Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Generatia cu cheia la gat | Generatia actuala

#51
Vorbesti de parca femeia a inceput sa munceasca de cativa ani. Nu ca se intampla de mai bine de 50 de ani. De parca noi si parintii nostri nu am crescut cu aceasi parinti muncitori. Femeia are dreptul sa munceasca de mai bine de 60 de ani. Ultima femeie casnica la mine in familie a fost strabunica. Toti de pana acum s-au descurcat, de ce e mai greu acum?

Am zis gaini fara cap. E o metafora. Nu are nici cea mai mica legatura cu creierul. Vorbesti de parca cat timp parintele e la munca copilu sta degeaba. De parca nu s-ar duce la gradinita, un loc destinat educatiei. De parca nu s-ar duce la scoala unde este, iar educat. Si cand e acasa cum presupui ca ar trebui un parinte sa ii antreneze mintea? Sa ii arunce un Rubix si sa ii spuna ca daca nu il face nu mananca? Nu, il lasa sa aleaga ce vrea sa faca si din cand il cand il pune la munca. Un copil poate fi pus sa faca curatenie din cand in cand, nu doar sa stea la calculator sau la televizor. Ca parinte trebuie sa ii oferi oportunitatea sa aleaga sa se dezvolte. Nu sa il fortezi. Daca il fortezi pe copil si nu e captivat de chestia respectiva o sa ajunga sa urasca respectiva activitate, chiar daca asta e sa se uite la Discovery. In lumea asta cu atatea studii exista si studii ce arata ca jocurile video ajuta la edicatia copiilor.

Cat despre "material eficient", cu cat stiinta rezolva mai multe probleme apar altele ca doar omul trebuie sa moara de ceva, nu? Si infertilitatea.....uitate cati suntem pe planeta asta mica. Si apoi aduti aminte cate nucleare au fost declansate. Personal consider ca sapi prea adanc in problema, dar fiecare o vede cum vrea
[Imagine: FinalFantasyIXBahamutvsAlexandregh.jpg]

#52
Dupa 35 de ani, sansa dea avea un copil retardat creste considerabil.
Si prin "lucrat cu el", ma refer sa lucrezi cand inca nici nu stiu sa vorbeasca, sa vorbesti cu el, sa ii explici, sa il faci sa inteleaga ce e o masa, ce e un bec, sa ii pui muzica simfonica, daca creste mai mare, sa il inveti sa faca un cub rubic, de ce nu, sa ii deschizi apetitul pentru cunoastere, copilul la gradinita trebuie incurajat sa iasa afara cu copiii, sa-l inveti poezii, sa-i asculti intrebarile si sa i le explici cu rabdare, sa-l inveti sa citeasca, daca pana in doi maxim trei ani e important sa il obisnuiesti pe copil ca prin plans si lamentari pot obtine ceea ce vor (acesta fiind mijlocul lor de a comunica cu lumea exterioara), dupa asta e important sa-l dezveti.
Am trecut si eu prin gradinita, nu e mare lucru, si mai ales prin scoala, toata lumea stie ca sistemul de invatamant romanesc este ineficient, nu poti numai aia "educatie" in tot sensul cuvantului, singura sansa de educare a copiluli in romania este acasa, sa nu uitam ca la gradinita si mai ales la scoala acesta intalneste tot felul de specimene razgaiate sau cu vocabular urat, si trebuie cineva sa stea sa le explici ce nu e bine la un astfel de comportament.
Si tocmai asta spuneam, un parinte, doi parinti sa zicem ca lucreaza minim 9 ore pe zi fiecare, cat chef mai au ei sa se ocupe de copil dupa asta?
N-ai tu frica, incepe sa se vada din generatia mea disponibilitatea parintilor, la mine in clasa mai mult de jumatate fumeaza, tind sa cred ca la mine in liceu minim un sfert (si sunt foarte indulgenta) fumeaza, pe mine una ma sidereaza aderarea asta in masa la o activitate nefasta pentru sanatate, care-ti mananca si bani, singura placere fiind satisfacerea nevoii de nictotina pe care n-ai fi avut-o daca nu te-ai fi apucat, si, daca stai sa te gandesti, cat sunt de vina adolescentii astia care se cred cool, si cat sunt de vina parintii acestora?
[Imagine: iK6og.jpg]

#53
http://www.youtube.com/watch?v=886VbRL3u...re=related

http://www.youtube.com/watch?v=TXguCfqLS...re=related
http://www.youtube.com/watch?feature=end...Fi4DE&NR=1
Acum, surorile au devenit verisoare si prietene bune de la 5 ani.

