca ar fi avut mai multe capitole povestea asta, cred ca s-ar fi sfarsit cu el innebunind si fugind/ predandu-se/ sinucigandu-se.

Mi-au placut personajele si modul in care fiecare avea pareri diferite in ceea ce priveste compania celuilalt. Morino il credea pe Kamiyama interesat de aceleasi lucruri ca si ea si cu toate astea stia ca-i o persoana periculoasa, iar Kamiyama era interesat de modul in care ar fi putut s-o ucida sau sa fie de fata cand altcineva ar fi ucis-o pe Morino. As fi vrut sa se fi inclus ceva si despre trecutul lui Kamiyama pentru a afla de ce a ajuns asa.

Per total, o manga in regula. Am auzit ca ar exista si o carte.
[Imagine: sdfbnm.png]

Despite your best efforts, people are going to be hurt when it's time for them to be hurt.
~ Haruki Murakami~




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)