Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

`Gazda` de Stephenie Meyer

#1
Melanie Stryder refuza sa se stinga. Lumea noastra a fost invadata de un dusman invizibil. Oamenii devin gazde pentru acesti invadatori, mintile le sunt luate, in timp ce corpurile lor raman intacte si isi continua vietile, aparent neschimbate. O mare parte din omenire a cedat. Cand Melanie, unul dintre putinii oameni salbatici in viata, este capturata, are convingerea ca i-a sosit sfarsitul.Wanderer, sufletul invadator care a intrat in corpul lui Melanie, a fost avertizata despre provocarile cauzate de trairea in corpul unui om: emotiile covarsitoare, multitudinea de simturi, memoriile prea clare. Dar mai era ceva dificil, ceva la care Wanderer nu se astepta: vechiul chirias al corpului refuza sa renunte la posesiunile mintii ei. Wanderer ii pune la incercare gandurile lui Melanie, sperand sa descopere locurile pe unde se ascund restul de oameni rezistenti. in schimb, Melanie ii umple mintea lui Wanderer cu viziuni despre barbatul pe care il iubeste Jared, un om care inca isi duce traiul in clandestinitate. Incapabila sa se desparta de dorintele corpului lui Melanie,Wanderer incepe sa tanjeasca dupa un om a carui demascare facea parte dintre insarcinarile ei. Cand fortele exterioare le transforma pe Wanderer si pe Melanie in aliate, ele se pregatesc sa plece in cautarea omului pe care ambele il iubesc, cautare ce se dovedeste a fi periculoasa si nesigura.

Ok... M`am apucat saptamana aceasta sa citesc cartea. Mi`a placut foarte mult, extrem de mult. M`ai ales sfarsitul, cu Ian si Wonda. :X Pur si simplu minunat. Stephenie Meyer s`a ridicat foarte mult in ochii mei. Seria Twilight deja devenise foarte banala, iar aceasta carte m`a facut sa ma gandesc ca poate tipa chiar are idei bune. xD Desi imi place mai mult de Wonda, asa altruista, mai mult seman cu Melanie, asa violenta. Dintre personajele masculine cel mai mult mi`a placut de Ian, pentru ca e asa de dragut. Mai ales cand i`a zis Wondei ca a tinut`o in mana si era asa minunata. Chiar mi`a placut sa stiu ca nu de trupul lui Melanie se indragostise Ian, ci de Wonda, ca persoana, sau ma rog, ca suflet. Jared mi s`a parut prea nehotarat, deci nu prea mi`a placut de el. Ba zicea c`o iubeste pe Mel, ba ca o iubeste si pe Wonda, dar o si bate [ ca este foarte dragut cand un baiat da intr`o fata -__-, dar pe de alta parte eu i`as fi tras vreo doi pumni in mecla si una intre picioare lui Jared, cu cea mai mare placere ]. Eu inca sper la volumul doi, desi nu se aude ca scriitoare ar vrea sa il scrie. :]] M`am apucat deja sa citesc a treia oara cartea. As zice ca`s cam obsedata. 65
Acum, ca am terminat de vorbit, vreau sa vad si care sunt parerile voastre. :]
Intunecand intunericul,
iata
portile luminii.

#2
Buun :]] ... Deci tocmai ma gandeam sa postez si eu acelasi lucru O.o' . Iubesc aceasta carte , mai ales datorita temei alese de Stephenie Meyer , desi nu e o suta la suta originala , dar chiar si-asa te captiveaza de la primul rand citit pana la ultimul x: . Eu am ales sa citesc Gazda din plictiseala , la inceputul lui ianuarie parca si pur si simplu n-am putut sa o las din mana decat dupa cateva zile ...
In privinta personajelor , ce sa spun , Ian si Kyle mi s-au parut cele mai expresive personaje , fiecare cu
o personalitate diferita , desi erau frati destul de asemanatori la aspectul fizic . Wanda ... cred ca o aleg pe ea , din moment ce Melanie mi s-a parut la un moment dat ca e in plus , desi ea era detinatorul de drept al corpului ... but whateva' , Wanda is better than Mel . Cat despre Jared ... cum ai spus si tu Nya , mereu prea indecis si muult prea violent -_- .
Am observat ca Melanie a decis sa plaseze actiunea cam in aceeasi zona cu seria Amurg ... Eu zic ca ar fi putut alege si alta locatie >.> .
Oricum , este o carte ce merita citita x: .