O Doamne! Asa ceva! Pentru fetitele astea doar un cuvant: PAPUSI! 21 lol

*Nu am ce comenta, video-urile spun totul o.o Nu doresc sa ma repet.*


EDIT: @Astaroth: Nu acuz generatia de retardism. Nu generalizez niciodata. Acesti copii invata de la persoanele mai mari. Stim cu totii ca alte femei 'deosebite nu au 14 ani. Ele au chiar 25+. Copii se mai inspira si de la ele. Dar exista si copii/adolescenti/majori care au adevarate modele in viata, sunt dezustati de astfel de persoane si vor altceva de la viata decat sa apara in Playboy. Consider ca in fiecare generatie s-a strecurat cate o greseala si in continuare in urmatoarele. Generatia asta nu este sfanta si nici cele de pe urma. Doar ca inainte exista respectul si acum aia mici vor sa iti dea peste bot mai ceva decat mama.
Mi se pare normal ca o discutie sa se bazeze si pe povestiri, persoane pe care le-ai cunoscut indirect sau direct. Discutia se bazeaza in mare parte pe asta. Se face o analiza intre generatia asta si cele din urma si este normal sa aduci in discutie persoane si povestiri care te-au deranjat sau te-au surprins placut.

Citat:Dar trecand de copil,sa ajungem la adolescenti sau cei care urmeaza sa dea bacul.Ei ce modele au?Bill Gates si Ion Tiriac?Oamenii astia doi,din pacate,nu reusesc sa influenteze,avand in vedere ca nimeni nu s-a obosit sa vada prin cate evenimente ... ciudate au trecut.In schimb,il avem pe Gigi,omul cu 4 clase,fost miliardar,actual "da doamne sa-si revine imobiliarele ",il avem pe Capatos,o avem pe Dragusanu,pe Crudu .Societatea e plina de modele,ce sa mai
Exact! Daca analizezi chiar de la ei invata. Cand te gandesti ca astea au aproape 30 sau mai putin. Ce apare la televizor copiaza si copii. Acum, unele fetitele vor sa devina pitipoanca/diva tipica care se promoveaza.
Acum este febra "Antonia".
Antonia: 5oo.ooo like-uri.
Holograf: 44.ooo like-uri.

He?
[Imagine: 435807fbnxzdbgby.gif]
[Imagine: 1370639wghbdmxzm0.gif]

#54
(12-09-2012, 03:37 AM)Ann. A scris: http://www.youtube.com/watch?v=886VbRL3u...re=related

http://www.youtube.com/watch?v=TXguCfqLS...re=related
http://www.youtube.com/watch?feature=end...Fi4DE&NR=1
Acum, surorile au devenit verisoare si prietene bune de la 5 ani.

O Doamne! Asa ceva! Pentru fetitele astea doar un cuvant: PAPUSI! 21 lol

*Nu am ce comenta, video-urile spun totul o.o Nu doresc sa ma repet.*
De repetat nu te repeti poate detaliezii. Daca video-urile spun totul intr-un astfel de thread inseamna ca acuzi toti copii intre 10-18 de retardism acum,si asta nu stiu cum sa zic da e umpic aiurea. E si mai aiurea intreaga discutie pentru ca ar trebui sa se vorbeasca de un intreg si nu de exemple personale,povestiri and stuff.
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks

#55
(09-09-2012, 10:33 AM)CuSO4 A scris: Am trecut si eu prin gradinita, nu e mare lucru, si mai ales prin scoala, toata lumea stie ca sistemul de invatamant romanesc este ineficient, nu poti numai aia "educatie" in tot sensul cuvantului, singura sansa de educare a copiluli in romania este acasa, sa nu uitam ca la gradinita si mai ales la scoala acesta intalneste tot felul de specimene razgaiate sau cu vocabular urat, si trebuie cineva sa stea sa le explici ce nu e bine la un astfel de comportament.
Si tocmai asta spuneam, un parinte, doi parinti sa zicem ca lucreaza minim 9 ore pe zi fiecare, cat chef mai au ei sa se ocupe de copil dupa asta?

