Nu ești un membru încă? Înregistrează-te acum!
Creează un cont nou  

Gandeste-te la deciziile pe care le vei lua

#1
Varsta minima: 12+
Gen: actiune
Limba: Romana
Observatii cu privire la continut: -
Tipul de comentariu solicitat: simpla

Capitolul 1-Raiul

Dumnezeu a zis ,,cere si ti se va da’’.
Eu i-am cerut iar el mi-a dat.
Dar Dumnezeu nu iti da chiar ce iti doresti dar apropiat de acel lucru, eu i-am cerut sa ma duca in Rai dar cand am ajuns acolo a inceput monotonia.
Am ajuns, visul vieti mele anterioare sa indeplinit.
Nu stiu ce am avut in cap aici este frumos dar si plictisitor.
Incerc sa evadez dar nu stiu cum, deabea acum mi-am dat seama ca toata viata mea am fost credincios si am incercat sa nu incalc nici o regula doar ca sa ajung aici si sa vreau sa evadez.
De cand mi-a venit ideia sa evadez ori ce om de aici mi se pare ca ma urmareste, ca vrea sa ma puna in lanturi doar sa raman aici.
Pe langa asta ce este cu adevarat groasnic este cand ma intalnesc cu Dumnezeu, am impresia ca el imi stie gandurile dar vrea sa ma lase pe mine sa cred ca el nu le cunoaste si sa ma distrug singur cu idei care sa nu aiba nici un rezultat.
Cred ca stiti toti povestea in care cel rau sa revoltat si este izgonit de Dumnezeu in iad?
Cred ca toti o stiti, dar asta nu este reala este doar o poveste care sa bage spaima in oameni care cred ca daca vor face rele si vor injura vor fi trimis in iad.
Cel rau este legat in lanturi intr-un colt al iadul fiind dat drept exemplu de Dumnezeu ca ori care va incerca sa se rascoala va fi langa cel rau si nu va mai avea sansa de a se intoarce la vechile privilegi niciodata.
Cel rau avea niste ochi rosi ca lava unui vulcan incins, era un fel de om in care toata rautatea se atintea in ochi, ochi in care iti putea vedea toate pacatele care le-ai facut in fosta ta viata dar nu numai ochii erau asa, el era pedeapsa lui Dumnezeu.
Dupa ce a fost cel mai frumos si mai puternic inger, Dumnezeu la pedepsit cu acest corp cu care toti sa se teama de el si sa il ia drept exemplu.
Capitolul 2-Planul

De ani intregi incerc sa evadez si sa imi gasesc o noua cale in aceasta eterna viata, dar nu imi trece prin cap nici o ideie.
Nustiu ce sa fac sunt disperat, imi trec prin cap tot felul de idei fara sens care nu ma vor ajuta sa evadare.
Cred ca nu doar eu vreau sa evadez dar imi este frica sa ii intreb pe ceilalti, daca intreb pe cineva care nu vrea sa evadeze si le va spune tuturor inclusiv lui Dumnezeu?
Atunci voi ispasi eterna pedeapsa stand in lanturi pe vecie in acest loc monoton si plictisitor.
PESTE 3 ANI
Acum vreo 3 zile mi-a venit o ideie periculoasa dar care cred ca va merge.
Vreau sa ii dau drumul celui rau, dar ma tem ca daca Dumnezeu imi citeste gandurile.
Sunt intr-o situatie fara iesire.
PESTE 16 ANI
Acum cativa ani au venit niste oameni care in viata anterioara au fost niste criminali.
Din momentul veniri lor in rai au stat tot timpul in acelasi grum fara sa vorbeasca cu nimeni.
Ne avand ce face mi-am facut curaj si i-am intrebat daca ar vea sa evadeze alaturi de mine,prima data nu mi-au zis nimic si au plecat fara sa ma bage in seama.
Atunci pana peste vreo 2 saptamani cand au venit si mi-au zis ca imi accepta propunerea au fost niste zile de cosmar, in fiecare secunda ma temeam ca Dumnezeu va veni si ma va pune in lanturi.
Dar de atunci eu nu mai sunt singur si sunt in grupul lor si nu ma mai tem de nimic.
De ceva timp mi-am dat seama ca Dumnezeuu nu ne poate citi gandurile.
Planul nostru este pus la punct, in ziua pastelui cand Dumnezeu va placa pe Pamant ca in fiecare an, toti vor avea un moment de slabuciune in care vor fi fara Dumnezeul lor iar atunci voi evada.
Capitolul 3-Evadarea