#3
Mda..Am citit si eu cartea asta in... doua zile, parca. La indemnul verisoarei mele care, nu stiu de ce, o adora pe aceasta Stephenie Meyer. Cartea, ei bine, nu o ador, dar in mod cert imi place mai mult than that fuckin' Twilight.
Ideea mi se pare destul de buna, desi nu imi plac povestile siropoase. Atitudinea lui Wanda nu imi place. Mult prea altruista,ii pasa prea mult de oameni si ar muri pentru ei [eu nici in ruptul capului n-as face asa ceva 65 ] . Mel, ei bine Melanie, imi place. Lupta, e dispusa sa omoare si nu e asa de pasaoare [ I like her 4 ] . Baietii. Ian nu imi place. Se baga prea tare in sufletul omului.Ma si enerva. Jared...asta mi-a placut. Desi uneori prea nehotarat, imi place ca lupta si pe primul loc e familia.Restu nu m-au impresionat deloc.
Sfarsitul mi s-a parut prea previzibil. Eram sigur ca o sa se intample asta.
Film dupa carte nu as vrea...it will become like the fuckin' Twilight.
Si un al doilea volum n-as vrea. Ce-i prea mult strica si mie mi-a ajuns.
Metal was here.

[Imagine: metalsig.png]


I\'ll start to worry when I\'m dead.



#4
Da, ce sa spun... Si mie mi-a placut enorm de mult cartea. Am gatato acum cateva luni si nu prea mai tin minte numele personajelor 21
Dar pot sa spun ca m-a lasat placut surprinsa. Mi-a placut foarte mult si stilul ei de a scrie cat si faptul ca a combinat asa extraterestrii cu o poveste de dragoste. Mi-a placut si ideea ca oamenii puternici pot rezista un timp dupa ce corpurile lor le-a fost invadate de extraterestrii. Mel mi s-a parut o persoana destul de puternica. Din nou, mi s-a parut extraordinar cum s-a putut incheia. Adica saracii oameni credeau ca nu mai exista altii dupa care mai apar vreo....39 40? Daca au mai aparut astia, sigur mai sunt si altii pe pamant si sigur vor putea trai din nou in pace si liniste. Nu???
Oricum, eu cred ca cartea asta mai poate avea o continuare.

#5
Am citit si eu cartea aceasta, mai demult,deci nu mai stiu chiar toate detaliile. Dar m-a surprins in mod placut. Ideea si personajele si tot. Mie una mi s-a parut mult mai buna decat Twilight, cu tote ca si aia mi-a placut. La inceputul cartii ramamsesem un pic "Mda, dragut, cam Sf", dar dupa un anumit numar de pagini deja nu o mai puteam lasa din mana.
Stiu ca mi-a placut mult personajul principal si faptul ca nu a renuntat, iar Wanda era diferita fata de restul de felul ei. Si mi-a placut si faptul ca oamenii au avut destula vointa pentru a rezista si ca nu se dadeau batuti.
Iar finalul, ei bine, m-a lasat cu gura cascata. Nu ma asteptam. La cum s-a terminat m asteptam la o continuare, desi poate ca ma insel. Oricum, daca va exista, as fi curioasa ce s-ar mai intampla.
[Imagine: air_gear_by_zzfoxzz-d31fttj.png]


#6
Clar. Cartea mea preferata 8.

