Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Gankutsuou: The Count of Monte Cristo

#1
~Nu am vazut nici macar un subiect despre acest anime asa ca l-am deschis ,daca acesta a fost "ascuns de ochii mei" va rog sa sterge-ti topic-ul sau sa ma avertizati sa o fac eu .


Este un naime creat de Gonzo si regizat de catre Mahiro Maeda ,acest anime are 24 de episoade si este difuzat la ora actuala de catre Animax pe teritoriul sau respectiv retelele din Japonia, Asia de Est, Asia de Sud-Est, Asia de Sud, America Latina, si in alte regiuni.

Anime-ul este neobisnuit prin grafica sa avand la baza un 3D seria are la baza si piese celebre din muzica clasica iar povestea se desfasoara intr-un viitor indepartat dar pastrandu-se multe din lucrurile romanului cum ar fi clasa sociala si problemele lor de atuncea.


Anime-ul are o ordine diferita fata de roman iar Contele de monte Cristo apare altfel in loc de roma povestea intalnire este pe Luna apoi acesta dupa ce intra in familia lui Albert usor, usor ajunge s aiba legaturii directe cu toate cele trei famili nobiliare din Paris (a Morcerfs, de Danglars, si Villeforts).Dar adevarata povestea a sa este alta acesta e defapt Edmond Dantes acesta a fost tradat de catre cel mai bun prieten al sau si a fost inchis in CHATEAU D' unde acolo tanarul nostru il va cunoaste pe Gankutsuou (tradus inseamna Domnitorul din Tenebre) si asa incepe razbunare lui Monte Cristo.


Imi place acest anime enorm de mult si nu pierd nici un episod din el mi-a placut foarte mult sfarsitul si stilul de maturizare pt. care "a muncit mult" Monte Cristo pentru al face pe tanarul Albert sa devina un adevarat barbat,am vazut anime-ul dar nu-m iaduc aminte daca in lupta dintre vechi prieteni Cristo si Morcerfs a fost la fel ca in film adica sa se afle ca Albert era fiul lui Dantes ....in fine voi fi atent data viitoare.
[center][Imagine: formylovelupiiableguti.png]


[Imagine: cefataare2text2.png]


[Imagine: supercelputinmieimiplacy.png][/center]

#2
Sa fiu sincera, in primele cateva episoade am fost incredibil de impresionata de grafica in special. Insa motivul pentru care il incepusem a fost povestea in sine, fiind o fana atat a cartii cat si a filmului cu acelasi nume. S-a ridicat sa zicem la un anumit nivel al celor doua, dar m-a dezamagit cam de pe la episodul 16. Imi pierdusem rabdarea si il detestam pe Albert pentru caracterul fara coloana vertebrala pe care il avea, mi s-a parut trista si moartea lui
Franz
imi placea mult de el ca personaj.

Contele sau mai bine zis Edmond Dantes a fost singurul care m-a impresionat, incepand cu felul in care a fost portretizat cat si felul in care s-a lasat cortina asupra lui.

Au fost niste scene uimitoare pe parcursul animeului, cel mai mult ramanand in mintea mea partile din gradina subterana si carnavalul de pe Luna.

Ajunsesem sa-mi pierd interesul si cred l-am terminat doar de dragul de a nu-l vedea lasat acolo la trei sferturi dupa ce l-am inceput. Pe MAL i-as dau un 7.
[Imagine: sigforme.png]


probabil n-ai primit niciodata
telegramele mele sau poate
nu credeai ca e vital cand
lumea mea se descompunea
in ceasuri si goluri
de mine

au imbatranit in cadente
si sentimentele mele
sub greutatea
atator vieti netraite...


Clicky

#3
A fost unul dintre anime-urile mele preferate la vremea cand era difuzat pe Animax. Ce m-a impresionat cel mai mult a fost grafica. Despre caractere pot spune ca Albert se maturizeaza si invata din greselile contelui, cat despre contele insusi, urmeaza povestea scrisa de Dumas si este dovedit inca o data ca razbunarea este arma prostului.
[Imagine: tumblr_mjtv2fuAM01r98z7io1_500.png]

#4
Eiiiiii, 3D, de aceea era atat de diferit de alte serii de atunci si acum. Nu am realizat niciodata de ce grafica era atat de ciudata si in acelasi timp incredibil de interesanta. Background-urile se miscau tot timpul si chiar modelul hainelor personajelor, fun. Cand am vizionat seria m-am simtit ca si cum as fi aterizat in mijlocul unei lumi paralele unde povestea era una dar unde, cand si cum era alta. Contele imi da aceeasi impresia ca si cea pe care mi-am format-o despre el in roman si in ecranizari doar ca aici, in anime, e cu mult mai superior, parerea mea. Un cuvant potrivit ar fi epic, daca imi mai e permis sa il folosesc. Nu stiu daca bogatia lui are o limita si in afara plot-ului, in mare, nu stiu daca am gasit un sens in tot haosul colorat din anime. Anyway, cu siguranta e ceva diferit daca vorbesti de grafica si impresia de la prima vedere pe care ti-o dau personajele.
[Imagine: ak8THBQ.png]





Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)