Foarte interesanta treaba asta. Eu am fost intr-o clasa in care majoritatea aveam parinti absenti datorita unor posturi cu stres inalt (patroni, bancheri, doctori, vanzatori la aprozar etc). Pe toata perioada mea de scolarizare a existat o singura clasa in care se putea vorbi de comportament delincvent (aceia erau...adunati si pusi acolo special pentru a fi afara din calea celorlalti). Noi, ca si clasa in generala, am fost dracii pe pamant, dar am fost buni si am respectat profesorii unde se putea.

Ceea ce ma face sa ma intreb de ce acum este mai mare preponderenta conflictelor in scoli decat a fost pentru noi, cu relativ putini ani in urma.
Parinti absenti?
Si noi am avut.
Violenta la televizor?
Si noi am avut.
E cool sa fumezi?
Si la noi exista mentalitatea asta si totusi nu atat de multi fumau.

Deci ar fi interesant de analizat de unde a venit cu adevarat aceasta schimbare de paradigma.
Eu in continuare plasez vina in bratele unei societati ce a inceput sa venereze prostia, si sa apere pe cat se poate prostii.

Apropo, mentionez ca n-am citit intreaga discutie, doar am scanat-o. Se da pe conflicte de ego aici, si nu cred ca asta are vreo legatura cu ceea ce discutam.

Unde punem cu adevarat vina pentru slabirea educatiei, comportamentului, interesului noilor generatii? Si cum putem, ca viitori parinti, sa schimbam asta?

Eu-mi fac piciul un hipster de mic sincer, si-l invat cu desene animate cu morala din trecut. Colectionez asa seriale fix in scopul asta.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#56
CyBer,tu cate posturi aveai la televizor cand erai mic?114?Erai interesat permanent de televizor si de calculator?Aveai iPad?Sau nu asa,parintii tai aveau iPad sau MAC sau iPod?Tind sa cred ca pana pe la generatia 1997,trebuia sa iesi afara ca sa poti socializa.Acum,libertatea(sau ... ma rog,ceva ce vrea sa para libertate)ofera copilului prea multe perspective,pe care parintele,de cele mai multe ori,nu le poate evita.
In plus,televizorul educa,intr-o masura sau alta,iar cand singurele ziare ce mai exista pe piata sunt de propaganda si scandal,e clar in ce directie merge societatea. Smile
Paine si circ,asta ne trebuie!
Am citit Stefan Zweig-The World of Yesterday,carte in care pe cateva(zeci) de pagini ni se arata invatamantul din Imperiul Habsurgic.Culmea,identic cu cel romanesc din ziua de astazi.
Alt factor important mi se pare lipsa modelului de urmat in societate.Nici macar Spider-Man nu mai exista ca si model pentru un copil.De fapt,nu m-am gandit niciodata sa intreb un copil acum ce model are el in viata,sau .. mai exact,"ca si cine vrei sa ajungi cand o sa fii mare?" .Nu stiu de ce n-am facut-o,poate de frica unui raspuns idiot.
Dar trecand de copil,sa ajungem la adolescenti sau cei care urmeaza sa dea bacul.Ei ce modele au?Bill Gates si Ion Tiriac?Oamenii astia doi,din pacate,nu reusesc sa influenteze,avand in vedere ca nimeni nu s-a obosit sa vada prin cate evenimente ... ciudate au trecut.In schimb,il avem pe Gigi,omul cu 4 clase,fost miliardar,actual "da doamne sa-si revine imobiliarele ",il avem pe Capatos,o avem pe Dragusanu,pe Crudu .Societatea e plina de modele,ce sa mai.