Ca si voua, m-a impresionat mult mai mult decat Twilight. Cele 4 carti din seria Twilight le-am citit in cam 2 ani... am facut rost greu de ele si nici nu m-au atras atat de mult. "Amurg" mi s-a parut genial, dar toate celelalte trei doar o continuare inutila.
Anyway, prima data am citit o recenzie la Gazda intr-o revista de genul Bravo sau BravoGirl. Nu mi s-a parut cine stie ce pentru ca nu sunt mare fana a extraterestilor, SF & so on. Big mistake :].
Apoi am gasit cartea in biblioteca unei prietene care, culmea, nici ea n-o citise. Am inprumutat-o frumusel si am terminat-o foarte repede.

Verdict? Geniala. E mult mai complexa decat Twilight, decat o poveste siroapoasa intre o fata bleaga si un vampir Don Juan. Dezvolta mai multe idei: in prima faza conditia omului si mai tarziu iubirea dintre Wanda si Ian. Mi se pare mai matura si mai originala.
Iar personajele... aiaiai imi place Iaaan :]. E atat de dragut cu Wanda, iar ei nu s-au indragostit de la prima vedere la ora de biologie, ci s-au cunoscut mai intai. Iar Ian ii o aprecia pe Wanda asa cum era ea, nu pentru aspectul fizic al lui Mel.
Jared... inteleg ca iubita lui disparuse si in locul ei a aparut un extraterestru, dar totusi... putea sa fie mai dragut cu W, ea voia doar binele lui si al celorlalti oameni.

Buuun. Si din cate am citit pe net, va aparea si un film, dar nu sunt foarte sigura. Sper sa fie reusit :].
[Imagine: 11qpgxx.jpg]

Naruto FanFiction || Vreau sa fiu EU

#7
Okay, so citind, dintr-o eroare fatala comentariile de mai sus, au dus doar la inevitabila crestere in ceea ce priveste asteptarile mele de la carte. Probabil trebuia sa trec pe aici doar in momentul in care aveam cartea terminata doar ca I couldn't help.
So, dintr-o alta eroare fatala si declick mintal, am luat cartea de la biblioteca pentru ca arata foarte bine acolo - okay mint, eram chiar curioasa ce a scos Meyer dupa toata tevatura inutila care a fost Twilight si iata-ma aici, chinuindu-ma cu ceva care acum mi se pare bunicel, acum mi se pare absolut fascinant de lame.
Firstly am fost super incantata ca nu stiam sa apara ceva care sa continue lucrarea respectiva, insa, cum de ce ti-e frica nu scapi, Meyer are in plan inca 2 volume as a continuation of this. And that was a total turn off.
Inceputul cartii a fost, destul de catchy, zic eu. A indus o oarecare stare de suspans si de curiozitate, insa cum suntem obisnuiti cu Meyer, stilul ei se rezuma la a da pe tot din prima clipa, cum s-a intamplat si in lucrarea de fata. Cu toata nemultumirea am ajuns mai departe unde, deloc surprinzator am dat de povestea tipului batran si a fetei tinere (putina exagerare aici), un echivalent al experientei/ neexperientei care m-a frapat considerabil. tipul stie ce face ce vrea, ea nu. Ea simte ceva pentru el si vrea sa treaca la pasul urmator, el nu- de teama ca probabil o va rani sau ceva la fel de Edwardian.
Asa probabil o sa mai dau un edit dupa ce termin cartea...si o sa imi exprim un adevarat punct de vedere format complet. Pana atunci chiar sper ca Meyer sa vina cu ceva bun in peisaj pentru ca I'm gonna finish this ...book.

Cat despre film, aparent au inceput si auditiile pentru cast. Hopefully o sa fie mai bun decat Twilight, cum chiar ma astept si de la urmatoarele volume din carte ^^
Strangers have the best candies
[Imagine: 9B19F2F8D024899728F06BF94F09CF3B.gif]
Out of my mind...back in 5 minutes.





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)