A sosit momentul plecari mele din acest loc.
Dumnezeu a plecat si a lasat portile deschise, 3 din grupul meu au mers sa culeaga muncare sa avem ce sa ii dam celui rau pentru cand il dezlegam.
Iar eu cu ceilalti cautam o solutie cum sa il dezlegam, lanturile erau subtiri ca un fir de ata dar extrem de puternice.
Cu cat trageai mai mult de ele cu atat erau mai puternice, nu stiam ce sa fac eram disperat peste cateva ore se va intoarce Dumnezeu si daca ne va prinde ne va lega si pe noi.
Mecar daca ne-am da seama cum sa taiem lanturile.
Dumnezeu este destept, el a fost realist cand la pus in lanturi pe cel rau si si-a dat seama ca cel rau are o putere imensa.
Mult mai mare decat ori ce lant asa ca a pus un lant subtire care se va face de zece ori mai puternic decat persoana legata.
Asta este singura ideie a mea daca este buna vom reusi sa evadam dar daca nu este buna vom esua incercand.
Mergem spre el cu fructele care ar trebui sa ii dea putere dar cand incercam sa vorbim cu el ne raspunde cu o limba necunoscuta.
Niciunul dintre noi nu cunostea acea limba, o problema la care nu ne-am gandit.
Ce sa fac?
Ce as putea sa fa?
Singura mea sansa este sa ascult cine vorbeste ambele limbi sa sa il intreb daca vrea sa evadeze cu noi.
Dar daca nu vrea?
Atunci dupa intoarcerea lui Dumnezeu o sa fiu pus in lanturi fara nici o sansa de scapare.
atunci mi-am dat seama ca cand am ajuns aici un Inger mi-a aratat raiul si mi-a aratat un om invarsta care avea o cicatricie asa de mare incat nu se va vindeca niciodata in totalitate.
Si mi-a mai zis ca este acolo de la rascoala si ca a luptat impreuna cu cel rau dar Dumnezeu la iertat pentru asta si la pedepsit sa nu mai aiba nici o putere pana cineva nu ii va da de mancare.
Fiind in criza de timp i-am explicat ce vreau sa fac dar el nici nu se uitate la mine.
Deja credeam ca nu vrea sa evadeze dar i-am dat drumul gandinduma ca speranta moare ultimaiar el sa ridicat la luat pe cel rau explicandui totul si au placat dar problema este ca pe noi ne-a lasat aici.
Am inceput sa fugim si noi dupa ei dar degeaba aveau o viteza prea mare.
Nu stiam ce sa fac.
Cand au iesit pe poarta toti ingeri au mers dupa ei atunci am putut iesi fara sa ne mai fie frica de garzile ce pazeau porta.
Dar afara nu aveam unde sa stam dar era mai bine asa.
Capitolul 4-Cautarea

Dupa ceva vrema in care Dumnezeu a aflat ce sa intamplat a trimis ingeri pe urmele noastre.
Nu mai dormisem de cateva zile nici unul dintre noi, mi-am dat seama ca raiul este un fel de fortareata cu ziduri si pe langa el este un intreg tinut.
Imi este frica nu stiu ce sa fac.
In afara zidurilor nu se prea gaseste de mancare, este ca un fel de pamant in care au fost trimisi toti fii nedoriti a lui Dumnezeu.
Ma gandesc unde sau fi putut ascunde cel rau si cu acel batran.
Am o droaie de intrebari in cap la care nu imi poate raspunde nimeni.
Ne cautam un loc unde am putea sa stam noaptea dar nu gasim nimic.
Aici noaptea este foarte rece si umbla monstrii de 6 metri cu blana si ghiare care parca ar semana cu niste gorile dar cu totul schimbata. Nu stiu ce sa fac.
Imi este frica si de pietre ,imi este frica de tot ce vad in imprejurimile acestui taram care nu se mai care arata de parca nu ar avea sfarsit.
Ma gandesc cu disperare la intoarcerea in rai dar imi este frica de mania lui Dumnezeu.