P.S. Sunt revenit dintr-o betie crancena si nu sunt coerent,probabil ca peste cateva zile cand o sa-mi aduc aminte sa mai dau pe topicul asta o sa mai schimb din idei si o sa le fac sa sune cat de cat normal.

#57
da' cat s-a scris aicea...
din ce am observat in ultimii 2 ani am ajuns la concluzia ca noi astia situati undeva intre 17-20 de ani nu suntem o generatie distrusa, noi am prins vremuri in care ne jucam afara, nu ne interesa internetul asa tare (eu n-am avut pana prin clasa a VII-a si atunci nu faceam mare lucru pe net), nu muream daca nu vedeam x episod din nu-stiu-ce desen animat la tv. ma uit la copiii care au intrat acum in clasa a IX-a la liceul meu (despre care se zice ca-i liceu de elita) si 90% din ei sunt obsedati de facebook si de parerea celorlalti despre ei. noi faceam prostii/panarama la ore/ieseam in oras/etc din placere, ca sa ne distram, astia o fac ca sa aiba un check in si 20 de poze pe facebook. stiu o tipa care a stat intr-o seara in jur de o ora cautand un rahat de poza cu ea la nu-stiu-ce petrecere irelevanta.
adevarata generatie facebook abia acum vine.
la asta se adauga etnobotanicele. si nu-s un om inchis la minte din punctul asta de vedere, mi-am luat (si probabil o sa-mi mai iau) partea mea de substante, dar copiii astia sunt mai inraiti ca oricine in problema asta. si iarasi, nu o fac ca sa se distreze, o fac pentru ca toata lumea o face. si cand pustii de clasa a VII-a au o experienta mai vasta cu treburile astea decat cei mai drogati "pusti" de a XII-a zic ca avem o problema.
rahat, incep sa fac comparatii intre generatii si nici n-am dat bacu'. urat, urat!

corectati-ma daca gresesc, dar CuSO4 zice ca mai bine te educi acasa si nu mergi la scoala? poate din anumite puncte de vedere asta e adevarat, dar ce treci tu cu vederea e ca intre altele in scoala tu cam inveti sa socializezi. bine, poti sa cresti cu pustii din fata blocului, dar nu-i aceeasi treaba. scoala te expune unei comunitati mai mari si mai diverse. si cred ca partea asta cu functionarea normala in jurul altor oameni conteaza. una e sa stai pana la 18 ani inconjurat de parinti si 4 vecini si alta e sa mergi la scoala si sa schimbi mediul si oamenii, fiind astfel fortat sa te adaptezi.

cat despre televizor, nu stiu pe nimeni apropiat de mine ca varsta care sa urmareasca in mod constant ce se da la tv. da, unii mai arunca un ochi peste x factor sau romanii au talent, dar asta doar daca nu prea au altceva de facut.

stiu, n-am respectat intocmai ce s-a discutat pana acum, dar am venit aici cu dorinta de a deschide un subiect de genul asta si cum era deja mi-am zis parerile aici fara sa ma uit prea mult in spate. sunt rau.
stiu, nu-ti iese totul mereu, dar azi intra

#58
Kashim, spuneam ca parintii trebuie sa-si invete copiii ce comportamente sa nu copieze de la scoala, si din pacate lucrul asta nu prea poate avea loc. Si nu ii poate pazi nici de gasca de la coltul blocului, nici de televizor, nici de internet.. trist.
Si apropo de copiii de clasa a IX-a, the chicks - way hotter than we ever were at that age lol. Si merg pe tocurile lor de 15 cm dintr-un loc in altul si ies pe coridor si formeaza grupuri compacte care blocheaza circulatia.. ugh.
[Imagine: iK6og.jpg]