#2
Ce sunt alea "degezii"? Asta inainte de orice.

Citat:Dumnezeu a zis ,,cere si ti se va da’’ Incheiem o propozitie,eu i-am cerut iar el mi-a datMai incheiem o propozitie si trecem la alineat nou, dar Dumnezeuai mancat un "nu" presupun iti da chiar ce iti doresti dar apropiat de acel lucru, Incheiem din nou o propozitieeu i-am cerut sa ma duca in Rai dar cand am ajuns acolo a inceput monotonia.

Corecteaza te rog putin textul. Conceptul nu e rau din ce se intelege ca idee a ce ai vrut sa faci; dar corecteaza totusi textul sa fie si el mai usor de citit si mai usor de digerat.
Urmatorul paragraf, de exemplu, e o fraza intreaga. Eu personal nu pot citi asa ceva.
Daca simti ca nu te descurci cu gramatica, mi se pare ca inca activeaza la noi pe site un grup de proofreading si corectura. Daca simti ca ai lacune mari, apeleaza la ajutorul lor. Nu poate fi decat o imbunatatire pentru textul tau.
[Imagine: 14wyiz6.jpg]

Pentru intrebari sau orice alte interactiuni cu mine, folositi cu incredere mesajele de profil. Contrar opiniei populare eu nu musc...si chiar daca as musca, am toate vaccinurile facute.

#3
Nu prea e indicat sa spui ce o sa se intample la finalul povestii fiindca n-o sa mai existe un suspans care sa determine cititorii sa-si continue lectura.
Nu e cazul sa scrii fiecare propozitie cu alineat, alineatele se pun in cazul schimbarii unei idei. Capitolele sunt foarte scurte si ai pus patru deodata... In general se pune doar unul, se asteapta pareri si sfaturi, se mai pune inca unul.
Ai putea incerca sa dezvolti putin ideile din fiecare capitol, sa descrii mai mult ce simte personajul narator, sa structurezi actiunea dupa un plan mai complex. E mult de lucrat la partea asta.
Gramatica si ortografia sunt... gramatica si ortografie, sunt grele, toti stim asta, dar ar trebui sa te straduiesti sa nu mai scrii cuvintele legate intre ele, sa pui cratimele acolo unde sunt necesare, sa fii mai atent la semnele de punctuatie si la alineate. Cauta cate ceva pe net daca nu esti sigur in legatura cu scrierea unui anumit cuvant sau folosirea anumitor semne.
Te-as sfatui sa te concentrezi mai mult pe fiecare capitol, sa incerci sa-i dezvolti ideea cat mai mult si sa fii mai atent la scrierea cuvintelor, utilizarea semnelor de punctuatie, etc. Faptul ca unele cuvinte nu sunt separate prin spatiu denota o graba exagerata.

Bafta in continuare, incearca sa tii cont de sfaturile pe care le primesti si nu uita ca titlul tau se scrie "Gandeste-te la deciziile pe care le vei lua" ( By the way, titlul nu este iesit din comun si nu atrage atentia decat prin faptul ca e scris gresit, cauta unul mai sugestiv ).
[Imagine: I_Support_Imagination_stamp_by_c3ph31d.gif] [Imagine: 695027nqwnxm77i3.gif][Imagine: Stamp___Not_Feminine_by_foxlee.png]
[Imagine: tumblr_m8qx755uMl1r49gcn.gif]




Utilizatori care citesc acest subiect:
1 Vizitator(i)