#59
Contrar tuturor parerilor de pana acum, cum ca parintii sunt de vina, ba copiii sunt de vina, ba societatea, ba fast food-urile, ba cine stie ce Crude si Becali... Eu spun ca, pana la urma, adevarata problema nu conta in faptul ca un copil se uita mai mult decat ma uitam eu la televizor. For example~ Eu * spun ca-s destul de mica, dar am prins guma Turbo, cheia legata de gat cu o sfoara ce o gasisem prin debara si pufuletii cu surprize care erau adevarate cutii ale Pandorei pentru mine * fugeam de afara, imi lasam "placintelele din noroi" la uscat si urcam in fuga pana la etajul patru ca sa vad "Luptatorii Shaolin". Si asta se intampla si acum. Am o sora, nascuta in 2003 si si ea fuge de afara, lasand jocul de-a ratele si vanatorii pentru "Violetta" - un serial.
Lumea nu s-a schimbat atat de mult, sa lasam nostalgiile si sa nu mai generalizam; si pe mine am face sa intorc capul sictirita cand vad "copchii" pe strada certandu-se pe "Oh, fataaaaa! Prostul ala mi-a respins cererea de prietenie! Uita-te, fataaa, la toalele mele si la "valoarea mea". Nu este eu cea mai buna? " Zau, nu mi se pare chiar normal. Dar zic si ca indiferent de tehnologie, parinti, societate, principala sursa a problemei e ca standardele se schimba. Eu cand era mica era la moda sa fii politist, era "cul" sa fii doctorita si saracele mele animale de plus stiu cata hartie igienica au avut infasurata pe labute pe post de bandaje. Acum "moda" este sa fii cine stie ce fiu de bancher, manelist sau dealer de droguri. Nu condamn copiii; pe de o parte, as fi de acord cu unii dintre voi care spun ca ei nu stiu ce vor si ca parintii si mediul au un cuvant de spus in alegerile lor. Pe de o parte, inclin spre partea in care se vorbeste despre "vina copilului si iresponsabilitatea lui". But... U know what? Indiferent a cui e vina, cine face ceva ca sa imbunatateasca asta? Nimeni. Nu doar perspectiva parintilor se schimba, nu doar perspectiva copiilor se schimba. Vreau sa vad pe vreunu' dintre noi cand vom avea un copil. Cand el iti va cere ceva de "ultima ora" si tu ai posibilitatea sa ii oferi asta, vei spune: NU, IA MINGEA SI TRECI SI FA CATEVA TURE, APOI PUNE MANA PE CARTE SI BALOTEAZA 30 DE PAGINI! I don't think so... -.-" Si pentru cei care o vor face, bravo lor, idoctrinarea de tipul comunist ajuta, intr-adevar. * sarcasm * Dar acum lumea nu mai e intersata sa vada cat din acel "gadget" cumparat consuma timpul copilului sau cat din el il ajuta la ceva - inafara de distractie.
Deci, da. Tehnologia e buna, mentalitatea asta cam data pe "fast forward" trebuie schimbata. Acum daca un copil scrie pe mess * si nu zic ca e rau ca un copil sa stea pe mess cinci minute ca sa isi ia o tema de la un coleg, dimpotriva * gresit, nimanui nu-i pasa. Ca doar "trebuiau sa-l invete parintii". Ma lasi? -.- Dezinteresul NOSTRU, al tuturor, este problema.
Atat am avut de spus. (punct)
Nando  mo kimi no moto e...
No matter how many times it will be, I will go back to you
[Imagine: 346l2lx.jpg]

#60
Va plangeti ca puradei vor comunism si faceti posturi de genu'....dragut
Citat:concluzia ca noi astia situati undeva intre 17-20 de ani nu suntem o generatie distrusa, noi am prins vremuri in care ne jucam afara
Restu' sunt sau ce? 21 Si in legatura cu restul postului,stai tu calm ca nu toti sunt retardei.
Mai bosorogilor, m-am plicsit sa aud cat de aswome erati voi. Mi se pare o atitudine superficiala si extrem de proasta. Daca voi traitii in anumite medii e problema voastra.
Probabil o sa-mi iau o carunta sa fiu cool nu? Sau ce faceati voi? (desigur propozitia nu e spusa in modul realist,ca ma gandesc ca o so luati in serios)
Lumea era atat de misto si suntem destul de frustratii ca nu mai avem acea varsta incat o sa ne plangem de alte generatii.
Sweet,you'r so sweet guys.
Pe voi va ingrijoreaza viitoru' pana la urma? Sau nu puteti face o selectie a persoanelor?
Elda Taluta
Sarks Sark
Ark Alks




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)